|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/23: مريوان، ميزبان مهمان نواز براي نمايش هاي خياباني
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6807
پنجشنبه سي و يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6594 23/6/96 > صفحه 22 (فرهنگ و هنر) > متن
 
      


مريوان، ميزبان مهمان نواز براي نمايش هاي خياباني
دوازدهمين جشنواره بين المللي تئاتر خياباني به كار خود پايان داد

نويسنده: شكوه مقيمي

گروه ها در نقاط مختلف شهر نظير پارک شانو، کاني دينار و روستاي ني، نمايش هاي شان را اجرا کردند
    
    دوازدهمين دوره جشنواره بين المللي تئاتر خياباني مريوان که از 18 شهريور آغاز شده بود، بعد از چهار روز با معرفي برترين ها به کار خود پايان داد. جشنواره اي که کارش را از روستاها آغاز کرد تا عطر آگاهي و اعتراض به کاستي ها را در ميان اقشار مختلف پراکنده کند و حالا طي12 دوره توانسته است جايش را نه تنها ميان مردم مريوان پيدا کند بلکه گروه هاي مختلفي را از سراسر ايران و ديگر کشورها هرساله گرد هم جمع مي کند تا از تجربيات هم استفاده کنند.
    در آفتاب داغ و سوزنده شهريورماه مريوان، همراه با نسيمي خنک و مهربان، در کنار درياچه زريبار به سمت پارک سنگي کنار درياچه قدم مي زنيم. چشم مان به نيلوفرهاي آبي و ناهمخواني رنگ سبز و کبود با زباله هاي جاخوش کرده در درياچه مشغول است که صداي دست و جيغ مردم آرامش درياچه را برهم مي زند. يکي از نمايش هاي دوازدهمين جشنواره بين المللي تئاتر خياباني مريوان تمام شده و حلقه مردم مريوان و مسافرهاي شهريوري شور و شوق بسياري به راه انداخته اند.
    دوازدهمين دوره شامل پنج بخش مسابقه، مرور، خارجي، آييني و سنتي و کودک و نوجوان بود.
    طي اين پنج روز گروه ها در نقاط مختلف شهر مانند پارک شانو، باوه ره شي، روستاي ني ، کاني دينار به اجرا پرداخته اند و بخش مسابقه هم تنها در منطقه زريبار برگزار مي شود. داوران اين دوره، قطب الدين صادقي، فريندخت زاهدي و کوروش زارعي و منتقدان، رضا آشفته و صمد چيني فروشان را با خود همراه کرده است و سامان خليليان، مدير بخش تئاترهاي خياباني مرکز هنرهاي نمايشي و حجت عليخاني هم به عنوان بازبين به تماشاي آثار مي نشينند.
    اهالي مريوان با همزبان خود، قطب الدين صادقي کردي سخن مي گويند و صادقي با عصاي چوبي اش به همه مشتاقان هنر با لبخند و مهرباني پاسخ مي گويد و از نمايشي به نمايش ديگر روانه مي شود. ساعات پاياني روز دوشنبه و بامداد سه شنبه نيز نشست کارگردانان خارجي به همراه قطب الدين صادقي و فاتح بادپروا، دبير جشنواره برگزار شد. بادپروا در ابتداي جلسه به سابقه ديرين مريوان در تئاتر خياباني اشاره کرد و گفت: انتظار ما از گروه هاي خارجي اين است که سفير هنري خوبي براي شهر ما باشند، شهري که سال هاست تنها به دنبال صلح و فرهنگ است، چراکه ارتباط فرهنگ ها مي تواند نابساماني هاي جهان را حل کند.
    صادقي نيز با اشاره به تاريخچه تئاتر خياباني در جهان گفت: در زمان جنگ هاي جهاني اين نوع تئاتر با يک ماهيت معترض و ضد سياست حکومت هايي که واقعيت را حاشا مي کردند به وجود آمد. هنرمندان مي خواستند تا حقايق کتمان شده توسط نظام نامردمي و سرمايه داري را افشا کنند و افکار عمومي را آگاه کنند و تئاتر وسيله اي سياسي شد. در اين دوره شرايط تاريخي عوض شده و دستگاه هاي آگاه کننده ديگري به ميدان آمده اند و نظام چپ فروريخته و ديگر براي ضربه زدن به نظام هاي سلطه جو راه هاي ديگري ايجاد شده، سوال من اين است که آيا بايد عملکرد ديگري براي تئاتر خياباني پيدا کرد؟ هنرمندان تا چه حد توانسته اند ژانر نمايشي معترض را با شرايط کنوني جامعه خود آشتي دهند؟ آينده تئاتر خياباني چيست؟
    پس از صحبت هاي صادقي کارگردان جوان اسپانيايي گفت: تئاتر خياباني در اسپانيا داراي تاريخي غني است و ما با قرار دادن انواع موسيقي در تلاشيم آن را به چيزي عالي تبديل کنيم و مردم را بخندانيم.
    کارگردان فرانسوي که با اجراي نمايش «دو ثانيه» همه را به حيرت واداشت نيز در اين باره گفت: تئاتر خياباني در فرانسه به پايان خود نزديک مي شود و ما گروه هاي اجرايي قوي در فرانسه داريم که به دنبال شيوه اي نو براي ادامه هستند. ما در فرانسه شرکتي داريم که مي خواهيم با کار با چيزهاي کوچک معاني وسيعي را برسانيم، مي خواهيم تئاتر خياباني را به مردمي که در خيابان هستند و نمي توانند از تلويزيون استفاده کنند، نشان دهيم. فرقش با تئاتر صحنه اين است که ترک سالن آسان نيست اما تماشاگر، تئاتر خياباني را مي تواند ترک کند. حدود ۲۰۰ جشنواره تئاتري در فرانسه وجود دارد، در يکي از مهم ترين جشنواره هاي فرانسه ۶۰۰ کار از سراسر دنيا اجرا مي شود. تئاتر مريوان با فرانسه نقاط مشترک زيادي دارد، با وجود دور بودن از تهران توانسته پيشرفت بسياري داشته باشد. من مطمئنم در آينده اي نزديک بيش از ۵۰۰ اجرا را در مريوان شاهد خواهيم بود. کارگردان برزيلي نيز با بيان شرايط اسفباري که دولت جديد براي هنر در برزيل ايجاد کرده است، گفت: برزيل کشور خيلي بزرگي است با جشنواره هاي بسيار. ما يکي از بزرگترين جشنواره ها را در شمال شرق برزيل داريم که قديمي ترين آنهاست. متاسفانه در چندماه گذشته دولتي داشته ايم که حامي هنر نيست و مانع تراشي مي کند. در گذشته قوانين خوبي داشتيم که به ما کمک مي کرد از طريق تئاتر درآمد خوبي داشته باشيم. ما به دنبال بازگشت به آن دوره هستيم زيرا تئاتر نقش مهمي در زندگي ما دارد. اين قوانين جديد به سياست هاي بد سرمايه داري برمي گردد. ما معتقديم چون مردم تئاتر را دوست دارند مي توانيم دولت را مجبور کنيم که اين موانع را از سر راه ما بردارد.
    کارگردان اوکرايني نيز در مورد جشنواره هاي کشور خود گفت: در اوکراين تنها يک جشنواره تئاتر خياباني به نام شير طلايي وجود دارد که گروه هاي بزرگ و متعددي در آن حضور دارند. چيزي که در اين کار بسيار اهميت دارد پول است، هرچه گروه بزرگتر باشد پول بيشتري کسب خواهد کرد و البته گروه هاي بزرگ بيشتر در ياد مخاطب مي ماند.
    مسئول هنري کردستان عراق نيز به سابقه کوتاه تئاتر خياباني در کشورش اشاره کرد و گفت: ما اهميت بسياري براي تئاتر قائل ايم. سرزمين ما در درازاي تاريخ همواره گرفتار جنگ هاي خانمانسوزي بوده و هميشه در تلاش براي رهايي از اين شرايط بوده است. ما براي محافظت از خودمان مجبور بوديم به چيزهايي پناه ببريم که يکي از آنها نمايش است تا از طريق آن پيام هاي صلح و دوستي مان را به گوش جهان برسانيم. ما با مشکلات زياد آموزشي مواجهيم و از طريق تئاتر آگاهي را به مردم ياد مي دهيم.
    آخرين سخنران آن شب، کارگردان آذربايجاني بود که گفت: تئاتر خياباني در آذربايجان مانند ايران رايج نيست و تئاتر صحنه اي دارد مخاطب خودش را از دست مي دهد و تئاتر خياباني فرصتي است که دوباره نظر مخاطبي که در خيابان است را به تئاتر جلب کند. کشور ما جوان است و طبيعي است راهي طولاني در پيش داريم، هدف ما رويکردهاي سياسي و اجتماعي و گاه اقتصادي است و مي خواهيم اعتراض به معضلات را با زبان تئاتر به مردم منتقل کنيم. همچنين طي اين چهار روز ورکشاپ قطب الدين صادقي با عنوان «از ايده به اجرا» طي سه جلسه برگزار شد. همچنين ياسر خاسب ورکشاپي با موضوع «بدن در نمايش» را در دو جلسه تمرين صرف برگزار کرد. اتفاق ديگري که در اين جشنواره افتاد رونمايي از کتاب هاي فريندخت زاهدي و علي ظفر قهرماني با موضوع تئاتر خياباني و تئاتر شورايي بود.
    مريوان، ميزبان مهمان نواز براي نمايش هاي خياباني / دوازدهمين جشنواره بين المللي تئاتر خياباني به کار خود پايان داد
    


