|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/23: تاكيد مجدد موگريني بر تداوم حمايت اروپا از برجام: ايران شبيه كره شمالي نيست
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6804
دوشنبه بيست و هشتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6594 23/6/96 > صفحه 3 (سياسي) > متن
 
      


تاكيد مجدد موگريني بر تداوم حمايت اروپا از برجام: ايران شبيه كره شمالي نيست
نمايندگي امريكا در سازمان ملل: ايران روح برجام را نقض كرده است


اختلاف نظر اروپا و امريکا درباره توافق هسته اي هر روز ابعاد تازه تري به خود مي گيرد. در حالي که مخالفت با برجام به نقطه کانوني همه اقدامات و موضع گيري هاي بين المللي و داخلي دونالد ترامپ در امريکا تبديل شده است، وجه ديگر اين رخداد هم در چاره جويي اروپا در برابر چالش هايي بروز کرده است که از سوي کاخ سفيد براي به بن بست کشاندن برجام سربرآورده است. چنانکه فدريکا موگريني، مسئول سياست خارجي اروپا در شرايطي که پارلمان اروپا روز گذشته براي بررسي وضعيت تهديد کره شمالي و تهديد آزمايش هاي اتمي اين کشور تشکيل جلسه داده بود، اين موضوع را متمايز از موضوع هسته اي ايران دانست و خواسته سياسي ايران براي رفع ملاحظات جهان درباره برنامه هاي هسته اي اش را وجه تمايز اين قياس توصيف کرد. در چنين شرايطي بر خلاف دولت هاي اروپايي که سعي مي کنند با تکيه بر راهکار ديپلماسي، مذاکرات هسته اي با ايران را به عنوان يک الگوي موفق براي حل ساير تنش هاي موجود از جمله بحران پيونگ يانک معرفي کنند، مقام هاي کاخ سفيد با محکوم کردن آنچه در خلال مذاکرات هسته اي با ايران رخ داده، از طرح بهانه هاي جديد در خصوص برنامه هاي موشکي ايران و آنچه نقض روح برجام مي خوانند، براي تشديد تقابل با ايران بهره مي گيرند. فرصتي که به نظر مي رسد آنها تلاش مي کنند از طريق تحت فشار قراردادن نهادهاي بين المللي چون آژانس بين المللي و طرح پيشنهادهاي غير واقعي همچون در خواست بازرسي از مراکز حساس نظامي ايران، زمينه هاي مستند کردن بهانه هاي خود را بيابند. اين تلاش که هر چند با تاييد جديد آژانس درباره برنامه هاي هسته اي ايران تاکنون ناکام مانده اما در عين حال همچنان در امتداد ماموريت ترامپ به تيم ديپلماتيکش براي زمينه چيني طرح خارج شدن واشنگتن از برجام ادامه دارد.
    
    
    برشمکان هاي مجاز بازرسي در ايران به روايت ظريف
    
    پيشنهاد مداخله جويانه امريکا به آژانس بين المللي انرژي اتمي مبني بر بازديد از مراکز نظامي ايران و مخالفت آمانو با اين درخواست در حالي بود که مدير کل آژانس اعلام کرد که آژانس بر اساس پروتکل الحاقي حق دسترسي به همه مراکز نظامي و غير نظامي ايران را دارد. محمد جواد ظريف که به منظور ديدار مقام هاي روسيه به اين کشور سفر کرده است، در بدو ورود به اين کشور در واکنش به اظهارات اخير مديرکل آژانس گفت: «هم پروتکل الحاقي مشخص است و هم برجام. چارچوب هايي که در برجام و پروتکل الحاقي مشخص شده براي بازديد از مکان هايي است که امکان فعاليت هاي هسته اي در آن وجود داشته باشد و تاکنون ايران همان طور که آژانس بارها اثبات کرده در زمينه عدم فعاليت هاي اعلام نشده کاملاً بدرستي عمل کرده، همان طور که در بند ٧٤ ضميمه يک برجام هم تاکيد شده هيچ بازديدي نمي تواند بهانه اي براي اطلاع يافتن از اسرار کشور باشد.» در همين حال محمد باقر نوبخت، سخنگوي دولت نيز در واکنش به ادعاي امريکا مبني بر نقض روح برجام از سوي ايران، به گزارش مثبت آمانو درباره پايبندي ايران به تعهدات برجامي اش اشاره کرده و گفت:«برجام توافق ايران و امريکا نيست، درست است که امريکا نقشي تعيين کننده داشت ولي در يک طرف برجام ايران و در طرفي ديگر 6 کشور از جمله امريکا هستند. ما با 5 کشور ديگر مراودات خود را داريم و اگر امريکا از برجام خارج شود قطعاً بايد يک ارنج و بازآرايي ديگري کنيم.» نوبخت افزود: «قطعاً در اين بازآرايي اصل و فرض ما حفظ منافع ملي است، به گونه اي که اگر قرار شد با اين 5 کشور باقي مانده ادامه دهيم، ادامه خواهيم داد تا منافع ما همچنان محفوظ بماند.»

