|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/22: رويترز از پيشنهاد جديد به رئيس جمهوري آمريكا خبر داد: پا فشاري مشاوران ترامپ به پايبندي به برجام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4375
دوشنبه بيست و پنجم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4143 22/6/96 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


رويترز از پيشنهاد جديد به رئيس جمهوري آمريكا خبر داد: پا فشاري مشاوران ترامپ به پايبندي به برجام
    دنياي اقتصاد: در بحبوحه تنش آفريني هاي آمريکا بر سر نقض برجام، خبرگزاري رويترز به نقل از چند مقام پيشين و فعلي آمريکا گزارش داد که رئيس جمهور ترامپ در حال بررسي راهبردي است که خواستار رويکرد خصمانه تر در قبال ايران به ويژه به دليل فعاليت هاي اين کشور در منطقه است. چند مقام پيشين و فعلي آمريکا گفته اند که اين راهبرد را جيمز ماتيس وزير دفاع، رکس تيلرسون وزير امورخارجه، ژنرال مک مستر مشاور امنيت ملي و ديگر مقامات ارشد آمريکايي تهيه کرده اند که روز جمعه در نشست شوراي امنيت ملي در اختيار دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا قرار گرفت.
    به گزارش «ايسنا»، اين مقامات آگاه که خواستند نامشان فاش نشود، گفته اند که اين راهبرد ممکن است مورد توافق قرار گيرد و پيش از پايان سپتامبر (ماه جاري ميلادي) علني شود. به گفته اين منابع آگاه هدف اين طرح افزايش فشار بر تهران براي توقف برنامه موشکي بالستيک اين کشور و آنچه واشنگتن حمايت ايران از گروه هاي شبه نظامي در منطقه به ويژه عراق و سوريه مي خواند، است.يک مقام ارشد دولت آمريکا مدعي شد: «من اين طرح را يک راهبرد گسترده براي مقابله با يکسري رفتارهاي مخرب ايران شامل حمايت مالي، پشتيباني از تروريسم، بي ثبات کردن منطقه به ويژه سوريه، عراق و يمن مي دانم.» او همچنين گفت که اين طرح ديگر ادعاهاي آمريکا عليه ايران از جمله جاسوسي سايبري و فعاليت هاي ديگر به علاوه احتمال اشاعه سلاح هسته اي را هدف قرار مي دهد.تهران همواره تاکيد کرده است که به دنبال ساخت سلاح هسته اي نيست. مقام هاي ايران در عين حال مي گويند برنامه موشکي آنها جنبه دفاعي دارد و برخلاف توافق اتمي صورت گرفته ميان تهران و 6 قدرت جهاني نيست. اما ايالات متحده اين فعاليت ها را از جمله فعاليت هايي مي داند که روح توافق اتمي و برنامه جامع اقدام مشترک را ناديده مي گيرند. بريتانيا، فرانسه و آلمان نيز در مردادماه در بيانيه اي مشترک با ايالات متحده، خواستار توقف آزمايش هاي موشک هاي بالستيک از طرف ايران شدند.دولت آمريکا همچنان در حال بحث و گفت وگو درباره اتخاذ موضعي جديد در قبال توافق هسته اي و گروه 1+5 است که در سال 2015 حاصل و منجر به محدوديت برنامه هسته اي ايران در ازاي رفع تحريم هاي اين کشور شد.
    يک مقام پيشين و يک مقام کنوني آمريکايي گفته اند که اين راهبرد همچنين شامل رويکرد خصمانه تر آمريکا در قبال ادعاي واشنگتن مبني بر اين است که تهران به حوثي ها در يمن و گروه هاي فلسطيني در غزه و مصر سلاح ارسال مي کند.بنابر گزارش رويترز، راهبرد ارائه شده به رئيس جمهور ترامپ از آمريکا مي خواهد اقدامات خصمانه تري را در بحرين به کار گيرد که در آن اقليت سني اکثريت شيعه را تحت فشار قرار مي دهد. شيعيان در اين کشور خواستار اصلاحات هستند. علاوه بر اين، سه تن از اين مقامات آمريکايي گفته اند که اين طرح به نيروي دريايي آمريکا اجازه مي دهد تا هر زمان که يک قايق تندروي متعلق به نيروهاي ايراني به آنها آسيب زد، به زور متوسل شوند.نيروي دريايي ايران و آمريکا تاکنون چندين بار در آب هاي خليج فارس و تنگه هرمز با يکديگر روبه رو شده اند. با توجه به اين راهبرد جديد، فرماندهان آمريکايي اکنون مي توانند هر زمان که احساس کردند قايق ها و جان کارکنانشان در خطر افتاده است، از گلوله استفاده کنند. براساس اين گزارش راهبرد جديد ارائه شده شامل افزايش فعاليت نظامي آمريکا در عراق و سوريه نمي شود. مشاوران امنيت ملي ترامپ معتقدند که پاسخ نظامي قدرتمندانه تر به آنچه واشنگتن نيروهاي نيابتي ايران در عراق و سوريه مي داند، مقابله با داعش تحت رهبري آمريکا را پيچيده تر مي کند. آنها معتقدند که اين مساله همچنان اولويت آمريکا است.
