|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/22: اكران پوسترهاي سينمايي در شهر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4355
پنجشنبه سي و يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4143 22/6/96 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


اكران پوسترهاي سينمايي در شهر
چهره خيابان هاي تهران به مناسبت روز ملي سينما عوض شد


دنياي اقتصاد: تابلوهاي تبليغاتي شهر تهران در آستانه روز سينما، خاطرات 35 سال سينماي ايران را زنده کردند. از روز جمعه گذشته روي بسياري از تابلوها و بنرهاي تبليغاتي شهر تهران، پوسترهاي فيلم هاي معروف و برگزيده جشنواره فيلم فجر در 35 دوره گذشته نصب شد و بسياري از قهرمانان قصه فيلم هاي ايراني دوباره با مخاطبان و دوستدارانشان ديدار کردند. شهرداري تهران پيش از اين نيز در دو سال پياپي و در ارديبهشت ماه آثار نقاشي برجسته ترين هنرمندان ايراني و غيرايراني را در بيلبوردهاي شهري به معرض نمايش گذاشته بود. اين اتفاق که با استقبال کم نظير شهروندان و رسانه ها همراه شد با نمايش پوسترهاي فيلم هاي سينمايي ايراني ادامه پيدا کرده است. اين اتفاق که با عنوان کمپين تهران_سينما در حال برگزاري است، در 120 عرشه پل در سطح شهر، 160 پرتابل و 20 بيلبورد اجرايي شده است.
    سال هاي پيش ايده رايگان يا نيم بها بودن بليت سينماها در روز سينما، يعني بيست و يکم شهريور ماه، تنها نشانه گراميداشت اين روز در فضاي عمومي به شمار مي آمد، اما هم اينک همزمان با اين روز ملي، شهر تهران رنگ و بوي سينما به خود گرفته است و شوراي صنفي نمايش نيز پيش تر اعلام کرده بود که طرحي براي نيم بها کردن بليت سينماها در آستانه روز ملي سينما به مدت 20 روز دارد. طرح نمايش پوسترهاي فيلم هاي سينمايي ايران، به مدت 10 روز در شهر تهران ادامه خواهد داشت. اين طرح که از آخر هفته گذشته اجرايي شده، تا اوايل هفته آينده ادامه دارد و پوستر بسياري از فيلم هاي نوستالژيک و خاطره انگيز سينما از جمله آپارتمان شماره 13، روزهاي زندگي، پدربزرگ، به رنگ ارغوان، پدر، به همين سادگي، بوي کافور عطر ياس، درخت جان، خط پايان، ديار عاشقان، خيلي دور خيلي نزديک، کاني مانگا، فرش باد، حمله به اچ 3، دايره سرخ، يک تکه نان، روز واقعه، دو فيلم با يک بليت و پرنده کوچک خوشبختي و... روي بيلبوردهاي بزرگ شهري تهران قابل مشاهده است.
    انتخاب فيلم ها از مجموع فيلم هايي که در 35 دوره جشنواره فيلم فجر شرکت کرده و به عنوان بهترين فيلم شناخته شده يا ديپلم افتخار دريافت کرده، انتخاب شده است. به گفته مسوولان اجرايي اين طرح، هدف از اکران اين تصاوير تشويق و ترغيب شهروندان به سمت سينما و تغيير حال و هواي شهر همزمان با روز ملي سينما است. شهردار تهران نيز روز گذشته به مناسبت روز ملي سينما، در پيامي شهر تهران را پايتخت سينماي ايران خواند. محمدعلي نجفي در پست اينستاگرامي خود به مناسبت روز ملي سينما، با بيان اينکه 21 شهريور روز ملي سينما بهانه اي است براي تکريم هنرمندان عرصه سينما و تامل بيشتر در باب تسهيل خدمات هنري به شهروندان و افزايش سرانه فضاهاي سينمايي، نوشت: افزايش مصرف کالاهاي هنري و کمک به توسعه فعاليت هاي اصحاب سيما مهم است.
    وي نوشت: کلان شهر تهران پايتخت سينما است؛ چراکه پرديس هاي سينمايي، سالن هاي سينما، استوديوهاي صداوتصوير، موزه سينما، فيلمخانه ملي ايران و موسسات تهيه و توليد و توزيع فيلم، اصناف و نهادهاي سينمايي را در خود جاي داده است. شهردار تهران نوشت: نشاط و رونق فرهنگي شهر را مي توان در سالن هاي نمايش فيلم و تئاتر حس کرد، مطالبه جامعه جوان و بالنده، توسعه زيرساخت ها و فضاهاي فرهنگي و هنري است و همزمان با 117 سالگي صنعت سينما در ايران، دستاوردهاي آن را پاس مي دارم و اين روز را صميمانه به هنرمندان عزيز، مخاطبان و دوستداران سينماي نجيب ايران تبريک مي گويم.
    
