|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/22: عرضه سومين «سخاب» در فرابورس در جريان معاملات ديروز رخ داد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4375
دوشنبه بيست و پنجم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4143 22/6/96 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


فرابورس 
عرضه سومين «سخاب» در فرابورس در جريان معاملات ديروز رخ داددنياي اقتصاد: شاخص کل فرابورس روز سه شنبه رشد ناچيز 05/ 0 واحد را تجربه کرد. اين نماگر در ساعات اوليه گشايش معاملات، تا سطوح 947 واحدي نيز بالا رفت، در ادامه اما در روند نزولي قرار گرفت و در نهايت بدون تغيير چشمگيري نسبت به روز دوشنبه در همان سطح 4/ 943 واحدي قرار گرفت. از تحولات مهم فرابورس ايران در جريان معاملات ديروز عرضه «سخاب 2» در بازار اسناد خزانه اسلامي بود.
    پس از حضور اسناد خزانه اسلامي با دو نماد «سخاب3» و «سخاب5» در روزهاي اخير، روز گذشته شاهد سومين عرضه اوليه سخاب در نماد «سخاب2» بوديم. ورود سخاب ها به بازار سرمايه در حالي صورت مي گيرد که پيش از اين بازار بدهي روزهاي کم رمقي را تجربه مي کرد. پيش از اين، «دنياي اقتصاد» به پيامدهاي عرضه اين اوراق در بازار ابزارهاي نوين مالي فرابورس پرداخت. همان گونه که پيش از اين گفته شد، عرضه اين اوراق تحت نظارت فرابورس سبب بهبود شفافيت و افزايش کارآيي خواهد شد و پيداست که چه تبعات سودمندي براي بازارهاي مالي و بالطبع رشد و رونق اقتصاد کلان خواهد داشت. توسعه ابزارهاي مالي و ايجاد زيرساخت هاي حقوقي از طريق سازوکارهاي شناخته شده بازار سرمايه يکي از مناسب ترين روش ها براي تامين مالي نهادها و شرکت هاي داراي بدهي است. از اين رو دولت که با کسري مزمن بودجه روبه روست مي تواند به جاي اعمال سياست پولي و انتشار بي حساب وکتاب پول از امکان هاي مولد اين بازار براي تامين مالي بهره بگيرد.نکته قابل توجه اين است که نرخ بازده بدون ريسك اوراق بهاداري که دولت ها منتشر مي کنند همواره به عنوان نرخ مرجع در تعيين نرخ ديگر اوراق و ابزارهاي مالي در نظر گرفته مي شود؛ بنابراين انتظار مي رود كه با كاهش نرخ اوراق دولتي، شركت ها و ساير ناشران غيردولتي نيز بيش از گذشته در جهت انتشار اوراق پيشقدم شوند تا با کاهش هزينه هاي تامين مالي، بتوان آثار آن را در بهبود فضاي كسب وكار مشاهده کرد. چنانکه با عرضه «سخاب» در فرابورس و کاهش نرخ سود آن از سطوح بالاي 30 درصد به حدود 20 درصد اين روند رخ داد. در ادامه همين روند نرخ سود موثر «سخاب2» نيز روز گذشته به ميزان 1/ 19 درصد رسيد.
    
