|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/6/22: بي خوابي و روش هاي درمان اختلال خواب
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5130
دوشنبه بيست و هشتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4921 22/6/96 > صفحه 13 (سلامت) > متن
 
 


بي خوابي و روش هاي درمان اختلال خواب


نويسنده: پونه شيرازي

بي خوابي از آن آشفتگي هايي است که تقريبا همه افراد درجاتي از آن را در مقطعي از زندگي خود تجربه مي کنند. البته از نقطه نظر پزشکي، بي خوابي معمولا يک اختلال جدي نيست. ولي همين کمبود خواب مي تواند روند طبيعي زندگي ما را به هم بريزد و با ايجاد خواب آلودگي روزانه، به عملکرد ضعيف در مدرسه يا کار منجر شود و خطر ابتلا به حوادث را افزايش دهد.
    اگر بي خوابي به مدت طولاني تجربه شود، مي تواند به مشکلات سلامت رواني مانند افسردگي و اضطراب ختم شود. شناخت اختلالات خواب و کنترل و درمان آن، به قدري مهم است که در ارتباط با آن، پاي صحبت هاي دکتر فرزاد اشرافي، متخص مغز و اعصاب مي نشينيم.
    
    ابتلا به بيماري بي خوابي
    به هر گونه مشکل در به خواب رفتن، بيدار شدن مکرر در خلال شب و همراه با ناتواني يا اشکال در به خواب رفتن دوباره، بيدار شدن خيلي زود در صبح و خوابي که باعث تجديد قواي فرد نشود، بي خوابي گفته مي شود.
    البته گاهي مشکلات خواب فرد به طور مستقيم با وضعيت سلامت و بيماري او ربطي ندارد (در بي خوابي اوليه). گاهي نيز مشکلات خواب فرد به طور ثانويه به علل ديگري مانند يک بيماري مربوط است. از اين رو مي توان بي خوابي را به دو دسته روحي، رواني و با علل پزشکي و بيماري ها تقسيم کرد.
    
    چه بيماري هايي بي خوابي مي آورند؟
    بيماري هاي جسمي که مي توانند باعث بي خوابي شوند عبارتند از سينوزيت يا حساسيت ها، مشکلات گوارشي مانند ريفلاکس،مشکلات غدد درون ريز مانند پرکاري تيروئيد، آرتروز، آسم، بيماري هاي مغز و اعصاب مانند بيماري پارکينسون و آلزايمر، درد کمر يا ساير دردهاي مزمن.
    افراد مبتلا به اضطراب و تنش هاي روحي، شاغلان شيفت شب يا افراد مسن به علت بيماري هاي شايع سنين بالا، بيشترين افراد در معرض ابتلا به اختلالات خواب هستند. در واقع، بيشتر بزرگسالان در مواقع پرتنش زندگي دچار اختلال خواب مي شوند.
    
    بي خوابي با چاشني اضطراب
    اضطراب از طريق تنش هاي روحي شديد، درگير شدن در افکار وقايع گذشته، نگراني بيش از حد در مورد آينده و غرق شدن در مسئوليت هاي زندگي مي تواند عامل بي خوابي باشد.
    اضطراب ممکن است با اشکال در به خواب رفتن يا بيدار شدن از خواب در طول شب و عدم تمايل به بازگشت به خواب همراه باشد. کار کردن در منزل و اواخر شب و ادامه استرس هاي کاري در منزل، خواب بعدازظهر طولاني مدت، کار کردن در مشاغلي که شيفتي هستند و نيز يک شب بيدار بودن مانع به خواب رفتن در شب بعد مي شود.
    
    تست تشخيص بي خوابي وجود دارد؟
    تست قطعي براي تشخيص بي خوابي وجود ندارد، اما پزشکان از ابزارهاي مختلفي براي تشخيص و اندازه گيري علائم بي خوابي استفاده مي کنند که بعضي از آنها شامل پرسيدن سوالات، شرح حال، پرسشنامه ها، انجام برخي آزمايش هاي خون يا انجام مطالعه خواب شبانه است. همه اين آزمايش ها به پزشک کمک مي کند تا برنامه درمان مناسب را ارائه کند.
    
