|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/6/23: ماجراي عجيب بدون بازگشت
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4115
پنجشنبه سي و يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3905 23/6/96 > صفحه 8 (جامعه) > متن
 
      


از دل ماجرا 
ماجراي عجيب بدون بازگشت
نهنگ آبي چگونه سر از روسيه درآورد؟

نويسنده: سهيل سراييان

«وقتي اين بازي را شروع مي كني، ديگر راهي براي برگشت نداري و بايد ادامه دهي. حالا آيا مطمئن هستي؟» اين نخستين جمله اي است كه تمام شركت كنندگان در بازي نهنگ آبي با آن مواجه مي شوند. اين بازي يا چالش از سال ٢٠١٣ و ابتدا در روسيه شكل گرفت. بازي اينترنتي كه در شبكه اجتماعي «ويكي كانتكت» جريان پيدا كرد. F-٥٧ نخستين نامي بود كه خودش را ادمين اين بازي معرفي كرد و گروهي به نام «گروه مرگ» را در اين شبكه اجتماعي اداره مي كرد. او بعد از دو سال توسط پليس روسيه دستگير شد، اما اين پايان كار براي ماجراي عجيب نهنگ آبي نبود.
    
     ٥٠ روز، ٥٠ مرحله تا مرگ
     بازي نهنگ آبي در مدت ٥٠ روز انجام مي شود. هرروز يك مرحله به حساب مي آيد و شركت كنندگان بايد بعد از پايان هر مرحله عكس يا ويديويي را براي ادمين ارسال كنند: آنها بايد ثابت كنند كه هر مرحله را به خوبي پشت سر گذاشته اند. فيليپ بودكيخ يا همان F-٥٧ پس از دستگيري اعلام كرده بود كه قصد داشته فضاي جامعه را با از بين بردن اين افراد تميز نگه دارد. او دانشجوي اخراج شده رشته روانشناسي از يكي از دانشگاه هاي روسيه بود. تنها در روسيه در مدت زمان سال هاي ٢٠١٤ تا ٢٠١٦ بيشتر از ١٥٠ پرونده خودكشي مرتبط با اين بازي در دادگاه روسيه شكل گرفته بود.
    
     سخت ترين ١٠ روز زندگي من
     «م. و» يكي از معدود افرادي است كه توانسته از اين بازي خارج شود. «اواخر سال ٢٠١٥ بود كه با اين چالش مواجه شدم. ابتدا از من سوالات خيلي شخصي درباره خودم و خانواده ام پرسيده شد و سپس هر روز بايد كارهاي مختلفي را انجام مي دادم. من ١٠ روز بيشتر اين كار را نكردم. شايد تعداد كساني كه در ميانه راه اين بازي را متوقف كرده اند، زياد نباشند. ادمين تهديد كرد كه اطلاعات همه را دارد و اگر خارج شوم، كساني هستند كه مرا پيدا كنند. گوش دادن به آهنگي خاص براي يك روز و به طور مداوم، بيدار شدن در ساعت ٤:٢٠ دقيقه صبح، حك كردن نام F-٥٧ با تيغ روي بدنم. جزو كارهايي بود كه من بايد انجام ميدادم. گاهي اوقات دنبال راهي مي گردم تا اين ١٠ روز را از ذهن خودم پاك كنم. يادمه كه آخرين كاري كه بايد انجام مي دادم تماشاي فيلم ترسناك براي يك روز كامل بود.»
    
     جامعه روسيه و بازي نهنگ آبي
     مجله نيوزويك در يكي از مقاله هاي خود آمار خودكشي ناشي از اين بازي در ميان نوجوانان را در امريكا بيشتر از ٢٠٠ مورد اعلام كرده است. پس از انتشار مقاله اي در سال ٢٠١٦ در مجله نوايا گزيتا چاپ روسيه درباره نهنگ آبي اين بازي به سرعت جهاني شد و در كانون توجهات قرار گرفت. تا الان در بيش از ٢٠ كشور جهان از جمله: آرژانتين، امريكا، برزيل، ايتاليا، اسپانيا، عربستان سعودي، ونزوئلا و... قرباني هايي داشته است.
     در روسيه اگر از مردم درباره اين بازي سوال بپرسيد، ترجيح مي دهند كه زياد درباره آن صحبت نكنند. البته بايد به اين مساله اشاره كرد كه جامعه روسيه تحت فشار زيادي از سمت رسانه ها به خاطر اين بازي قرار گرفته است. بسياري از مردم روسيه معتقدند كه اين بازي در روسيه آنچنان كه رسانه ها به آن اشاره كرده اند، وجود نداشته و خيلي از حواشي ايجاد شده به خاطر اين بازي مي تواند اهداف سياسي داشته باشد.
     ولادمير، دانشجوي رشته فلسفه درباره اين بازي مي گويد: «كسي نمي تواند ادعا كند كه با يك چالش يا بازي قصد دارد براي تمام جامعه تصميم بگيرد. ادمين هاي اين بازي نوجوانان را هدف قرار داده اند و همه مي دانيم كه اصطلاحا تين ايجرها راحت تر از بقيه گروه هاي سني آمادگي خودكشي را دارند. قطعا رسانه ها و خود مردم مي توانند جلوي رشد اين بازي را بگيرند.»
     ناستيا، روانشناس معتقد است كه برخي از مشكلات خانوادگي اين روزها در جامعه روسيه شايد دليل اصلي شركت برخي نوجوانان در اين بازي است. جامعه روسيه نسبت به سال هاي گذشته با آمار طلاق زيادي مواجه است. روسيه در آمار طلاق، نخستين كشور در ميان كشورهاي اروپايي به حساب مي آيد و نوجوانان با توجه به روحيه حساسي كه در برهه زماني دارند مي توانند به راحتي وارد اين چالش ها شوند.»
     اما آندرو، استاديار دانشگاه، نظر متفاوتي دارد. «نمي توان حضور اين چالش را در روسيه و حتي آغاز شدنش را در روسيه ناديده گرفت اما قطعا فضاي رسانه اي چه در داخل و چه در خارج روي مشهور شدن اين بازي تاثير گذاشته است. اينگونه خبرها هميشه بهترين خوراك براي سياسي كردن جريانات در روسيه است. قطعا بايد از ادامه اين چالش جلوگيري كرد.»
    