    بررسي جزئيات معاملات فرابورس
    بررسي جريان معاملات روز گذشته فرابورس نشان مي دهد حدود 170 ميليون ورقه بهادار در 64 هزار و 850 نوبت معاملاتي در اين بازار دست به دست شده است. ديروز، ارزش کل معاملات فرابورس نيز به رقم تقريبي 180 ميليارد تومان به ثبت رسيد. در اين ميان، جابه جايي حدود 114 ميليون ورقه بهادار به ارزش معاملاتي 35ميليارد تومان به بازار اول و دوم فرابورس اختصاص يافت. در ميان نمادهاي تاثيرگذار ديروز فرابورس، نماد معاملاتي شرکت سهامي ذوب آهن اصفهان با حمايت 23/ 1 واحدي، بيشترين اثر فزاينده را در محاسبه «آيفکس» بر جا گذاشت. اين نماد معاملاتي پس از سه روز افت قيمت، روز سه شنبه توانست جبران مافات کند. به طوري که اين نماد با 6/ 2 درصد افزايش قيمت مواجه شد. نماد معاملاتي شرکت توليد برق عسلويه مپنا و سرمايه گذاري مس سرچشمه با مجموع 91/ 0 واحد حمايت، پس از نماد معاملاتي شرکت سهامي ذوب آهن اصفهان بيشترين اثر مثبت را بر آيفکس داشتند. از سوي ديگر، معاملات منفي در نماد معاملاتي شرکت هاي پتروشيمي زاگرس و پتروشيمي مارون به همراه نماد معاملاتي شرکت توليد نيروي برق دماوند مجموعا با تاثير 5/ 1 واحدي از رشد بيشتر شاخص سهام جلوگيري کردند.
    نماد معاملاتي شرکت صنعتي و معدني شمال شرق شاهرود نيز پس از يک هفته حرکت در روندي نزولي، از روز دوشنبه با رشد قيمت مواجه شد؛ چنانکه ديروز اين نماد با رشد 8/ 4 درصدي، در صدر جدول نمادها با بيشترين افزايش قيمت قرار گرفت. نماد معاملاتي شرکت کي بي سي از ميان دارويي هاي فرابورسي، پس از شرکت صنعتي و معدني شاهرود، با افزايش 3/ 4 درصدي از رشد قيمت مناسبي برخوردار بود. در مقابل، نماد معاملاتي شرکت داروسازي سبحان انکولوژي در دومين روز پس از بازگشايي با افت بيش از 8 درصد، بيشترين کاهش قيمت در ميان شرکت هاي فرابورسي را به نام خود ثبت کرد. پس از شرکت داروسازي سبحان، شرکت هاي داروسازي کاسپين و صنايع فولاد آلياژي يزد نيز به ترتيب با افت 9/ 4 و 8/ 4 درصدي، بيشترين کاهش قيمت را ثبت کردند. نماد معاملاتي شرکت مبين وان کيش که همچنان در مسيري صعودي در حال حرکت است روز سه شنبه رشدي نزديک به 4 درصد را تجربه کرد. اين نماد در کنار نماد تازه وارد شرکت هتل پارسيان کوثر و شرکت سهامي ذوب آهن اصفهان در کانون توجه فعالان ديروز فرابورس بود. ارزش معاملات ديروز شرکت مبين وان کيش به ميزان بيش از 15 ميليارد تومان، بيشترين ارزش معاملاتي در ميان شرکت هاي فرابورس ايران را به خود اختصاص داد. معامله 46 ميليون سهمي ذوب آهن اصفهان نيز اين نماد را در صدر جدول نمادها با بيشترين حجم معامله در فرابورس نشاند.
    
     تغيير مالکيت نمادهاي فرابورسي
    برآيند تغيير مالکيت کل فرابورس در روز گذشته به نفع سهامداران حقوقي رقم خورد و حدود 4 ميليارد تومان از سبد سهامداران حقيقي به پرتفوي اشخاص حقوقي جابه جا شد. بيشترين ميزان تغيير مالکيت در دو نماد تازه وارد شرکت مبين وان کيش و هتل پارسيان کوثر اصفهان به ثبت رسيد. بررسي جريان انتقال مالکيت فرابورس نشان مي دهد که معامله در نماد شرکت هاي هتل پارسيان کوثر اصفهان و ريل پرداز سير با بيشترين تغيير مالکيت به نفع سهامداران حقوقي، نزديک 2 ميليارد و 100 ميليون از سبد سهامداران حقيقي به سبد معامله گران حقوقي جابه جا کرد. از سوي ديگر، معامله در نماد معاملاتي شرکت مبين وان کيش سبب جابه جايي حدود 560 هزار سهمي به ارزش 600 ميليون تومان به نفع سهامداران حقيقي شد و اين نماد را در صدر بيشترين تغيير مالکيت به نفع حقيقي ها نشاند. تغيير مالکيت نمادهاي شرکت بهمن ديزل و آتيه داده پرداز نيز از به نفع معامله گران حقيقي به ثبت رسيد.
    
    تغييرات بازار اوراق با درآمد ثابت
    روز گذشته در بازار اوراق با درآمد ثابت، حدود يک ميليون و 300 هزار ورقه بهادار در ميان معامله گران دست به دست شد و ارزشي بيش از 126 ميليارد تومان را به ثبت رساند. از ميان اين معاملات، خريدوفروش بيش از 860 هزار ورقه به اسناد خزانه اسلامي اختصاص يافت که نزديک 80 درصد آن به معامله در اوراق «سخاب» تعلق گرفت. با عرضه سخاب ها در روزهاي اخير، شاهد رشد حجم معاملات و پويايي بيشتر در اين بازار هستيم.
    فرابورس: عرضه سومين «سخاب» در فرابورس در جريان معاملات ديروز رخ داد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4143 به تاريخ 22/6/96، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه دانش سرمايه گذاري
متن مطالب شماره 26، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است