    
    فرانسه: از بازگشايي برجام حمايت نمي کنيم
    پافشاري براي مشابهت سازي ميان برنامه هاي هسته اي ايران و کره شمالي از طريق تاسي به ادعاي گروه ها و جريان هاي تندروي بين المللي با مخالفت حاميان توافق هسته اي رو به رو شده است. هر چند که اين مخالفت در برابر ناديده انگاشتن وجه تمايز بين ايران و کره شمالي از سوي کاخ سفيد، کارگر نيفتاده است. با وجود اين فدريکا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا که طي ماه هاي اخير بارها در مواجهه با مواضع کاخ سفيد عليه ايران مجبور به تاکيد بر لزوم اجراي بي چون و چراي برجام از سوي همه طرف ها شده است، در جلسه پارلمان اروپا براي بررسي تهديد بحران کره شمالي بار ديگر گفته است:«ما از اجراي کامل توافق هسته اي حمايت کرده و به اين حمايت خود ادامه مي دهيم.» موگريني به مذاکرات موفق هسته اي با ايران اشاره کرده و تاکيد داشته حمايتي که کشورهاي طرف مذاکره با ايران از اجراي کامل توافق هسته اي به عمل آوردند باعث شد تا به دنيا ثابت شود با شکيبايي، پشتکار، ديپلماسي و خواست سياسي، منع اشاعه هسته اي امکان پذير است. مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا يکي از وجوه اصلي موفقيت آميز بودن اين مذاکرات را اتحاد جامعه بين المللي دانسته و در عين حال به مولفه ديگري اشاره کرد که براي اين مذاکرات حياتي بود و آن «خواست سياسي» دو طرف براي مذاکره بود. مولفه اي که به باور موگريني در مواجهه با بحران کره شمالي وجود ندارد. اين در حالي بود که موگريني به تفاوت هاي بنيادين دو کشور اشاره کرد و با بيان اينکه «من بويژه دوست ندارم که بين موقعيت ايران و کره شمالي شباهتي قائل شوم»، افزود:«نظام هاي سياسي اين دو بسيار متفاوت هستند. تاريخ هاي اين دو کشور بسيار متفاوت هستند. اين دو کشور کاملاً متفاوت از يکديگر هستند. من فکر نمي کنم که اين خدمت خوبي به واقعيت تاريخي و موقعيت کنوني باشد که ميان اين دو کشور شباهت قائل شويم.» متعاقب هشدار مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا به مخالفت جويي ترامپ با برجام، ژرارد آرو سفير فرانسه در واشنگتن نيز در صفحه توئيتر خود يادآور شد:«فرانسه از بازگشايي پرونده توافق هسته اي حمايت نمي کند. چند بار ما بايد اين موضوع را تکرار کنيم؟»
    
