|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/6/22: حمايت فرانسه از اصلاحات اقتصادي يونان
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4137
چهارشنبه بيست و هفتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3904 22/6/96 > صفحه 11 (جهان) > متن
 
      


نگاه روز 
حمايت فرانسه از اصلاحات اقتصادي يونان


نويسنده: محمود فاضلي

ماكرون، رييس جمهور فرانسه به همراه يك هيات عاليرتبه سياسي و اقتصادي در سفر دو روزه به آتن با رييس جمهوري و نخست وزير يونان ديدار و در ضيافت شام رييس جمهوري يونان شركت كرد. ديدار ماكرون از آتن دومين سفر خارجي رييس جمهور فرانسه پس از آلمان است كه نشانگر پيوندهاي سنتي و قوي دو كشور است. ماكرون سومين رييس جمهور فرانسه در ١٠ سال اخير است كه پس از ساركوزي و اولاند از آتن ديدار مي كند. در هيات اقتصادي، رييس شركت توتال، مديرعامل بانك توسعه و تعدادي از شركت مهم فرانسه حضور داشتند. وي همچنين همراه با نخست وزير يونان در مجمع اقتصادي يونان و فرانسه با ١٤٠ شركت دو كشور شركت كرد.
     حدود ٢٥٠٠ مامور نيروي انتظامي و امنيتي براي تامين امنيت سفر رييس جمهور فرانسه به آتن فعال شدند. طي هفته جاري تدابير امنيتي در اطراف سفارت فرانسه و شركت هاي فرانسوي افزايش يافته است. حدود ٧٠٠ مامور در اماكن و همراه هيات فرانسوي خواهند بود. تدابير اين سفر در سطح ديدار باراك اوباما از آتن بود.
     رييس جمهور فرانسه پيش از سفر رسمي دو روزه خود از آتن سفرش به آتن را حاوي «پيام اعتماد» به تلاش يونان جهت خروج از بحران مالي خواند و شركت هاي فرانسوي را به سرمايه گذاري در يونان فراخواند. وي مخالفت شديد خود با گزينه خروج يونان از حوزه يورو را اعلام و تاكيد كرد خروج يونان از حوزه يورو دير يا زود موجب پايان يورو خواهد شد. به اعتقاد او آتن و پاريس داراي آرمان و منافع راهبردي مشترك و ظرفيت هاي موجود جهت تعميق همكاري دو كشور در بخش هاي دفاعي و امنيتي هستند.
     ماكرون در اين سفر از تلاش ها و اصلاحات اقتصادي در يونان براي برون رفت از بحران مالي حمايت كرد و مدعي شد يونان تلاش هاي فراواني براي برون رفت از بحران مالي انجام داده است و بايد در اين باره همبستگي بيشتر از طرف اروپا نشان داده شود. وي البته از دولت يونان خواست كه به تعهدات خود در قبال وام دهندگان عمل كند و همچون گذشته دولت تلاش كند اصلاحات اقتصادي را انجام دهد زيرا آغاز رشد اقتصادي يونان مشهود است و بعد از سال ٢٠١٨ بايد اتحاديه اروپا در مورد بخشش بخشي از بدهي هاي خارجي يونان تصميم گيري كند.
     وي در سخنراني ديگري اعلام داشت بحران مالي يونان يك ناتواني و ضعف اروپاست كه بايد از آن درس بگيريم و براي حركت مجدد اروپا به سوي جلو، بايد اميد جوانان، ايجاد حس حاكميت و ارايه تمدن و فرهنگ را براي آنان به ارمغان بياوريم. بايد هرچه سريع تر نسبت به تصحيح اشتباهات گذشته كه دموكراسي و اعتماد بين اعضا را خدشه دار كرده است، اقدام شود و با شروع يك گفت وگوي سازنده و انجام اصلاحات لازم در ساختار كاري اين اتحاديه، مجددا اتحاديه اروپا را بر مبناي دموكراسي، اعتماد متقابل در جمع كشورهاي عضو و اميد به جوانان به حركت در آورد، تا بتوان به آينده اتحاديه اميدوار بود. بايد براي تغيير ساختار كاري اتحاديه اروپا در سال ٢٠١٨ با حضور شهروندان كشورهاي عضو براي مدت شش ماه در جلسات باز و نه بسته كه تا به امروز روال بوده، براي نحوه كار و حضور اتحاديه اروپا در صحنه بين المللي، ايجاد مجدد دموكراسي، همبستگي و فعاليت هاي فرهنگي و تمدني و تشكيل پارلمان اروپا، به دور از شعار شهروندان كشورهاي عضو در جوي دموكراتيك تصميم گيري كنند تا اتحاديه اروپا بتواند به ايفاي نقش سازنده خود در صحنه بين المللي عمل كند.
