|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/6/23: دموكراسي به شرط چاقو
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4115
پنجشنبه سي و يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3905 23/6/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


نگاه اجتماعي 
دموكراسي به شرط چاقو


نويسنده: محمد بلوچ زهي *

با آغاز به كار شوراهاي اسلامي شهر و روستا و در آستانه انتخاب شهرداران، دهياران و نيز تشكيل هيات رييسه اين شوراهاي محلي هر دوره در بسياري از نقاط كشور به ويژه مناطق داراي بافت اجتماعي سنتي اختلافات و منازعات فراواني رخ مي دهد كه در بسياري از موارد تا پايان دوره چهار ساله سايه اين اختلافات بر سر شوراها و حتي بر فضاي عمومي اجتماعي مناطق سنگيني مي كند.
     براي پيمودن مسير دموكراسي و پذيرش خرد جمعي در جوامع سنتي شايد برگزاري انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا يكي از مهم ترين و بهترين راه هاي تمرين اين ركن مترقي توسعه در جوامع بشري به ويژه در مناطق كمتر توسعه يافته باشد اما نمي توان چنين پنداشت كه به صرف برگزاري اين انتخابات محلي دموكراسي در لايه هاي مختلف جامعه نهادينه خواهد شد. در مواردي متعدد از انتخاب هاي محلي شايد بر سر مناقشات و منازعات قومي، طايفه اي، عشيره اي و گروهي دموكراسي به شكل كاملا دردآوري جراحت ببيند و گهگاه اين جرح ها تا عمق جان و استخوان رسوخ كند. در چنين مواقعي است كه دموكراسي به پاي اختلافات قرباني مي شود. دولت ها و حكومت ها براي استقرار حاكميت مردم بر مردم و دخيل دانستن اراده ملت بر سرنوشت خويش سازوكار برگزاري انتخابات را در نظام سياسي، اجتماعي و قوانين جاري بر كشور پي ريزي مي كنند تا از اين طريق ملت و كشور را در ريل توسعه و پيشرفت قرار دهند. بدون شك در گام نخست الفباي دموكراسي در يك جامعه با برگزاري انتخابات شكلي عملي به خود خواهد گرفت و توسعه همه شمول را هموارتر خواهد كرد ولي در جوامع محلي و مناطق سنتي كه درگير چالش هاي قومي، طايفه اي و فرهنگي خاص خود هستند، برگزاري انتخابات شوراهاي شهر و روستا بدون در نظر داشت زيرساخت هاي لازم ادراكي و پذيرش بهتر دموكراسي از سوي توده مردم نمي تواند بدون آموزش جامعه ره به جايي ببرد. بايد درنظر داشت فرآيند استقرار دموكراسي در يك جامعه همانطور كه بدون خواست حكومت ها و دولت ها ميسر نخواهد شد اين مهم بدون درك ملت ها نيز مسيري رو به رشد را طي نخواهد كرد. بنابراين استقرار دموكراسي در يك كشور نيازمند يك مسير دوسويه اي از سوي دولت و ملت بايد باشد تا خرد جمعي فرجامي نيك به خود بگيرد. به طور ميانگين در كشور ما هر سال يك انتخابات از جمله انتخابات رياست جمهوري، انتخابات مجلس شوراي اسلامي، انتخابات مجلس خبرگان و انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا برگزار مي شود و اراده حاكميت بر شريك دانستن مردم در سرنوشت خويش طي اين سي و اندي سال استوار بوده است.
     در طول ٣٨ سال استقرار حاكميت جمهوري اسلامي در ايران برگزاري انتخابات ملي كمتر محل ترديد و مناقشه بوده و خوشبختانه در طول نزديك به دو دهه از برگزاري انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا نيز اندك شبهه اي بر روند اجرايي اين انتخابات وارد شده اما با گذشت پنج دوره از برگزاري اين انتخابات محلي همواره چه در مناطق توسعه يافته و چه در مناطق كمتر برخوردار اختلافات پسا و پيشاانتخاباتي تا مدت ها فضا را دوقطبي خواهد كرد و قدرت تصميم گيري مستقل را براي شوراها دشوار خواهد ساخت.