    وزارت خارجه امريکا: ايران به روح برجام پايبند نيست
    با وجود آنکه آژانس بين المللي انرژي اتمي با انتشار گزارش جديد خود همچنان پايبندي ايران به تعهدات برجامي اش را مورد تاکيد قرار داده است، مقام هاي امريکايي باز هم بر ادعاي تکراري نقض روح برجام از سوي ايران پافشاري مي کنند. هيتر نائورت، سخنگوي وزارت امور خارجه امريکا با ادعاي اينکه ايران به روح برجام پايبند نيست، گفت: «ما همچنان به آژانس بين المللي نگاه مي کنيم تا به بازرسي ها و نظارت و راستي آزمايي تمامي تعهدات هسته اي ايران در توافق هسته اي ادامه دهد.» به گزارش پايگاه اينترنتي وزارت خارجه امريکا، نائورت همچنين اعلام کرد که دولت امريکا همچنان بازبيني سياست هاي خود نسبت به ايران را در دستور کار قرار دارد. اشاره اين مقام امريکايي به روند بازرسي آژانس از برنامه هاي هسته اي ايران در حالي بود که همزمان نمايندگي امريکا در سازمان ملل نيز در بيانيه اي خطاب به شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي با ادعاي اينکه آژانس مي تواند درخواست بازديد از هر مکاني در ايران را مطرح کند، تاکيد کرد که امريکا از گزارش هاي آژانس درباره نظارت و راستي آزمايي در ايران استقبال مي کند.» در بيانيه مدعي جويانه امريکا به حق دسترسي آژانس به همه اماکن مورد درخواست در ايران براي بازرسي اشاره شده و گفته:«همان گونه که آژانس بين المللي به طور علني اعلام کرده است، چنانچه سوءظني در خصوص فعاليت هسته اي احتمالي به وجود آيد، آژانس اختيار دارد درخواست دسترسي به تمام مکان هاي مربوطه در ايران، از هر نوعي را مطرح کند. هرگونه نگراني قابل توجه درباره فعاليت هاي هسته اي اعلام نشده (از سوي ايران) بايد و مي تواند از طرف آژانس بين المللي انرژي اتمي پيگيري شود.»
    بيانيه واشنگتن خطاب به آژانس بين المللي انرژي اتمي در شرايطي منتشر شده است که هدف اصلي دولت ترامپ ايجاد زمينه هايي براي پرونده سازي عليه ايران و متقاعد کردن ديگر کشورها براي انجام اقداماتي است که اجراي برجام را متوقف سازد. چنانکه نيکي هيلي، سفير امريکا در سازمان ملل چندي پيش در راستاي وعده بازنگري دولت امريکا در برجام با سفر به وين و ديدار با آمانو درخواست بازرسي از مراکز نظامي ايران را مطرح کرد. تلاش او با اين موضع گيري آژانس مبني براينکه بازديد از مراکز نظامي و غير نظامي ايران تنها بر مبناي مدارک مستند و معتبر امکان پذير است، ناکام ماند. با وجود اين دولت امريکا در پيگيري رويکرد متفاوت خود درباره توافق هسته اي با ايران، پيش نويس طرح پيشنهادي جديد تحريم هاي شديدتر اقتصادي را در صورت تخلف ايران از توافق هسته اي، مد نظر قرار داده است. طرحي که روند برنامه هاي موشکي ايران به بهانه اي براي اعمال تحريم هاي جديد تبديل مي شود. به منظور تقويت اين طرح خبرگزاري بلومبرگ در گزارشي به نقل از منابع آگاه خبر داده است:«رکس تيلرسون وزير خارجه امريکا در حال مشورت با متحدان خود در اروپا پيرامون سخت تر شدن محدوديت هاي برنامه هسته اي ايران است. توافقي که ترامپ آن را بدترين توافق تاريخ امريکا دانسته است.» تلاش وزير خارجه امريکا براي همراه ساختن اروپا در برنامه ضد ايراني ترامپ در حالي است که او و ديگر مقامات ارشد دولت امريکا معتقدند باقي ماندن در توافق در نهايت بهتر از ترک کردن آن است چرا که ايران تاکنون از تعهداتش در چارچوب برجام تخطي نکرده است و خروج يکجانبه امريکا مي تواند عملاً به انزواي آن منجر شود.
    تأکید مجدد موگرینی بر تداوم حمایت اروپا از برجام: ایران شبیه کره شمالی نیست / نمایندگی امریکا در سازمان ملل: ایران روح برجام را نقض کرده است
    


 روزنامه ايران، شماره 6594 به تاريخ 23/6/96، صفحه 3 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنايع پلاستيك
متن مطالب شماره 3 (پياپي 337)، اسفند 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است