|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/6/22: خوزستان؛ حفاران غير مجاز جولان مي دهند
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5156
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4921 22/6/96 > صفحه 15 (ايران) > متن
 
 


خوزستان؛ حفاران غير مجاز جولان مي دهند


نويسنده: فاطمه مرادزاده

اين روزها درحالي هنوز موج نگراني ايجاد شده به خاطر اخبار ضدونقيض انفجار در معبد باستاني شمي در شهرستان ايذه، فروکش نکرده، که فعالان ميراث فرهنگي خوزستان معتقدند محوطه ها و تپه هاي باستاني بي شماري در اين استان وجود دارد که به دليل بي توجهي و عدم مراقبت، حال و روز خوشي ندارند و شرايطشان از محوطه شمي بسيار نگران کننده تر است.
    به گزارش جام جم، چند روز پيش درج گزارشي در برخي سايت ها خبري، موجي از نگراني را در ميان مردم و مسئولان ايجاد کرد؛ خبري که رئيس انجمن دوستداران ميراث فرهنگي ايذه راوي آن بود و حاکي از تخريب محوطه معبد باستاني شمي (خاستگاه مرد پارتي نگين موزه ايران باستان) در اين شهرستان بود.
    فرامرز خوشاب با اعلام اين خبر به خبرگزاري ها تاکيد کرد معبد باستاني شمي به دست تعدادي از قاچاقچيان منفجر و تخريب شده است. گواه ادعايش هم شنيدن صداي دو انفجار مهيب (در عصر روز 15 شهريور) و ديدن دود و خاک ناشي از انفجار در منطقه بود که به گفته وي و به احتمال زياد تخريبات گسترده اي را به بار آورده است.
    مسئول انجمن دوستداران ايذه حتي اين را هم گفت که با توجه به بزرگي انفجار، احتمالا با يک باند سازمان يافته و حرفه اي قاچاقچيان فرهنگي مواجه هستيم که در يک منطقه کاملا بن بست و قابل کنترل، اقدام به چنين جنايت هايي مي کند؛ آن هم به اين خاطر که از يک محوطه به اين مهمي هيچ حفاظتي صورت نمي گيرد.
    
    درگيري با سلاح جنگي
    البته اين ادعا خيلي زود توسط ايوب سلطاني، رئيس اداره ميراث فرهنگي ايذه رد شد.
    سلطاني تاکيد کرد: محوطه مورد ادعا «قلعه چُل قلعه» نام دارد که يکي از چهار قلعه اي است که در اطراف محوطه شمي واقع شده و در آن هيچ گونه صدا يا شواهد انفجار شنيده يا ديده نشده است.
    وي با بيان اين که محوطه مذکور اصلا معبدي ندارد و فقط يک دژ ديده باني بوده، تصريح کرد: براساس کاوش هاي باستان شناسان تنها ساختار معماري در اين منطقه وجود سه سکوي نيايشي در محوطه شمي به علاوه گورهاي خرپشته اي است.
    رئيس اداره ميراث فرهنگي ايذه با بيان اين که يگان حفاظت در منطقه حضور داشته است، گفت: ظهر روز چهارشنبه 15 شهريور معتمدين محلي اعلام کردند بر کوه «بي لوا» چند حفار در حال حفاري بودند که پس از 5/2 ساعت به محل رسيديم و در يک عمليات تعقيب و گريز با چهار حفار غيرمجاز درگير شديم و از آنجا که حفاران سلاح جنگي داشتند، اقدام به درگيري و تيراندازي به سمت ما کردند، که البته پس از اين تعقيب و گريز چند ساعته حفاران متواري شدند و ادوات حفاري آنها ضبط و طي صورت جلسه اي به پاسگاه پيون تحويل داده شد.
    به گفته سلطاني، دو چاله، به ترتيب به عمق يک متر و 5/0متر در محل حفاري شده و به نظر مي رسد که حفاران به چيزي دست پيدا نکرده‎اند.
    سخنان رئيس اداره ميراث فرهنگي ايذه البته مورد تائيد دبير و سخنگو انجمن دوستداران ميراث فرهنگي تاريانا خوزستان هم هست.
    مجتبي گهستوني که تحقيقات و پژوهش هاي زيادي تاکنون در محوطه ها و مناطق تاريخي خوزستان انجام داده است، به جام جم مي گويد: شمي کوه و منطقه اي وسيع است که در ارتفاعات آن آثار يک قلعه تاريخي وجود دارد و ظاهرا حفاران غيرمجاز در آن قلعه مشغول حفاري بوده اند، آن هم نه با ديناميت و مواد منفجره، بلکه با ابزار و وسايلي که از آنها بر جاي مانده، يعني موتور برق، يک دستگاه هلتي بزرگ، ادوات حفاري از قبيل بيل و کلنگ و يک راس الاغ.
    به گفته وي، منطقه باستاني و معروف شمي در پايين کوه شمي قرار دارد که تاکنون چندين بار هم مورد کاوش باستان شناسان قرار گرفته است، اما حتي در همين بخش باستاني هم هيچ معبدي وجود ندارد و فقط در حدود 80 سال پيش مجسمه مرد مفرغي (مرد شمي) مربوط به دوره عيلامي در حين کاوش ها کشف شد.
    دبير و سخنگو انجمن دوستداران ميراث فرهنگي تاريانا در عين حال تاکيد مي کند که محوطه شمي هم مثل ساير مناطق باستاني خوزستان به حفاظت نياز دارد و از آنجا که يک محوطه باستاني است و هنوز کاووش آن به پايان نرسيده، حفاران غيرمجاز دست از سر آن برنمي دارند.
    
