|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/23: براي خلق هنر نيازي به چشم سر نيست
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6807
پنجشنبه سي و يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6594 23/6/96 > صفحه 15 (توانش) > متن
 
      


براي خلق هنر نيازي به چشم سر نيست
گفت و گوي «توانش» با سعيد كرمي، جوان كم بيناي اصفهاني

نويسنده: محدثه جعفري

25 ساله است، همه توان خود را به کار بست تا بتواند کاري را که مي خواهد انجام دهد براي فراگيري آن به هرسو سر مي زند تا استادي بيابد که او را آموزش دهد اما هر چه بيشتر مي گردد کمتر مي يابد در نصف جهان مهد هنر و هنرمند باشي و نتواني استادي براي فراگيري هنر بيابي، همه يک جواب برايش داشتند « من نمي توانم تو را آموزش دهم» « آموزش به تو سخت و غير ممکن است» اين جملات تنها کلماتي است که طي سال ها مي شنود تا اينکه تصميم مي گيرد به طور خود آموز هنر آينه کاري را فراگيرد. نابينا نيست اما قدرت ديد چشمانش اندک است و فقط يک چشم، آن هم ضعيف، براي ديدن دارد.
    
    هنر، بينايي مي خواهد که من نداشتم
    سعيد کرمي جوان کم بينايي است که اصالت لري دارد اما 10 سالي است که به همراه خانواده در اصفهان روزگار مي گذراند. وقتي هفت ساله بود بر اثر ضربه بينايي يک چشمش را از دست داد و چشم ديگرش هم کم کم ضعيف و ضعيف تر شد. فوق ديپلم برق دارد اما از کودکي به دنبال کار هنري است پسري که توانست بدون کمک استادان برجسته هنر آن هم در شهري همچون اصفهان آثار بسيار زيبايي خلق کند.
    « از کودکي هنر را دوست داشتم اما به خاطر مشکل بينايي جرات نمي کردم به سراغ هنر بروم با ديدن تزئينات و معماري ها روحم تازه مي شد کم کم ترغيب شدم تا براي فراگيري هنر مورد علاقه ام که همان آينه کاري است به دنبال استاد براي آموزش باشم. اصفهان مهد هنر و هنرمند است اما هيچ يک از استادان براي هنر آينه کاري مرا نپذيرفتند چرا که قدرت بينايي ام کم است و اين هنر نياز به دقت و تمرکز بينايي بسياري دارد.
    به سراغ هر استادي رفتم گفتند فقط مي توانيم تئوري نکاتي را برايت بازگو کنيم.
    اين بي مهري استادان هنر نسبت به من معلول باعث نشد از علاقه ام به اين هنر کاسته شود مصرانه در پي راهي براي آموزش و يادگيري بودم و با جست و جو در اينترنت و کتب مختلف تا حدودي نحوه کار با ابزار و وسايل هنر آينه کاري را فراگرفتم.
    ابزار مورد نياز کار که شامل الماس آينه بري، خط کش و تخته کار است تهيه کردم و با آزمون و خطاي بسيار موفق شدم بعد از 2 سال کار و تلاش آينه را به اشکال مختلف برش دهم و به قول معروف قلِق کار دستم آمد و به صورت خود آموز اين هنر زيبا و خوش آب و رنگ را فراگرفتم.
    آينه کاري مدرن و سنتي و همچين تکنيک نماکاشي زير مجموعه تزئينات معماري است که موفق به فراگيري آن شدم. آثاري را که به صورت تابلو يا قاب ساختم در نمايشگاه هايي که از سوي سازمان بهزيستي و شهرداري اصفهان برگزار مي شود براي بازديد علاقه مندان به نمايش مي گذارم تا هم نابينايان و کم بينايان هم افراد عادي دريابند هنر دل خوش و ذوق مي خواهد نه چشم بينا.
    براي آنکه بتوانم نمايشگاهي از آثارم داشته باشم بايد از سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مجوز دريافت مي کردم با تلاش فراوان و رفت و آمدهاي مکرر و بعد از بازرسي هايي که از سوي اين نهاد از آثار مختلفم صورت گرفت موفق به دريافت مجوز شدم؛ با اين مدرک مي توانم در نمايشگاه هاي مختلفي که از سوي سازمان ميراث فرهنگي چه داخلي و چه بين المللي برگزار مي شود شرکت کنم.
    سبک کارم با نوع کاري که آينه کارهاي ديگر انجام مي دهند متفاوت است آنها با ترسيم نقوش سنتي و هندسي کار مي کنند ولي من طرح را با توجه به ذوق و سليقه خودم طراحي و به مشتريان نشان مي دهم تا اگر تمايل داشتند روي ديوار ياسقف برايشان کار کنم. براي کار در اين حرفه و هنر بايد نام آور باشي و البته شناخته شده که من هنوز نتوانسته ام در بازار اين هنر خود را نشان دهم.
    براي داشتن رزومه عملي طرحي را کشيدم و با متولي امامزاده نزديک محل زندگي مان صحبت کردم او نيز پذيرفت تا کار را در امامزاده سلطان بابا در اصفهان اجرا کنم.
    براي آنکه فرد هنرجو بتواند به راحتي با آينه و الماس کار کند و برش هاي دقيق و بدون نقص درآورد نياز دارد چندين ماه تمرين کند تا دستش به راحتي روي شيشه نقش و طرح ايجاد کند.
    بتازگي خبري از برگزاري جشنواره کارهاي صنايع دستي، معماري، موسيقي و... در کشور فرانسه شنيدم و در پي آن هستم رزومه کاري ام را براي شرکت دراين جشنواره ارسال کنم تا اقامت پژوهشي در زمينه هنر آينه کاري را از طريق اين کشور دريافت کنم هزينه هاي اقامت دراين مدت با کشور ميزبان است و هنرمندان از سراسر دنيا براي اين جشنواره دعوت مي شوند. اگر روزمه کاري ام مورد قبول اين کشور قرار گيرد براي شرکت در جشنواره دعوت نامه دريافت مي کنم.
    براي شرکت در اين جشنواره بايد مدارکي را هم دريافت کنم که شامل مدرک فني حرفه اي کاشي کاري و آينه بري است.»
    
