|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/22: كاهش تصادفات هيچگاه اولويت دولت ها نبوده است
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6788
پنجشنبه سوم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6593 22/6/96 > صفحه 4 (اجتماعي) > متن
 
      


كاهش تصادفات هيچگاه اولويت دولت ها نبوده است
تشريح ريشه هاي حوادث رانندگي جاده اي در گفت و گوي «ايران » با كارشناسان

نويسنده: فريبا خان احمدي

برش
    
    ثبت صورت وضعيت اطلاعات سفر
    مديرکل ايمني و ترافيک سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي وزارت راه و شهرسازي مي گويد: در طول برنامه پنجم توسعه کشور، نرخ تلفات تصادفات در حوزه حمل و نقل عمومي به طور متوسط سالانه ٨/٨درصد کاهش داشته، در حالي که نرخ کاهش تلفات برون شهري کشور ٤/٩ درصد پايين آمده است. جواد هدايتي با اشاره به وجود 150 مرکز معاينه فني خودروهاي سنگين در کشور اعلام کرد پس از برخط سازي مراکز معاينه فني در قالب طرح يکپارچه سازي سامانه ملي معاينه فني، نتيجه آزمون معاينه فني به شکل لحظه اي در سامانه مرکزي سازمان راهداري ثبت مي شود و هر خودرويي براي فعاليت در حمل و نقل برون شهري در حوزه مسافربري طبق قانون مستلزم اخذ صورت وضعيت است که اسناد حمل آن به صورت برخط صادر مي شود، به عبارتي هر شرکتي پيش از صدور صورت وضعيت، اطلاعات سفر از جمله راننده خودرو را در سامانه ثبت کند. وي ادامه مي دهد: يعني قبل از صدور اسناد حمل، اسم راننده، مبدا، مقصد و حتي پلاک ماشين و همه اين اطلاعات به سرور سازمان وارد مي شود و اين سيستم تمام اطلاعات سفر را کنترل مي کند. اينکه آيا راننده کارت هوشمند دارد يا نه، کارت سلامت و حتي دوره هاي آموزش را گذرانده و معاينه فني دارد يا خير؟ تنها در صورت تاييد همه موارد نيز کد رهگيري به شرکت ارسال مي شود و به استناد آن شرکت مي تواند اسناد حمل صادر کند! بنابراين در سيستم حمل و نقل عمومي برون شهري امکان ندارد که خودرويي، برگه معاينه فني معتبر نداشته باشد و به صورت قانوني براي آن اسناد حمل صادر شده باشد؛ مگر اينکه تخلف کرده باشد يا بدون اسناد حمل تردد کند. درباره تصادف صبح ديروز نيز بايد بگويم که از نظر صدور فرآيندهاي اسناد حمل و نقلي از بابت صلاحيت خودرو و راننده تا اين لحظه اشکالي محرز نشده است، درباره تصادف جاده داراب هم همينطور؟!

    
    هنوز يک هفته از فاجعه تصادف مرگبار اتوبوس دانش آموزان هرمزگاني در محور داراب استان فارس نگذشته بود که ديروز خبر رسيد ساعت 2 بامداد سقوط اتوبوس مسافربري به دره در جاجرود 11کشته و 29 مجروح بر جاي گذاشت. در همان دقايق ابتدايي که تصادف خونين جاجرود مخابره و صحنه هاي دلخراش آن در فضاي مجازي دست به دست شد بازهم انگشت اتهام به سمت راننده نشانه رفت. آمار ها حکايت از اين دارد که تصادفات رانندگي در ايران دومين عامل مرگ و مير ايرانيان است با وجود اين، اين سوال پيش مي آيد براستي عامل اصلي اين تصادفات کيست؟ راننده اي که در اثر بي دقتي و عدم آموزش فرهنگ رانندگي جان مسافرانش را در جاده ها پرپر مي کند يا مسئولان که به محض وقوع تصادف توپ را به زمين يکديگر مي اندازند و هر کدام ديگري را مسئول مي داند؟ راننده هايي که مي گويند وسايل نقليه شان از کيفيت لازم برخودار نيست و جاده هاي کشور ايمن نيستند يا مسئولاني که به رعايت نکردن قوانين و مقررات از سوي راننده ها اشاره دارند؟
    
