|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/6/22: سايه روشن هاي طرح ساماندهي كودكان كار
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5157
شنبه سي ام تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4921 22/6/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


سايه روشن هاي طرح ساماندهي كودكان كار
جام جم جزئيات طرح پيشنهادي وزير رفاه را بررسي مي كند

نويسنده: امين جلالوند

سال هاست کودکي خود را با فال و دستمال و اسپند، پشت چراغ قرمز چهارراه ها دود کرده اند. حالا بر اساس گفته هاي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي، قرار شده صاحب تعاوني شوند و کارشان به عنوان «مشاغل خدماتي» تعريف شود؛ طرحي که عده اي مي گويند با اجراي آن فقط اين بحران اجتماعي عميق تر مي شود، اما عده اي ديگر عقيده دارند با اجراي اين طرح، مي توان حداقل کمي از دغدغه هاي کودکان کار و خيابان را کم کرد.
    روز گذشته، علي ربيعي از تشکيل کميته اي با همکاري شهرداري تهران و به منظور بررسي ويژه آسيب هاي اجتماعي پايتخت خبر داد و عنوان کرد: به دنبال آن هستيم تا با کمک شهرداري، خدمات پشت چراغ قرمز و چهارراه ها را که عمدتا توسط کودکان و متکديان ارائه مي شود، در قالب «مشاغل خدماتي» تعريف کرده و حتي تعاوني براي آنها ايجاد کنيم و آنها را تحت پوشش قرار دهيم.
    از نگاه ربيعي، ظاهر شهر تهران از نظر وجود معتادان متجاهر و متکديان به هم ريخته است.
    او تاکيد دارد: سعي داريم با کمک سازمان بهزيستي، شهرداري و ناجا در قالب تفاهم نامه اي، برنامه هاي خود را جلو ببريم تا چهره شهر را از تکديگري پاک کنيم؛ به اين منظور هماهنگي هايي نيز با دادگستري انجام شده است، به گونه اي که اگر کودک کاري براي بار دوم جمع آوري شود، ضمن نگهداري آن به خانواده اش اخطار مي دهيم و اگر براي بار سوم ساماندهي شود، کودک به مدت طولاني تري نگهداري مي شود.
    اگر با اظهارنظرهاي وزير رفاه جلو برويم و اين طرح هم اجرا شود، مسئولان اين وزارتخانه اعتقاد دارند که در آن صورت، اوضاع رفاهي اين کودکان بهتر از وضع فعلي مي شود. در تماسي که با يکي از مسئولان ارشد وزارت رفاه داشتيم و درباره اجراي اين طرح پرسيديم، اين مقام مسئول از جزئيات بيشتر اين طرح،اظهار بي اطلاعي و ارائه توضيح بيشتر را به روزهاي آينده موکول کرد.
    
    پيوند فقر و کودکان کار
    هيچ آمار قابل اتکايي از کودکان کار و خيابان وجود ندارد. برخي آمارهاي غيررسمي از وجود حداقل دو ميليون کودک کار و خيابان در ايران خبر مي دهد.
    حسن موسوي چلک، رئيس انجمن مددکاران اجتماعي ايران در گفت وگو با جام جم، از طرح وزارت رفاه براي ساماندهي اين کودکان استقبال مي کند و مي گويد: به شرط بررسي دقيق و اجراي درست و علمي، افزايش حمايت هاي اجتماعي از کودکان کار مي تواند اوضاع رفاهي آنها را بهبود بخشد.
    اين مددکار اجتماعي بر اين باور است که تحت پوشش قرار دادن اين کودکان و راه اندازي تعاوني براي آنها، تاثير درازمدتي در افزايش کودکان کار و خيابان ندارد، زيرا تا وقتي فقر وجود دارد، کودکان کار و خيابان هم وجود خواهند داشت.
    او تاکيد مي کند: واقعيت اين است که نمي توان کودکان کار و خيابان را با اجبار از کار کردن منع کرد، زيرا خيلي از آنها نان آور خانواده هستند و افزايش فشار به آنها ممکن است به افزايش مشاغل زيرزميني منجر شود، اما مي توان با حمايت اجتماعي از کودکان کار و خيابان، کاري کرد که دست کم بخشي از زمان آنها صرف بهداشت، آموزش و يادگيري مهارت شود تا ضمن توانمند شدن، بتوانند در محيط کار جذب شوند.از سوي ديگر، همايون هاشمي، رئيس پيشين سازمان بهزيستي کشور و عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس از زاويه اي ديگر به مشکل کودکان کار و خيابان نگاه مي کند و مي گويد: متاسفانه در ساماندهي کودکان خياباني خلا قانوني داريم، زيرا بسياري از اين کودکان بدسرپرست هستند که اين موضوع دست قاضي را براي ارائه حکم مي بندد؛ چراکه خانواده ها راضي به جدا شدن اين کودکان نيستند و مدعي اند مي توانند از کودکانشان بدرستي سرپرستي کنند. همچنين متاسفانه در بحث ساماندهي، بازتواني، اجتماع پذيري، تحصيلات و ايجاد شغل مناسب براي کودکان خياباني با مشکلات و موانعي روبه رو هستيم.
    آن طور که هاشمي به آنا مي گويد: در مورد مجازات و برخورد با باندهاي ساماندهي و سوء استفاده کننده از کودکان خيابان نيز قوانين به صورت شفاف و صريح وجود دارد و سوء استفاده و به کارگيري از کودکان خياباني جرم محسوب مي شود که بر اين اساس، قانونگذار مي تواند به عنوان مدعي العموم وارد شده و به صورت قضايي با اين مجرمان برخورد کند.
    
