|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/22: توصيه هايي براي رهايي مديران بازاريابي از روزمرگي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4355
پنجشنبه سي و يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4143 22/6/96 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


پندهاي مديريتي 
توصيه هايي براي رهايي مديران بازاريابي از روزمرگي
قسمت هشتاد و هشتم

نويسنده: جوئل يورك (alavitarjomeh@gmail.com)
مترجم: سيدحسين علوي لنگرودي*
برگرفته از: Management Today


    در بخش اول اين مطلب گفتيم که اغلب مديران بازاريابي دوست دارند 90 درصد وقت شان را صرف بازاريابي کنند و فقط 10 درصد از زمان شان را به مديريت اختصاص دهند، درحالي که در واقعيت به ندرت چنين چيزي روي مي دهد و در بسياري از موارد عکس اين حالت اتفاق مي افتد. مشغله هاي کاري مديران بازاريابي تا به آن حد بالا است که آنها را به شدت گرفتار روزمرگي و درگيري با مسائل و چالش هاي روزانه مي کند و در نتيجه آنها از تفکرات عميق و بلندمدت در زمينه بازاريابي باز مي مانند. در واقع، مديران بازاريابي شرکت ها با طيف وسيع و متنوعي از فعاليت ها درگير هستند و همين مساله آنها را از متمرکز شدن روي وظايف ذاتي شان محروم مي کند. با اين همه، پوشش دادن به تمام اين فعاليت ها از سوي مديران بازاريابي نيازمند برخورداري از مهارت هاي گوناگوني است که از جمله الزامات شغلي هر مدير بازاريابي امروزي محسوب مي شود. در اين ميان، 10 توصيه طلايي براي مديران بازاريابي وجود دارد که به کار بستن آنها مي تواند به موفقيت هاي چشمگيري در امر بازاريابي منتهي شود. در بخش اول اين مطلب به پنج مورد از آنها اشاره شد و در بخش دوم به پنج مورد ديگر اشاره خواهد شد.
    
    توصيه طلايي شماره 6: مانند رهبر ارکستر عمل کنيد
    فعاليت هاي بازاريابي را مي توان در قالب دو مقوله جداگانه از هم تفکيک کرد: يکي بخش محصولات، مشتريان يا محدوده هاي جغرافيايي است که بخش سخت افزاري فعاليت هاي بازاريابي را تشکيل مي دهد و ديگري بخش مديريت خدمات بازاريابي است که حالت نرم افزاري دارد و به فرآيندهاي توليد و مهارت هاي نرم بازاريابي توجه دارد. هرکدام از کارکنان بخش بازاريابي شرکت ها در يکي از اين دو بخش فعاليت مي کنند و تخصص دارند و معمولا ارتباط چنداني با بخش ديگر ندارند، درحالي که چنين هماهنگي و ارتباطي بين اين دو بخش امري حياتي است و اين وظيفه مدير و رهبر بخش بازاريابي است که مانند يک رهبر ارکستر عمل کرده و اين دو بخش را به هم پيوند مي زند تا به اين وسيله از موازي کاري و سردرگمي کارکنان بخش بازاريابي جلوگيري به عمل آيد. استفاده از نرم افزارهاي جديدي که در زمينه مديريت پروژه هاي بازاريابي طراحي شده، مي تواند کمک شاياني به مديران بازاريابي در اين حيطه کند.
    
    توصيه طلايي شماره 7: پروژه هاي بازاريابي را به استراتژي بازاريابي پيوند بزنيد
    پروژه هايي مانند ساخت يک کشتي يا طراحي يک نرم افزار داراي تعريف و محدوده مشخصي هستند که اجراي آنها را آسان تر مي سازد. اما چنين مساله اي در مورد پروژه هاي بازاريابي مصداق پيدا نمي کند. يک پروژه بازاريابي در واقع ابزاري است براي تحقق يک هدف بزرگ تر مثلا افزايش فروش، راه اندازي يک تجارت جديد يا افزايش وفاداري مشتريان نسبت به محصولات و خدمات شرکت. به خاطر همين ويژگي پروژه هاي بازاريابي هم هست که احتمال انحراف آنها از اهداف استراتژيک شرکت وجود دارد و اين وظيفه مدير بازاريابي است که با کنترل و تطبيق دائمي پروژه هاي بازاريابي با استراتژي هاي کلان شرکت از منحرف شدن آنها جلوگيري به عمل آورد.
    
