|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/6/23: تزريق اميد در آوارگي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4115
پنجشنبه سي و يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3905 23/6/96 > صفحه 11 (جهان) > متن
 
      


آسيا 
تزريق اميد در آوارگي
دولت ميانمار كميته اي را براي بهبود وضعيت روهينگيا تشكيل داد

نويسنده: ميثم سليماني

سيل پناهجويان روهينگيايي استان راخين ميانمار كماكان به سمت بنگلادش در جريان است. گزارش ها حاكي از آن است مردان و زناني كه توانستند خود را به نزديكي مرزهاي بنگلادش برسانند در مراكز امدادرساني كه به صورت موقت داير شده تحت درمان و رسيدگي قرار گرفتند. همچنين طي روزهاي اخير برنج، شكر و ديگر مواد امدادي از قبيل لباس و پارچه هايي مخصوص براي ايجاد يك سرپناه ميان پناهجويان توزيع شده است. ممنور رشيد، از اعضاي سازمان بين المللي مهاجرت به واشنگتن پست گفت: منابع لازم براي رسيدگي به ٥ هزار نفر به منطقه رسيده است كه اين بخش كوچكي از ٣٧٠هزار مسلمان روهينگيايي را پوشش مي دهد كه در هفته هاي اخير به سمت مرزهاي بنگلادش آمدند. وي اميدوار بود كه حداقل منابع كافي طي يكي دو روز آينده براي دو هزار آواره ديگر تامين شود.
     با اين حال اين حجم از پناهندگان بي خانمان در يك خط مرزي با بنگلادش قرار گرفته اند و خسته و آواره در برخي پناهگاه هاي موقتي كه در كنارجاده ها يا در مزارع ايجاد شده مستقر مي شوند. رشيد مي گويد: بسياري از مردم پس از فرار از خشونت اخير در ميانمار، اكثرا دچار گرسنگي و نياز به كمك هاي پزشكي شدند. وي افزود: برخي كاركنان سازمان بين المللي مهاجرت كمك مي كنند تا مردم بتوانند سرپناه هاي موقت براي خود ايجاد كنند. با اين حال رشيد تاكيد كرد كه مردم نياز به كمك هاي بيشتري دارند.
     پليس بنگلادش نيز روز گذشته اعلام كرد كه تعدادي از مسلمانان روهينگيا را در آب پيدا كرده كه در حال فرار از خشونت در ميانمار بودند و در وضعيت بدي قرار داشتند كه پليس توانسته آنها را زنده از آب خارج كند. به گفته يكي از مقامات پليس بنگلادش تعدادي از مسافران در اين قايق طي روزهاي سه شنبه و چهارشنبه درمان شدند، اما هنوز مشخص نيست كه به طور دقيق چه تعداد از افراد در قايق حضور داشتند. به گفته پليس از زمان آغاز خشونت ها در روز ٢٥ آگوست، حدود ٨٤ نفر از رودخانه ناف بنگلادش كه سرگردان در آب بودند، پيدا شدند و سلامت آنها بازيابي شده است. در حال حاضر مقامات محلي بنگلادشي و سازمان هاي كمك كننده در حال تلاش براي ارايه غذا، آب و مراقبت هاي پزشكي به همه تازه وارداني هستند كه در حال فرار از جنگ هستند.
    