    تمامي اين پنج مقام آمريکايي گفته اند: ماتيس و مک مستر به همراه روساي فرماندهي مرکزي آمريکا و فرماندهي نيروهاي ويژه آمريکا مخالف اين بوده اند که فرماندهان آمريکايي در عراق و سوريه اجازه برخورد قوي تر با اقدامات حزب الله و ديگر گروه هاي شيعي موردحمايت ايران را داشته باشند. به گفته اين مقامات مشاوران نگرانند که قوانين آسان تر براي مداخله نيروهاي آمريکايي را از مقابله با بازمانده هاي داعش منحرف کند.علاوه بر اين قوانين سهل انگارانه تر مي تواند نيروهاي آمريکايي را در تقابل با ايران قرار دهد. در حالي که نيروهاي آمريکايي در حال حاضر نيز درگيري هاي زيادي دارند و ترامپ نيز اجازه افزايش نيروهايش در افغانستان را داده است. يک مقام پيشين آمريکايي گفت که حزب الله و گروه هاي شيعي مورد حمايت ايران در بازپس گيري مناطق تحت کنترل داعش در عراق بسيار مفيد و کمک کننده بوده اند.رويترز در ادامه گزارش خود آورده است: اگرچه دونالد ترامپ در تلاش براي يافتن راهي براي خروج از توافق هسته اي است، اما اغلب مشاوران امنيت ملي اش خواهان باقي ماندن آمريکا در اين توافق هستند.
    يک مقام آمريکايي در اين باره گفت: مساله اصلي ما اين بود که رئيس جمهوري را متقاعد کنيم از برجام خارج نشود اما وي حسي بسيار قوي مبني بر اين دارد که آنها بايد رويکردي خصمانه تر در قبال ايران داشته باشند. موضعي که مورد حمايت نيکي هيلي (نماينده آمريکا در سازمان ملل) است. اغلب راهبردهايي که به رئيس جمهوري ارائه شد به گونه اي بودند که برجام حفظ شود، اما ديگر مسائل مورد هدف قرار گيرد.براساس توافق نامه اي که بين کنگره و باراک اوباما، رئيس جمهوري سابق آمريکا حاصل شد، کاخ سفيد بايد هر 180 روز درباره اين مساله به کنگره گزارش دهد که آيا ايران به مفاد توافق هسته اي پايبند بوده است يا نه. ترامپ تاکنون دوبار در ماه هاي آوريل و جولاي پايبندي ايران به توافق هسته اي را تاييد کرده، ولي او سيگنال هاي قوي را ارسال کرده است که در پاييز امسال احتمالا بار ديگر اين کار را انجام نخواهد داد. ديپلمات هاي باسابقه آمريکايي هفته گذشته نگراني عميق خود را نسبت به اين مساله اعلام کردند که مانورهاي مربوط به عدم تاييد توافق هسته اي از سوي ترامپ آن هم در شرايطي که ايراني ها واقعا درحال پايبندي به مفاد آن هستند، مي تواند تبعات ناگواري به همراه داشته باشد، از جمله آسيب رساندن به اعتبار آمريکا. ولي در واشنگتن شايعه اين است که کاخ سفيد در نهايت در مسير عدم تاييد توافق هسته اي حرکت نخواهد کرد و رکس تيلرسون وزيرخارجه، جيمز ماتيس وزيردفاع و مک مستر مشاور امنيت ملي، در نهايت ترامپ را متقاعد خواهند کرد تا بار ديگر پايبندي ايران به توافق هسته اي را تاييد کند.
    
    رويترز از پيشنهاد جديد به رئيس جمهوري آمريكا خبر داد: پا فشاري مشاوران ترامپ به پايبندي به برجام
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4143 به تاريخ 22/6/96، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم و فنون كشت هاي گلخانه اي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 901)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است