|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/6/23: ديدار در اقامتگاه تابستاني
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4135
دوشنبه بيست و پنجم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3905 23/6/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


گزارش روز 
ديدار در اقامتگاه تابستاني
برجام، سوريه و دونالد ترامپ سوژه گفت و گوهاي محمد جواد ظريف با ولاديمير پوتين بودند

نويسنده: سارا معصومي

فعاليت هاي آژانس بين المللي انرژي اتمي در ايران به سوژه جديدي براي تمركز دولت دونالد ترامپ، رييس جمهور ايالات متحده بدل شده است. پس از آنكه يوكيا آمانو، مديركل آژانس بين المللي انرژي اتمي در نشست فصلي شوراي حكام براي چندمين بار اعلام كرد كه ايران به تعهدات خود در قالب توافق هسته اي پايبند است و از انحراف مواد هسته اي در اين كشور نيز خبري نيست، امريكايي ها چه در نشست خبري سخنگوي وزارت امور خارجه و چه در قالب بيانيه اي كه نماينده امريكا در نشست شوراي حكام آژانس بين المللي انرژي هسته اي قرائت كرد، تاكيد مي كنند كه مراقب بازرسي هاي هسته اي آژانس در ايران هستند. بازي جديدي كه تاكنون يوكيا آمانو با استناد به متن توافق هسته اي ميان ايران و ١+٥ از توپ زدن در زمين امريكا در آن حذركرده است و البته در چند روز اخير با سخنان دوپهلو استناد كرده كه منطبق با قوانين قابل اعمال براي كشورهايي كه پروتكل الحاقي را پذيرفته اند تفاوتي ميان سايت هاي نظامي و غيرنظامي وجود ندارد. سخناني كه با واكنش محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران در بدو ورود به سوچي براي ديدار با مقام هاي روسي روبه رو شد. وي در اين خصوص گفت: چارچوب اين مساله هم در پروتكل الحاقي مشخص است و هم در برجام. چارچوب هايي كه در برجام و پروتكل الحاقي مشخص شده براي بازديد از مكان هايي است كه امكان فعاليت هاي هسته اي در آن وجود داشته باشد و تاكنون ايران همانطور كه آژانس بارها اثبات كرده در زمينه عدم فعاليت هاي اعلام نشده كاملا به درستي عمل كرده، همان طور كه در بند ٧٤ ضميمه يك برجام هم تاكيد شده هيچ بازديدي نمي تواند بهانه اي براي اطلاع يافتن از اسرار كشور باشد.
    