    نگراني ما بيشتر از اينهاست
    دغدغه گهستوني و بسياري از فعالان ميراث فرهنگي خوزستان اما بالاتر از تعرض به تپه شمي است، چراکه اين استان از شمال تا جنوب و از غرب تا به شرق آن، داراي محوطه ها و تپه هاي باستاني بي شماري است که بسياري از آنها حتي مورد کاوش هم قرار نگرفته و بدون هيچ گونه مراقبتي به حال خود رها شده اند.
    گهستوني مي گويد: به طور مثال فقط در يک مسير اهواز تا شوش صد محوطه باستاني وجود دارد و مسير اهواز تا شوشتر هم 250 تپه باستاني دارد اما تمام اين مناطق به دليل کمبود نيروي حفاظت و به ناچار به حال خود رها شده يا توسط حفاران غيرمجاز تخريب شده و مورد دستبرد قرار مي گيرد يا توسط کشاورزان شخم زده و با خاک يکسان مي شود و يا توسط نهادها و سازمان هاي دولتي و براي ساخت و ساز تخريب مي شود.
    اين فعال ميراث فرهنگي با اشاره به مثال هايي درخصوص تعرضات بي شمار به محوطه هاي تاريخي خوزستان مي افزايد: سال 1310 محوطه هرمز اردشير ثبت ملي شد، در حالي که تپه باستاني آسيه آباد هم در مجاورت آن قرار دارد، اما هيچ کدام از اين مناطق مورد حفاظت قرار نمي گيرد و هر بار مورد تعرض عده اي از حفاران قرار مي گيرد.
    
    يک شوش و 4 نفر نيرو
    گهستوني به منطقه جهاني شوش هم اشاره مي کند و مي گويد شوش با تمام قدمت تاريخي و تپه ها و محوطه هاي باستاني اش فقط چهار نيرو براي محافظت دارد، شرايطي که باعث شده حفاران زيادي اقدام به حفاري و يا مردم، کشاورزان و نهادهاي دولتي اقدام به تخريب و ساخت و ساز در جاي جاي اين شهر تاريخي کنند. به طور مثال چندي پيش در محوطه باستاني مگرنات شوش صدها حفاري غيرمجاز صورت گرفت و وضعيت بقدري بحراني بود که شخص فرمانده يگان حفاظت خوزستان خود به بازديد منطقه رفت.
    به گفته وي، در چغاميش دزفول هم شاهد حفاري هاي غيرمجازي زيادي هستيم، ضمن اين که دو سال پيش هم تپه فضيلي دزفول توسط کشاورزان به طور کامل با خاک يکسان شد. در تپه سبز بهبهان هم يک تپه قبل از تاريخ وجود دارد که اکنون روستاييان به کشاورزي در آن اقدام کرده اند، در حالي که اين تپه، از معدود تپه هاي ثبت ملي شده استان است که اتفاقا تابلو ثبت ملي هم دارد.
    دبير و سخنگو انجمن دوستداران ميراث فرهنگي تاريانا مي گويد: گذشته از بحث حفاري و تعرض به محوطه ها و تپه هاي باستاني، در درون برخي شهرهاي خوزستان چون اهواز، شوش، دزفول، رامهرمز، شوشتر، بهبهان و هنديجان نيز بافت هاي تاريخي وجود دارد که اين بافت هاي تاريخي هم در محاق بي توجهي قرار گرفته است.
    به گفته وي در ايذه نيز يک نقش برجسته وجود دارد که در شرايط بسيار بدي و بدون هچ مراقبت درستي نگهداري مي شود و شايد بهتر بگوييم در حال تخريب است، رامشير در شرق خوزستان هم تپه ها و محوطه هاي بي شماري از دوران اشکاني دارد، در حالي که اين شهر اصلا اداره ميراث فرهنگي ندارد و مدام مورد حفاري هاي غيرمجاز قرار مي گيرد.
    
    خوزستان؛ حفاران غير مجاز جولان مي دهند
    


 روزنامه جام جم، شماره 4921 به تاريخ 22/6/96، صفحه 15 (ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بارآثار ديگري از "فاطمه مرادزاده"

  تماشاي مهتاب و آفتاب در نمايشگاه سوزن دوزي هاي بلوچ
فاطمه مرادزاده، جام جم 25/4/97
مشاهده متن    
  دوباره دشت ذهاب / با اجراي طرح هاي آبياري و توسعه كشاورزي دشت هاي غربي كرمانشاه جان مي گيرد
فاطمه مرادزاده، جام جم 19/4/97
مشاهده متن    
  چرا جنگل هاي ارسباران ثبت جهاني نمي شود؟
فاطمه مرادزاده، جام جم 17/4/97
مشاهده متن    
  سند توسعه مناطق محروم كشور آماده مي شود / روز دهيار و خبر خوش براي روستاها
فاطمه مرادزاده، جام جم 14/4/97
مشاهده متن    
  بيست و سومين اثر ايراني در بحرين جهاني شد / راي مثبت يونسكو به جهاني شدن اثر باستاني ساسانيان
فاطمه مرادزاده، جام جم 10/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه رامش روان
متن مطالب شماره 3، تير 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است