     نخست وزير يونان نيز در جريان اين ديدار تاكيد كرد يونان تمام تلاش هاي خود را انجام داده است و به خواسته هاي وام دهندگان با وجود فشارهايي كه به مردم يونان وارد شد، به تعهدات خود عمل كرده و اقتصاد كشور در آستانه خروج از بحران مالي قرار گرفته است. درباره بخشش بخشي از بدهي هاي خارجي يونان تقريبا با صندوق بين المللي پول داراي اشتراكاتي هستيم، اما در تعداد زيادي ديگر از مسائل اقتصادي نيز داراي اختلافاتي هستيم. در مورد توسعه همكاري يونان و فرانسه در بخش هاي انرژي، دفاع، فرهنگ و تمدن، سرمايه گذاري و ديگر بخش ها توافقاتي صورت گرفت.
     ما مصمم به پيشبرد ديالوگ در اروپا براي ايجاد مجدد دموكراسي، همبستگي و تساوي در اتحاديه اروپا هستيم. اتحاديه اروپا كه مدعي ايفاي نقش مهم و سازنده در صحنه جهاني است، نمي تواند تحت تاثير سازمان هاي ديگر و بيرون از جمع اين اتحاديه قرار گيرد زيرا در غير اين صورت نه تنها نخواهد توانست به نقش خود در صحنه بين المللي، بلكه حتي در جمع كشورهاي عضو نيز نخواهد توانست نقش آفريني كند. قوانين سختگيرانه اي در اتحاديه اروپا وجود دارند ولي اين قوانين فقط براي تعدادي از كشورها اجرا مي شوند كه اين امر باعث شده است كه جوانان اعتماد خود را به آينده اتحاديه اروپا از دست بدهند.
     در حالي كه به باور ماكرون نقش صندوق بين المللي پول بسيار حايز اهميت است ولي اين بدان معنا نيست كه حق دخالت در امور داخلي اتحاديه اروپا يا كشورهاي عضو را دارد: گروه هاي فني نهادهاي اروپايي (كميسيون اروپا، بانك مركزي اروپا و صندوق ثبات اروپا) و صندوق بين المللي پول به زودي به آتن آمده تا روند ارزيابي سوم برنامه اقتصادي يونان را آغاز كنند. ارزشيابي پرسنل بخش دولتي و مواضع صندوق بين المللي پول در مورد كفايت سرمايه بانك هاي يوناني از چالش هاي ارزيابي سوم است. با توجه به فشارهاي اقتصادي تعدادي از كشورهاي عضو اتحاديه اروپا بر يونان در مورد برنامه اقتصادي و انجام اصلاحات، يونان تلاش مي كند تا نظر پاريس براي حمايت از برنامه هاي اقتصادي دولت و كاهش فشارهاي وارده مالي و همچنين نظر سرمايه گذاران فرانسوي براي سرمايه گذاري در يونان را جلب كند.
    نگاه روز: حمايت فرانسه از اصلاحات اقتصادي يونان
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3904 به تاريخ 22/6/96، صفحه 11 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    آثار ديگري از "محمود فاضلي"

  انتقال جسد ديكتاتور
محمود فاضلي، اعتماد 26/4/97
مشاهده متن    
  تلاش جهت ترويج ثبات، امنيت و توسعه در بالكان
محمود فاضلي، اعتماد 23/4/97
مشاهده متن    
  رنج و محنت پناهجويان
محمود فاضلي، اعتماد 19/4/97
مشاهده متن    
  نخست وزير يونان از انقلاب تا كراوات!
محمود فاضلي، اعتماد 14/4/97
مشاهده متن    
  پناهندگي ديپلمات هاي تركيه
محمود فاضلي، اعتماد 13/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات معنوي
متن مطالب شماره 24، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است