|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/23: مديريت «هاروي» و «ايرما» با كمترين تلفات
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6827
دوشنبه بيست و پنجم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6594 23/6/96 > صفحه 18 (حوادث) > متن
 
      


نگاه 
مديريت «هاروي» و «ايرما» با كمترين تلفات


نويسنده: زهره صفاري

گروه حوادث: «هزار خانه تخريب کامل و 17 هزار ساختمان نيمه ويران شدند، بيش از 6 ميليون خانوار با قطع برق در خاموشي به سر مي برند و 25 پل ارتباطي بين شهرها ويران شده اند. خسارت پيش بيني شده 260 ميليارد دلار امريکا برآورد شده است». اين اعداد و ارقام بخشي از آن چيزي است که طوفان هاي «هاروي» و «ايرما» پس از عبور از امريکا بر سر زندگي مردم آورده اند. با نگاهي سطحي به اين آمار نخستين سوالي که در ذهن خواننده ايجاد مي شود ميزان تلفاتي است که اين ويراني ها براي کشور به وجود آورده است. آماري که در شرايط آب و هوايي مشابه و حتي سبک تر در آفريقا 25 بار هولناک تر و ويرانگرتر از امريکا بود.براساس آخرين گزارش ها، طوفان «هاروي» که با وزش بادهاي شديد و باران هاي سيل آسا، بيشترين خسارت ها را به ايالت «تگزاس» و شهر پرجمعيت «هوستون» وارد کرد، دست کم 69 کشته بر جاي گذاشت و 30 هزار نفر نيز نجات يافتند. فاجعه به بار آمده از اين طوفان غيرقابل باور بود اما در حالي که هنوز مردم و مسئولان ارشد امريکايي در حال برنامه ريزي براي بازسازي ويراني هاي ناشي از هاروي بودند، هشدار طوفان سهمگين تري با نام «ايرما»، «هاروي» را به سايه برد و نگاه ها را متمرکز بر نجات از بحران تازه کرد. «ايرما» با قدرت فزاينده با عبور از جزاير کاراييب، کوبا و مکزيک دست کم 27 کشته و ويرانگري گسترده اي داشت. اين طوفان که با قدرت تقويت شده اش به سمت ايالت «فلوريدا» در حرکت بود با توجه به کندي حرکت طوفان و وسعت و قدرت باد، هول انگيزترين حادثه طبيعي را براي اين ايالت رقم زد اما با وجود خسارت وسيع وارد شده به شهرها، در اين طوفان نيز تنها 22 کشته به ثبت رسيد. آماري که با آن همه خرابي بسيار اندک به نظر مي رسد.
    
    طوفان ها چگونه به وجود مي آيند؟
    طوفان هاي مشابه «هاروي» و «ايرما» که به عنوان توفندهاي فصلي اقيانوس اطلس شناخته مي شوند هر سال 6 ماه در مسيري مشخص به حرکت درمي آيند و طوفان ها در سپتامبر شدت پيدا مي کنند. اما آنچه امسال در تگزاس و فلوريدا اتفاق افتاد تفاوتي اساسي با سال هاي گذشته داشت. به گفته دانشمندان افزايش قدرت طوفان هاي اقيانوسي به دو عامل يعني مدت زمان عبور طوفان از اقيانوس و الگوي آب و هوايي بستگي دارد که اين طوفان ها با آن همراه مي شوند. همچنين زماني که در پي اين تغييرات جوي، يک تا 2 درجه سلسيوس دماي آب دريا بالاتر از دماي اقيانوس اطلس مي شود توفندها با قدرت بيشتري به مسيرشان ادامه مي دهند. گرم شدن زمين با افزايش جمعيت و سوخت هاي گلخانه اي نيز در بروز اين شرايط موثر است.
    