     ارسال كمك هاي جديد
     گزارش ها حاكي از آن است كه حاكم دوبي يك هواپيماي پهن پيكر باري بويينگ ٧٤٧ حاوي چادرهاي پناهجويي براي پناهجويان روهينگيايي را به بنگلادش ارسال كرده است. وزارت امورخارجه امارات متحده عربي گفته است كه اين هواپيما بيش از صد تن از چادرهاي آژانس هاي پناهجويي سازمان ملل متحد را حمل كرده است. طبق گفته وزارت خارجه امارات، هواپيماي شيخ محمد بن رشيد آل مكتوم يكي ديگر از محموله هاي كميسارياي عالي سازمان ملل براي پناهندگان را ارسال كرد كه حاوي تشك خواب، پارچه هاي ايجاد سرپناه، پتو و مجموعه وسايل آشپزخانه بوده است.
     گفتني است، چهار هواپيماي پهن پيكر نيز حامل ٣٤تن كمك به پناهجويان روهينگيا از پايگاه نيروي هوايي در پايتخت اندونزي به بنگلادش ارسال شد. جوكو ويدودو، رييس جمهور اندونزي همزمان با ارسال اين كمك ها به ميانمار عنوان كرد كه خواستار خاتمه خشونت در اين كشور است و وعده داد كمك هاي بشردوستانه بزرگ تري را ارسال كند. گفتني است، او و ديگر مسوولان اندونزيايي قبل از خروج محموله ها از فرودگاه جاكارتا عمليات امدادرساني و حمل بار را مورد بررسي قرار دادند. به گفته سخنگوي رياست جمهوري اندونزي، هواپيماها شامل برنج، غذاهاي فوري، چادر، آب، پتو و كيف هايي شامل مواد اوليه براي آوارگان ارسال شد. وي تاكيد كرد كه اين نخستين سري از كمك هاي اندونزي پس از گفت وگو ميان ميانمار و بنگلادش بوده است. با اين وجود جورج ويليام اوكوت اوبو، دستيار كميسيونر عالي آژانس پناهجويان سازمان ملل، با ديدار از اردوگاه پناهجويان روهينگيا در بنگلادش به رويترز گفت: همه ما ملزم هستيم كه واكنش خود به وضع موجود را به شدت افزايش دهيم و براي تامين نيازهاي پناهجويان، از غذا گرفته تا سرپناه اقدام كنيم. اوكوت اوبو با اشاره به مسيري در اين اردوگاه كه با گل ولاي مسدود شده بود، گفت: با وجود شرايط حاكم در اردوگاه هاي موجود، با وضعيتي بسيار بسيار اضطراري روبه رو هستيم.
    
     تشكيل كميته براي بهبود وضعيت روهينگيا
     گفتني است خشونت هاي اخير در ميانمار صدها هزار تن از مسلمانان روهينگيا را به دنبال سرپناه به بنگلادش رانده است. قوم روهينگيا دهه ها است كه با آزارو اذيت در ميانمار و به خصوص از سمت بودايي هاي اين كشور روبه رو هستند. با اين وجود روز گذشته دفتر رياست جمهوري ميانمار اعلام كرد كميته اي تشكيل شده است تا اقداماتي را براي بهبود امنيت و معيشت اقليت مسلمان روهينگيا انجام دهد. گفته مي شود كه اين توصيه ها توسط يك كميسيون به رهبري كوفي عنان دبيركل اسبق سازمان ملل يك ماه پيش تنظيم شده است. طبق بيانيه دفتر رياست جمهوري آمده است كميته اجرايي ١٥ عضو جديد خواهد داشت كه در راستاي بهبود امنيت، توسعه اقتصادي و امور اجتماعي در مناطق روهينگيا و همچنين حفظ پايداري روستاها و حذف اردوگاه هاي آوارگان اقدام خواهد كرد. در اين بيانيه همچنين آمده است اين كميته بناست روند تاييد قوم روهينگيا را تحت قوانين شهروندي كشور به جريان اندازد تا آنها نيز به عنوان شهروندان شناخته شوند.
    
     لغو سفر سوچي به سازمان ملل
     آنگ سان سوچي، رهبر ميانمار كه قصد داشت در مجمع عمومي سازمان ملل متحد حضور پيدا كند، برنامه هاي خود را لغو كرد چرا كه اكنون كشورش تحت حاكميت او يكي از بدترين شرايط آوارگان و پناهجويان تاريخ اين منطقه را پشت سر مي گذارد و انتقادهاي فراواني نسبت به شخص او در خصوص اين بحران وجود دارد. طبق گفته سخنگوي دفتر رياست جمهوري، سوچي سفر خود را لغو كرده است چرا كه ماموريتي جدي در رسيدگي به مسائل امنيت داخلي ميانمار برعهده دارد. گفتني است سوچي هرچند رييس جمهور ميانمار نيست اما او به عنوان مشاور عالي رييس جمهور فعاليت مي كند كه از اختيارات بالايي در مديريت كشور برخوردار است و عملا او نقش رييس جمهور را در اين كشور ايفا مي كند.
    
