|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/6/22: قانون حق حيوانات را نمي گيرد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5156
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4921 22/6/96 > صفحه 14 (جامعه) > متن
 
 


قانون حق حيوانات را نمي گيرد
كارشناسان در گفت و گو با جام جم از لزوم برخورد با پرونده هاي حيوان آزاري مي گويند

نويسنده: ليلا مرگن

داستان تلخ توله خرس هاي سميرم و مادرشان شش ساله شد. شش سال از وقتي مظلوميت توله خرس هاي سميرم دست هاي باز و بي رحمي حيوان آزار ها را به تصوير کشيد، مي گذرد. بيستم شهريور 90 بود که تصاوير توله خرس هاي زخمي که به سمت مادرشان حرکت مي کردند در فضاي مجازي دست به دست شد و دل خيلي ها را سوزاند و به اين فکر انداخت که چرا شرايط بايد به گونه اي باشد که شخصي جلوي دوربين دوتوله خرس و مادرشان را سلاخي کند.
    به اين ترتيب با تلاش سازمان هاي مردم نهاد بيستم شهريور «روز مبارزه با خشونت عليه حيوانات» نام گرفت تا مجالي باشد براي پرداختن به حقوق حيوانات، اما حيوان آزاري ريشه در اجتماع، مسائل روان شناختي، حقوق و قوانين دارد. در ايران مطالعه زيادي درباره ريشه هاي حيوان آزاري انجام نشده است. به همين دليل فعالان محيط زيست تلاش مي کنند اهميت رفع نقايص موجود در زمينه حيوان آزاري را به آحاد جامعه گوشزد و با گراميداشت يک روز ملي، تاکيد کنند حفظ حقوق حيوانات نيز مانند ساير مسائل اهميت دارد.
    
    حيوان آزاري فقط خشونت عليه حيوانات نيست
    حيوان آزاري مبحثي بسيار پيچيده است که به اندازه خود، نکات ظريف و مباحث پيچيده و حساس دارد. شاهين سپنتا، دامپزشک و فعال حقوق حيوانات در گفت وگو با جام جم با اشاره به اين که عموما مردم حيوان آزاري را مترادف با خشونت عليه حيوانات تصور مي کنند، اقسام مختلف حيوان آزاري را تشريح مي کند.
    به گفته او شکل هاي مختلفي براي خشونت عليه حيوانات وجود دارد. خشونت گاهي سيستماتيک و روش مند است. نمونه بارز اين نوع خشونت، محروميت حيوانات خانگي از درمان است. درمان حق طبيعي هر حيواني است، اما به دليل ممنوعيت ها و محدوديت هايي که در جامعه براي نگهداري از حيوانات خانگي وجود دارد، اين حق از حيوانات سلب شده و آنها از امکان ارجاع به درمانگاه باز مي مانند.
    سپنتا ادامه مي دهد: شکل ديگر حيوان آزاري، کشتار حيوانات بدون صاحب است که معمولا توسط شهرداري ها انجام مي شود. اين نهاد به بهانه بيماري مشترک بين انسان و دام اقدام به کشتار حيوانات بدون صاحب مي کند. در حالي که راهکار جايگزين براي اين مساله وجود دارد. کافي است با ايجاد پناهگاه و جدا کردن حيوانات نر و ماده از هم يا واگذاري برخي از آنها، جمعيت حيوانات بدون صاحب را کنترل کنيم.
    به اعتقاد او، مراکز حيات وحشي هم که توسط شهرداري در شهرهاي مختلف راه اندازي مي شود از آنجا که حيوانات را در شرايط بدي نگه داشته و تجربه نگهداري از حيات وحش را ندارند، مصداق حيوان آزاري هستند.
    اين فعال حقوق حيوانات همچنين شکار با مجوز و بدون مجوز حيوانات را خشونت آشکار عليه حيوانات معرفي مي کند و کشتار حيوان توسط بيماران رواني يا ناآگاهان را شکل ديگري از خشونت عليه حيوانات مي داند.
    او مي گويد: اگرچه روز مبارزه با خشونت عليه حيوانات به دليل خشونت آشکار عليه حيوانات پايه گذاري شده، اما واقعيت اين است ما خشونت خيلي چشمگير، سيستماتيک تر و روش مندتري در کشور عليه حيوانات داريم. اگر بخواهيم جلوي حيوان آزاري را بگيريم بايد ابتدا مسائلي که گروه هاي وسيع تري از حيوانات را در بر مي گيرد، حل کنيم.
    به اعتقاد سپنا، نبود قوانين و سوءبرداشت از قوانين موجود، سبب شده زمينه حيوان آزاري در کشور فراهم شود. تا وقتي پشتوانه قانوني مناسبي براي حيوان آزاري ايجاد نشود، فعاليت سازمان هاي مردم نهاد، کارهاي رسانه اي، نامگذاري يک روز براي مبارزه با خشونت عليه حيوانات و اقداماتي از اين قبيل (اگرچه اقدامات خوبي هستند) بدون نتيجه باقي خواهد ماند.
    
