|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/23: دلربايي « روبات »ها در «پيزا»
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6810
دوشنبه چهارم تيرماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6594 23/6/96 > صفحه 8 (فناوري) > متن
 
      


دلربايي « روبات »ها در «پيزا»
نخستين جشنواره بين المللي برگزار شد

نويسنده: ميترا جليلي

نيم نگاه
    يکي از جذاب ترين برنامه هاي جشنواره روباتيک«پيزا»، حضور يک روبات در قامت رهبر ارکستر بود. در اين جشنواره، «آندره بوچلي» خواننده صاحبنام ايتالياهمراه با ارکستر فيلارمونيک لوکا روي صحنه رفت
    
    روبات RoboThespian اين قابليت را دارد تا با 30 زبان مختلف جوک هاي بامزه تعريف کند. همچنين اين روبات در فروشگاه ها يک گزينه عالي براي فروشندگي محسوب مي شود و در فيلم يا تئاتر هم مي تواند بسيار بي نقص بازي کند چون مي تواند گريه کند، بخندد، کلمات را با حالتي شاد يا غمگين ادا کند

    
     دنياي روبات ها روز به روز گسترده تر مي شود و حتي بسياري هراس دارند که روزي اين فناوري جايگزين نيروهاي انساني شود و بسياري از مشاغل عملاً از بين برود هرچند درمقابل، برخي ديگر از دانشمندان نگاه ديگري دارند و معتقدند تنها چيزي که در آينده تغيير مي کند نوع مشاغل بشر است. با توجه به اهميت اين موضوع، چند سالي است که نمايشگاه هاي روباتيک مختلفي در جهان برپا مي شوند که تاکنون چين در اين زمينه پيشتاز بوده است اما اين بار نوبت به ايتاليا رسيد. ايتاليا، کشوري که بسياري آن را با شهر ونيز و برج کج «پيزا» مي شناسند اين بار ميزبان برترين روبات هاي جهان بود و به اين ترتيب از 7 تا 13 سپتامبر (16 تا22شهريور) براي نخستين بار در جهان، جشنواره بين المللي روبات ها در اين کشور برگزار شد.
    
    برنامه هاي ويژه رويداد روباتيک
    نخستين جشنواره بين المللي روبات ها که ديروز به کار خود پايان داد، در «پيزا» شهري در توسکاني ايتاليا برگزار شد؛ شهري که پيش از اين به برج کج «پيزا» و نيز دانشگاه «پيزا» -که عمر آن به قرن دوازدهم برمي گردد- معروف بود، امروزه به عنوان Robot Valley يا دره روبات ها شناخته مي شود. بسياري، اين شهر را مشابه «سيليکون ولي» امريکا مي دانند که کمپاني ها و غول هاي بزرگ فناوري از دل آن به وجود آمده اند. در اين شهر، تمرکز بيشتر بر پژوهش هاي مربوط به علوم روباتيک، توسعه و ساخت اپليکيشن هاي جديد براي روبات هاست. اما جشنواره بين المللي روبات ها شامل چه رويدادهايي بود؟
    
    اين جشنواره روباتيک در 11منطقه مختلف شهر «پيزا» برگزار شد
    و نه تنها محققان و فعالان عرصه فناوري مي توانستند از اين رويداد بيشترين بهره را ببرند بلکه براي خانواده ها به همراه فرزندانشان و ساير بازديدکنندگان نيز برنامه هاي جالبي وجود داشت
     تا يک روز خاص و جالب داشته باشند. در اين جشنواره، علاوه بر ورکشاپ ها و کارگاه هاي آموزشي و کنفرانس ها، برنامه هاي مرور و نقد فيلم وجود داشت و همچنين کودکان در آزمايشگاه هاي روباتيک به زباني ساده با روبات ها آشنا مي شدند. علاوه بر نمايش توانمندي هاي روبات هاي کوچک و بزرگ و استفاده از هوش مصنوعي در آنها، برگزاري کنفرانس ها، مصاحبه ها و همايش هاي مختلف و نيز نمايشگاه هاي هنري روباتيک بخشي ديگر از برنامه هاي نخستين جشنواره روباتيک جهان در ايتاليا بود. برگزاري رخدادهاي ويژه، وقايع و رويدادهاي تفريحي مرتبط با روبات ها در بخش هاي مختلف و... نيز از ديگر برنامه هاي جشنواره «پيزا» بود. در اين جشنواره همچنين بخش هايي به موضوع هاي پزشکي و در صدر آن، انجام جراحي و ساير درمان ها با کمک شبيه سازها و روبات ها اختصاص داشت و البته بخش هايي نيز به صنعت، هنر، کارکردهاي روبات هاي خانگي و... تعلق داشت. بخشي از نمايشگاه نيز به ورزش و کارگران و وضعيت کاري آنها مربوط مي شد. در اين نمايشگاه روبات هايي به نمايش درآمدند که مي توانند زندگي کارگران را بهبود بخشند و آنها ديگر مجبور به انجام کارهاي سخت و خطرناک نباشند که به اين ترتيب در انقلاب چهارم صنعتي، معلوليت و ناتواني هاي جسمي ناشي از کار آنها به حداقل خواهد رسيد.
    