    خودروهاي بي کيفيت بيشترين نقش را در مجروح شدن مردم دارند
    دکتر مرتضي شمسي مدرس سلامت شغلي رانندگان حرفه اي در پاسخ به اينکه چه کسي مسئول تصادفات جاده اي است، گفت: «به نظر مي رسد تصادفات رانندگي متولي خاصي ندارد به عبارتي کسي نيست که يقه اش را بگيريم و بگوييم فلان جا کوتاهي کرده ايد. پليس مي گويد به من ربطي ندارد و جاده خراب است. وزارت راه مي گويد راننده چرت زده و باعث تصادف شده. راننده هم مي گويد هيچ ربطي به من ندارد. من مي گويم اينها هيچ کدام مقصر نيستند چون آموزش نديده اند و سواد ترافيکي ندارند. راننده ايراني نمي داند سرعت 120 کيلومتر بر ساعت متناسب با شرايط جاده اي و خودروهاي ما نيست. اگر بخواهيم بدانيم از حيث آماري چرا کشور ما مرگ بار ترين حوادث جاده اي را در دنيا دارد بايد به چهار علت مهم در تصادفات رانندگي انساني، جاده اي، وسيله نقليه و عوامل محيطي اشاره کنيم. اينها به صورت زنجيروار به هم متصلند چنانچه در يکي از اين عامل ها تزلزل ايجاد شود تصادف اتفاق مي افتد.»
    آمار کشته ها در حوادث جاده اي زماني بحراني تر مي شود که بدانيم راننده وسيله نقليه 70 تا 90 درصد در تصادفات رانندگي نقش دارد. اين پژوهشگر معتقد است، ما مسير را گم کرده ايم چرا که دليل نخست که عامل انساني را در صدر افزايش تصادفات رانندگي قرار داده و ناشي از فرهنگ نادرست رانندگي و عدم رعايت مقررات و قوانين راهنمايي و رانندگي است را فراموش کرده ايم.
    او با تاکيد بر اينکه بايد فرهنگ رانندگي به مردم آموزش داده شود، افزود: عامل جاده اي 15 تا 20 درصد در تصادفات رانندگي نقش دارد اما آنقدر که روي عامل جاده اي صحبت مي کنيم و از نقاط حادثه خيز و جاده هاي غير استاندارد حرف مي زنيم از عامل انساني حرف نمي زنيم.
    به گفته دکتر شمسي، عامل محيطي 5 درصد و خودرو و وسيله نقليه 10 درصد در تصادفات نقش دارد و در کشورهاي پيشرفته اين رقم زير يک درصد است. پايين بودن ايمني خودروها، نقص فني وسيله نقليه و استفاده نادرست از آن شايع ترين علل تصادفات ناشي از عامل وسيله نقليه است به طوري که بررسي ها نشان مي دهد فرسوده بودن خودرو و نقص سيستم ترمز درصد قابل توجهي از تصادفات را به خود اختصاص مي دهد.
     او در همين زمينه توضيح داد: متوسط سن قانوني وسيله نقليه در دنيا کمتر از 10سال است اما در ايران خودروهاي بالاي 30 سال در جاده ها تردد مي کنند، ما مواردي داريم که پيکان مدل سال 1340 در جاده هاي کشور تردد مي کند. بنابراين هر اندازه مدل خودرو پايين تر باشد آمار تصادفات بالا مي رود، با اين حال هيچ سازمان و نهادي در اين باره جوابگو نيست. در شرايطي که قانون در زمينه ممنوعيت تردد خودروهاي سن بالا وجود ندارد، پليس نمي تواند کاري کند.
    دکتر شمسي در ادامه به کيفيت پايين خودروهاي توليد داخل اشاره کرد: در دنيا به ازاي هر 100 مجروح تصادف رانندگي يک نفر فوت مي کند، در کشور ما به ازاي هر 100 مجروح رانندگي بيش از 10 نفر فوت مي کنند چرا که ايمني خودروها پايين است و استحکام بدني مناسبي ندارند. او در پاسخ به اينکه آيا اتوبوس هاي ولوو توليد داخلند؟ گفت: «بله همه اتوبوس ها توليد داخلند و خيلي کم از خارج وارد مي شود. همه اين اتوبوس ها کيفيت و استحکام بدني مناسبي ندارند همين عامل منجر به بالا رفتن تلفات رانندگي مي شود.»
    به باور دکتر شمسي، هر چند بايد روي ايمني خودروها متمرکز شويم و حتي جاده ها را به استانداردهاي جهاني نزديک کنيم ولي عقل حکم مي کند روي عامل انساني تاکيد کنيم، مگر نه اينکه بيش از 70 درصد علل تصادفات عامل انساني است اما ما هيچ کاري براي اين عامل مهم نکرده ايم. مردم ما رفتار ترافيکي و الگوي مناسب ترافيکي ندارند. الگوي ترافيکي ما سنتي است، راننده ها فقط رانندگي مي کنند که از مبدا به مقصد برسند اينکه چطور برسند مهم نيست و حتي ابتدايي ترين قوانين را هم رعايت نمي کنند. اگرچه تمام مسئولان اشاره دارند آمار جانباختگان تصادفات رانندگي از رقم 27 هزار در سال 84 به رقم 16 هزار در سال 95 کاهش يافته اما آنچه هيچ وقت گفته نشده آمار 40 هزار معلول و از کار افتاده ناشي از تصادفات رانندگي است که هزينه اي به مراتب فراتر به اقتصاد خانوار وارد مي کند. از همين رو ايران از نظر آمار تصادفات جاده اي در بين 190 کشور جهان از آخر رتبه دوم را داشت و هم اينک به رتبه هفتم يا هشتم صعود کرده است. دکتر شمسي تصادفات رانندگي در ايران را به يک جنگ تمام عيار تشبيه مي کند و معتقد است، در 90سال گذشته دولت ها کار خاصي براي کاهش تصادفات رانندگي نکرده اند و جزو اولويت هاي شان نبوده است، تنها کاري که کرده اند افزايش جرايم تخلفات بوده که هيچ گونه اثر بازدارندگي نداشته و تنها به منبع درآمد دولت ها تبديل شده است. او گفت: تنها راه حل اين معضل آموزش است و آموزش ها بايد از مهدکودک ها شروع شود و تا دانشگاه ادامه يابد. تا زماني که فرهنگ ترافيکي به مردم آموزش داده نشود وضع به همين منوال خواهد ماند. وزارت آموزش و پرورش، صدا و سيما، بهداشت و درمان، وزارت علوم، بهزيستي و فرهنگ و ارشاد بايد فرهنگ ترافيکي را در جامعه حاکم کنند. اينکه همه چيز را به گردن هم بيندازيم فايده اي ندارد.
    