     حذر سخنگوي وزارت امور خارجه امريكا از پيش بيني رفتار ترامپ!
     هيتر نائورت، سخنگوي وزارت خارجه امريكا در نشست خبري اخير خود با سوال هاي خبرنگاران امريكايي در مورد سياست هسته اي دونالد ترامپ در قبال ايران روبه رو شد. يكي از خبرنگاران حاضر در جلسه سوال خود در مورد توافق هسته اي را اين گونه مطرح كرد: نخستين مساله اين است كه دستور لازم براي معلق ماندن تحريم هاي هسته اي ايران بايد اين هفته از سوي رييس جمهور تمديد شود و در اكتبر نيز دولت بايد پايبندي تهران به توافق هسته اي را تاييد كند. دولت قبلي زماني كه متن توافق هسته اي را براي تاييد در اختيار كنگره قرار مي داد قطعنامه ٢٢٣١ نيز ضميمه اين توافق بود و به نظر مي رسيد كه اين قطعنامه و اين توافق با هم در ارتباط تنگاتنگ هستند. اكنون بحثي كه اين روزها در جريان است، اين است كه دولت ترامپ در شرايطي كه ايران مفاد قطعنامه ٢٢٣١ را رعايت و پايبندي تهران به برجام را اعلام نكند. آيا اين سياستي است كه دولت در قبال برجام و تعهدات ايران دنبال مي كند؟
     سخنگوي وزارت امور خارجه با بيان اينكه در مورد ارتباط ميان قطعنامه ٢٢٣١ و برجام اطلاع دقيقي ندارد، تاكيد كرد كه ما در حال ادامه بازبيني كامل سياست هاي خود در قبال ايران هستيم. تصميم ما براي بازبيني اين سياست قطعا تاكنون تغييري نكرده است. مي دانم كه بسياري از شما مشتاق و كنجكاو هستيد بدانيد كه دقيقا چه اتفاقي رخ خواهد داد. در جريان اين بازبيني ما به دنبال اين هستيم كه ايران را به دليل فعاليت هاي مخربش مسوول بدانيم. همه ما مي دانيم كه ايران در بخش هايي از جهان مشغول رفتارهاي بي ثبات كننده است و متاسفانه اين رفتارها نيز تغيير نكرده است. وي در ادامه افزود: ما همچنان به آژانس بين المللي انرژي اتمي نگاه مي كنيم تا بازرسي ها را انجام دهد و به نظارت و راستي آزمايي تمام تعهدات مرتبط هسته اي ايران ادامه دهد و اطمينان يابد كه آنها به اين تعهدات خود پايبند هستند. ما معتقديم كه ايران به روح برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) پايبند نيست، زيرا توافق برجام خواستار صلح و امنيت منطقه اي و بين المللي شده است. بر اين باوريم كه ايران به آن پايبند نيست و كاملا معتقديم كه آنها به روح توافق عمل نمي كنند. بازبيني سياست هاي مان سخت اما همچنان در حال انجام است. بنابراين، من در حال حاضر نمي توانم پيش بيني در اين زمينه داشته باشم. سوال ديگري كه پيرامون مساله ايران از سخنگوي وزارت امور خارجه امريكا پرسيده شد اين بود كه آيا دولت ترامپ به برآوردهاي آژانس بين المللي انرژي اتمي در مورد اينكه ايران به تعهدات هسته اي خود پايبند است، اعتماد دارد؟ نائورت در اين باره گفت: اين گزارش هنوز محرمانه است و من درباره گزارشي كه در حال حاضر هنوز محرمانه است، اظهارنظر نمي كنم. ما مطمئنا درباره جزيياتي كه به طور رسمي منتشر نشده است، صحبت نمي كنيم. ما از تلاش هاي آژانس بين المللي انرژي اتمي براي نظارت و راستي آزمايي تعهدات ايران در برنامه جامع اقدام مشترك قدرداني مي كنيم. ما كاملا متعهد هستيم ايران به سلاح هسته اي دست پيدا نكند. ما به بازبيني و نظارت بر اجراي تعهدات ايران طبق برجام ادامه مي دهيم تا اطمينان يابيم كه ايران به طور دقيق و كامل به تمام تعهدات خود پايبند است. در ادامه خبرنگار امريكايي خطاب به سخنگوي وزارت امور خارجه گفت كه يوكيا آمانو تاكيد دارد كه ايران به قواعد بازي پايبند است و آيا با اين وجود دولت امريكا مي خواهد بر اين ادعا كه ايران پايبند نيست، تاكيد كند؟ پاسخ اين مقام وزارت امور خارجه امريكا به خبرنگار نيز اين بود كه ما تاكيد مي كنيم كه ايران به روح توافق هسته اي پايبند نيست و البته كه بازبيني سياست امريكا در قبال ايران همچنان ادامه دارد.
    
     امريكايي ها دروغ گفتند: ما مخالف توافق هسته اي هستيم!
     بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي نيز بار ديگر و اين بار در ديدار با رييس جمهور آرژانتين، مخالفت خود را با توافق هسته اي با ايران اعلام كرد. وي بار ديگر تاكيد كرد كه توافق هسته اي با ايران توافق خوبي نيست و تنها گزينه اين است كه يا اين توافق كنسل يا به گونه اي ترميم و اصلاح شود. وي همچنين در بخش هاي ديگري از سخنان خود گزارش امريكا در مورد موضع اسراييل درباره برجام را اشتباه خوانده و افشا كرد كه اسراييل به هيچ وجه از اين توافق حمايت نمي كند و به شدت اصرار دارد كه بندهايي از اين توافق بايد تغيير كند.
     جدا از سخنان نتانياهو در اين ديدار وي همچنين در گفت وگو با شبكه امريكايي سي ان ان نيز اظهارات مشابهي را مطرح كرد. وي در اين خصوص گفت: ايران به طور شفاف اعلام مي كند كه قصد دارد اسراييل را نابود كند. به دليل اتخاذ موضع نرم در قبال ايران، جنگ نزديك تر شده است، ما بايد موضع سخت تري عليه اين كشور اتخاذ كنيم. بنا بر توافق هسته اي، ايران در ٨ تا ١٠ سال آينده مي تواند اورانيوم را در سطح صنعتي غني سازي كند. اين به آن معني است كه آنها قادر خواهند بود يك زرادخانه پر از بمب هسته اي بسازند. اين توافق بايد تغيير كند كه ديگر برداشته شدن محدوديت هاي برنامه هسته اي ايران به زمان بستگي نداشته باشد بلكه در گرو تغيير رفتار ايران باشد.
    
