|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/6/22: الزامات مديريتي دهه نود براي آموزش و پرورش
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4116
شنبه دوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3904 22/6/96 > صفحه 8 (مدرسه) > متن
 
      


گزارش 
الزامات مديريتي دهه نود براي آموزش و پرورش
«اعتماد» بررسي مي كند


وزير آموزش و پرورش از ناكارآمدي شيوه هاي دهه شصتي گفته بود/ تاكيد صاحب نظران برتحول ساختاري و مديريتي
    
    گروه مدرسه «اعتماد»- سيد محمد بطحايي، وزير آموزش و پرورش در روزهاي اخير بر ضرورت تجديد نظر در شيوه هاي مديريتي اين وزارتخانه تاكيد كرده است و به صورت مشخص گفته با شيوه هاي دهه شصتي نمي شود اين مجموعه را مديريت كرد. با استقبال از اين رويكرد كه در واقع توجه دادن به نيازهاي دوره جديد و الزامات مديريت دهه ٩٠ است، سراغ چند نفر از فعالان و صاحب نظران اين حوزه رفتيم و نظر آنها را در اين زمينه جويا شديم. دقيق تر اينكه از آنها پرسيديم چه مواردي از رويكردهاي دهه شصتي مورد نقد است كه وزير خواستار تجديدنظر در آن شده است؟ و پرسش دوم اينكه الزامات مديريت دهه ٩٠ يا چشم انداز ١٤٠٠ چيست كه بايد به آن توجه لازم صورت گيرد؟ نظرچند نفر از كساني كه به پرسش هاي اعتماد پاسخ دادند را به همراه چند يادداشت در معرض نقد و نظر مخاطبان صفحه مدرسه قرار مي دهيم تا اين باب گشوده شود و با ورود ساير فعالان اين حوزه و صاحب نظران تعليم و تربيت و كارشناسان مديريت آموزشي در فرصت هاي بعدي عميق و گسترده و دقيق تر به اين مقوله بپردازيم.
    
    استفاده از تجربيات ديگران به معناي تقليد از آنها نيست
    فاطمه سعيدي *

    اينكه كدام بخش ها مورد نظر وزير است را طبعا خود ايشان بايد شفاف كند اما به طور اجمالي مي توان گفت در دهه شصت نظام آموزشي ما دچار اشكالاتي بود و از طرفي نوپا بودن انقلاب و وقوع جنگ تحميلي نيز در اداره كليه شوون كشور اثر مي گذاشت. از اين منظر طبيعي است كه آموزش و پرورش نيز با مشكلاتي جدي مواجه بود. يكي از اصلي ترين مشكلات ما در آن دوره اين بود كه هنوز بر سر يك نظام آموزشي به روز و كارآمد توافق نداشتيم و در بسياري از مواقع با آزمون و خطا تلاش مي شد تا راه حل هايي يافته شود. از طرفي به دلايل متعدد هنوز بدنه وزارت آموزش و پرورش يك بدنه چابك، متخصص و داراي نگاه توسعه اي نبود. همچنين در مورد معلمان و كادر آموزشي نيز با نواقص جدي مواجه بوديم. مجموعه اين شرايط در كنار كم تجربگي مديران و سياستگذاران آموزش و پرورش باعث شده بود تا نتوانيم بهره وري مورد نياز را داشته باشيم. امروز خوشبختانه از آن شرايط كاملا عبور كرده ايم و آماده يك حركت پرشتاب به سمت تحول هستيم و سند تحول آموزش و پرورش به خوبي راه را روشن كرده است. ما در تربيت دبير و كادر آموزشي ساختار لازم را داريم اما بايد بتوانيم آموزش هاي داده شده را به روز كنيم. از طرفي در مديريت ستادي آموزش و پرورش نيز با كندي و رخوت مواجهيم كه بخشي از آن به دليل بزرگ بودن بدنه اين وزارتخانه است. در ساير وزارتخانه ها هم كم و بيش اين معضلات وجود دارد. ما بايد مديران خود را با آخرين متدهاي توسعه اي مديريت آشنا كنيم. اگر طبق سند چشم انداز مي خواهيم رتبه اول را در منطقه داشته باشيم خوب است ببينيم در همين منطقه نظام هاي آموزشي چگونه كار مي كنند و با چه شيوه هايي دانش آموزان را براي دوره دانشگاه و ورود به بازار كار آماده مي كنند. استفاده از تجربيات ديگران به معناي تقليد از آنها نيست. هر كشور شرايط بومي، جغرافيايي، فرهنگي، مذهبي و اجتماعي خاص خود را دارد اما ميان همسايگان قرابت هايي وجود دارد كه مي توان از آن بهره برد.
     در مجموع مديريت بايد با محور دانش روز همراه باشد. الزامات و شرايط زندگي امروز به كلي با دهه هاي قبل متفاوت است و براي پاسخ دادن به نيازهاي امروز بايد به همان ابزارها مجهز بود.
    * نماينده مردم تهران
    