    صورت مساله را پاک مي کنند
    منتقدان طرح وزارت رفاه، از اين که شغل دستفروشي در پشت چراغ قرمزها به رسميت شناخته شود، ابراز نگراني مي کنند. يکي از اين منتقدان، مريم پناهي، مديرعامل کانون نويد زندگي کوشاست که سال ها در حوزه دفاع از حقوق کودکان کار و خيابان فعاليت کرده است.
    به اعتقاد پناهي، اين گونه طرح هاي وزارت رفاه، بيشتر نوعي پاک کردن صورت مساله است. به گفته او، اصلا نبايد اجازه دهيم فردي در سنين کودکي براي کار کردن به محيط کار يا خيابان برود، چون کودک بايد وقتش را با آموزش و بازي بگذراند. اما وقتي کار کودک را پذيرفتيم و برايش تسهيلاتي قائل شديم، آن وقت همين تسهيلات به معني آن است که ما کار کودک را هم پذيرفته ايم و حتي ممکن است اين کار به تقويت مافياهاي فعال در حوزه کودکان کار و خيابان منجر شود.
    توانمند کردن خانواده هاي فقيري که کودکانشان را براي دستفروشي به خيابان مي فرستند، آموزش کودکان کار و خيابان، حمايت از حق تحصيل آنها، بهره مند شدن اين کودکان از خدمات بهداشتي و رفاهي، حل مشکلات حقوقي آنها براي حضور در مدرسه، حمايت از نهادهاي غيردولتي حامي حقوق کودکان کار، توزيع عادلانه ثروت در بين خانواده هاي ايراني و مبارزه جدي با فقر، راهکارهاي علمي و پايه اي است که پناهي به آنها اشاره مي کند و مي گويد با اين راهکارهاي منطقي، مي توان مقابل پديده کودکان کار و خيابان ايستاد. در شرايطي که براساس آمارهاي رسمي، بيشتر کودکان خيابان در زمره اتباع بيگانه هستند، حال سوال اينجاست اگر اين طرح وزارت رفاه هم اجرايي شود، تکليف اين گروه از کودکاني که نه شناسنامه دارند، نه تعيين هويت شده اند و نه حتي حضورشان در کشور به شکل قانوني است، چه خواهد شد؟
    سايه روشن هاي طرح ساماندهي کودکان کار / جام جم جزئيات طرح پيشنهادي وزير رفاه را بررسي مي کند
    


 روزنامه جام جم، شماره 4921 به تاريخ 22/6/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بارآثار ديگري از "امين جلالوند"

  فغان از قصور پزشكان / متخصصان زنان و زايمان جراحان عمومي، دندانپزشكان و ارتوپدها ركوردداران قصور پزشكي هستند
امين جلالوند، جام جم 21/12/96
مشاهده متن    
  خون پژوهش در رگ دانشگاه / قرار است سال آينده، 40 هزار ميليارد ريال تسهيلات براي تجهيز آزمايشگاه ها و مراكز پژوهشي دانشگاه ها تخصيص يابد
امين جلالوند، جام جم 19/11/96
مشاهده متن    
  سوء تغذيه از روستا كوچ مي كند / قرار است فرآورده هاي غذايي با هزينه كمتر و ارزش غذايي بالاتر در اختيار زنان عشاير و روستايي قرار بگيرد
امين جلالوند، جام جم 15/11/96
مشاهده متن    
  مردم را از سونامي سرطان نترسانيد / گفت و گوي جام جم با علي قنبري مطلق، رئيس اداره سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي
امين جلالوند، جام جم 14/11/96
مشاهده متن    
  ازدواج 96 درصدي / براساس آمارها تنها 4 درصد از ازدواج هاي دانشجويي به طلاق منجر مي شود
امين جلالوند، جام جم 12/11/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهش نامه اخلاق
متن مطالب شماره 39، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است