|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/22: فهرست پروژه هاي صنعتي با پول خارجي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4375
دوشنبه بيست و پنجم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4143 22/6/96 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


فهرست پروژه هاي صنعتي با پول خارجي
در گفت و گو با مديركل دفتر سرمايه گذاري خارجي وزارت صنعت بررسي شد


دنياي اقتصاد: کارنامه سرمايه خارجي جذب شده در بخش صنعت، معدن و تجارت در دولت يازدهم بيانگر آن است که از 208 پروژه مصوب با سرمايه 83/ 8 ميليارد دلاري در مجموع 92 طرح تاکنون به مرحله بهره برداري رسيده است و 116 پروژه نيز در مراحل اجرايي با پيشرفت فيزيکي صفر تا 100 درصد قرار دارند.
    براساس آمار اعلام شده از سوي دفتر سرمايه گذاري خارجي وزارت صنعت، معدن و تجارت در دوران بعد از برجام نيز اجراي 114 پروژه با سرمايه 38/ 7 ميليارد دلاري در دستور کار قرار گرفت که از مجموع اين طرح ها 43 طرح به بهره برداري رسيده است و 71 پروژه در مرحله اجرا قرار دارد. با رفع تحريم هاي بين المللي شاهد ورود هيات هاي تجاري به کشور بوديم، رفت و آمدهايي که بعضا به قرارداد و همکاري منجر شد، اما چالش هاي موجود در روند ورود سرمايه گذاران خارجي به کشور موجب شد «اصلاح فرآيندهاي صدور مجوزهاي سرمايه گذاري و روند جلب سرمايه گذاري خارجي» به يکي از اقدامات اساسي در کشور بدل شود، اقدامي که تحقق آن شرايط را براي جذب هرچه بيشتر سرمايه خارجي در کشور فراهم مي کند. اقدامي که يکي از اولويت هاي 12 گانه وزير صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم در سه ماه اول فعاليت اين وزارتخانه نيز محسوب مي شود. به طوري که محمد شريعتمداري وزير صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم نيز سعي دارد تا در کوتاه ترين زمان ممکن نسبت به اصلاح فرآيندهاي صدور مجوزهاي سرمايه گذاري و روند جلب سرمايه گذاري خارجي اقدامات اساسي صورت دهد.
    
    کارنامه طرح هاي مصوب
    گزارش منتشر شده از سوي دفتر سرمايه گذاري خارجي وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان دهنده آن است که از مجموع 208 پروژه مصوب با سرمايه خارجي در دولت يازدهم در حال حاضر 59 طرح پيشرفت فيزيکي صفر تا 20 درصد دارند. سهم طرح هاي داراي پيشرفت فيزيکي 20 تا 40 درصد نيز از مجموع طرح هاي مصوب برابر با 20 طرح است، اما در حال حاضر 12 طرح نيز از پيشرفت فيزيکي 40 تا 60درصدي برخوردار هستند. براساس گزارش منتشر شده از سوي اين وزارتخانه پيشرفت فيزيکي 15 طرح نيز از مجموع طرح هاي مصوب در دولت يازدهم در حال حاضر60 تا 80 درصد است. اما براساس آمار اعلام شده در حال حاضر 10 طرح نيز از پيشرفت فيزيکي 80 تا 100 درصدي برخوردارند. اما طرح هايي که در مدت زمان مذکور موفق شده اند پروانه بهره برداري کسب کنند نيز برابر با 92 طرح بوده است. به گفته افروز بهرامي، مديرکل دفتر سرمايه گذاري خارجي وزارت صنعت، معدن و تجارت کشورهاي عمده سرمايه گذار در دولت يازدهم کشورهاي اروپايي بوده اند و پنج کشوري که بيشترين حجم سرمايه گذاري خارجي در کشور را صورت داده اند اسپانيا، چين، آلمان، عراق و ايرلند بوده اند که با اين شرايط مي توان گفت کشور از سيطره چين خارج شده است.
    
