|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/23: يادگاري از هويت فرهنگي و تاريخي پايتخت
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6853
چهارشنبه بيست و چهارم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6594 23/6/96 > صفحه 10 (تاريخ) > متن
 
      


يادگاري از هويت فرهنگي و تاريخي پايتخت
گفت و گو با آرموند داوودي، مدير داخلي هتل و كافه نادري

نويسنده: پدرام بهرادكيان*

همانگونه که انسان ها به جغرافياي خود هويت مي بخشند، مکان هايي هم هستند که خاطره جمعي نسل ها را مي سازند و پس از مدتي به هويت فرهنگي يک طبقه و حتي يک جامعه بدل مي شوند، مجموعه نادري که شامل: کافه، هتل و قنادي مي شود، يکي از همين مکان ها است که در سال 1306 ه.ش توسط خاچيک ماديکيانس افتتاح شد و امروز در آستانه 90 سالگي به ميراث فرهنگي پايتخت تبديل شده است و يادآورحضور هنرمندان، روشنفکران و فرهيختگاني است که بخشي از آثارشان را پشت ميز هاي اين کافه قلمي کردند. به همين انگيزه، گفت و گويي را با آرموند داوودي، مديريت داخلي هتل و کافه نادري انجام داده ايم که مي خوانيد:
    
    آيا هتل و کافه نادري نخستين مجموعه پذيرايي مدرن در تهران محسوب مي شدند؟
    بايد بگويم که بعد از گراند هتل، هتل نادري دومين هتل ايران بوده و کافه و رستورانش هم بعد از افتتاح هتل، فعاليت خودشان را از سر گرفتند و درواقع کافه نادري نخستين کافه رستوراني بود که غذاها و نوشيدني هاي فرنگي را وارد ايران کرده و براي نخستين بار کافه گلاسه، قهوه ترک، قهوه فرانسه، يوناني را به مشتريان ارائه کرده است.
    
    مشتريان کافه نادري و گراند هتل از طبقات خاص اجتماعي بودند؟
    خير، گراند هتل مشتريان خاص خودش را داشت، اما کافه نادري اجتماعي تر بوده، براي مثال: افراد ثروتمند بيشتر به گراند هتل مي رفتند واما قشر متوسط و روشنفکر جامعه بيشتر وقت خود را در کافه نادري مي گذراندند.
    
    از چه سالي کافه نادري به پاتوق اصلي روشنفکران و فرهيختگان جامعه تبديل شد؟
    از سال هاي 1315 و 1320 به بعد تقريباً رفت و آمد قشر روشنفکر به کافه آغاز شد، افرادي که به اينجا مي آمدند، عمدتاً از اقشار تحصيلکرده و کتاب خوان جامعه بودند و با توجه به مراودات و سفرهايي که به اروپاي آن زمان داشتند به کافه نشيني با يک ديد خاص خودشون نگاه مي کردند و به تقليد از آنچه در اروپا جريان داشت مي آمدند و مي نشستند و درباره شعر و ادبيات و خصوصاً تياتر که آن زمان ميان قشر روشنفکر تازگي داشت، صحبت مي کردند. ضمن اينکه، اين مکان به لاله زار هم نزديک بود و بحث هاي اينچنيني رواج خاصي داشت.
    
    نخستين مشتريان مشهور کافه نادري چه اشخاصي بودند؟
    نخستين ها صادق هدايت، جلال آل احمد، نيما يوشيج و صادق چوبک بودند. با تحقيقات گسترده اي که انجام داديم، کلکسيوني ازعکس مشتريان شاخص کافه که پاتوق اصلي شان اين مکان بوده را روي يکي از ديوار هاي کافه نادري نصب کرديم.اما در سال هاي پاياني دهه بيست و اوايل دهه سي که کافه نادري به محملي براي طرح انديشه هاي گوناگون بدل شده بود و در اين ميان ممکن بود، رگه اي از اعتراض هاي سياسي هم در گفتمان روشنفکران کافه نشين بازتاب
     پيدا کند.
    
    مديريت مجموعه هم تحت تاثير تفکرات سياسي خاصي قرار گرفته بود؟
    دوره خاصي بود و مديريت هم خواسته يا ناخواسته با ديد سياسي صرف به اين گونه مسائل نگاه نمي کردند و سعي شان پذيرايي از مشتريان کافه بوده و بيشتر به اين فکر مي کردند بهترين سرويس را به مشتريان بدهند و البته با توجه به اينکه مهاجر بودند، شايد تاثيراتي از شوروي آن زمان داشتند، اما همه هم و غمشان اين بود که مطابق با استانداردهاي اروپايي
    پذيرايي کنند.
    