    
    ضرورت تحولات مديريتي و آموزشي
     گل رخ **

    وزارت آموزش و پرورش ايران نه تنها نيازمند بازنگري در خصوص نوع مديريت غيركارآمد خود است كه از آن مهم تر نيازمند بازنگري در نوع برنامه هاي آموزشي، پرورشي و پژوهشي دانش آموزان است. از مهم ترين تحولاتي كه انتظار مي رود آموزش و پرورش فارغ از اينكه چه كسي وزارت اين اصلي ترين وزارتخانه كشور را بر عهده دارد بايد صورت بگيرد تحولات مديريتي از سطح وزارتخانه تا سطح مدارس است. اول بازنشسته كردن تمامي همكاراني كه در سطح وزارتخانه بيشتر از ٣٠ سال در حال خدمت هستند و دوم برگزاري دوره هاي آموزشي اعم از روان شناختي چه در حوزه كودك و نوجوان و جامعه شناختي و منطق براي تمامي مديران از وزارتخانه تا مدارس وسوم اينكه دوره اي كردن مديريت هاي آموزش و پرورش از وزارتخانه تا مدارس بايد در دستور كار قرار گيرد و حلقه مديران بسته شكسته شود. نكته چهارم اين است كه تمام كساني كه خواهان رسيدن به مديريت در آموزش و پرورش هستند از مدارس گرفته تا سازمان ها و وزارتخانه بايد حداقل ٥ سال سابقه تدريس در مدارس را داشته باشند و پنجمين نكته انجام تست شخصيت، براي تمامي سطوح مديريتي است تا مديراني سالم و توانمند به خدمت گرفته شوند.
     در خصوص تحولات آموزشي هم به نظر مي رسد در درجه نخست اين است كه نخستين و مهم ترين اصل در آموزش و پرورش بايد شاد نگه داشتن دانش آموزان باشد. براي اين منظور حتما بايد همه برنامه هاي آموزشي مدارس دوباره مورد بازبيني و تغيير قرار گيرد هر چند كه پياده شدن چنين امري به سال ها زمان نياز دارد اما از هر زماني كه شروع كنيم باز هم برد با ما است و ديگر اينكه مواردي از قبيل: تجسم بخشي به آموزش هاي نظري مدارس، بها دادن به مدارس فني و حرفه اي يا كار و دانش، بها دادن به دروس علوم انساني و مشاركت هر چه بيشتر دانش آموزان و معلمان در مديريت مدارس بايد مورد توجه قرار گيرد و به نظر مي رسد اگر وزير مي خواهد الزامات مديريتي دهه نود را عملي سازد بايد به اين موارد جامه عمل بپوشاند.
    ** فعال صنفي و سياسي
    
    
    مديران و رهبران تعليم و تربيت دهه نود بايد مهارت محور و تخصص محور باشند
    سحر بيات***

    رويكردهاي دهه ٦٠ به دلايل مختلف تجربه هاي مديريتي كاملا مبتني بر آزمون و خطاي صرف بود. از طرفي چون اين افراد انقلابيون به اصطلاح دوآتيشه بودند تمام معيارهاي كارشان و عملكردشان ميزان فاصله نتايج با اهداف انقلاب بود. عدم آگاهي كامل از علم مديريت و راهبردهاي پيشرفت و توسعه و همچنين عدم وجود تفكر و برنامه ريزي استراتژيك در مديران دهه شصت تقريبا روش هاي مديريت و مديران اين دهه را منسوخ كرده است. از جمله ويژگي هاي مهم مديران و روش مديريتي دهه شصت عدم انتقادپذيري مديران و عدم ميل به تغييرات نوآورانه و خلاقانه است و انجام روش هاي تكراري و غيرعلمي در راهبري سازمان از مشخصه هاي اصلي آن دهه است. تفكر توسعه سخت افزاري و فيزيكي ملاك پيشرفت بود و هر كس در ساختن و كارهاي فيزيكي پيشي مي گرفت جزو مديران كارآمد حساب مي شد و اما رويكردهاي دهه ٩٠ دقيقا برعكس تمام موارد بالا است.
     خلاقيت و نوآوري جزء لاينفك روش مديريت است و رشد و توسعه يك سازمان دقيقا در يك نظام هدف مند كه شامل درون داد، فرآيند و برون داد و بازخورد تعريف مي شود. مديريت دهه ٩٠ مبتني بر علم روز دنيا است و دقيقا مديران و رهبران تعليم و تربيت را هم مهارت محور و هم تخصص محور مي داند و پيشرفت و توسعه را نرم افزاري و مغزافزاري مي داند. انتقاد و آسيب شناسي سيستم و پذيرش آن توسط مديران اين دهه جزء اصلي بازخورد حساب مي شود و براي ترميم و اصلاح درون دادها و فرآيندها به جد به كار گرفته مي شود. مديريت دهه ٩٠ داراي ويژگي شايسته محوري است و انتخاب كارمندان در مديران مياني بر اساس شاخص هاي برگرفته از تعريف شغل و شاغل است.
    *** رييس گروه كميسيون ملي آيسسكو در ايرانگزارش: الزامات مديريتي دهه نود براي آموزش و پرورش / «اعتماد» بررسي مي كند
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3904 به تاريخ 22/6/96، صفحه 8 (مدرسه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Social Behavior Research & Health
متن مطالب شماره 1 (پياپي 3)، May 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است