|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/22: وزير بهداشت: از كيفيت داروي ايراني مراقبت مي كنيم
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6826
يكشنبه بيست و چهارم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6593 22/6/96 > صفحه 7 (اجتماعي) > متن
 
      


وزير بهداشت: از كيفيت داروي ايراني مراقبت مي كنيم
نمايشگاه دارو و صنايع وابسته با حضور 502 شركت داخلي و خارجي آغاز شد

نويسنده: فريبا خان احمدي

بايد براي پرداخت معوقات شرکت هاي دارويي فکري عاجل کرد
    
     سومين نمايشگاه دارو و صنايع وابسته (ايران فارما) با حضور 502 شرکت دارويي که 164 شرکت آن خارجي است با حضور وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و رئيس سازمان غذا و دارو روز گذشته در مصلاي تهران آغاز به کار کرد. معاون رئيس جمهوري اندونزي، سفيران بلغارستان، دانمارک و قزاقستان و همچنين رئيس اداره تنظيم امور دوايي افغانستان که مقصد صادرات داروي ايراني هستند در اين نمايشگاه حضور داشتند.
    به گزارش «ايران»، نمايشگاه ايران فارما امسال براي نخستين بار ميزبان 164 شرکت دارويي خارجي از 30 کشور جهان است. در اين ميان امسال شرکت هاي دانش بنيان نيز سهم مهمي در برپايي نمايشگاه داشتند به طوري که حضور 13 شرکت دانش بنيان که ارزش محصولات توليدي شان حدود يک ميليارد دلار ارزش دارد بر نقاط قوت نمايشگاه ايران فارما افزوده است.
    دکتر رسول ديناروند رئيس پيشين سازمان غذا و دارو که ميهمان مراسم افتتاحيه نمايشگاه ايران فارما بود از 4 چالش جدي و مهم حوزه دارو سخن گفت و نسبت به بحران نقدينگي در حوزه دارو هشدار داد: «آنچه براي وزارت بهداشت و رئيس جديد سازمان غذا و دارو مهم است چالش نقدينگي دارو است، اگر براي درمان آن اقدام نکنيم زنجيره تامين دارو دچار اشکال خواهد شد و بروز بحران دارو در ماه هاي آتي گريز ناپذير است، درست مشابه آن سال هايي که دارو تحريم بود و دسترسي به آن با مشکل مواجه شد.»
    او اين را هم گفت که چالش نقدينگي هيچ ربطي به سياست هاي دارويي ندارد و خارج از اين منظومه به مجموعه دارويي وارد شده و به بدهي سنگين بيمارستان ها و مراکز درماني به مراکز دارويي و تامين کنندگان تجهيزات پزشکي و دارويي مربوط است البته آنها هم مي گويند از بيمه ها طلب دارند و بيمه ها هم مي گويند دولت پول شان را نداده است به هر حال ريشه اش هر چه باشد عامل اين مشکلات خارج از سياست هاي دارويي و از بيرون به حوزه دارو تحميل شده و براي مجموعه داروي کشور مشکل آفرين شده است.
    ديناروند با بيان اينکه راه حل اين مشکل اين است که مسائل نقدينگي هر چه زودتر حل شود، گفت: دانشگاه هاي علوم پزشکي بايد پرداخت مطالبات دارويي را در اولويت خود قرار دهند؛ چرا که اگر اين مشکل در همين شهريور ماه درمان نشود بعدها ما را دچار خسران مي کند.
     او در ادامه به بحث مهم کيفيت دارو هم اشاره کرد: «در حوزه کيفيت داروهاي توليد داخل پيشرفت هاي خوبي داشته ايم؛ امروز عضويت سازمان غذا و دارو در پروتکل TICS اتفاق افتاده که در مجمع پيکس در تايوان در حال تصويب است و پروتکل هايش را از نظر GMP رعايت مي کنيم و اين موضوع وجهه عمومي خوبي براي صادرات داروهايمان و براي مصرف کنندگان درباره کيفيت داروي داخلي دارد.»
    ديناروند به بحث رقابت در بازار دارو اشاره کرد و گفت: بايد توجه کرد که بحث رقابت به موضوع کيفيت مربوط مي شود چرا که ما بدون رقابت نمي توانيم شاهد کيفيتي برتر در تراز جهاني باشيم.
    رئيس پيشين سازمان غذا و دارو با اشاره به آناليزهايي که از سياست هاي اين سازمان در چهار سال گذشته انجام شده، گفت: اين آناليزها نشان مي دهد که سياست هاي حمايتي وزارت بهداشت از صنعت داروسازي داخلي موثرتر بوده است. بر اساس اين آناليزها در سال ۹۵ بازار دارويي ما حدود ۱۶ هزار ميليارد تومان بوده که ۷۱ درصدش يعني ۱۱ هزار و ۳۰۰ ميليارد تومان سهم داروهاي توليد داخل بوده و ۲۹ درصد اين بازار يعني ۴۷۰۰ ميليارد تومان سهم داروهاي وارداتي بوده است.
    ديناروند ادامه داد: البته بايد توجه کرد که از ۴۷۰۰ ميليارد تومان داروي وارداتي، ۲۴۰۰ ميليارد تومانش اساساً شامل بحث رقابت ميان واردات و توليد داخل نمي شود چرا که توليد داخل اين داروها وجود ندارد. حال از همين ميزان ۲۳۰۰ ميليارد تومانش بحث هاي رقابتي را به دنبال دارد که از همين ميزان هم ۱۳۰۰ ميليارد تومان براي داروهايي است که بتازگي توليد داخل شان ايجاد شده است. در اين زمينه ما سياستي داشتيم که هر داروي توليد داخلي که به ۳۰ درصد بازار رسيد سال بعدش بايد ۹۰ درصد بازار دارو را بگيرد و مشابه وارداتي آن با سقف ۱۰درصد وارد مي شود. يعني ما تنها در هزار ميليارد تومان از بازارمان شاهد رقابت ميان داروهاي توليد داخل و وارداتي هستيم و فکر نمي کنم که صنعت داروسازي کشور از اين ميزان ضرري ببيند.
    وي همچنين گفت: اگر بخواهيم از نظر قيمت هم داروهاي توليد داخل را با داروهاي وارداتي مقايسه کنيم، مي بينيم که در اين ۲۳۰۰ ميليارد تومان، نسبت قيمت ميان داروهاي توليد داخل با داروهاي وارداتي شش به يک است؛ يعني قيمت داروهاي وارداتي بالاتر است. بنابراين سياست کنترل و تنظيم واردات و حمايت از داروي توليد داخل طي اين چهار سال موثر بوده است و به دليل اجراي همين سياست ها سهم داروي توليد داخل از ۶۲ درصد درسال ۹۱ به ۷۱درصد در سال ۹۵ رسيده است. حال در برنامه ششم توسعه، رسيدن به سهم ۷۵درصدي براي داروهاي توليد داخل در بازار دارويي کشور تعيين شده است که مطمئناً تا قبل از سال انتهايي برنامه ششم ما از مرز ۷۵ درصد عبور مي کنيم.
    