    پيش بيني بموقع حوادث طبيعي
    به گفته دانشمندان با توجه به عوامل بروز اين نوع پديده هاي طبيعي، وقوع طوفان هاي شديدي مانند «هاروي» و «ايرما» و بارش هاي بي سابقه و سيل آساي آنها با مطالعات علمي قابل پيش بيني هستند. اما آنچه اين طوفان هاي سهمگين و تاريخي امريکا را با حداقل تلفات روبه رو کرده است، تنها افزايش مهارت و توانايي در پيش بيني و مسيريابي طوفان ها با استفاده از سيستم هاي پيشرفته و به روز است. در دو حادثه اخير در تگزاس و فلوريدا، سازمان هاي هواشناسي از حدود 10 روز پيش از وقوع دو طوفان «هاروي» و «ايرما» بررسي هاي تخصصي را آغاز کردند و با اندازه گيري دقيق ميزان قدرت اين طوفان ها، مردم و امدادگران فرصت کافي براي تخليه شهرها و کاهش تلفات انساني را به دست آوردند. به گفته دانشمندان پيش بيني بموقع طوفان گرچه باعث کاهش خسارات مالي و اقتصادي نمي شود اما تا حد زيادي مي تواند کشتار انساني را با کاهش چشمگيري روبه رو کند.
    براساس برآوردها اين دو طوفان خسارتي بالغ بر 260 ميليارد دلار به اقتصاد امريکا تحميل کرده اند. اين رقم در کنار آمار بالاي افراد بيکار، آوارگان و تامين هزينه هاي غذايي و درماني و بهداشتي آوارگان بسيار چشمگير بوده است اما دست کم 100 کشته در مجموع هر دو طوفان با توجه به آمار جمعيت مي تواند نقطه قوتي براي دانشمندان هواشناسي بشمار بيايد.
    
    برنامه ريزي منسجم
    يکي از نکاتي که در دو بحران آب و هوايي اخير امريکا نبايد ناديده گرفته شود، زمانبندي مناسب براي تخليه شهرها است. به طور مثال بررسي درباره طوفان ايرما و مسيريابي آن از 26 آگوست آغاز شد. حدود 10 روز بعد 7 هزار سرباز براي مقابله با خسارات و تلفات وارد شهرهاي اين ايالت شدند. مدارس و ادارات تعطيل رسمي شد و 6 ميليون و 300 هزار نفر با اعلام دستور تخليه شهرهاي فلوريدا، در جاده ها به حرکت درآمدند. به گفته رسانه ها اين زمانبندي سبب شد تنها 10 هزار نفر از يکي از پرجمعيت ترين ايالت هاي امريکا در زمان طوفان در خانه هايشان باشند. اما اين دسته از خانوارها نيز با استفاده از تجهيزات، خود به ايمن سازي موقت ساختمان ها پرداختند و در چهارديواري خود پناه گرفتند و با آمادگي و ايمني کامل با طوفان روبه رو شدند.
    بنابراين گرچه امريکا در دو هفته اي که گذشت با خسارت هاي شديد و قابل جبران مالي روبه رو بود اما پيش بيني بموقع طوفان و برنامه منسجم براي مديريت ساکنان که باعث به حداقل رسيدن تلفات جاني شد، نمره قابل قبولي را به کارنامه مسئولان مديريت بحران اين کشور وارد کرد.
    نگاه: مديريت «هاروي» و «ايرما» با کمترين تلفات
    


 روزنامه ايران، شماره 6594 به تاريخ 23/6/96، صفحه 18 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    آثار ديگري از "زهره صفاري"

  كابوس زندان بر زندگي مادر 64 ساله
زهره صفاري، ايران 24/4/97
مشاهده متن    
  فاجعه هولناك در سنندج / 11 نفر در شعله هاي آتش سوختند
زهره صفاري، ايران 21/4/97
مشاهده متن    
  محكوميت سه پزشك در مرگ مادر جوان
زهره صفاري، ايران 16/4/97
مشاهده متن    
  اين مرد با خدا معامله كرده است
زهره صفاري، ايران 5/4/97
مشاهده متن    
  عسل كوچولو چشم انتظار مهرباني نيكوكاران
زهره صفاري، ايران 12/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه دانش حسابرسي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 70)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است