|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/22: بررسي راهكارهاي افزايش سواد فضاي مجازي ايرانيان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6808
شنبه دوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6593 22/6/96 > صفحه 8 (فناوري) > متن
 
      


بررسي راهكارهاي افزايش سواد فضاي مجازي ايرانيان
همايش با حضور فعالان حوزه محتوا برگزار شد

نويسنده: سوسن صادقي

همايش فعالان سواد فضاي مجازي سراسر کشور (که پيش درآمدي بر دومين همايش فعالان سواد مجازي سراسر کشور در پاييز امسال خواهد بود) با هدف همفکري و هم افزايي در خصوص راهکارهاي افزايش سواد فضاي مجازي جامعه، توليد محتوا در فضاي مجازي و تبادل اطلاعات مفيد در حوزه مديريت اين فضا روز دوشنبه با حضور مرتضي موسويان رئيس مرکز رسانه هاي ديجيتال، رضا عاملي عضو شوراي عالي فضاي مجازي، محمد خدادي مدير عامل خبرگزاري جمهوري اسلامي(ايرنا)، محمد حسين فرهنگي عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي و جمعي از فعالان فضاي مجازي کشور در مجموعه فرهنگي باغ زيباي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد.
    
     تبديل تهديدها به فرصت ها
    در اين همايش سيدرضا عاملي عضو شوراي عالي فضاي مجازي کشور با بيان اينکه موضوع سواد رسانه اي را دير شروع کرديم ولي بسرعت در حال رشد است، گفت: اکنون حرکت رو به جلو در سواد رسانه اي را در کشور شاهد هستيم ولي هنوز دانشگاه هاي ما در حوزه سواد جديد فضاي مجازي دچار بحران بوده و هر روز در حال عقب افتادن از اين دانش است.
    رئيس گروه ارتباطات دانشگاه تهران، سواد اينترنتي را ظرفيتي براي تبديل تهديدها به فرصت ها عنوان کرد و گفت: همه مي دانيم که در فضاي مجازي تهديدها وجود دارد و تاثيرات تهديدهاي محيط مجازي را بر جامعه مي بينيم ولي برخي ها تشديدکننده اين تهديدها هستند. عده اي کاغذهاي پورنوگرافي را در دست مي گيرند و مي گويند فضاي مجازي يعني اين. ولي فضاي مجازي اين چيزي نيست که اکنون آنها از تهديدهاي فضاي مجازي نشان مي دهند.
    عاملي افزود: تمام فناوري هاي قديم تک محصولي بودند از اين رو اين محصولات قابل مقايسه با اينترنت و فناوري هاي جديد نيستند. امروز بايد به سمت و سوي توسعه سازمان هاي مجازي حرکت کنيم و خود را از قافله فناوري هاي اطلاعات و ابزار روز عقب نرانيم، چرا که يکي از قابليت هاي مهم سازمان هاي مجازي، کاهش آسيب ها و تخريب محيط زيست است. وقتي اينترنت را در سال 1990 بررسي کردند، پورنوگرافي رتبه اول را داشت ولي اکنون در رتبه چهلم قرار دارد، چرا که مسائل ديگري در اينترنت پررنگ شده است. براي اينکه پزشکي با 18 نوع دامنه در اينترنت فعال و ترافيک به آن بخش ها منتقل شده است. چون شغل به آنجا منتقل شده است در حالي که ما حوزه تهديد را پررنگ مي کنيم ولي از حوزه فرصت آن استفاده نمي کنيم از اين رو بايد با استفاده صحيح و افزايش سواد رسانه اي، از اين فضا به صورت مفيد بهره برداري کنيم.
    عضو شوراي عالي فضاي مجازي با بيان اينکه براي تبديل تهديدها به فرصت ها سه توصيه دارم گفت: يکي از اين راه حل ها، راه حل فردي است. بايد بتوانيم سواد اينترنتي، دانش، مهارت و معرفت افراد را افزايش داده و توانايي شغلي آنها را بالا ببريم. اکنون 78 درصد مشاغل در امريکا نياز به مهارت اينترنتي دارد و به اين سمت هدايت شده است ولي ما در کشور چگونه دانش آموزي را پرورش مي دهيم؟ چقدر از دانش آموزان ما مهارت اينترنتي دارند تا در فضاي مجازي کار کنند؟ چقدر اعضاي هيات علمي دانشگاه ها مهارت کار در فضاي مجازي دارند؟
    عاملي راه حل دوم تبديل تهديد به فرصت فضاي مجازي را راه حل اجتماعي دانست و افزود: بايد در کشور اکوسيستم جديدي ايجاد کنيم. وقتي حرف از اکوسيستم مي زنيم يعني هم در آن جغرافيا وجود دارد و هم سيستم و هم فرهنگ از اين رو بايد بتوانيم چنين مجموعه اي را به وجود آوريم. ما بايد بتوانيم انديشه هاي سالم و پاک را از طريق اينترنت پاک به وجود بياوريم. در حال حاضر در کشور نظام فيلترشکن وجود دارد 70 درصد کاربران از فيلترشکن استفاده مي کنند و به مسير ديگري هدايت مي شوند و اين بدين معنا است شايد خانه ها به نظر پاک و عاري از هرگونه تصوير ناهنجار به نظر برسد ولي محيط فراخانه ناپاک است بنابراين اگر انگيزه و فکر افراد درست نشود و به مسير درستي هدايت نشود، به سمت مسير خطرناکي حرکت کنيم.
    عضو شوراي عالي فضاي مجازي راه حل سوم را تغيير ساختاري عنوان کرد و گفت: رئيس جمهوري بايد عزم خود را جزم کند وساختارها را تغيير دهد اگر نظام ساختاري ما تغيير نکند و دو فضايي نشود، کشور احيا نمي شود. اگر تفکرات سازمان برنامه و بودجه که بيش از 30 کميته دارد و يکي از آنها کميته ICT است، تغيير ساختاري نيابد، باعث احياي کشور نمي شود. بايد ساختارها و نظام کارشناسي ها تغيير کند اين در حالي است که حتي در سازمان فناوري اطلاعات کشور که مغز متفکر تغيير مسير ساختاري است، نظام کارشناسي تغيير نکرده است. معلمان کشور بايد تغيير کنند. راه حل ساختاري را برخي کشورها عملي کرده اند. کره جنوبي در مدت 5 سال نظام خود را کاملاً تغيير داده است. ژاپن در سال 1994 تغيير ساختاري خود را کليد زده است و اين تغييرات به دليل صنعت همزمان ارتباطات به وجود آمد.
    