     القاعده دولت ميانمار را تهديد كرد
     تروريست هاي القاعده در راستاي پشتيباني از مسلمانان روهينگياي ميانمار، به دولت اين كشور هشدار داد كه اقدامات آنها عليه مسلمانان با مجازات همراه خواهد شد. اين گروه تروريستي در بيانيه اي خواستار شد تا مسلمانان در سراسر جهان براي حمايت از برادران مسلمان در ميانمار با سلاح و حمايت نظامي به كمك آنها بيايند.
     در بيانيه اي كه القاعده منتشر كرده آمده است: رفتار بي رحمانه با برادران مسلمان ما نبايد بدون مجازات بماند. دولت ميانمار نيز بايد طعم و مزه آنچه برادران مسلمان ما تجربه كرده اند را نيز بچشند. اين بيانيه مي افزايد: ما از همه برادران مجاهد در بنگلادش، هند، پاكستان و فيليپين مي خواهيم كه براي كمك به برادران مسلمان خود آماده شوند و اين لازمه اصلي مقاومت در برابر ظلم است. گفتني است پس از اين بيانيه دولت به شهروندان در خصوص حملات احتمالي القاعده به اين كشور هشدار داده است. از طرفي دولت نگران آن است مسلمانان روهينگيا براي دفاع از خود دست به اسلحه ببرند و مسلح شوند كه اين موضوع شرايط را به شدت بحراني خواهد كرد.
    
     اعزام هيات ايراني به بنگلادش
     بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان در گفت وگو با فارس، درباره آخرين اقدامات انجام شده در خصوص مسلمانان ميانمار از سفر هياتي از ايران به رياست ابراهيم رحيم پور، معاون آسيا و اقيانوسيه وزارت خارجه به همراه تيمي از هلال احمر به بنگلادش خبر داد و گفت: اين هيات كه حامل كمك هاي انسان دوستانه جمهوري اسلامي ايران براي مسلمانان ميانمار است، قرار است روز پنجشنبه در سفر به بنگلادش اين كمك ها را از طريق بنگلادش در اختيار آوارگان ميانماري قرار دهد. وي افزود: هيات ايراني همچنين قرار است از اردوگاه آوارگان ميانماري در شهر كاكس بازار بنگلادش بازديد كند.
     قاسمي همچنين از آمادگي جمهوري اسلامي براي استقرار كمپي براي آوارگان ميانماري و همچنين احداث بيمارستان صحرايي در بنگلادش در صورت موافقت و استقبال دولت اين كشور خبر داد.
    آسيا: تزريق اميد در آوارگي / دولت ميانمار كميته اي را براي بهبود وضعيت روهينگيا تشكيل داد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3905 به تاريخ 23/6/96، صفحه 11 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    آثار ديگري از "ميثم سليماني"

  استاندارد يگانه امريكا / ايالات متحده از شوراي حقوق بشر سازمان ملل خارج شد
ميثم سليماني، اعتماد 31/3/97
مشاهده متن    
  بلند پروازي نظامي ترامپ / بزرگ ترين بودجه دفاعي امريكا به تصويب رسيد
ميثم سليماني، اعتماد 30/3/97
مشاهده متن    
  سياست نازيستي ترامپ / دولت امريكا فرزندان مهاجران غيرقانوني را از آنها جدا مي كند
ميثم سليماني، اعتماد 29/3/97
مشاهده متن    
  پشت پاي طالبان به صلح / با وجود اعلام ادامه آتش بس يك طرفه از سوي دولت، طالبان آن را رد كرد
ميثم سليماني، اعتماد 28/3/97
مشاهده متن    
  حلقه محاصره تنگ تر مي شود / بازداشت رييس سابق تيم انتخاباتي ترامپ
ميثم سليماني، اعتماد 27/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات اقتصاد و توسعه كشاورزي ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 4901)، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است