    موسيقي و روبات ها
    يکي از جذاب ترين برنامه هاي جشنواره روباتيک«پيزا»، حضور يک روبات در قامت رهبر ارکستر بود. در اين جشنواره، «آندره بوچلي» خواننده صاحبنام ايتالياهمراه با ارکستر فيلارمونيک لوکا روي صحنه رفت اما موضوع جالب اينکه اين بار برخلاف هميشه اين آندره بوچلي نبود که در کانون توجه قرار داشت و درمقابل، روباتي به نام YuMi چشم هاي حاضران را به خود خيره کرد و با حرکت دادن دست هاي خود، به رهبري يک گروه موسيقي يعني ارکستر فيلارمونيک ايتاليا پرداخت. اين روبات که توسط کمپاني سوئيسي- سوئدي ABB ساخته شده است، ابتدا با توجه به بازوهاي آن، براي جابه جايي وسايل برنامه ريزي شده بود ولي بتدريج بر هوش مصنوعي آن افزوده شد و حالا مي تواند 18 آهنگ را رهبري کند.
    براي آموزش اين روبات، از برنامه هاي ويژه اي استفاده شده است تا بتواند حرکات بازوهاي خود را با توجه به نوع آهنگ به خاطر بسپارد و سپس آنها را روي صحنه، بدون هيچ خطايي اجرا کند. نرم افزار RobotStudio نيز در ساخت اين روبات مورد استفاده قرار گرفته است تا بتوان مطمئن شد که روبات کاملاً با موزيک سينک و هماهنگ شده است و مي تواند نت هاي آن را دريابد. به بيان ديگر اين روبات مي تواند بازوهايش را با شيوه اي درست در زمان هاي مشخص در هوا حرکت دهد همان طور که نيروي انساني به عنوان رهبر ارکستر اقدام به رهبري گروه نوازنده هاي خود مي کند.
    «کلمبيني» يکي از فعالان حوزه فناوري و شخصي که در ساخت اين روبات نقشي ويژه داشته است درباره اين روبات گفت: YuMi بهترين عملکرد را در حد يک روبات در اين جشنواره داشت و بدون هيچ اشکالي موفق شد گروه موزيک را رهبري کند ولي واقعيت اين است که روبات ها تنها مجري فراميني هستند که از قبل با الگوريتمي ويژه به آنها ابلاغ شده و روح کار همچنان در اختيار يک نيروي انساني قرار دارد که اين موضوع نشان مي دهد هرگز نبايد نگران حضور گسترده روبات ها در حوزه شغل هاي مختلف باشيم چون به هرحال بيشتر روبات ها تنها نقش کمکي را خواهند داشت و به عنوان مثال، اين روبات تنها در غياب رهبر ارکستر و در شرايط اضطرار به کار گرفته مي شود وگرنه همچنان نيروي انساني حضور خواهد داشت.
    روبات YuMi پيش از اين در نمايشگاه روباتيک بين المللي چين (CIROS) در شانگهاي حضور داشت و به عنوان برترين روبات صنعتي سال 2016 جهان شناخته شد و جايزه پنجه طلايي را به خود اختصاص داد. اين نمايشگاه که يکي از 3 رويداد بزرگ تکنولوژي روبات ها در جهان است، در راستاي برنامه و استراتژي چين براي پيشگامي در عرصه روبات تا سال 2025 اجرا شد، چرا که چين مي خواهد از بازاري بزرگ به بازاري قدرتمند تغيير کند. در حال حاضر از هر 4روبات فروخته شده در جهان، يک عدد در چين به فروش مي رسد که اين آمار، نقشي عمده در رشد بازار روباتيک جهان دارد. به عنوان مثال در سال 2015 در چين حدود 68هزار روبات به فروش رسيده که نسبت به سال 2014، حدود 17درصد رشد نشان مي دهد و اين روند همچنان در سال هاي بعد نيز ادامه يافته است.روبات YuMi، پيش از اين در نمايشگاه هانوفر آلمان نيز نمايش داده شد و بسيار مورد توجه قرار گرفت ولي اين نخستين بار است که يک کار عملي با استفاده از قابليت هوش مصنوعي از اين روبات ديده مي شود. البته پيش از اين نيز از يک روبات براي رهبري ارکستر استفاده شده است و در سال 2008 روبات انسان نماي ASIMI موفق به اين کار شده بود ولي در آن زمان اين روبات، تنها مي توانست از دست راست خود استفاده کند و به همين دليل عملکرد روبات YuMi يک نقطه عطف محسوب مي شود. در حوزه موسيقي، يک روبات پيانيست نيز در اين جشنواره چشم ها را به خود خيره کرد. اين روبات که Teo Tronico نام دارد نيز پيش از اين در نمايشگاه روباتيک چين نمايش داده شده بود ولي حالا بر ميزان توانمندي هاي آن افزوده شده است. روباتي با 53 انگشت که همزمان مي تواند آهنگي مناسب موزيک در حال اجرا را نيز بخواند. صورت بانمک اين روبات و ابروهايش که طي نواختن موسيقي حرکت دارد و بالا و پايين مي رود و همچنين چشم هاي آبي روبات، يک احساس خوب و زنده را منتقل مي کند. اين روبات موفق شد قطعات سختي از آهنگسازان بزرگي همچون «باخ»، «موتزارت» و «بتهوون» را اجرا کند که در نوع خود يک موفقيت بزرگ محسوب مي شود.
    
