|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/6/23: پرتفوي ارز مبادله اي كاهش يافت
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4117
يكشنبه سوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3905 23/6/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


نگاه اقتصادي 
پرتفوي ارز مبادله اي كاهش يافت


نويسنده: حيدر مستخدمين حسيني *

در سال هايي كه نرخ ارز شتاب ناگهاني پيدا كرد: دو اشتباه استراتژيك يعني يك، مديريت ناصحيح شناور ارز و دوم، هدر دادن ذخيره ارزي، بازار را بر هم ريخت. چون ارز در اين سال ها در اختيار دولت بوده و ارز بخش خصوصي عددي را براي تامين نياز كشور شامل نمي شود در نتيجه با عنايت به اينكه خود دولت اين بار ذخاير خود را به اتمام رسانده بود، نرخ ارز به شدت افزايش يافت. اين شرايط نامتلاطم تا زماني كه بحث برجام شكل گرفت: وجود داشت. اما بعد از برجام فروش نفت از تحريم خارج و افزايش توليد هم در اوپك تصويب شد لذا درآمد حاصل از فروش اين ميزان نفت به دولت بازگشت. به اين ترتيب ظرفيت هاي جديد براي دولت ايجاد شد و ارز متقاضيان به موقع پرداخت شد. در نتيجه از نوسانات بالا و پايدار جلوگيري به عمل آمد و نرخ ارز در محدوده ٣٨ هزار ريال ماند. اما دولت مي توانست در چهار سال گذشته نرخ ارز را يكسان كند. اين اقدام هم بايد دو سال قبل صورت مي گرفت. سياست دولت و بانك مركزي از زمان آغاز به كار، حول يكسان سازي ارز مي چرخيد لذا در شرايط پايدار فعلي مي توانست اين را انجام دهد و به نوعي يكي از وعده هاي انتخاباتي خود را عملياتي كند. متاسفانه اين مهم صورت نگرفت كه شايد از محل شك و ترديدي كه نسبت به آينده اقتصاد وجود داشت: اين گام برداشته نشد. در هر حال بايد تاكيد كرد وقتي تفاوت نرخ ارز وجود دارد: رانتي به گروه خاصي از جامعه تعلق مي گيرد و افرادي كه از ارز ارزان و مبادله اي استفاده مي كنند: هيچ تعهدي براي تامين كالاهاي مورد نياز كشور با قيمتي ارزان تر ندارند. يعني براي مصرف كننده اين دو نرخ بودن ارز هيچ سودي در پي نداشته است. سياست بانك مركزي در دو سال گذشته اين بوده كه از ارز مبادله اي را كم كند و به ارز آزاد بيفزايد. لذا بسياري از نيازهاي واحدهاي صنعتي از ارز مبادله اي به سمت ارز آزاد كشانده شده است. بسياري از واحدها چهار سال پيش از ارز مبادله اي استفاده مي كردند اما امروز بايد از ارز آزاد ٣٨ هزار ريالي استفاده كنند. يعني پرتفوي نياز ارزي را بانك مركزي به مرور در ظرف ٤ سال گذشته از ارز مبادله اي كاهش داده است. اين زمينه يكسان سازي نرخ ارز بود و مي توانست به دنبال اين فراهم سازي زيرساخت، سياست يكسان سازي به مرحله اجرا درآيد اما متاسفانه دولت هنوز اين اقدام را انجام نداده است. لازم است دولت آينده به عنوان نخستين برنامه خود اجراي اين سياست را در دستور كار قرار دهد تا جلوي رانت و فساد اشاره شده هرچه سريع تر گرفته شود.