    روند جذب سرمايه
    براساس اهداف پيش بيني شده رشد اقتصادي 8درصدي در برنامه ششم توسعه در کشور پيش بيني شده که براي تحقق اين هدف سالانه به طور ميانگين جذب 184 ميليارد دلاري سرمايه گذاري در کشور بايد صورت گيرد که در بهترين حالت حداکثر 130ميليارد از اين رقم بايد از طريق منابع داخلي جذب شود و حداقل 54 ميليارد دلار نيز سرمايه از محل منابع خارجي اعم از انواع فاينانس و سرمايه گذاري مستقيم خارجي تامين شود.
    پيش بيني صورت گرفته در حالي است که ايران در سال 2016 در مجموع موفق به جذب 37/ 3 ميليارد دلار سرمايه مستقيم خارجي شده بود؛ رقمي که هرچند از رشد 64 رصدي جذب سرمايه گذاري مستقيم خارجي در کشور حکايت دارد، اما از هدف گذاري صورت گرفته در برنامه ششم توسعه فاصله بسياري دارد و اين امر به معني آن است که بايد گام هاي بزرگي براي رفع موانع موجود در کشور براي ورود سرمايه گذاران خارجي برداشته شود. در اين خصوص، مديرکل دفتر سرمايه گذاري خارجي وزارت صنعت، معدن و تجارت معتقد است تحقق سرمايه گذاري متناسب با برنامه ششم توجه ويژه به زيرساخت ها و بسترهاي مورد نياز جذب سرمايه گذاري بخش خصوصي داخلي، ايرانيان مقيم خارج از کشور و سرمايه گذاران خارجي را نيز طلب مي کند. در کنار گام هايي که دولت بايد در راستاي رفع چالش هاي سرمايه گذاري بردارد، بخش خصوصي نيز در اين زمينه بايد وارد ميدان شود. دراين خصوص فعالان بخش خصوصي نيز اعلام آمادگي کرده اند که در قالب يک طرح عمومي و ملي، فهرستي از پروژه هاي اقتصادي کشور تهيه شود تا اتاق تهران بتواند در سفرهاي داخلي و خارجي خود اين پروژه ها را معرفي کرده و البته خود بر تهيه اين فهرست نظارت کند. اين فهرست مي تواند در اختيار سرمايه گذاران خارجي قرار گيرد و به آنها اطلاعات مناسبي براي سرمايه گذاري در ايران بدهد. اما در کنار اقداماتي که بايد در دستور کار قرار گيرد، وي معتقد است بايد گام هايي در راستاي بهبود فضاي کسب و کار کشور نيز برداشته شود. وي در اين خصوص به آمار اعلام شده در گزارش سال 2017 بانک جهاني اشاره کرده که براساس آن در ميان 190 کشور دنيا رتبه 120 به ايران اختصاص يافته است و با وجود آنکه از سال 2014 تا سال 2017 جايگاه ايران 32 رتبه بهبود يافته با اين حال همچنان براي سرمايه گذاري مناسب محسوب نمي شود.
    مديرکل دفتر سرمايه گذاري خارجي وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه به جايگاه منطقه اي ايران نيز اشاره کرده و در اين خصوص مي گويد: ايران در ميان کشورهاي موضوع سند چشم انداز در سال 2017 نسبت به سال 2016 تغيير نداشته و همچنان در رتبه 16 از ميان 25 کشور باقي مانده است که اين موضوع نشان مي دهد ارتقاي جايگاه منطقه اي ايران به اصلاحات بيشتري در زمينه کسب و کار نيازمند است. وي بر اين نکته نيز تاکيد مي کند که بهبود و توسعه فضاي کسب و کار تاثير مستقيمي بر افزايش، سرعت و توسعه سرمايه گذاري خارجي بخش خصوصي داخلي، بازگشت سرمايه ايرانيان خارج از کشور و جذب سرمايه گذاري خارجي دارد. به گفته مديرکل دفتر سرمايه گذاري خارجي وزارت صنعت، معدن و تجارت نکته مهمي که از نظر نبايد دور بماند، تاثير تحقق توليد، خدمات و سرمايه گذاري در بخش صنعت و معدن به عنوان موتور محرک و مولد کشور برسرمايه گذاري ساير بخش ها است. چنانچه اين بخش به اهداف مدنظر نائل شود قطعا ساير بخش هاي کشور نيز امکان بهتري در دستيابي به اهداف رشد و توسعه اي خود خواهند داشت و در صورت عدم موفقيت اين بخش تاثير منفي قابل ملاحظه اي بر توسعه ساير بخش ها خواهد داشت. وي معتقد است در اين بين با توجه به ترکيب اقتصادي کشور، مزيت هاي رقابتي و نسبي موجود و تاثير بخش هاي مختلف در توليد ناخالص داخلي، عمده سهم جذب سرمايه گذاري بر عهده وزارتخانه هاي نفت، راه و شهرسازي، صنعت، معدن و تجارت، نيرو و ارتباطات و فناوري اطلاعات است. به همين دليل هر يک از اين وزارتخانه ها بايد توجه ويژه اي به جذب سرمايه گذاري خصوصا جذب سرمايه گذاري خارجي در دولت دوازدهم داشته باشند.
    

    
    فهرست پروژه هاي صنعتي با پول خارجي / در گفت و گو با مديركل دفتر سرمايه گذاري خارجي وزارت صنعت بررسي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4143 به تاريخ 22/6/96، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روانشناسي باليني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 37)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است