|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/23: سرانجام فصل رونق مسكن رسيد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6809
يكشنبه سوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6594 23/6/96 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


سرانجام فصل رونق مسكن رسيد
گزارش «ايران» از تحولات بازار مسكن در نيمه دوم امسال

نويسنده: ريحانه ياسيني

ستاريان، کارشناس اقتصاد مسکن: از نيمه دوم امسال حرکت براي رونق در بخش ساختمان شروع مي شود
    
    بازار مسکن در سال هاي اخير با تمام تحولات اقتصادي، به خواب خود در رکود ادامه داد. اما حالا اوضاع بازار و آمارهاي مختلف، نشان مي دهد که بالاخره مسکن نيز به رونق مي رسد و معاملات بالا مي رود.
    آخرين گزارش بانک مرکزي از تحولات بازار مسکن در مرداد ماه امسال نيز نشان مي دهد که تعداد معاملات آپارتمان هاي مسکوني در اين ماه به 18 هزار واحد رسيده است که نسبت به تيرماه 23.7 درصد رشد داشته و نسبت به مرداد سال گذشته نيز 6.1 درصد بيشتر شده است. همچنين قيمت خريد و فروش يک متر واحد مسکوني نيز 6.2 درصد افزايش قيمت داشته است. فتح اللهي مدير عامل سازمان نوسازي نيز به تازگي از افزايش 49 درصدي صدور پروانه هاي ساختماني در 5 ماهه نخست امسال خبر داده است. از طرفي ديگر، مرتضي لطفي، نايب رئيس انجمن صنفي کارفرمايان صنعت سيمان کشور نيز گفته است: «تقاضا براي مصرف سيمان در 5 ماهه ابتدايي امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل با رشد رو به رو شده است که به نظرم مربوط به رشد حوزه مسکن و تحرکات جديد در اين حوزه است.»
    بيت الله ستاريان، کارشناس اقتصاد مسکن نيز به «روزنامه ايران» مي گويد:«طبق برآورد ما نسبت به درآمدهاي دولت و برنامه هاي اجرا شده، از نيمه دوم امسال حرکت براي رونق در بخش ساختمان شروع مي شود.»
    
    رونق چطور خود را نشان مي دهد؟
    در پنج ماهه نخست سال 1396، تعداد معاملات آپارتمان هاي مسکوني شهر تهران بيش از 69.6 هزار واحد بوده که در مقايسه با مدت مشابه سال قبل، 1.5 درصد افزايش داشته است. طي اين مدت متوسط قيمت يک مترمربع بناي واحد مسکوني معامله شده در بنگاه هاي تهران، 4.5 ميليون تومان بوده است که نسبت به سال گذشته 5.5 درصد رشد داشته است. بيشتر واحدهاي معامله شده مربوط به دامنه قيمتي 150 تا 200ميليون تومان بوده و از نظر متراژ نيز، بيشتر معاملات را واحدهاي 60 تا 70 متر تشکيل داده است. همچنين در مناطق تهران، منطقه 5 از کل معاملات سهم 15.8 درصدي داشته و بيشترين تعداد قراردادها را به خود اختصاص داده است. اين اطلاعات نشان مي دهد که طبقه متوسط، بيشترين ميزان خريد و فروش را در بازار مسکن به خود اختصاص داده اند و اوضاع بازار براي خانه هايي با قيمت و متراژ پايين، رونق خوبي دارد.
    بيت الله ستاريان، اين آمار و ارقام را نشانه رونق مي داند و مي گويد:«در حالت رونق 4 نوع افزايش را خواهيم داشت. رونق در خريد و فروش معاملات، افزايش سرمايه گذاري، افزايش توليد و افزايش قيمت. احتمال مي دهيم اگر اراده بازدارنده از سوي دولت نباشد، تا انتهاي سال آينده وضعيت اين افزايش ها ادامه پيدا مي کند و روند رشد به جلو رود.» او درباره افزايش قيمت مسکن تصريح مي کند:«اگر درآمد سرانه بالا رود و توليد خوب باشد، اميدوار خواهيم بود که با رونق در سه عامل ديگر، افزايش قيمت از سال هاي آينده متوقف شود. بنابراين در ميانه سال آينده قيمت مسکن بعد از يک دوره افزايش، ثابت باقي مي ماند و ممکن است کمتر هم شود.»
    
