|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/6/22: الزامات جهاني سازي معدن و صنايع معدني در گفت و گو با مدير برنامه ريزي و نظارت راهبردي ايميدرو بررسي شد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4355
پنجشنبه سي و يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4143 22/6/96 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


الزامات جهاني سازي معدن و صنايع معدني در گفت و گو با مدير برنامه ريزي و نظارت راهبردي ايميدرو بررسي شد


نويسنده: زهرا مسافر

گروه بنگاه ها: هدايت شرکت هاي تابعه ايميدرو به سوي صادرات در سال 95 موجب شد تا صادرات کالاهاي اين بخش با رشد 17 درصدي به 7 ميليارد دلار برسد. امير صباغ، مدير برنامه ريزي و نظارت راهبردي ايميدرو در گفت وگو با «دنياي اقتصاد»، با اعلام اين مطلب گفت: در حالي که سهم اين حوزه تنها 5 درصد GDP است، دولت جديد در اين بخش بر تقويت توليد، صادرات و تحقق اهداف سياست هاي اقتصاد مقاومتي تاکيد دارد. صباغ افزود: بايد از پتانسيل هاي موجود در خارج از کشور در جهت توسعه و اشتغال بخش معدن و صنايع معدني ايران بهره مند شويم. وي گفت: هم اکنون با استخراج سالانه 17 ميليارد تن و ارزش فروش 2200 ميليارد دلار، ارزش زنجيره معدن و صنايع معدني دنيا 28 درصد از کل ارزش صنايع طبيعي است که از اين ميزان 93 درصد مربوط به 7 محصول فولاد، زغال سنگ، سيمان، سنگ آهن، مس، طلا و آلومينيوم است.
    مدير برنامه ريزي و نظارت راهبردي با بيان اينکه فروش منابع طبيعي دنيا در حال حاضر 8 هزار ميليارد دلار در سال است، تصريح کرد: اين ميزان شامل منابع معدني فلزي، غيرفلزي و منابع معدني انرژي است. وي درخصوص روند تغيير قيمت کالاها خاطرنشان کرد: طي يک روند 17 ساله چين يک هزار ميليارد دلار از ذخاير ارزي خود را هزينه کرد تا اقتصاد را تحريک کند و در نهايت موفق شد روند نزولي سرمايه گذاري را مجددا صعودي کند. مدير برنامه ريزي و نظارت راهبردي ايميدرو خاطرنشان کرد: رشد تقاضاي داخلي محصولات معدني و صنايع معدني چين به ميزاني بوده که صادرات فولاد اين کشور را در برخي هفته ها به صفر رسانده و شيب نزولي پيدا کرده است. وي گفت: سرمايه گذاران دنيا با توجه به روند قيمت هاي 20 ماه گذشته مجددا به بورس هاي کاموديتي برگشته اند که خود عامل رشد تقاضا و رونق قيمت محصولات است.به گفته صباغ، چين در 3 سال معادل 100 سال آمريکا سيمان مصرف مي کند، همچنين مصرف مس و آلومينيوم چين 6 برابر آمريکا است.