     تلاش براي فريب اروپايي ها
     ركس تيلرسون، وزير خارجه ايالات متحده دست به كار شده است تا متحدان اروپايي امريكا در توافق هسته اي با ايران را متقاعد به سخت گيري بيشتر هسته اي با ايران كند. به گزارش بلومبرگ، تيلرسون تلاش مي كند تا با گرفتن اين امتياز از اروپايي ها به نوعي ترامپ را متقاعد كند كه از توافق هسته اي با ايران خارج نشود. برخي از منابع آشنا به مسائل برجام در اين باره به بلومبرگ گفته اند كه ديپلمات هاي امريكايي درحال رايزني با مقام هاي اروپايي هستند تا از آنها بخواهند كه زمان محدوديت هاي ايران در حوزه غني سازي اورانيوم را كه بعضا در سال هاي ٢٠٢٥ و ٢٠٣٠ برداشته مي شود تمديد كنند. تيم ترامپ اعتقاد دارد اين مساله كه ايران مي تواند پس از پايان دوره توافق كه ١٠ سال بنا شده است تعداد سانتريفيوژهاي خود آن هم از نوع نسل هاي پيشرفته تر را ارتقا دهد، يكي از اصلي ترين ايرادهاي برجام است. به گزارش بلومبرگ، تيلرسون كه يكي از مقام هاي حاضر در كابينه است كه اعتقاد دارد باقي ماندن در برجام بهتر از كنار كشيدن از آن است اكنون تلاش جدي را براي متقاعد كردن اروپايي ها براي تمديد زمان توافق هسته اي آغاز كرده است. اين در حالي است كه برجام، نتيجه چندماه مذاكره نفسگير ميان ايران و ١+٥ در سايه دولت يازدهم به رياست حسن روحاني و دولت باراك اوباما رييس جمهور پيشين امريكا بوده است. بلومبرگ در بيان جزييات طرحي كه تيلرسون در سر دارد مي نويسد: وزير خارجه به جاي مطرح كردن مذاكره مجدد كه تاكنون چندين بار مورد مخالفت چهره هاي اروپايي قرار گرفته به دنبال آغاز كردن زنجيره اي از توافقنامه هاي جديد است كه در سايه آن برنامه موشكي ايران محدود شده و همچنين غني سازي اين كشور نيز با محدوديت هاي جديدتر روبه رو شود. يك منبع آگاه در دولت ترامپ به بلومبرگ گفته است كه مقام هاي پنتاگون و وزارت امور خارجه به شكل جداگانه باهمتاهاي خود از آلمان، فرانسه و بريتانيا در اين زمينه رايزني هايي كرده اند. همچنين يكي ديگر از راهكارهاي مدنظر وزارت خارجه امريكا اعمال فشار بر آژانس بين المللي انرژي اتمي است تا مسووليت هاي خود در قبال برجام را به شكل سختگيرانه تري پيش ببرد و به سايت هاي نظامي هم سري بزند. ريچارد نفيو از مذاكره كنندگان پيشين امريكا در مذاكرات هسته اي در اين خصوص مي گويد: زماني كه مذاكرات هسته اي را پيش مي برديم همه مي دانستيم كه زمان پاياني اين توافق يك مشكل اساسي خواهد بود. بنابراين از تلاش ها براي تغيير دادن اين مساله تعجب نمي كنم.
     تلاش هاي تيلرسون و ديگر چهره هاي حاضر در كابينه ترامپ براي پيشبرد چنين سناريوي جديدي در حالي شدت گرفته است كه سفير فرانسه در امريكا در ١٠ روز گذشته بارها تاكيد كرده است كه پاريس به هيچ وجه با بازگشايي برجام يا تلاش براي اضافه كردن بندهايي به آن موافقت نخواهد كرد. فدريكا موگريني مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا نيز تاكنون در بزنگاه هاي متفاوت زماني ادعاي مشابهي را مطرح كرده است.
    