    بابت معوقات داروسازان فکري عاجل شود
    وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي نيز در حاشيه اين مراسم و بعد از بازديد از نمايشگاه ايران فارما به مشکل جدي معوقات صنعت داروسازي کشور تاکيد کرد و گفت: اميدواريم با تمهيداتي که رئيس جمهوري و سازمان برنامه پيش بيني مي کنند، زمان اين معوقات به حداقل برسد و شرکت هاي بيمه اي بتوانند مطالبات را جبران کنند و هر چه زودتر بايد براي اين موضوع فکري عاجل شود وگرنه مردم آسيب خواهند ديد.
    دکتر سيد حسن هاشمي گفت: سياست وزارت بهداشت درباره داروهاي توليد داخل مراقبت از مردم است تا جايي که بتوانيم از توليد داخلي استفاده مي کنيم، اما اگر کيفيت داروي توليد داخلي پايين باشد يا قيمت آن گران باشد و به جيب مردم آسيب برساند ما بدون تعارف ترجيح مي دهيم که در يک بازار رقابتي کار کنيم. اين سياستي است که طي چهار سال گذشته آن را دنبال کرديم و بعد از اين نيز دولت و مردم انتظاري جز اين ندارند. او گفت: در عين حال بيمارستان ها، مراکز درماني دولتي و خصوصي هم بايد نسبت به داروي توليد داخل خودباوري داشته و به داروهاي توليد داخل توجه کنند و مطمئن باشند که ما از کيفيت داروي توليد داخل مراقبت مي کنيم و حاضر نيستيم با هر قيمت و تحت عنوان داروي توليد داخل، دارو را بپذيريم.
    
    
    وزير بهداشت: از کيفيت داروي ايراني مراقبت مي کنيم / نمايشگاه دارو و صنايع وابسته با حضور 502 شرکت داخلي و خارجي آغاز شد
    


 روزنامه ايران، شماره 6593 به تاريخ 22/6/96، صفحه 7 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    آثار ديگري از "فريبا خان احمدي"

  صرفه جويي ارزي به اتاق عمل رسيد / گزارش «ايران» از بازتاب بخشنامه جنجالي استفاده مجدد از وسايل پزشكي
فريبا خان احمدي، ايران 21/4/97
مشاهده متن    
  صرفه جويي 1500 مگاوات برق با اجراي تغيير ساعت كار در 16 استان / تغيير ساعت كار ادارات دولتي تهران از امروز آغاز مي شود
فريبا خان احمدي، ايران 16/4/97
مشاهده متن    
  واردات 400 دستگاه آمبولانس كمك دار براي فعاليت در مناطق صعب العبور / توضيح مشاور وزير بهداشت درباره برخي ابهامات
فريبا خان احمدي، ايران 14/4/97
مشاهده متن    
  طعم تلخ گراني دارو زير زبان بيماران / گزارش ميداني «ايران» از وضعيت بازار دارو در پايتخت
فريبا خان احمدي، ايران 13/4/97
مشاهده متن    
  سخنگوي سازمان غذا و دارو : با ارز دارويي اسپري تنفسي وارد شده نه بخار شوي
فريبا خان احمدي، ايران 12/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات توسعه اجتماعي ايران
متن مطالب شماره 2 (پياپي 1002)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است