    اين روزها شنيده مي شود كه آقاي سيف اينگونه مطرح مي كنند: «يكسان سازي نرخ ارز شش ماه پس از برقراري روابط كارگزاري انجام مي شود» اما اين گفته امروز ايشان با آنچه پس از برجام مطرح كرده اند مغاير است. آقاي رييس جمهور روز امضاي برجام اعلام كردند امروز ١٠٠٠ ال سي باز شده و بانك مركزي اعلام كرد كه روابط برقرار شده است. اصلا فرض كنيم چنين اتفاقي پيش نيايد. چون شرايط بين المللي در حوزه نظام بانكي تغيير كرده است و قواعد مربوط به حسابرسي صورت هاي مالي بانك ها عوض شده و قاعده جديدي را در حوزه نظام بانكي بين المللي به وجود آورده كه هنوز ما آن سيستم را در بانك ها اجرا نكرده ايم. بنابراين ربطي به بحث كارگزاري ندارد و لازم است در سيستم بانكي ايران تحول لازم صورت گيرد. تحول در اين نظام هم متناسب كردن آن با فعاليت بانكداري بين المللي تحت قاعده مبارزه با جرم پولشويي و تروريسم مالي است. اين موارد را كه نظام بانكي بين المللي از ما خواسته است هنوز پياده سازي نكرده ايم. هرچند ما مبارزه با پولشويي و تامين مالي تروريسم را در برنامه داريم اما بر اساس قواعدي كه در نهادهاي بين المللي مورد انتظار است: انجام نشده و از طرف ايران تحقق نيافته قلمداد مي شود. لذا روابط كارگزاري زماني برقرار مي شود كه قوانين بين المللي رعايت شود. اين مواردي است كه مربوط به بانك مركزي و مديريت بانك هاي ما است. نهايتا اما وقتي گفته هاي مسوولان را مرور مي كنيم به تناقض بر مي خوريم. زماني مي گفتند روابط كارگزاري برقرار شده و مشكلي وجود ندارد اما مدتي بعد اعلام شد كه روابط كارگزاري هنوز برقرار نشده است. واقعيت اين است كه در ١٢ سال اخير كارگزاري بانك ها متفاوت شده در حالي كه ايران در اين مدت هيچ به روز رساني و همگام سازي با نظام بين المللي نداشته است. در مقطعي يعني حدود ١٢ سال قبل همه بانك ها و كارگزاران خارجي خودشان به ايران تقاضا مي دادند اما امروز اين رابطه معكوس شده و بانك هاي ايران بايد به دنبال ايجاد رابطه با كارگزاران خارجي بروند. اين ايراد بايد در بانك مركزي برطرف شود و سيستم بانكي ايران همگام شود. در واقع اينكه روابط برقرار نمي شود مقصر اصلي بانك مركزي و مديريت بانكي ايران است. بنابراين به نظر مي رسد يك عدم تمايلي به اجراي سياست يكسان سازي وجود داشته است. نگراني از اين بابت است كه چارچوب و ضوابط داخلي اجرايي نيست و چون خود بانك مركزي و دولت به صورت انحصاري ارز را در اختيار دارند: بحث كارگزاري را مي توان يك بحث حاشيه اي و ثانوي تلقي كرد. نكته مهم اين است كه دولت از مابه التفاوت نرخ ارز در مقاطعي بهره مند شده است. نه تنها در اين دولت، در دولت هاي گذشته هم اين گونه بوده است. با درآمدهاي حاصل از مابه التفاوت نرخ ارز، دولت بخشي از كسري بودجه خود را تامين كرده است. بنابراين من گمان مي كنم عدم اجراي يكسان سازي نرخ ارز به دليل تامين منابع مالي بوده تا بحث صرف كارشناسي و تخصصي بانك مركزي.
    * كارشناس اقتصادي نگاه اقتصادي: پرتفوي ارز مبادله اي كاهش يافت
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3905 به تاريخ 23/6/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار
    آثار ديگري از "حيدر مستخدمين حسيني "

  ابهامات نرخ ارز
حيدر مستخدمين حسيني *، شرق 14/1/97
مشاهده متن    
  مشاوره هاي غيرقانوني بانكي بدون داشتن صلاحيت فني و مالي
حيدر مستخدمين حسيني *، شرق 3/12/96
مشاهده متن    
  جايگاه قرض الحسنه در بانكداري اسلامي
حيدر مستخدمين حسيني*، شرق 16/9/96
مشاهده متن    
  اخذ ماليات، امكان پذير اما ناكارآمد است
حيدر مستخدمين حسيني *، شرق 12/7/96
مشاهده متن    
  اعتماد به وزراي عملگرا براي اداره اقتصاد
حيدر مستخدمين حسيني *، اعتماد 22/5/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه تحقيقات كاربردي علوم ورزش بدون مرز
متن مطالب شماره 7، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است