    وي تاکيد کرد: برنامه سيزدهم چين با هدف رشد صددرصد GDP نسبت به 2010 تدوين شده و متمرکز بر زيرساخت و مسکن است و طي 4 ماه امسال 2 هزار و 100 ميليارد دلار سرمايه گذاري در اين بخش در جهان شده است (رشد 23درصدي زيرساخت و 3/ 9 درصدي مسکن). به گفته وي، کشورهاي داراي تجارت معدن و صنايع معدني بايد بتوانند مدل سرمايه گذاري خود و پوشش ريسک تغييرات قيمت جهاني را مديريت کنند. صباغ درخصوص الزامات عمومي زنجيره معدن و صنايع معدني در کشور تصريح کرد: اين زنجيره نياز به تخصص و فناوري بالا به ويژه در شروع زنجيره (اکتشاف) و انتهاي زنجيره (صنايع پايين دست) دارد. وي خاطرنشان کرد: زيرساخت و تناژ جابه جايي بسيار بالا، ايجاد اشتغال پايدار و توسعه زنجيره عامل محروميت زدايي نيز از الزامات عمومي زنجيره معدن و صنايع معدني است. مدير برنامه ريزي و نظارت راهبردي ايميدرو گفت: يک الزام براي صنعتي شدن کشورها اين است که صنايع معدني به عنوان يک صنعت پايه بوده و سود آن در زنجيره بعدي نمايان مي شود. وي با بيان اينکه نيازمند نرخ بهره رقابتي از طريق اتصال به فاينانس بين المللي در بخش معدن و صنايع معدني هستيم، افزود: از اين رو بايد 30 ميليارد يورو براي طرح جامع فولاد هزينه شود. به گفته صباغ يکي ديگر از الزامات در زنجيره معدن و صنايع معدني اين است که محصولات در بورس کشف قيمت شده و با چين و استراليا رقابت کرده و توليدکننده در مقابل نوسانات مقاوم باشد. وي تاکيد کرد: براساس برنامه ششم توسعه بايد در مجموع 15300 ميليون دلار سرمايه گذاري در زنجيره بخش معدن صورت گيرد و بايد 51 ميليارد دلار سرمايه گذاري در بخش معدن تا افق چشم انداز انجام شود. مدير برنامه ريزي و نظارت راهبردي ايميدرو درخصوص راهکارهاي تامين مالي و سرمايه گذاري در برنامه ششم افزود: سرمايه گذاري فوق بايد از طريق بخش خصوصي و دولت، بورس و سرمايه گذاري خارجي صورت گيرد.
    وي مدل سرمايه گذاري دولت ها در امر توسعه در کشور را براساس واگذاري سهام دولت در بنگاه ها و حمايت مالي در دولت هاي هفتم و هشتم، خصوصي سازي دولت هاي نهم و دهم و عدم سياست شفاف در دولت يازدهم برشمرد. صباغ افزود: ريسک، تحريم، سرمايه بر بودن و مدت طولاني اجرا و بهره برداري موجب شده تا حوزه معدن خالي از بخش خصوصي داخلي و بين المللي باشد بنابراين حاکميت تصميم گرفت تا ايميدرو به عنوان يک سازمان متولي توسعه معدن با انعطاف پذيري بالا تاسيس و مطابق مدل هاي بين المللي از محل دارايي هاي منتقل شده (سهام فولاد مبارکه، مس، سرچشمه، فولاد خوزستان و...) اقدام به سرمايه گذاري مستقيم و جذب منابع مالي خارجي کند. به گفته وي، در 4 سال ابتداي تشکيل، ايميدرو توانست به هدف بهره برداري از 57 طرح توسعه اي معدن و صنايع معدني به ارزش 16800 ميليارد تومان دست يابد (فولاد هرمزگان، آلومينيوم هرمزان، آلوميناي جاجرم، توسعه شرکت ها و...) اما در ادامه مسير، با چالش جدي مواجه شد. مدير برنامه ريزي و نظارت راهبردي ايميدرو مجموع واگذاري دارايي هاي ايميدرو را 31 هزار و 59 ميليارد تومان برشمرد و تصريح کرد: عمده واگذاري ها در قالب رد ديون بوده است. وي گفت: ايميدرو متولي راهبري توسعه، توانمندسازي و رقابت پذيري بخش معدن و صنايع معدني و تبديل منابع و محصولات اين بخش به ثروت پايدار کشور است. صباغ تصريح کرد: هزينه دولت در اجراي طرح هاي توسعه مستقيم ايميدرو در ابتداي فعاليت دولت يازدهم بالغ بر 24 هزار ميليارد تومان بود که با برنامه ريزي و اتخاذ سياست مناسب در تامين مالي پروژه هاي گذشته اين هزينه ها به 3 هزار و 700 ميليارد تومان کاهش يافت. وي اظهار کرد: با کاهش هزينه ناشي از اجراي طرح هاي گذشته، امکان تعريف طرح هاي توسعه جديد در دولت تدبير و اميد به ارزش بيش از 5 ميليارد دلار با مشارکت بخش خصوصي فراهم شده است.