    بهزيستي تشويق مي کند اما حمايت نه!
    از اين جوان هنرمند اصفهاني پرسيدم چرا براي فراگيري هنر دانشگاه و رشته هنر را انتخاب نکردي که درجواب سوالم مي گويد: «مشکلات مالي که داشتم به من اجازه نداد سمت دانشگاه هنر رفته و از پايه هنر را بياموزم.
    وقتي براي دانشگاه اقدام کردم بايد از سازمان بهزيستي معرفي نامه دريافت مي کردم و با مراجعه به سازمان به در بسته خوردم و گفتند نمي توانيم هزينه دانشگاه تان را پرداخت کنيم. بهزيستي هيچ هزينه تحصيلي براي من پرداخت نکرد و گفتند به هر معلولي هزينه دانشگاه تعلق نمي گيرد.
    با توجه به شرايط کاري بي ثبات و درآمد اندکي که از فروش آثارم دارم نمي توانستم هزينه دانشگاه را پرداخت کنم به همين دليل در پي تحصيل دانشگاهي نبودم.
    از طريق انجمن نابينايان و کم بينايان و پيگيري هاي مداومي که داشتم موفق شدم استاد چرم دوزي را که تمايل براي آموزش نابينايان و کم بينايان دارد بيابم و مذاکراتي هم با سازمان بهزيستي اصفهان انجام دادم تا مکاني را براي اين کلاس به ما اختصاص دهند چند جلسه اول را مجبور شديم در اتاق کوچک انجمن کلاس را با تعداد انگشت شمار برگزار کنيم تا اينکه بهزيستي اتاق کوچکي دراختيار گروه چرم دوزي قرار داد.
    اين اتاق آنقدر کوچک است که نتوانستيم براي آموزش و پذيرش هنرجو فراخوان دهيم. اگر تعداد افراد آموزش ديده بيشتر مي شد مي توانستيم با رايزني با کارگاه هاي چرم دوزي از آنها سفارش بگيريم و کار کنيم اما مکان کوچک اين کلاس اين اجازه را به ما نمي دهد. »
    از او پرسيدم با توجه به مشکل بينايي که داري قدم گذاشتن در راه هنر برايت سخت نبود؟ آيا ديگر افراد با مشکل بينايي را هم به اين کار دعوت مي کني؟
    «کار هرچه سخت تر باشد نتيجه اش شيرين تر خواهد بود از همه نابينايان و کم بيناياني که علاقه به کار هنر دارند و به واسطه ديد محدود يا نابينايي مطلق قدم در اين راه نگذاشتند مي خواهم که آنها نيز تلاش کنند تا به آنچه که دوست دارند دست يابند ديد محدودي که دارم باعث نشد پا روي علاقه و ذوق هنري ام بگذارم.
     اگر به دنبال کارهاي ديگر مي رفتم در زندگي کمبود هنر را احساس مي کردم و اين امر مي توانست روي خلق و خو و حتي کارم تاثير منفي بگذارد چرا که هر کاري به جز هنر نمي تواند روحم را ارضا کند و باعث آرامشم شود. اگر دست به هر کاري مي زدم غير از هنر بعد از مدتي دچار روزمرگي مي شدم و ذوق هنري ام براي هميشه کور مي شد.
    بيشتر افراد فکر مي کنند ما معلولان که مشکل بينايي هم داريم کار هنري را انجام مي دهيم که چه چيزي به دست آوريم، درهنر که پول نيست اما شايد اگر اين جمله به گوش مسئولان برسد و ازهنر و هنرمند به ويژه معلولان هنرمند حمايت کنند افراد بيشتري به سمت علاقه خود کشيده مي شوند اما اين منوط به حمايت است و حمايت است و حمايت.»
    
    
    براي خلق هنر نيازي به چشم سر نيست / گفت و گوي «توانش» با سعيد کرمي، جوان کم بيناي اصفهاني
    


 روزنامه ايران، شماره 6594 به تاريخ 23/6/96، صفحه 15 (توانش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    آثار ديگري از "محدثه جعفري"

  چرخ ويلچر ياري ام نكرد، موتورسيكلت ساختم / گفت و گو با بانوي موتورسوار معلول
محدثه جعفري، ايران 10/3/97
مشاهده متن    
  اين بچه ها توليد را معنا مي كنند / يك روز با معلولان مركز حرفه آموزي
محدثه جعفري، ايران 27/2/97
مشاهده متن    
  نابينايان از كلام حق مي گويند / گپي با حافظان و قاريان نابيناي كشورهاي اسلامي
محدثه جعفري، ايران 6/2/97
مشاهده متن    
  قاريان نابينا آيه هاي نور را تلاوت مي كنند / مسابقات قرآني نابينايان جهان اسلام برگزار مي شود
محدثه جعفري، ايران 30/1/97
مشاهده متن    
  دنياي مجازي پلي شد براي ساختن آرزوهايش / گپ و گفتي مجازي با هنرمند داراي معلوليت
محدثه جعفري، ايران 23/1/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه معرفت
متن مطالب شماره 12 (پياپي 243)، اسفند 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است