|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/6/22: نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21934
شنبه دوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21721 22/6/96 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره ايچاره مرگ و مير بالا در جاده ها نامه نگاري نيست
    با وجود ادعاهاي فراوان مدعيان اصلاحات در رابطه با احترام به حقوق و توانايي هاي زنان، اين روزها عدم حضور زنان در کابينه و همچنين نهادها و موسسات زير نظر اصلاح طلبان و حاميان دولت سر و صداي فراواني را به همراه داشته است.
    سرويس سياسي اصلاح طلبان «بهشت» را هم مردانه کردند!
    در آخرين مورد روزنامه زنجيره اي شرق، ديروز به انتخاب معاونان شهردار جديد تهران اشاره کرد و نوشت: «٢٠ روز از شهردار شدن محمدعلي نجفي در تهران مي گذرد و او در اين مدت براي پنج معاون، يک مديرکل، شش شهردار منطقه و همچنين مديرعامل و سردبير موسسه مطبوعاتي همشهري حکم صادر کرد. وجه اشتراک همه ١٣نفري که در اين مدت از شهردار جديد تهران حکم مسئوليت گرفته اند، مرد بودن آنهاست و هيچ زني تا اين لحظه به حکم شهردار مسئوليتي در شهر نگرفته است.»
    در بخش ديگري از اين گزارش آمده است: «بر اساس برخي آمارها، در حدود ٥٠ شهر بزرگ جهان در گوشه وکنار کره خاکي از خاورميانه تا اروپا، از آمريکاي شمالي تا شرق آسيا و همين طور قاره آفريقا، مسئوليت شهرداري به دست زنان سپرده شده است. بغداد، پايتخت کشور همسايه ما عراق و پاريس، مادريد و بارسلون در اروپا، توکيو در ژاپن و واشنگتن در آمريکا، از شهرهايي هستند که همين الان شهرداران زن آنها را مديريت مي کنند. در تهران اگرچه ليست اميد ٢١ کرسي شوراي شهر را با عنوان اصلاح طلبي به دست گرفته اند؛ اما هنوز از انتصاب حتي يک زن به عنوان مدير شهري خبري نشده است.»
    
    
    سند مديريت پايتخت به نام مردان!
    در همين زمينه، روزنامه آرمان هم ديروز نوشت: «هيچ زني در ميان ۱۴ مدير منصوب شده شهرداري تهران به چشم نمي خورد و اين در حالي است که نجفي در قامت شهردار تهران وعده حضور ۳۰ درصدي زنان در مديريت شهري را داده بود. کلانشهر تهران با انواع و اقسام مدل ها و رنگ ها در چيدمان، شهري مردانه است و نشاني از حضور بانوان در آن نيست. گويي مردان شهر فراموشکار شده اند و مشغله فراوان بهانه اي ناب براي فراموش کردن سهم 30 درصدي زنان در مديريت شهري است! تهران با مديريت مردانه اش روزگار مي گذراند و گويي سند مديريت پايتخت به نام مردان زده شده است تا حضور زنان يک خط قرمز باشد. خط قرمزي که انتظار بود با حضور اصلاح طلبان و ميانه روها بر کرسي هاي شهرداري و شوراي شهر محو يا کمرنگ شود.»آرمان همچنين در گفت وگو با حجت نظري، عضو شوراي شهر تهران نوشت: «بازه سني معاونان نجفي بسيار بالاست و شخصا انتظارداشتم که نجفي از افراد جوان تري براي معاونت شهرداري استفاده کند... در ميان معاونان شهردار، هيچ خانمي وجود ندارد. به نظر مي رسد که نياز است دکتر نجفي نسبت به حضور جوانان و زنان در سطوح مختلف مديريتي شهر تهران اهتمام بيشتري به خرج دهد.»گفتني است، اصلاح طلبان گرچه شعار حمايت از زنان و لزوم گماردن آنان در پست هاي مديريتي را سر مي دهند اما تجربه نشان داده است که آنان زماني که عهده دار مسئوليتي مي شوند، به هيچ يک از ادعاها و وعده هاي خود جامه عمل نمي پوشانند و نگاه آنان به زنان در عرصه سياست صرفاً ابزاري است.
    