    خرافات عليه حقوق حيوانات
    براي مقابله با حيوان آزاري بايد به ابعاد مختلف و انگيزه افراد در بروز چنين رفتارهايي توجه شود. امير سبزي، عضو هيات مديره ديدبان حقوق حيوانات درباره دلايل خشونت عليه حيوانات در گفت وگو با جام جم بيان مي کند: حيوان آزاري مساله بسيار پيچيده اي است. مسائل اجتماعي، روان شناختي و... با آن درگير است. خشونت گسترده عليه حيوانات بخشي از بيماري هاي شناخته شده نظير آتش افروزي، خودآزاري و ديگرآزاري است. اين بيماري قابل درمان و پيشگيري است.
    آن طور که او مي گويد براساس مطالعاتي که در آمريکا انجام شده، حدود 80 درصد زناني که از سوي همسران خود مورد خشونت قرار گرفته اند، اعلام کرده اند شاهد خشونت همسرانشان عليه حيوانات بوده اند. به گفته سبزي، رفتارهاي شهرداري براي معدوم سازي حيوانات و آنچه در سيرک ها به صورت غالب رخ مي دهد، اثرات حيوان آزاري را در جامعه تشديد مي کند، اما در جامعه ايراني، به منشا و دليل حيوان آزاري توجهي نمي شود.
    وي يادآوري مي کند: اعتقاد به خرافات نظير همراه داشتن موي خرس، حمل مهره مار، داشتن نوعي از مارمولک و درمان هاي خرافي ديگر، زمينه بروز خشونت عليه حيوانات را فراهم مي کند و حتي بخشي از شکار حيوانات به همين دليل انجام مي شود.
    اين فعال حقوق حيوانات نبود قانون را عامل ديگري مي داند که در حيوان آزاري تاثيرگذار است. زيرا در ايران قانون مدون و نوشته شده اي درباره حقوق حيوانات نداريم. تنها بر اثر تلاش سازمان هاي مردم نهاد، لايحه اي با مشارکت دفتر مشارکت هاي مردمي سازمان حفاظت محيط زيست نوشته شده است؛ اما علاوه بر اين که اين لايحه به طور قطع، جامعيت آنچناني ندارد، مجلس نيز به عنوان نهاد قانونگذاري، اولويتي به بررسي اين لايحه نداده است. در حالي که حيوان آزاري از نظر اقتصادي، اجتماعي و روان شناختي اهميت فوق العاده اي دارد.
    آن طور که او مي گويد حيات وحش براساس قوانين ايران متولي واحدي دارند، اما گونه هاي غيروحشي و خارج از مناطق حفاظت شده که غالب خشونت ها درباره آنها اتفاق مي افتد، متولي ندارند. حيوانات شهري بدون متولي هستند و فقط وقتي بودجه اي به کنترل آنها اختصاص داده مي شود، شهرداري براي کشتار حيوانات وارد عمل مي شود. شهرداري به دليل استفاده از سلاح و سم در کشتار حيوانات به صورت حاد، خشونت را به جامعه تزريق مي کند.
    