     نهضت محتوا با شبکه هاي اجتماعي
     محمد خدادي، مديرعامل خبرگزاري ايرنا نيز در اين همايش گفت: امروز بحران اصلي در شبکه هاي اجتماعي، بحران توليد اطلاعات است. اگر نگراني هاي اين حوزه حل نشود اقبال به شبکه هاي اجتماعي به خطر در اين حوزه تبديل مي شود بنابراين بايد نهضت محتوا در شبکه هاي اجتماعي راه بيفتد و بپرسيم منبع خبرچيست.
    مديرعامل ايرنا افزود: اقبال مردم در ايران از رسانه هاي داخلي بالا نيست و به رسانه هاي بيگانه روي مي آورند دليلش هم اين است که اطلاعات خام و ناقص توليد مي کنيم پس بايد نهضت محتوا در شبکه هاي اجتماعي راه بيفتد تا مردم به دنبال منبع خبر باشند.
    وي با اشاره به اينکه در گذشته در رسانه هاي سنتي انحصار اطلاعات داشتيم تا آنجا که غير از ايرنا و صداوسيما به نوعي خبر، جايي نداشت و اخبار راديو و تلويزيون و روزنامه هاي صبح مرجع خبري مردم به شمار مي رفتند گفت: اما امروزه شبکه هاي اجتماعي حرف اول را مي زنند و آينده رسانه ها در تلفن همراه ديده مي شود و بزودي همه رسانه ها داخل تلفن همراه گنجانده مي شوند هر چند که در حال حاضر نيز خبرگزاري ها و رسانه هاي رسمي داخل شبکه هاي اجتماعي شده اند. وي با بيان اينکه امروز از اطلاعات به مخاطب مي رسيم درحالي که در گذشته عکس اين موضوع بود گفت: سرعت رسانه هاي نو امروز قابل مقايسه با رسانه هاي گذشته نيست، مخاطبان گسترده تر شده اند، زمان و مکان ندارند و برخلاف رسانه هاي سنتي هميشه همراه مخاطب هستند و به نوعي امروزه مردم در شبکه هاي اجتماعي جاي خود را باز کرده اند و حرفي براي گفتن دارند و از همه مهم تر حرف هاي آنها شنيده مي شود.
    