    
    سياه نمايي براي جبران سياسي کاري!
    عزم مدعيان اصلاحات براي سياسي کاري در شهرداري و شوراي شهر سبب شد تا اين طيف با نسبت دادن القاب ناروا به مديريت شهري تهران، درصدد جبران ناکارآمدي هاي ناشي از اين رويکرد ناشايست خود برآيند.
    در ادامه اين روش غيراخلاقي، آفتاب يزد ديروز مصاحبه اي را با احمد مسجدجامعي، عضو شوراي شهر تهران منتشر کرد. در اين گفت وگو که بخشي از آن به حرف کشيدن از مصاحبه شونده بيشتر شباهت دارد تا مصاحبه، خبرنگار مي پرسد: نامه اي که آقاي موسوي خوئيني ها اخيرا به آقاي نجفي نوشتند و از ايشان خواستند زياد به گذشته نپردازند، را چطور ارزيابي مي کنيد؟ با توجه به بازداشت قائم مقام آقاي قاليباف، به نظر شما درست است که آقاي نجفي نگويد چه شهري را تحويل گرفته اند؟مسجدجامعي در پاسخ اظهار مي دارد: «به طور کلي نمي توان براي آينده برنامه ريزي کرد بدون آنکه وضعيت حال را بدانيم. گمان نمي کنم مقصود نويسندگان نامه اين بوده است. شهردار بايد بداند چه وضعيتي را تحويل گرفته، اين وضعيت محصول چه نگاه ها و برنامه ريزي هايي بوده تا بتواند آينده را براساس ايده ها و نظراتي که دارد، طراحي کند.»اما اين پاسخ که با ميل باطني و قصد اصلي اين روزنامه همراه نبود، خبرنگار را بر آن داشت تا هر طور شده پاسخ مورد نظرش را از مسجدجامعي دريافت کند! از همين رو بود که خبرنگار مشخصا پرسيد: به نظر شما آقاي نجفي بايد در رسانه ها اعلام کند که چه شهري را تحويل گرفته يا خير؟ و مسجدجامعي نهايتا پاسخ داد: «بله... بايد بگويد. ما عادت داريم که به قصد، خوب و بد گذشته را فراموش کنيم. اين رويه تاريخي و ناشي از هيجان زدگي هاي زودگذر است. اصلا برنامه ريزي يعني رسيدن از وضعيت موجود به وضعيت مطلوب. اگر اينها را نگويند فردا بايد پاسخگوي چه چيزي باشد.»گفتني است، ولع اصلاح طلبان براي باندبازي و استفاده جناحي از امکانات به حدي است که براي جبران کم کاري هاي و کاستي هاي حاصل از اين رويه ناپسند، جار مي زنند که در حال تحويل گرفتن «شهر سوخته» هستند! البته طيفي که به روش کاسبکارانه و منفعت طلبانه ليست مي بندد و از متقاضيان حضور در ليست، هرکدام 2 ميليارد تومان طلب مي کند، طبعا شهرداري را لقمه چربي مي بيند که براي رسيدن به آن از هر دروغ و تهمتي دريغ نمي ورزد.
    