     تست سلامت روان از راننده ها گرفته نمي شود
    سرهنگ زيني رئيس اداره تصادفات تهران بزرگ در گفت و گو با روزنامه ايران در پاسخ به اين سوال که آيا از راننده هاي پايه يک برون شهري تست سلامت روان و اعتياد مي گيرند و اين تست ها در چه فواصل زماني انجام مي شود، گفت: نخير تست سلامت روان گرفته نمي شود ولي تست اعتياد و معاينه چشم گرفته مي شود. فواصل زماني تست اعتياد هم تا زماني است که پليس به راننده مشکوک شود. اگر مشکوک شوند براي تست اعتياد مي فرستند و چنانچه جواب تست مثبت باشد پروانه رانندگي به مدت 6 ماه تعليق مي شود.
    او درباره اينکه آيا پليس راهنمايي و رانندگي به مواردي مانند رانندگاني که دچار اختلال خواب هستند و باعث ايجاد تصادف مي شوند، نظارت مي کند: گفت ما دنبال سلامت جامعه و نه فرد هستيم، چندين عامل باعث تصادف مي شود که مهم ترين آن عامل انساني است و بايد آسيب شناسي شود که هر کدام چقدر سهم دارند.
    سرهنگ زيني گفت: ما بايد در وهله اول به سمت آموزش فرهنگ رانندگي پيش برويم. اگر قرار باشد بالاي سر هر فرد پليس باشد که نمي شود، بايد روي زيربناي فرهنگي کار کنيم.
    رئيس اداره تصادفات رانندگي تهران بزرگ در پاسخ به اينکه آيا پليس ابزارهاي لازم را براي کنترل و نظارت رفتارهاي ترافيکي رانندگان دارد يا خير؟ افزود: ما ابزار فني و علمي به روز را براي نظارت در اختيار نداريم و از نظر ابزار فني و علمي از جامعه جهاني عقب هستيم بنابراين با اين ابزار چطور انتظار مي رود همه کار را پليس در دست بگيرد؟
    