    حقوق حيوانات، حقوق ناآشنا
    آشنايي نداشتن با حقوق حيوانات، يکي ديگر از عوامل بروز حيوان آزاري است، پيام محبي، رئيس جامعه دامپزشکان درباره دلايل بروز خشونت عليه حيوانات به جام جم مي گويد: ناآشنايي به حقوق و قوانين حيوانات، خشونت عليه آنها را شکل مي دهد.
    او ادامه مي دهد: به نظر من دانشکده هاي دامپزشکي بايد واحد درسي درباره حقوق حيوانات داشته باشند. زيرا حتي حيواني را که مي خواهيم ذبح کنيم نيز حق و حقوقي دارد که بايد رعايت شود. دامپزشکان سوگند ياد مي کنند در کاهش آلام حيوانات بکوشند، اما گاهي حتي آلام حيوانات را درک نمي کنيم تا در کاهش آن بکوشيم.
    به گفته محبي، حيوان آزاري در ايران کمتر از اروپاست، اما نه به اين دليل که ايراني ها حيوان آزار نيستند. بلکه به اين دليل که در جامعه ايراني به اندازه اروپا حيوان در اختيار ندارد. او درگيري هاي دروني انسان را عامل بروز حيوان آزاري مي داند که با صنعتي تر شدن جوامع در حال پيشرفت رو به گسترش است.
    رئيس جامعه دامپزشکان، شناسايي حيوان آزاري عمدي و غيرعمدي را کاري بسيار دشوار مي داند و مي گويد: عموما انسان ها بعد از حيوان آزاري دچار عذاب وجدان شده و حيوانات را براي مداوا به مراکز درماني مي آورند. اما از آنجا که تشخيص حيوان آزاري از حادثه مشکل است، نمي دانيم صاحب حيوان مرتکب حيوان آزاري شده است يا خير. بنابراين نمي توانيم اقدام خاصي براي برخورد با حيوان آزارها انجام دهيم.
    به گفته محبي، حيوان آزاري ممکن است بارز نباشد. ما شکنجه حيوانات را مي بينيم، اما وقتي حقوق حيوانات را رعايت نکنيم نيز مرتکب حيوان آزاري شده ايم. متاسفانه از آنجا که اطلاعات جامعه حتي نسبت به حقوق انسان ها کم است، به همان نسبت از حقوق حيوانات چيزي نمي دانيم و قانونگذاران مانيز شايد اصلا به فکر وضع قوانين براي حفظ حقوق حيوانات نباشند.
    وي فرهنگسازي با مشارکت دولت، جامعه، رسانه و سازمان هاي مردم نهاد را عامل موثري در حفظ حقوق حيوانات مي داند.
    قانون حق حيوانات را نمي گيرد / کارشناسان در گفت و گو با جام جم از لزوم برخورد با پرونده هاي حيوان آزاري مي گويند
    


 روزنامه جام جم، شماره 4921 به تاريخ 22/6/96، صفحه 14 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بارآثار ديگري از "ليلا مرگن"

  پلاستيك آباد! / رودخانه، باغ و دشت هاي پلاستيكي محيط زيست ايران را محاصره كرده است
ليلا مرگن، جام جم 28/4/97
مشاهده متن    
  عطش خوزستان / «شرق» از لوله پرحاشيه انتقال آب جنوب غرب ايران گزارش مي دهد
ليلا مرگن، شرق 26/4/97
مشاهده متن    
  آتش به جان جنگل و جنگلبان / جنگل و جنگلبانان كشور قرباني نبود آتش نشان تخصصي جنگل مي شوند
ليلا مرگن، جام جم 25/4/97
مشاهده متن    
  خاموشي با يارانه آمد / قطع برق سراسري، ناشي از عقب ماندن از برنامه هاست
ليلا مرگن، شرق 25/4/97
مشاهده متن    
  غفلت كرديم / معاون توسعه روستايي و مناطق محروم كشور در گفت و گو با «شرق» به عملكرد جهادسازندگي انتقاد كرد
ليلا مرگن، شرق 24/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
صنايع زيرساخت هاي كشاورزي، غذايي، دام و طيور (دامپروران)
متن مطالب شماره 197، خرداد 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است