    
    فدريكا موگريني، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا: علاقه اي به ايجاد ارتباط ميان موقعيت ايران و كره شمالي ندارم
    فدريكا موگريني، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در جلسه پارلمان اروپا درباره وضعيت كره شمالي گفت: روشن است كه حمايتي كه ما از اجراي كامل توافق هسته اي با ايران كرديم و به آن ادامه مي دهيم به دنيا نشان داده است كه با شكيبايي، پشتكار، ديپلماسي و خواست سياسي، منع اشاعه هسته اي امكان پذير است. ما مذاكرات با ايران را كه به توافق برجام منتهي شد، طي چند سال و با موفقيت انجام داديم. در اين مذاكرات، اتحاد جامعه بين الملل كليدي بود اما مولفه ديگري نيز وجود دارد كه در اين مذاكرات حياتي بود و اين مولفه در موقعيت ما با كره شمالي وجود ندارد و آن خواست سياسي (دو طرف براي مذاكرات) است. من به ويژه دوست ندارم كه بين موقعيت ايران و كره شمالي شباهتي قايل شوم: نظام هاي سياسي اين دو بسيار متفاوت هستند. تاريخ هاي اين دو كشور بسيار متفاوت هستند. اين دو كشور كاملا متفاوت از يكديگر هستند. من فكر نمي كنم كه اين خدمت خوبي به واقعيت تاريخي و موقعيت كنوني باشد كه ميان اين دو كشور شباهت قايل شويم.
    
    
    رضا نجفي سفير و نماينده دايم جمهوري اسلامي ايران در آژانس بين المللي انرژي اتمي: امريكا رويكردي غيرسازنده در جهت تضعيف برجام در پيش گرفته است
    رضا نجفي سفير و نماينده دايم ايران در آژانس در سخنراني خود در نشست شوراي حكام با اشاره به اينكه برجام به عنوان توافقي تاريخي كه به بحراني غير ضروري پايان داده و تاكيد شوراي امنيت بر ايجاد تغييري بنيادين در رهيافت شورا و ايجاد روابطي نو با ايران گفت: متاسفانه تحركات اخير دولت امريكا در تضاد با اين توافق قرار دارد. برجام مانند ساير توافق ها متكي به آن است كه همه طرف ها براساس عمل متقابل و به طور كامل با حسن نيت ودر فضاي سازنده و بااحترام متقابل اقدام كنند. پس از گذشت بيش از ٢٠ ماه، اجراي برجام توسط طرف هاي ديگر به خصوص امريكا هنوز قابل قبول نيست و دولت امريكا برخلاف روح و متن اين توافق رويكردي غيرسازنده در جهت تضعيف اجراي موفقيت آميز برجام در پيش گرفته است. ديدار اخير يكي از مقامات امريكايي از وين با هدف تضعيف اعتبار آژانس نمونه ديگري از سوءنيت و رفتار غيرصادقانه امريكا است. اعمال فشار به آژانس به هر وسيله اي تاثير منفي بر ماهيت حرفه اي و بي طرفانه كار آژانس در اجراي وظايف محوله از سوي قطعنامه ٢٢٣١ شوراي امنيت و قطعنامه هاي شوراي حكام، برجاي مي گذارد و بدين وسيله استقلال و اعتبار فعاليت آژانس را تضعيف مي كند.
    گزارش روز: ديدار در اقامتگاه تابستاني / برجام، سوريه و دونالد ترامپ سوژه گفت و گوهاي محمد جواد ظريف با ولاديمير پوتين بودند
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3905 به تاريخ 23/6/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بار
    آثار ديگري از "سارا معصومي"

  مسير اشتباهي ترامپ براي مذاكره
سارا معصومي، اعتماد 23/4/97
مشاهده متن    
  تهران يا واشنگتن ؟ / شركاي تجاري و مشتري هاي نفت ايران بايد انتخاب كنند
سارا معصومي، اعتماد 20/4/97
مشاهده متن    
  بازي رسانه اي با ٣٠٠ ميليون يورو / رسانه آلماني بيلد در تله اسراييلي ها و امريكايي ها افتاد
سارا معصومي، اعتماد 19/4/97
مشاهده متن    
  يك گام به پيش، نه كمتر نه بيشتر / ايران و ١+٤ وارد فاز اجراي تعهدات براي جبران خروج امريكا از برجام شدند
سارا معصومي، اعتماد 17/4/97
مشاهده متن    
  اروپا كنار ايران / موگريني از تعهد همه طرف ها به ضمانت منافع ايران سخن گفت
سارا معصومي، اعتماد 16/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله سلامت و بهداشت
متن مطالب شماره 1 (پياپي 901)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است