    آيا مشتريان کافه بيشتر از حاميان يک جريان انديشه اي سياسي خاص بودند يا خير؟
     با مروري بر تاريخ معاصر مي توان به اين نتيجه رسيد که همه اقشار با تفکرات گوناگون به اين کافه مي آمدند و از آن جايي که بيشتر دانشجويان و استادان دانشگاه در کافه حضور داشتند، بنابراين صاحب تفکرات گوناگوني بودند و همگي در کافه حضور داشتند.
    
    در بسياري از کافه هاي نوظهوري که پس از کافه نادري تاسيس شدند، بعضاً دعوا ها يا درگيري هايي صورت مي گرفت، آيا کافه نادري دستخوش حوادث اينچنيني شد؟
    بله، بالطبع درگيري هايي پيش آمده اما نه به سبک کافه هاي دهه چهل و پنجاه، دليلش هم اين بوده که سبک کاري کافه نادري با آن کافه ها متفاوت بود، اما در قسمت رستوران بوده يا در حياط که سرويس مي دادند و سني که موزيسين هاي خارجي درآن به اجراي برنامه مي پرداختند، بعضاً مشکلاتي پيش مي آمده.
    
    اشخاص سرشناسي که از اواخر دهه چهل و دهه پنجاه در کافه پاتوق مي کردند را به ياد داريد؟
    در آن سال ها بيشتر افراد سرشناس ادبي و هنري مخصوصاً بازيگران نام آشناي سينما به کافه نادري مي آمدند که از آن جمله داوود رشيدي، محمد علي کشاورز و از بين خوانندگان هم فرهاد مهراد با دوستانش به عنوان پاتوق به اينجا مي آمدند.
    
    در سال 1357 و مصادف با پيروزي انقلاب اسلامي ايران خيلي از کافه ها تعطيل شدند، آيا اين شرايط کافه نادري را هم تحت الشعاع قرار داد؟
    البته در آن دوران قطعاً شرايط سياسي و اجتماعي کشور خواه ناخواه کافه نادري را هم تحت تاثير قرار داده بود اما به آن صورت نبود که اجازه فعاليت نداشته باشيم و اينجا به صورت يک مجموعه بوده و در اصل اينجا کافه رستوران هتل بوده است و ما همين حالا هم عضو اتحاديه هتل داران هستيم، نه کافه رستوران داران.
    
    بعد از انقلاب اسلامي مشتريان کافه تغيير کردند يا همچنان همان مشتريان قديمي در کافه پاتوق مي کردند؟
    بعد از انقلاب به واسطه تغيير شرايط جامعه جو کافه نادري هم تغيير کرد و بسياري از مشتريان سابق يا مهاجرت کرده بودند يا کمتر رغبتي به حضور در فضاهاي اينچنيني داشتند، ضمن اينکه نسل و دلبستگي هاي آنها هم تغيير کرده بود.
    
    وضعيت کافه نادري در شرايط فعلي چگونه است؟
    به دليل قديمي بودن بنا تعميراتي نياز دارد که البته بخشي از اين تعميرات در چند سال اخير صورت گرفته است و اخيراً نيز با شهرداري تهران براي بهبود فضاي باغ کافه مذاکراتي را شروع کرديم که به توافق هايي هم رسيديم، ضمن اينکه قصد داريم با ارتقاي کيفي اتاق هاي هتل در آن زمينه نيز شرايطي را به وجود بياوريم تا مشتريان کافه و هتل در نهايت آرامش و آسايش اوقات خود را در اين فضا سپري کنند، کما اينکه تا امروز هم مديريت و کادر مجموعه همه توان خود را براي رسيدن به اين هدف انجام داده است.
    
    
    *روزنامه نگاريادگاري از هويت فرهنگي و تاريخي پايتخت / گفت و گو با آرموند داوودي، مدير داخلي هتل و کافه نادري
    


 روزنامه ايران، شماره 6594 به تاريخ 23/6/96، صفحه 10 (تاريخ)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهشهاي علوم و فناوري چوب و جنگل
متن مطالب شماره 1 (پياپي 2501)، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است