     آسيب شناسي برآيند اختلافات انتخاباتي در مناطق سنتي به ويژه بر سر انتخاب شهرداران، دهياران و حتي تعيين تركيب هيات رييسه شوراهاي اسلامي شهر و روستا كه گهگاه تا پايان دوره چهارساله سايه اين اختلافات بر فضاي شوراها و همچنين جوّ اجتماعي موجود سايه مي افكند: مي تواند پاسخي درخور علاج به چرايي اين رفتارها كه در مواردي بسيار با روح دموكراسي در تضاد است: داده شود.
     به باور نگارنده آنچه امروزه به طور معمول اختلافات پسا و پيشا انتخاباتي را در جامعه پديد آورده يا اينكه شوراهاي اسلامي شهر و روستا را از كاركرد و وظايف اصلي خويش دور نگه داشته و درگير اختلاف و حاشيه كرده همه اين موارد به فقدان آموزش شوراها و نيز سطح آگاهي پايين جامعه نسبت به انتخابات بر مي گردد.
     هرگاه انتظار و توقع از انتخابات محلي با انتخابات ملي يكسان باشد و شوراها محلي باشند جهت تسويه حساب طايفه و گروه، مسلما به طور معمول رفتارهاي غيردموكراتيك در اين نهاد دموكراتيك سر خواهد زد و صد البته اين موارد ناشي از ضعف هاي آموزشي در اين خصوص است كه براي كاستن از عوارض و تبعات آن بايد آموزش به جامعه و تفهيم و تشريح وظايف شوراها در دستور كار قرار گيرد.
     اگر پايبندي در قواعد انتخاب ها مطابق قانون باشد مسلما هرگز تغييرات محلي از مناقشه و منازعه باقي نخواهند گذاشت اما مادامي كه پذيرش دموكراسي به شرط چاقو باشد يعني خروجي هر تصميم كار جمعي مشروط به اميال فردي و منفعتي يك عده معدود باشد نه بر مبناي خواست اكثريت به طور قطع ديگر شور و مشورت و خرد جمعي مفهوم خود را از دست خواهد داد.
     دموكراسي به شرط چاقو اصطلاحي است براي آنهايي كه اجراي مواد قانوني را با پيش شرط مي پذيرند و اگر شروط آنان در درون نهاد مدني شوراها ناديده گرفته شود با رفتارهاي فراقانوني تلاش مي كنند مانع كار اكثريت شوند، يعني قانون به شرطي خوب است كه سازگار با اميال آنها باشد و در غير اين صورت اجراي آن را بر نمي تابند.
     در فرهنگ مردم بلوچ ضرب المثل معروفي هست به اين مضمون كه«خار فرو رفته در پاي را يكي پس از ديگري خارج كن.» حال براي رسيدن به نتيجه مطلوب تر برآيند شوراها و تقويت اين نهاد تاثيرگذار بر روند استقرار دموكراسي و توسعه در ايران بايد مطابق همين ضرب المثل بلوچي نقد گام به گام و مرحله به مرحله شوراهاي اسلامي شهر و روستا را جهت رسيدن به نتيجه مطلوب تر و كاستن از ضعف ها در دستور كار قرار داد.
    * بخشدار مركزي نيك شهر نگاه اجتماعي: دموكراسي به شرط چاقو
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3905 به تاريخ 23/6/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بار
    آثار ديگري از "محمد بلوچ زهي "

  قدم بر نخستين خاستگاه راي
محمد بلوچ زهي *، اعتماد 12/9/96
مشاهده متن    
  كليدواژه هاي پرتَكرار
محمد بلوچ زهي *، اعتماد 25/7/96
مشاهده متن    
  درباره مولوي عبدالحميد و مراسم تحليف
محمد بلوچ زهي*، شرق 22/5/96
مشاهده متن    
  صداي پاي تحول انساني در سيستان و بلوچستان
محمد بلوچ زهي*، اعتماد 12/5/96
مشاهده متن    
  كليد ايجاد اشتغال استان ها در استفاده از ظرفيت هاي بومي
محمد بلوچ زهي، دنياي اقتصاد 28/8/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه نساجي امروز
متن مطالب شماره 184، خرداد 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است