|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/6/22: جشن تولدي براي يك بلديه
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4054
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3904 22/6/96 > صفحه 16 (صفحه آخر) > متن
 
      


در حوالي ميدان سرخ 
جشن تولدي براي يك بلديه


نويسنده: احمد وخشيته *

مسكو شنبه اين هفته به ايستگاه هشتصد و هفتادمين سال قطار عمر خود رسيد و شهرداري تولدي به وسعت اين بلديه براي اهالي بزرگ ترين پايتخت اروپا تدارك ديده بود. اگر چه بساط جشن تولد در همه مناطق شهر پهن بود، اما هر چه به حوالي ميدان سرخ نزديك تر مي شديم، بيشتر شدت مي گرفت.
     خيابان هاي نيم دايره شمالي اطراف كرملين و ميدان سرخ پر بود از برنامه هاي سرگرم كننده گوناگون تا مردم به بهانه تولد شهرشان به صورت رايگان شاد باشند و بخندند. يك طرف شهربازي كوچكي براي كودكان ايجاد شده بود و سوي ديگر زمين هايي همانند فوتبال و واليبال ساحلي براي نوجوانان و جوانان. در اين ميان اما به سليقه آنها كه اهل بازي هاي كامپيوتري هستند نيز احترام گذاشته شده بود و مسابقات فوتبالي راه انداخته بودند كه بر پرده بزرگ سينمايي نمايش داده مي شد و گزارشگري با هيجان آن را روايت مي كرد.
     درست در مقابل درب پارلمان روسيه در ضلع شمالي كرملين، محلي ايجاد شده بود تا مردم شهر نظاره گر رقص هاي كلاسيك و باله باشند و كمي آن طرف تر يك جايگاه بزرگ بود كه توسط شبكه مسكو ٢٤ اداره مي شد و نشان مي داد كه رسانه ملي چگونه مي تواند در شادي مردم سهيم شود و مردم را با خود همراه كند: البته بهتر است بگويم چگونه رسانه ملي مي تواند با مردم همراه شود و اعتماد آنها را به خود جلب كند.
     «در حوالي ميدان سرخ» اين هفته البته با شماره هاي قبل يك تفاوت جدي دارد، هميشه من به سوي ميدان سرخ مي رفتم تا روايتي از جامعه روس ها بيابم و بنويسم، اما اين هفته ميدان سرخ من را نيز همراه هزاران نفر به سوي خود كشيد تا به بهانه كوچكي شاد باشيم. ميان اين ايام كه در مسكو زيست مي كنم، دريافتم كه شهرداري مسكو به بهانه هاي مختلف تلاش دارد برنامه هايي برپا كند تا مردم چندين بار در سال تعطيلات آخر هفته را بتوانند شاد باشند و به رايگان از برنامه هاي گوناگون لذت ببرند. نحوه برگزاري اين جشن ها براي من و شما به عنوان يك غير روس نيز فكر مي كنم از جنبه هاي مختلف جالب و قابل تامل باشد:
     پرده اول: در ايام برگزاري جشن ها، ورودي هاي منتهي به ميدان سرخ حتي تا خيابان هاي اطراف، توسط پليس محاصره مي شود و براي ورود به اين محدوده شايد لازم باشد چندين بار از گيت هاي بازرسي عبور كرد: اما نكته جالب آنجاست كه هيچ فردي با ديدن اين حد از پليس و ديگر يگان هاي ويژه كه همراه ماشين هاي زمخت شان در ضلعي دپو شده اند، حس وحشت نمي گيرد: بلكه بيشتر احساس آرامش و امنيت مي كند.
     كافي است پليس به هر دليلي تردد از يك سمت به سوي ديگري را مسدود كند: آنقدر در ناخودآگاه روس ها تعريف شده است كه حضور نيروهاي پليس و امنيتي براي نهادينه كردن آرامش آنهاست كه عموما بدون هيچ اعتراضي و حتي با يك لبخند اطاعت فرمان مي كنند.