    توصيه طلايي شماره 8: کارهاي بازاريابي را با عملکرد بازاريابي پيوند بزنيد
    بخش هاي بازاريابي در شرکت ها و سازمان هاي مدرن با اعداد و ارقام زندگي مي کنند. اين اعداد از بطن متغيرهايي مانند درآمد و سود و زيان شرکت ها بيرون مي آيند و مبناي قضاوت مديريت ارشد شرکت و مالکان آن محسوب مي شوند. امروزه به مدد تکنولوژي هاي نوظهور ديجيتالي مي توان دقيقا مشخص کرد چه تعداد سفارش خريد در نتيجه فعاليت هاي بازاريابي از طريق ايميل يا پيامک يا تماس هاي تلفني بازاريابان جذب شده است يا اينکه وب سايت بخش بازاريابي شرکت چه تعداد بازديدکننده يا سوال کننده داشته است. اينچنين است که مي توان فعاليت هاي بازاريابي را با عملکردها پيوند زد و جايگاه مديران و کارکنان بخش بازاريابي را ارتقا بخشيد و اين وظيفه مديريت بازاريابي شرکت ها است که براي آن ارزش آفريني کند.
    
    توصيه طلايي شماره 9: برنامه ها و دستاوردهاي بخش بازاريابي را به اطلاع سهامداران و ذي نفعان برسانيد
    در بسياري از شرکت ها تا 50 درصد فرآيند بازاريابي به عنوان يک فرآيند مشخص در خارج از بخش بازاريابي، مثلا در بخش هايي مانند فروش و مهندسي محصولات جديد صورت مي پذيرد. به همين دليل تمام بخش هاي يک شرکت بايد از برنامه ها و اولويت هاي بخش بازاريابي اطلاع داشته باشند تا بتوانند فعاليت ها و تصميم گيري هاي خود را شکل دهند. افشاي دستاوردها و موفقيت هاي بخش بازاريابي براي سهامداران و ذي نفعان شرکت ها هم مي تواند در همين راستا صورت بگيرد. اين اطلاع رساني بخش بازاريابي موجب خواهد شد سطح آگاهي عمومي در ارتباط با کارکردها و موفقيت هاي بخش بازاريابي و تاثيرگذاري شگرف اين بخش در تحقق اهداف شرکت ها افزايش چشمگيري پيدا کند
    
    توصيه شماره 10: مديريت روابط بازاريابي را متمرکز کنيد
    پروژه هاي بازاريابي نيازمند مديراني هستند که با طيف گسترده و متنوعي از نيروهاي خارج از بخش بازاريابي در ارتباط پيوسته و نزديک باشند و بتوانند عواملي مانند مشتريان، سازمان ها، روزنامه نگاران، تحليلگران صنايع و رسانه هاي اجتماعي را به خدمت بخش بازاريابي و اهداف آن درآورند. اين روابط و پيوندها از تاثيري بسزا در کاميابي و پيشرفت اهداف بخش بازاريابي برخوردارند، درحالي که متاسفانه اغلب مديران بازاريابي با اين وظيفه خطير بيگانه اند و فعاليت چنداني در اين زمينه انجام نمي دهند. در واقع بسياري از مديران بازاريابي در برقراري رابطه با مديران و کارکنان ساير بخش ها و نهادها ضعيف عمل مي کنند و از همين ناحيه نيز ضربه مي خورند. فقدان يک سيستم مديريت ارتباطات در بخش بازاريابي موجب مي شود اين بخش در بسياري از تصميم گيري ها و تدوين استراتژي به درستي و به طور کامل ديده نشود. بنابراين متمرکزسازي روابط بين بخش بازاريابي و ساير بخش هاي درون سازمان و همچنين عوامل بيرون از سازمان مي تواند هم به پيشبرد هر چه بيشتر اهداف اين بخش کمک کند و هم جايگاه و منزلت آنها را نزد ديگران ارتقا بخشد.
    
    
    
    پندهاي مديريتي : توصيه هايي براي رهايي مديران بازاريابي از روزمرگي / قسمت هشتاد و هشتم
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4143 به تاريخ 22/6/96، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بارآثار ديگري از "جوئل يورك"
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مهندسي برق
متن مطالب شماره 1 (پياپي 4801)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است