    
    مطالبات برخي اصلاح طلبان محقق نشود دنيا به آخر نمي رسد!
    روزنامه اعتماد مصاحبه اي با محمد عطريانفر انجام داده که در شماره روز گذشته با عنوان «به خاطر عدم تحقق مطالبات برخي اصلاح طلبان دنيا به آخر نمي رسد»، منتشر شده بود. وي در اين مصاحبه تاکيد کرده است: «اين گونه نيست كه تصور كنيد به خاطر ٤ تا عدم تحقق مطالبات برخي اصلاح طلبان، دنيا به آخر مي رسد و همه معادلات برهم مي خورد.»در حالي که در چهار سال دولت يازدهم در کنار فرافکني به گذشته يکي از توجيه هاي دولتمردان براي عدم تحقق وعده هايشان کارشکني مخالفان دولت عنوان مي شد، حال عطريانفر در ادامه مطلب بالا گفته است: «تصور مي كنم تنها مخالفاني كه نسبت به آقاي روحاني در عرصه سياسي كشور ظاهر مي شوند، موضع مي گيرند و مخالفت خودشان را هم به راحتي علني مي كنند از اين جماعت هستند... خيلي باور ندارم كه اينها در دولت آقاي روحاني بتوانند منشا اثر باشند.»وي در ادامه پاشنه آشيل دولت دوازدهم را اين گونه شرح داده است: «در عين حال معتقدم عمده ترين پاشنه آشيل دولت روحاني، خود دولت مي تواند باشد و آن زماني ايجاد مي شود كه دولت در تحقق برنامه هاي خود ناتوان ظاهر شود.»اگرچه عطريانفر به درستي به اين مورد اشاره کرده است که دولت بايد در جهت مطالبات مردمي گام بردارد و مشکلات جامعه را رفع نمايد: «حال اگر دولت بتواند به برنامه هاي خود وفادار بماند و تمام ظرفيت هاي خود را بسيج كند، علي القاعده كسي نمي تواند در برابر منويات دولت ايستادگي كرده و مخالفت هاي خود را بر كرسي قدرت بنشاند. از اين جهت ما بايد تلاش كنيم كه دولت در فرآيند فعاليت ها و مديريت كشور به حداكثر مطالبات مردم بپردازد.»اما نکته اينجاست که جريان موسوم به اصلاحات پيوسته تلاش کرده تا مشکلات بزرگ اقتصادي مردم را به مسائل کم اهميتي مانند لغو کمتر از يک درصد از کنسرت ها تقليل دهد و حاشيه را به متن بدل کند و يا اينکه مطالبات حزبي خويش را به جاي مطالبات جامعه مطرح نمايد.
    در اين ميان عطريانفر گفته است: «همان طور كه رهبري هم اشاره كردند، اهتمام جدي دولت بايد در مورد مباحث اقتصادي و تامين منافع مردم و معاش و امنيت اقتصادي آنها باشد.»
    
    
    شيوه تحميل اصلاح طلبانه!
    وزارت کشور در جريان انتخابات رياست جمهوري 96 بيشترين همکاري قانوني و غيرقانوني را با دولت يازدهم داشت، چنان که در روزنامه کيهان طي چند گزارش به اقدامات خلاف قانون وزارت کشور پرداخته شد اما حالا اصلاح طلبان با وجود اين همه خدمت وزارت کشور دولت يازدهم، علم مخالفت با شخص وزير و وزارتخانه وي را برافراشتند تا از اين طريق امتيازات بيشتري گرفته و خواسته هاي خويش را به اين وزارتخانه تحميل کنند.
    در همين راستا مردم سالاري در سرمقاله ديروز خود نوشت: «حال، همه چشم به عزل و نصب با اراده وزير[کشور] دارند. عزل و نصبي که ضرورت ايجاب مي کند چرا که خواست آن ملتي است که چهل و دو ميليون راي به صندوق ها سپرده اند و از آن سو، رئيس جمهور هم مايل است که با جابه جايي استانداران و فرمانداران از کاروان اعتدال و تدبير و اميد بازمانده، به عمد يا به سهو، نسبت به دولت يازدهم، جبران مافات کند و به عهدي که با مردم بسته، وفا نمايد!» اين نوشتار افزوده است: «نکته ظريف اينجاست که کار به همان سادگي دولت يازدهم نيست چون اين بار، بسياري از نيروها و عوامل همسو بايد مسند خود را به چهره هاي آزموده و تازه نفس و داراي برنامه و برنامه پذير بسپارند. در اين تغيير و تحول، حسن کار اينجاست که وزير کشور آن تازه وارد دولت يازدهم نيست که از گوشه و کنار بر ايشان تحميل شود، بلکه خود عملکردها را زير ذره بين داشته و از ضبط و ربط امور باخبر است و مي داند که اقتضاي زمان و مکان و حساسيت دکتر روحاني چيست و کارها بايد در چه مداري به گردش درآيد.»
    