     سلامت رانندگان بررسي مي شود
    دکتر خسرو صادق نيت رئيس اداره بهداشت محيط و کار وزارت بهداشت در گفت و گو با «ايران» عنوان کرد: همه راننده هاي حرفه اي که عملاً زير نظر وزارت راه فعاليت مي کنند هر دو سال يکبار بر اساس پروتکل مشخص که مطابقت با کشورهاي پيشرفته دارد مورد ارزيابي سلامت قرار مي گيرند و ابعاد مختلف سلامت شان از قبيل بينايي، شنوايي، عملکرد قلب، سيستم تنفسي، مغز و اعصاب، ابتلا به اختلالات خواب و مشکلات اسکلتي و عضلاني بررسي مي شوند.
     دکتر صادق نيت افزود: راننده هاي حرفه اي همچنين از لحاظ ابتلا به بيماري هايي که فرد را دچار مشکلات هوشياري مي کند مثل ديابت و عملکرد غددد درون ريز بر اساس پروتکل مشخص ابلاغيه وزارت بهداشت و پزشکاني که مجوز معاينه دارند مورد ارزيابي قرار مي گيرند. او در پاسخ به اينکه اين تست ها هر چند سال يکبار تکرار مي شود، افزود: به طور معمول راننده ها هر دو سال يکبار و راننده هاي پرريسک ديابت و بيماري هاي قلبي هر 6 ماه يکبار ارزيابي مي شوند يعني بر اساس تشخيص پزشک معاينه مجدد الزامي است.
     او همچنين درباره اينکه آيا ممکن است راننده اختلالاتي مثل خواب را از پزشکش پنهان کند، گفت: بله ما مواردي هم داشتيم چرا که معاينه بر اساس شرح حال از بيمار است و در اين بين برخي راننده ها با پزشک شان صادق نيستند و هدفمند پزشک را گمراه مي کنند، با اين حال اگر پرونده الکترونيک سلامت براي همه افراد تشکيل شود و پزشک به پرونده بيمار دسترسي داشته باشد مي توانيم به صورت کامل وضعيت سلامت راننده ها را رصد کنيم.
    
    کاهش تصادفات هيچگاه اولويت دولت ها نبوده است / تشريح ريشه هاي حوادث رانندگي جاده اي در گفت و گوي «ايران » با کارشناسان
    


 روزنامه ايران، شماره 6593 به تاريخ 22/6/96، صفحه 4 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 57 بار
    آثار ديگري از "فريبا خان احمدي"

  10 هزار بيمار در انتظار پيوند عضو / رئيس بيمارستان مسيح دانشوري اعلام كرد
فريبا خان احمدي، ايران 31/2/97
مشاهده متن    
  افزايش شمار قربانيان مصرف قارچ سمي در 7 استان / «ايران» در گفت و گو با مسئولان ابعاد اين رخداد را بررسي كرد
فريبا خان احمدي، ايران 29/2/97
مشاهده متن    
  كاهش 15 درصدي قيمت دارو هاي وارداتي / سخنگوي سازمان غذا و دارو در گفت و گو با روزنامه ايران خبر داد
فريبا خان احمدي، ايران 29/2/97
مشاهده متن    
  مدير كل دفتر نظارت و اعتبار بخشي امور درمان وزارت بهداشت در گفت و گو با «ايران» خبر داد: الزام مراكز درمان خصوصي به خريد تجهيزات پزشكي بيماران / بزودي سيستم خريد تجهيزات پزشكي در بيمارستان هاي خصوصي نظام مند مي شود
فريبا خان احمدي، ايران 27/2/97
مشاهده متن    
  افتتاح خط توليد كيسه خون در ايران با مشاركت فرانسه / روز گذشته در مراسمي با حضور وزير بهداشت صورت گرفت
فريبا خان احمدي، ايران 25/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله توسعه آموزش در علوم پزشكي
متن مطالب شماره 28 (پياپي 1004)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است