 روزنامه ايران، شماره 6594 به تاريخ 23/6/96، صفحه 22 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    آثار ديگري از "شكوه مقيمي"

  ترافيك مقتل لحظه هاي خوش ما
شكوه مقيمي، شرق 17/2/97
مشاهده متن    
  گفت و گو با سياوش عالي پور، كارگردان نمايش «دي و بهمن شصت هزار و پنج» از اهواز: خوزستان هنوز در جنگ است
شكوه مقيمي، ايران 8/11/96
مشاهده متن    
  گفت و گوي «ايران» با حميد پورآذري، مدير بخش خارج از صحنه جشنواره تئاتر فجر: تئاتر خياباني نيازمند خانه تكاني است
شكوه مقيمي، ايران 4/11/96
مشاهده متن    
  تئاتر شهرستان را هم ببينيد / گفت و گوي «ايران» با محمدحسن نيازي، كارگردان «پيانيستولوژي» از مشهد
شكوه مقيمي، ايران 27/10/96
مشاهده متن    
  گفت و گو با علي شمس، نويسنده و كارگردان «شب دشنه هاي بلند»: جشنواره مكان گفت و گوست / جشنواره در برخي دوره ها محل معرفي چهره هاي متفاوتي در حوزه هاي مختلف بوده است
شكوه مقيمي، ايران 25/10/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي علوم اعصاب باليني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 501)، Winter 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است