    
    عموميت پيدا کردن کلي گويي در دولت!
    روزنامه آرمان ديروز در سرمقاله خود با عنوان «آقاي جهانگيري! هشدار جاده ها با نامه نگاري حل نمي شود»، نوشت: «متاسفانه بدعت بدي که در بين وزرا و دست اندرکاران مسائل اجرايي وجود دارد، کلي گويي است و به همين خاطر اصولا توده مردم مطالبي را که مسئولان عنوان مي کنند، کمتر باور دارند. اين مسئله تا به آنجا کشيده شده که مقام معظم رهبري هم به آن ورود و عنوان فرموده اند که چرا اين رشد اقتصادي و توسعه اي که مقامات دولتي عنوان مي کنند، در زندگي روزمره مردم قابل مشاهده نيست؟» در ادامه اين يادداشت با اشاره به سانحه دلخراش واژگوني اتوبوس حامل دانش آموزان نخبه هرمزگاني، آمده است: «آقاي جهانگيري به عنوان معاون اول رئيس جمهور به جاي پرداختن به اصل مسئله در نامه اي خطاب به وزارت راه و شهرسازي و ساير وزراي مربوطه عنوان کردند که فکري براي اين مسئله بکنند. اما مردم انتظار اين را نداشتند که از طرف معاون اول رئيس جمهور کشور که مدعي است فارغ التحصيل معتبرترين مرکز علمي کشور است، تا اين اندازه کلي گويي صورت بگيرد. مسئله مرگ ومير و تعداد بالاي آنها در جاده هاي ايران با نامه نگاري و اين گونه مسائل حل نمي شود و خود آقاي جهانگيري هم مي دانند که ارسال چنين نامه اي فقط مصرف داخلي دارد و توسط نهادهاي ذيربط به دليل اينکه مباني اجرايي شان مشخص نشده، بايگاني خواهد شد.»
    
    
    تلاش بي منطق وزارت راه براي جذب فاينانس!
    در بخش ديگري از مطلب آرمان آمده است: «وزارت راه و شهرسازي بدون داشتن منطق علمي کافي به دنبال اخذ فاينانس از کشورهاي خارجي براي دريافت وام براي ساخت راه آهن و آزادراه است. درحالي که اگر همين ميزان خسارت هاي ناشي از نبود شبکه هاي آزادراهي و ريلي که حدود 5 درصد از توليد ناخالص داخلي کشور را تشکيل مي دهد، يعني چيزي حدود 20 ميليارد دلار صرف پرداخت يارانه به شرکت هاي ساختماني داخلي شود که در حال حاضر به علت نبود بودجه هاي عمراني کافي يا تعديل شده يا با ظرفيت هاي زير 30 درصد کار مي کنند و ده ها و بلکه صدها هزار نفر را به خيل بيکاران کشور اضافه کرده اند، چنين کارهايي در ايران شدني است و تلاش وزارت راه و شهرسازي براي مقروض کردن کشور براي ساخت شبکه هاي آزادراهي و ريلي از هيچ گونه منطق ريلي برخوردار نيست... ادامه اين گونه روندها را در اظهارات ديروز سخنگوي دولت داشتيم که عنوان کردند تمام طرح هايي که اولويت دار بودند و قرار بود در سال 96 تکميل شوند، از رشد مناسبي برخوردار هستند که اين هم باز چيزي جز کلي گويي و بازي با افکار عمومي نيست. اگر واقعا چنين چيزي است، دولت بايد نام طرح ها و ميزان پيشرفت فيزيکي آنها و ابعاد سرمايه گذاري در اين طرح ها را اعلام کنند.»
    نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
    


 روزنامه كيهان، شماره 21721 به تاريخ 22/6/96، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي دانش انتظامي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 78)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است