    آخرين روبات انسان نما
    يکي ديگر از روبات هاي قابل توجه اين جشنواره نيز RoboThespian، آخرين روبات انسان نما بود که مي تواند بيشترين تعامل را با کمترين تعداد خطا، با انسان ها در محيط هاي عمومي داشته باشد. اين روبات که توسط کمپاني Engineered Arts ساخته شده است، دامنه بالايي از حرکات را مي تواند انجام دهد و از نظر احساسي نيز بسيار قوي تر از نمونه هاي پيشين عمل مي کند به گونه اي که بسياري، آن را يکي از کامل ترين روبات ها در زمينه صحبت کردن مي دانند. طراحي اين روبات نيز بسيار شيک و جذاب است و در هر محلي که حضور يابد مورد تحسين قرار مي گيرد. از اين روبات مي توان در خانه به عنوان يک روبات سرگرم کننده استفاده کرد، چرا که اين قابليت را دارد تا با 30 زبان مختلف جوک هاي بامزه تعريف کند. همچنين اين روبات در فروشگاه ها يک گزينه عالي براي فروشندگي محسوب مي شود و در فيلم يا تئاتر هم مي تواند بسيار بي نقص بازي کند چون مي تواند گريه کند، بخندد، کلمات را با حالتي شاد يا غمگين ادا کند و هرگز مخاطب حتي به اين موضوع فکر هم نکند که يک روبات در حال حرف زدن است. اين روبات در نقش يک معلم هم مي تواند عملکردي بسيار مناسب داشته باشد يا در اختيار موزه ها، دانشگاه ها و کمپاني ها براي ارتباط گرفتن با مخاطبان قرار بگيرد. جالب است بدانيد که اين روبات حتي مي تواند سن افراد را حدس بزند و با توجه به سن مخاطبان، باب صحبت را با آنها باز کند. جشنواره روباتيک ايتاليا به کار خود پايان داد ولي مي توان آن را طلايه دار جشنواره هاي بعدي روبات ها و ورود آنها به زندگي معمولي بشر دانست.
    
    
    دلربايي « روبات »ها در «پيزا» / نخستين جشنواره بين المللي برگزار شد
    


 روزنامه ايران، شماره 6594 به تاريخ 23/6/96، صفحه 8 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    آثار ديگري از "ميترا جليلي"

  بازار تبليغات به سمت شبكه هاي اجتماعي مي رود
ميترا جليلي، ايران 29/3/97
مشاهده متن    
  بريتانيا، بهشت يا جهنم فعالان عرصه فناوري / «ايران» تاثيرات خروج انگليس از اتحاديه اروپا بر فضاي فناوري را بررسي مي كند
ميترا جليلي، ايران 27/3/97
مشاهده متن    
  پرونده شكايت از فيلترينگ تلگرام روي ميز دادگاه
ميترا جليلي، سوسن صادقي، ايران 22/3/97
مشاهده متن    
  دسترسي كسب و كارهاي مجازي به «گوگل مپس» مسدود شد / بسياري از كارشناسان، قطع دسترسي كسب و كارها به گوگل مپس را در نتيجه خروج ترامپ از برجام و سياست اعمال تحريم هاي جديد گوگل عليه ايران مي دانند
ميترا جليلي، سوسن صادقي، ايران 21/3/97
مشاهده متن    
  فروش گوشي هاي هوشمند در جهان روند صعودي گرفت / طبق مطالعات و تحقيقات موسسه پژوهشي گارتنر
ميترا جليلي، ايران 12/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه هوش محاسباتي در مهندسي برق
متن مطالب شماره 4 (پياپي 804)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است