    رفتار اختلال خواب با رفتار درماني يا دارو؟
    گرچه به طور معمول خيلي ها از درمان دارويي براي رفع بي خوابي البته با تجويز متخصص بهره مي برند، اما روش هاي رواني و رفتاري نيز مي تواند براي درمان بي خوابي مفيد باشد.
    آموزش آرام سازي، کنترل محرک، محدوديت خواب، و رفتار درماني شناختي چند نمونه از اين روش ها هستند. تمرينات تنفسي، تمرکز حواس، تکنيک هاي مديتيشن و شنيدن اصواتي خاص قبل از خواب، مي توانند در به خواب رفتن و نيز ادامه خواب نيمه شب کمک کنند.
    رفتار درماني شناختي (CBT) شامل تغييرات رفتاري (مانند نگه داشتن يک خواب منظم يا کاهش زمان چرت زدن بعدازظهر) و ساير روش هاي درماني روان شناختي مي شود. درمان هاي دارويي متنوعي نيز براي درمان بي خوابي وجود دارد. البته تعيين اين که کدام دارو ممکن است براي فرد مناسب باشد به علائم بي خوابي او و بسياري از عوامل مختلف سلامت بستگي دارد. به همين دليل است که به هيچ وجه نبايد خودسرانه و بدون تجويز پزشک از اين داروها استفاده کرد.
    داروهاي درمان بي خوابي شامل بنزوديازپين ها، خواب آورهاي غيربنزوديازپين و آگونيست هاي گيرنده ملاتونين مي شود.
    
    تکنيک اصلاح الگوي خواب
    نبايد تا زماني که احساس نياز به خواب نداريد وارد رختخواب شويد و از رختخواب فقط براي خواب استفاده کنيد (نه براي خواندن، تماشاي تلويزيون و غذا خوردن.)
    نبايد بيش از 20 دقيقه در رختخواب بيدار بمانيد. اگر بعد از 20 دقيقه بيدار مانديد، بايد اتاق خواب را ترک کنيد و فعاليت هايي مانند خواندن يا گوش دادن به موسيقي آرامش بخش انجام دهيد.
    نبايد کارهايي انجام دهيد که شما را وادار به بيداري مي کند؛ مانند غذاخوردن دير هنگام يا تماشاي تلويزيون.
    اختلالات خواب ممکن است بلافاصله بهبود نيابند. با اين حال، خواب آلودگي در طول شب هاي متوالي خود باعث تسهيل فرآيند به خواب رفتن در شب هاي بعد مي شود.
    
    مصرف خودسرانه دارو اختلال خواب مي آورد
    شايد ندانيد که در بيشتر مواقع، اختلالات خواب و بيداري بدون دارودرماني و از طريق تغيير الگوي تغذيه اي رفع مي شود و مصرف خودسرانه دارو براي درمان اختلالات خواب ممکن است عوارض زيادي به همراه داشته باشد.
    دکتر عباس کبريايي زاده، متخصص سم شناسي و عضو هيات مديره انجمن علمي داروسازان ايران در اين باره به جام جم مي گويد: در بيشتر مواقع اختلالات خواب و بيداري بدون دارو درماني و از طريق تغيير الگوي تغذيه اي همچون تغيير انواع نوشيدني ها و غذاها همچنين تغيير ساعات بيداري برطرف مي شود. متاسفانه اغلب همکاران روانپزشک از طريق داروهاي غيردارويي تلاش مي کنند مشکلات اختلالات خواب را حل کنند. در حالي که پناه آوردن به داروها و مصرف خودسرانه آن تا مدت ها مي تواند عوارض جبران ناپذيري بر جاي بگذارد. اين متخصص درباره عوامل موثر در بروز اختلالات خواب مي افزايد: در مواردي که يک فرد در شروع به خواب رفتن دچار مشکل است يا خواب هاي کوتاه دارد و به مرحله اصلي خواب عميق نمي رسد، عموما عوامل محيطي و فعاليت هاي روزمره تاثيرگذار است. البته عوامل بيو شيميايي متعدد، بيماري هاي مختلف جسمي و رواني نيز در فرآيند خواب تاثير مي گذارد. وي با اشاره به مهم ترين روش هاي کنترل اين اختلالات مي گويد: اين روش ها شامل از بين بردن عوامل استرس زا و مخدوش کننده خواب مي شود؛ عواملي چون استرس و خستگي هاي زياد، رژيم هاي غذايي مختلف، استفاده از محرک هاي سيستم هاي اعصاب مرکزي مثل کافئين يا برخي داروها.
    بي خوابي و روش هاي درمان اختلال خواب
    


 روزنامه جام جم، شماره 4921 به تاريخ 22/6/96، صفحه 13 (سلامت)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بارآثار ديگري از "پونه شيرازي"
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم بهداشتي جندي شاپور
متن مطالب شماره 2 (پياپي 1002)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است