    سواد رسانه اي راه غلبه بر موانع فضاي مجازي
    محمدحسين فرهنگي عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي نيز در اين همايش گفت: کسي که در هر زمينه و حوزه دنبال تحول و تغيير است بايد با علم روز بويژه فناوري اطلاعات و سواد رسانه اي آشنايي داشته باشد و براي رسيدن به اهداف بايد با ابزارهاي لازم راه غلبه بر موانع را نيز بداند.
    نماينده مردم تبريز درمجلس افزود: امروز سرعت تحولات در فضاي مجازي به بالاترين حد رسيده از اين رو بخش هايي از جامعه بخوبي از اين ظرفيت استفاده کرده ولي بخش هاي ديگري هنوز نتوانسته اند بخوبي از اين فرصت استفاده کنند. اکنون چاره اي جز هماهنگ شدن با فناوري هاي روز دنيا نداريم و بايد با تحولات در عرصه فناوري اطلاعات همگام شده و همراه آن حرکت کنيم پس در اين عرصه نيازمند آموزش و برنامه ريزي جامع و کامل هستيم. از سوي ديگر براي اينکه اين حوزه توسعه پيدا کند بايد اقدام هايي همچون سالم سازي، ايجاد فرهنگ مناسب و به روزرساني نيز در نظر گرفته شود.
    فرهنگي به موضوع مديريت اقتضايي اشاره کرد و افزود: بايد در حوزه مجازي نيز مديريت اقتضايي حاکم شود. بايد به تناسب اقتضاي شرايط حرکت کنيم و با توجه به شرايط روز از اين فضاي مجازي به بهترين شکل بهره مند شويم. وي با بيان اينکه براي بومي سازي سواد رسانه اي بايد تلاش ويژه اي شود، گفت: شناسنامه دار کردن محتواي ديجيتال اصلي نيز مهم است و جزو اقدام هاي ضروري و مهم محسوب مي شود.
    فرهنگي با اشاره به اين نکته که در حوزه قانونگذاري و تصميم گيري و در حوزه حقوقي فضاي مجازي نيز کارها و اقدامات زيادي در مجلس انجام شده است گفت: مجلس تصميم گرفته است که نظارت و پيگيري را سرلوحه کارهاي خود قرار دهد از اين رو وظايفي که در حوزه فضاي مجازي به نهادها سپرده شده را پيگيري خواهد کرد.
    نماينده مردم تبريز در مجلس تاکيد کرد: کارهاي کنترلي و سختگيرانه در حوزه سواد رسانه اي جواب نمي دهد و موجب توسعه آن نمي شود اما کارهاي تشويقي و حمايتي مسلماً کارآمدتر از اقدام هاي التزامي است و اينکه ارائه محتواي مناسب آثار خوبي بر جاي خواهد گذاشت.
    گفتني است در ادامه همايش فعالان حوزه سواد رسانه اي به ارائه مطالب و توليدات خود اعم از سايت، کانال و پايان نامه پرداختند. لازم به ذکر است روزنامه «ايران» با مرتضي موسويان رئيس مرکز رسانه هاي ديجيتال گفت و گوي اختصاصي انجام داده است که بزودي منتشر خواهد شد.
    
    
    
    بررسي راهكارهاي افزايش سواد فضاي مجازي ايرانيان / همايش با حضور فعالان حوزه محتوا برگزار شد
    


 روزنامه ايران، شماره 6593 به تاريخ 22/6/96، صفحه 8 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    آثار ديگري از "سوسن صادقي"

  15 روز ديگر نرخ ارز واردات تلفن همراه مشخص مي شود
سوسن صادقي، ايران 30/3/97
مشاهده متن    
  بازديد هاي ميلياردي از تلگرام با فراگير شدن فيلترشكن ها / رئيس آزمايشگاه شبكه هاي اجتماعي دانشگاه تهران در گفت و گو با «ايران» مطرح كرد
سوسن صادقي، ايران 28/3/97
مشاهده متن    
  كشف اعماق درياها به كمك پهپاد «تيتان»
سوسن صادقي، ايران 24/3/97
مشاهده متن    
  چرا توليد محتوا در كشور درآمدزا نيست؟ / كارشناسان و فعالان حوزه فاوا به سوال «ايران» پاسخ دادند
سوسن صادقي، ايران 19/3/97
مشاهده متن    
  فيلتر تلگرام متهم رديف اول اختلال اينترنت در كشور / شركت هاي ارائه دهنده خدمات اينترنت در گفت و گو با «ايران» مطرح كردند
سوسن صادقي، ايران 8/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات ملي كتابداري و سازماندهي اطلاعات
متن مطالب شماره 1 (پياپي 113)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است