     كسي از بازي خارج نمي شود
     پس از دستگيري فيليپ بودكيخ يا F-٥٧ خيلي ها فكر مي كردند، ادمين اصلي بازداشت شده و اين بازي ادامه نخواهد يافت تا اينكه در ماه ژوئن همان سال فرد ديگري كه به نظر يكي ديگر از ادمين هاي اين بازي بود توسط پليس روسيه دستگير شد. پليس اعلام كرد كه او اعتراف به مديريت اين بازي كرده است. روزنامه نگار مجله نواياگازيتا پيش از چاپ مقاله خويش درباره اين بازي تحت عنوان يكي از كساني كه قصد شركت در اين بازي را دارد با ادمين گروه مرگ ارتباط برقرار كرد. او اعلام كرد كه آماده بازي است و اما پس از چند پيام ادمين ديگر پاسخ پيام هاي او را نداده است. مثل تمام شركت كنندگان به او هم اعلام شده بود كه راهي براي بازگشت نيست و اگر بخواهد در ميانه راه از بازي خارج شود تمام اطلاعات او را دارند و افرادي هستند كه او را پيدا كنند.
    
     قانون تازه رييس جمهور
     پس از خودكشي يوليا كونستيناتواي ١٥ ساله در فوريه سال ٢٠١٦ و ورونيكا ولكاو ١٤ ساله اين بازي به صورت رسمي در روسيه تحت پيگرد قرار گرفته است. يوليا پيش از خودكشي با انتشار عكس و پيام ساده «خداحافظ» در شبكه اجتماعي اش از ساختماني ١٦ طبقه خودش را به پايين پرتاب كرد. در تاريخ ٧ ژوئن سال ٢٠١٧ ولاديمير پوتين رييس جمهور روسيه، قانوني را درباره خودكشي امضا كرد كه در اين قانون افرادي كه اقدام به كار كنند را به شش سال زندان محكوم خواهند كرد.
    
     نهنگ آبي هنوز ادامه دارد
     در همين زمان در تاريخ ٨ ژوئن، ايليا سيداروف ٢٦ ساله به عنوان يكي ديگر از ادمين هاي بازي نهنگ آبي در مسكو دستگير شد. بايد به اين نكته اشاره كرد كه همچنان نمي توان اعلام كرد كه تمام ادمين هاي اين چالش دستگير شده اند. اگر كسي قصد حضور در اين بازي را دارد، نمي تواند به راحتي به اطلاعات و ادمين ها دسترسي پيدا كند و صرفا با حضور در گروه هاي خصوصي در شبكه هاي اجتماعي ممكن است كه ادمين نهنگ آبي را پيدا كند. خيلي از شركت كنندگان با استفاده از نام هاي جعلي درخواست كمك براي خارج از شدن از اين بازي توسط پليس روسيه را كرده اند.
     در آخرين يافته هاي روزنامه هاي چاپ روسيه در حال حاضر كساني توسط ادمين ها براي اين بازي انتخاب مي شوند كه تحت فشار روحي بسيار بالايي قرار دارند يا از افسردگي رنج مي برند. در ابتداي ماه جولاي سال ٢٠١٧ بيشتر از ١٥ پرونده مرتبط با اين بازي توسط رسانه هاي روسيه تاييد شده است. اين نشان مي دهد كه همچنان چالش يا بازي نهنگ آبي ادامه دارد اما شركت كنندگان كمتري نسبت به سال هاي گذشته دارد.
    از دل ماجرا: ماجراي عجيب بدون بازگشت / نهنگ آبي چگونه سر از روسيه درآورد؟
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3905 به تاريخ 23/6/96، صفحه 8 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 57 بار
    آثار ديگري از "سهيل سراييان"

  ايراني ها به قازان رسيده اند
سهيل سراييان، اعتماد 31/3/97
مشاهده متن    
  بياييم رويا پردازي كنيم
سهيل سراييان، اعتماد 30/3/97
مشاهده متن    
  هزينه سفر به روسيه چقدر است؟
سهيل سراييان، اعتماد 29/3/97
مشاهده متن    
  كل كل ايران و مراكش ادامه دارد
سهيل سراييان، اعتماد 28/3/97
مشاهده متن    
  ما برديم، همين جا در لنينگراد
سهيل سراييان، اعتماد 27/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مهندسي حمل و نقل
متن مطالب شماره 4 (پياپي 37)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است