    کاهش سود بانکي بازار مسکن را رونق مي دهد؟
    از اوايل شهريور ماه کاهش نرخ سود بانکي به 15 درصد، از سوي بانک مرکزي براي تمام بانک ها لازم الاجرا شد و از همان زمان گمانه زني هايي در تاثير اين سياست بر بازار مسکن قوت گرفت. در اين حالت، صاحب خانه ها به رهن دادن خانه، دريافت پول پيش و پس انداز آن در بانک علاقه اي ندارند و ميزان اجاره ها را افزايش مي دهند. البته پيش از اين نيز با شيبي آرام اجاره مسکن افزايش پيدا کرده بود. بر اساس گزارش بانک مرکزي، در مرداد ماه امسال شاخص اجاره مسکن نسبت به سال گذشته 7.4 درصد افزايش پيدا کرده بود که البته بانک مرکزي در تشريح دلايل آن مي نويسد:«ماهيت قراردادهاي اجاره مسکن که غالباً يک ساله تنظيم مي شوند و نيز اثرپذيري شاخص اجاره بها از سياست هاي کنترل و مهار تورم، سبب تغيير متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است.»
    اما کاهش سود بانکي، در نهايت اوضاع را به نفع بازار مسکن و رونق آن رقم مي زند. ستاريان در اين باره مي گويد:«قطعاً نرخ سود در بازار اثر خود را نشان مي دهد و به رونق اوضاع مسکن کمک مي کند. از طرف ديگر مانع از اين مي شود که بانک ها خودشان وارد فعاليت هاي ساختمان سازي و بنگاه داري شوند و اين محدوديت ها، اوضاع را به نفع توليد مسکن بهبود مي دهد. اما بستگي به بازي ديگر بازارها هم دارد. ممکن است پول هايي که بر اثر کاهش سود بانکي از بانک بيرون مي آيند، به بازار ارز هم جذب شوند.»
    اما آيا اين تغييرات فضاي سوداگري را در بازار مسکن تقويت نمي کند؟ ستاريان با رد اين ابهام چنين توضيح مي دهد:«اصطلاح سوداگري در بحث مسکن از نظر علمي غلط است. در همه کالاهاي ديگر سوداگري داريم اما در مسکن مفهوم ندارد. سوداگري يعني اينکه کالايي را در اثر سرمايه گذاري جمع مي کنيم تا قيمتش افزايش پيدا کند. اما مسکن قابل احتکار و محدود کردن نيست. مثل اتومبيل و کالاهاي ديگر نيست که احتکار کنيد و به مرور قيمت آن را افزايش دهيد و بعد به بازار تزريق کنيد.»
    او ادامه مي دهد:«اين لفظ سوداگري اصطلاح غلط و براي فرافکني است. مثلاً کسي واحدي مي خرد و بعد در مرحله پيش فروش، قيمت آن افزايش پيدا مي کند و واحدش را مي فروشد. اين نوعي سرمايه گذاري است. مثلاً در مرحله توليد، مسکن هيچ وقت خالي نمي ماند، يا فروخته يا اجاره داده مي شود يا مي فروشد.توليدات کارخانه ها را مي شود چند ميليون خريد و نگه داشت و بعد فروخت، اما در مسکن چنين حالتي امکان ندارد. بنابراين با تغييراتي که در سياست ها داده شده است، باز هم سوداگري منتفي است.»
    
    
    سرانجام فصل رونق مسكن رسيد / گزارش «ايران» از تحولات بازار مسكن در نيمه دوم امسال
    


 روزنامه ايران، شماره 6594 به تاريخ 23/6/96، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بار
    آثار ديگري از "ريحانه ياسيني"

  اعداد طلايي از اقتصاد جام جهاني / «ايران» از هزينه و سود اقتصادي برگزاري بزرگ ترين رقابت بين المللي فوتبال گزارش مي دهد
ريحانه ياسيني، ايران 30/3/97
مشاهده متن    
  آغاز رسمي جنگ تجاري چين و امريكا / ساعاتي پس از اعلام تعرفه 25 درصدي روي 800 كالاي چيني از سوي امريكا، چين هم روي 659 كالاي امريكايي تعرفه وضع كرد
ريحانه ياسيني، ايران 27/3/97
مشاهده متن    
  «جمعه سياه» در تاريخ تجارت جهان / «ايران» از آغاز جنگ جهاني ترامپ با وضع تعرفه بر واردات فلزات از اروپا ، مكزيك و كانادا گزارش مي دهد
ريحانه ياسيني، ايران 12/3/97
مشاهده متن    
  شباهت ها و تفاوت هاي مردم ايران و تركيه در روزهاي سخت بحران ارزي / بر اساس بررسي تطبيقي «ايران» گزارش مي دهد
ريحانه ياسيني، ايران 8/3/97
مشاهده متن    
  زور آزمايي اروپا و امريكا در ميدان تحريم هاي فراسرزميني / «ايران » از تاريخچه تضاد منافع درتحريم هاي تجاري تحميلي گزارش مي دهد
ريحانه ياسيني، ايران 23/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي ادبي - قرآني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 21)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است