    استقبال سينماگران از کمپين تهران- سينما
    بسياري از هنرمندان و به ويژه سينماگران در شبکه هاي اجتماعي به اين کمپين واکنش نشان داده و استقبال کرده اند؛ اما از اين ميان توجه پرويز جاهد و نکاتي که در اين باره بيان کرده جالب تر به نظر مي رسد. اين منتقد و کارشناس سينما در يادداشتي که در«ايلنا» قرار داده درباره نمايش پوستر فيلم هاي مطرح ايراني نوشته است: اين روزها اگر در خيابان هاي تهران قدم بزنيد، پوسترها و بيلبوردهايي را مي بينيد که سازمان زيباسازي شهر تهران به مناسبت روز ملي سينما بر در و ديوار شهر آويخته است و همگي مربوط به فيلم هايي هستند که در سال هاي بعد از انقلاب در سينماي ايران توليد شده و برخي از آنها در جشنواره هاي سينمايي داخلي و خارجي درخشيده اند و جوايز و افتخارات مهمي را براي سينماي ايران به ارمغان آورده اند.
    به اعتقاد من اين حرکت و اقدام سازمان زيباسازي، اقدام قابل تحسيني است؛ چراکه پوسترهاي سينمايي بخشي از حافظه و فرهنگ تصويري و نيز جزو اسناد تاريخي و ملي سينماي ايران هستند و چه چيزي بهتر از اينکه در روز ملي سينما به جاي ديدن تصاوير تبليغاتي کالاها و محصولات تجاري يا شعارهايي در جهت زندگي روزمره و مصرفي، پوسترهاي فيلم هايي را بر در و ديوار شهر ببينيم که روزگاري به دلايل تجاري يا هنري در سينماي ايران مطرح بوده و بخشي از تاريخ و فرهنگ سينمايي ما به شمار مي روند. اين پوسترها براي بسياري از کساني که اين فيلم ها را ديده اند جنبه اي نوستالژيک دارد و يادآور يک خاطره سينمايي و در عين حال نشانه يک فقدان است. پوستر فيلم «خانه دوست کجاست»، حضور درخشان و پرتکاپوي عباس کيارستمي و نيز همزمان غياب تاثربرانگيز او را به يادمان مي آورد. يا پوستر «کاغذ بي خط» ناصر تقوايي، اهميت فيلمساز ارزشمندي را به ما يادآور مي شود که سال هاست به دلايلي فيلم نساخته يا امکان فيلم سازي به او داده نشده است.
    من نمي دانم که اين پوسترها با چه معيارها و براساس چه ضوابطي انتخاب شده اند و آيا در گزينش آنها مميزي و سليقه سياسي خاصي اعمال شده يا خير که اميدوارم اين گونه نباشد؛ چراکه روز ملي سينما، روز همه اهالي و دست اندرکارانِ سينماي ايران و روز تک تک کساني است که براي بالندگي، توسعه و ارتقاي فني و هنري سينماي ايران تلاش کرده و زحمت کشيده اند و اين تلاش ها و کوشش ها نبايد ناديده گرفته شوند. روز ملي سينما در تقويم روزانه ما روز بسيار مهم و ارزشمندي است و چه خوب که در چنين روز باشکوهي، با نمايش پوسترهاي فيلم هاي برجسته و درخشان تاريخ سينماي ايران در سطح شهر، اهميت و ارزش تاريخي آنها را به ياد آورد. اميدوارم اين حرکت تداوم داشته باشد و تنها منحصر به يک روز خاص يا دوره اي خاص از تاريخ سينماي ايران نباشد.
    اکران پوسترهاي سينمايي در شهر / چهره خيابان هاي تهران به مناسبت روز ملي سينما عوض شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4143 به تاريخ 22/6/96، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات ميان فرهنگي
متن مطالب شماره 33، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است