     پرده دوم: معمولا در مراسم هاي بزرگ، ايستگاهي به شبكه هاي تلويزيوني دولتي يا همان رسانه ملي فدراسيون روسيه اختصاص داده مي شود و در برنامه تولد مسكو نيز اين سنت ادامه داشت. در حين برگزاري برنامه كنسرت هاي فراواني توسط گروه هاي مختلف اجرا شد، اما دو ميان برنامه به نظر خيلي جالب مي آمد. نخست آنكه (طي يك برنامه از پيش ساخته شده) ارتباط مستقيمي با خبرنگاري در سطح شهر برقرار شد و او با طنز ناهنجاري ها و سختي هايي كه در مسكو نيز همانند هر شهر ديگر، كم يا زياد وجود دارد را به نمايش كشيد. شايد بتوان گفت اين قسمت از برنامه يك نقطه عطف بود تا شهروندان و مسوولان شهري در ميان خنده هاي شان توجه بيشتري به اين ناهنجاري ها داشته باشند و در رفع آن بكوشند.
     ميان برنامه اي كه نه قصدش حمله به مسوولان شهرداري بود و نه توهين به مردم بلكه به درستي تلاش داشت از جايگاه رسانه ملي در راستاي افزايش حقوق شهروندي گام بردارد: چه در مقام مطالبه و چه در مقام آموزش. در ميان برنامه اي ديگر نيز شبكه «مسكو ٢٤» با پخش گاف هاي رسانه اي خود كوشيد تا مردم را از ته دل بخنداند و بيشتر آنها را با خود همراه كند.
     پرده سوم: بدون شك يكي از زيباترين جلوه هاي اينگونه برنامه ها، فضاي خانوادگي و سلامت اخلاقي از اين قبيل جشن هاست. عموما خانواده ها، مادران به همراه فرزندان خردسال خود، عاشق و معشوق ها يا حلقه هايي از دوستان حتي از مليت هاي مختلف به چشم مي خورند كه آمده اند تا ساعات شادي را سپري كنند، اما پيدا كردن بي اخلاقي و مزاحمت بسيار بسيار دشوار است.
     پرده چهارم: هنگامي كه برنامه پايان مي يابد، خيلي سخت است كه متوجه بشوي مردم به چه هنگامي آن محل را اينقدر آرام و بدون سر و صدا ترك كرده اند: شايد به اين دليل باشد كه روس ها عموما با يكديگر با صداي بلند صحبت نمي كنند و دشوار است صداي دو نفر كه در ميز كناري شما در رستوراني يا پاركي نشسته و مشغول صحبت هستند را بشنويد. در آخر رفتگراني كه مشغول نظافت هستند، آرام آرام ظاهر مي شوند: البته نمي توان گفت كه يافتن زباله سخت است، اما آسان هم نيست.
     در شماره هاي بعدي «در حوالي ميدان سرخ» بيشتر درباره الفباي حقوق شهروندي جامعه روسيه و نقاط روشن و تاريك آن خواهم نوشت.
    *دانشجوي دكتراي دانشگاه دوستي روسيهدر حوالي ميدان سرخ : جشن تولدي براي يك بلديه
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3904 به تاريخ 22/6/96، صفحه 16 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    آثار ديگري از "احمد وخشيته "

  ساراتوف: ٨٦٥ كيلومتر آن طرف تر از ميدان سرخ
احمد وخشيته، اعتماد 17/12/96
مشاهده متن    
  آيا پوتين ديكتاتور است؟
احمد وخشيته، اعتماد 9/12/96
مشاهده متن    
  چرايي وتوي روسيه به نفع ايران
احمد وخشيته*، دنياي اقتصاد 9/12/96
مشاهده متن    
  مسكوويچ ها و آپارتمان هاي نقلي
احمد وخشيته، اعتماد 25/10/96
مشاهده متن    
  اهميت و جايگاه ديپلماسي رسانه اي در روابط ايران و روسيه
احمد وخشيته *، شرق 11/9/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه انديشه هاي نوين تربيتي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 51)، پاييز 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است