    مدير برنامه ريزي و نظارت راهبردي ايميدرو درباره تزريق مناسب منابع مالي به طرح ها از طريق بخش خصوصي گفت: مبلغ 2500 ميليارد تومان سرمايه گذاري به طور مستقيم از طريق بخش خصوصي صورت گرفته است. وي افزود: ميزان سرمايه گذاري طرح هاي بهره برداري شده در ايميدرو در 4 سال گذشته در مجموع 436 ميليون دلار بوده است.صباغ ميزان سرمايه لازم در برنامه تکميل پروژه هاي ايميدرو در سال جاري را 2 هزار و 160 ميليون دلار اعلام کرد. وي افزود: طي 5 سال گذشته براي 250 هزار کيلومتر مربع اکتشاف انجام شده در معادن؛ 535 ميليارد تومان سرمايه گذاري انجام شده است. مدير برنامه ريزي و نظارت راهبردي ايميدرو درخصوص ميزان سرمايه گذاري در زمينه آموزش و پژوهش از سوي اين سازمان خاطرنشان کرد: از سال 88 تا 91 مبلغ 3/ 23 ميليارد تومان عملکرد مالي آموزش و پژوهش بوده که طي سال هاي 92 تا 95 به بيش از سه برابر معادل 9/ 76 ميليارد تومان رسيده است. وي رشد توليد، اولويت تخصيص منابع داخلي سازمان به طرح هاي قابل افتتاح سال 96، افزايش انضباط مالي سازمان و رشد عملکرد دريافت مطالبات در سال 96، ايجاد هرگونه تعهد مالي جديد در بخش توسعه، فعاليت هاي اکتشافي از محل منابع بخش خصوصي، برنامه ريزي اجراي قانون برنامه ششم حداکثر 2 ماه بعد از ابلاغ قانون، ارتقاي وضعيت ايمني، محيط زيست و کيفيت در واحدهاي عملياتي، افزايش نظارت سازمان بر عملکرد شرکت ها، ساماندهي و توسعه فعاليت هاي توانمندسازي بخش و ارتقاي کيفيت و توسعه منابع انساني را از سياست ها و اولويت هاي سال 96 برشمرد. صباغ با بيان اينکه وضعيت توليد در سال 95 مطلوب بود، افزود: در اين مدت در بخش کنسانتره 27، گندله 12، آهن اسفنجي 3/ 4و شمش فولاد 6 درصد رشد توليد داشته ايم و تداوم اين روند براي سال 96 پيش بيني مي شود. وي اصلاح ساختار بخش معدن و صنايع معدني، بهبود فضاي کسب و کار، رشد توليد و ارتقاي کيفيت محصولات، توسعه پژوهش، صنايع دانش بنيان و فناوري، افزايش بهره وري، بازسازي و نوسازي، جذب سرمايه گذاري و توسعه ظرفيت، توسعه اکتشاف، توسعه بازار، صادرات و مديريت واردات، ايجاد زيرساخت هاي فيزيکي و اطلاعاتي را از اساسي ترين برنامه هاي 4 ساله ايميدرو برشمرد. صباغ قوانين و مقررات تامين منابع مالي، خصوصي سازي، مجوزها و بوروکراسي اداري و کاهش هم افزايي واحدهاي متولي معدن را همچنين از چالش هاي سازمان هاي توسعه اي از جمله ايميدرو خواند.
    
    الزامات جهاني سازي معدن و صنايع معدني در گفت و گو با مدير برنامه ريزي و نظارت راهبردي ايميدرو بررسي شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4143 به تاريخ 22/6/96، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از "زهرا مسافر"
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Caring Sciences
متن مطالب شماره 2 (پياپي 702)، Jun 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است