|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/6/23: نوبت زنان و اقليت ها
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3156
پنجشنبه سوم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2962 23/6/96 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


نوبت زنان و اقليت ها
انتصابات دولت در حال كامل شدن است


شرق: «به دنبال آن هستيم و تلاش مي کنيم که اگر بتوانيم، استاندار زن هم داشته باشيم». اين جوابي است كه وزير کشور روز گذشته و بعد از اينکه در جلسه دولت، هفت مرد به عنوان استاندار انتخاب شدند، به خبرنگاران داد.
     با روي کارآمدن دولت حسن روحاني در سال ٩٢، انتظار دو گروه در جامعه نسبت به او و دولتش بالاتر از بقيه اقشار بود؛ يکي زنان جامعه که انتظار داشتند رئيس جمهوري که با شعار اعتدال بر سر کار آمده است از حداقل چند زن در مسئوليت هاي بالا مانند وزارت استفاده کند. آنها محمود احمدي نژاد را مثال مي زدند که توانست تابوي چندين ساله را بشکند و اولين وزير زن را به نام دولت خود ثبت کند. دومي نيز اقليت هاي قومي و مذهبي بودند که انتظار داشتند از آنها در مسئوليت هاي بالاي دولتي استفاده شود. اتفاقي که در دولت اول روحاني نيفتاد و هيچ زن و هيچ اقليت مذهبي اي به وزارت نرسيد. البته دولت هميشه توپ را به بيرون زمين خود انداخت و فشارهاي بيروني را در اين امر دخيل دانست. تنور انتخابات رياست جمهوري دوازدهم که داغ شد، باز هم حسن روحاني بر لزوم استفاده از زنان و اقليت ها تاکيد کرد و اين بار با ٢٤ ميليون راي دوباره مسند دولت را برعهده گرفت. روز معرفي کابينه اما، باز هم نه خبري از وزير زن بود و نه يک اقليت. روحاني مانند دولت اول خود فقط سه زن را در کابينه حفظ کرده بود و دو معاونت «حقوقي» و «زنان و خانواده» و همچنين دستيار رئيس جمهوري در امور حقوق شهروندي را به زنان سپرد. همين تصميم ها باعث شد تا فعالان سياسي نيز به آن واکنش نشان دهند. مصطفي تاج زاده که معاونت سياسي وزارت کشور را در دوران اصلاحات برعهده داشت، در توييتي نوشت: «آقاي روحاني! وزرا در حال نهايي کردن کابينه کاري خود هستند، اما هنوز خبر مهمي از انتصاب شايستگاني از زنان، جوانان و اهل سنت نمي شنويم».
     رفعت بيات، از زناني که سابقه نمايندگي در مجلس هفتم را دارد، نيز به «شرق» گفت: «وقتي زناني از فعالان سياسي هستند كه در خودشان مي بينند نامزد رياست جمهوري شوند، پس حتما توانايي استاندارشدن هم دارند. توانمندي، سلامت و مديريت زنان در امور كشور بسيار مي تواند موثر باشد. زنان در حوزه اقتصادي سالم تر عمل مي كنند و مي توانند الگوي خوبي ارائه كنند. اين دولت مي تواند زمينه رشد مديريتي خانم ها را فراهم كند. به نظر من زنان زيادي داريم كه مي توان به عنوان استاندار آنها را معرفي كرد. به عنوان نمونه دولت مي تواند از ميان همان زنان اصلاح طلب نماينده سابق مجلس افرادي را به عنوان استاندار پيشنهاد دهد.
     امير محبيان تحليلگر و روزنامه نگار اصولگرا، هم موافق حضور زنان در مديريت هاي بالاست و عدم استفاده از زنان در دولت روحاني را متوجه خود دولت مي داند. او به «شرق» گفت: «شايستگي جنسيت نمي شناسد. بسياري از مديران شايسته از خانم ها هستند كه دقيق تر و سالم تر با وقت بيشتر كار مي كنند؛ به گمان من اگر جست وجوي كافي صورت مي گرفت، آقاي روحاني مي توانستند دايره گزينش خود را فراتر از مردان استاندار برده و خانم هايي در اين سطح بيابند چراكه ما اگر گمان كنيم گشته ايم و هيچ خانم شايسته اي نيافته ايم، يا بايد به استعداد و توان زنان ايراني شك كنيم يا به صحت جست وجو. بنابراين ترجيح مي دهيم به صحت جست وجو شك كنيم تا توانايي زنان مدير ايراني». محبيان در پاسخ به اين سوال كه گويا در برخي استان ها مقاومت هايي براي حضور استانداران زن وجود دارد، گفت: «بايد فرهنگ سازي شود. جامعه اي كه در چارچوب مردم سالاري شكل گرفته، براي اينكه فضا را براي حضور مديريتي خانم ها آماده كند، بايد كار فرهنگي انجام دهد».
    
     آقايان مراحل را طي کرده اند، زنان نه
     با اين حال، رئيس دفتر رئيس جمهور روز گذشته و در حاشيه جلسه هيئت دولت درخصوص حضور زنان در مسندهاي بالاي دولتي گفت در تعيين مسئولان تفاوت جنسيتي قائل نيستيم اما بانوان بايد مراحلي را طي کنند تا به مسئوليت بالاتر برسند. محمود واعظي درباره مطالبه حضور زنان در سمت استانداري هم گفت: «به هر حال اين موضوع در حال بررسي است و وزارت کشور تلاش بسيار زيادي کرده، انتخاب يک استاندار در يک استان کار بسيار سختي است و يک استاندار علاوه بر اينکه بايد با مديران کل همه وزارتخانه هاي مختلف هماهنگ باشد و آنها او را بپذيرند، بايد با ١٤ ارگان حکومتي به طور مرتب کارهاي خود را تنظيم کند، در عين حال مسئول تامين امنيت استان است و ما در انتخاب مسئول خيلي تفاوت جنسيتي قائل نمي شويم، اما به هر حال توانايي هايي که يک شخص دارد، داراي اهميت زيادي است».
     او افزود: «بايد به گذشته بازگرديم، آقايان اين مراحل را طي کرده اند و در زماني بخشدار و فرماندار و معاون استاندار بوده اند. ما اين کار را اخيرا شروع کرديم و تعدادي فرماندار زن در دولت يازدهم گذاشتيم و بعضي معاونان استانداران نيز از خانم ها بوده اند، بنابراين اين کار کمي زمان مي برد، اما ما محدوديتي به آن معنا قائل نيستيم».شخص رئيس جمهور هم در جلسه ديروز هيئت دولت توجه به جوانان و بانوان کشور را ضروري دانسته و گفته بود: «امروز در فضايي که بانوان کشور تحصيل کرده هستند و در مراتب مديريتي، علمي، پژوهشي و تحقيقاتي موفق ظاهر شدند، لازم است در بخش هاي مختلف مديريتي و اشتغال از ظرفيت آنها استفاده شود و بايد تلاش کنيم عقب ماندگي هايي را که از گذشته در اين زمينه وجود داشته، جبران کنيم».
    
     براي حضور اقليت ها هيچ عذري پذيرفتني نيست
     مولوي عبدالحميداسماعيل زهي، امام جمعه اهل سنت زاهدان، نيز از جمله کساني است که براي رسيدن اقليت هاي مذهبي به جايگاه هاي بالا در دولت فعاليت کرده است. او که در هر دو انتخابات رياست جمهوري گذشته از حسن روحاني حمايت کرده بود، در يازدهم مرداد امسال، به مقام معظم رهبري نامه اي نوشت و به بيان دغدغه اهل سنت پرداخت. او در قسمتي از اين نامه نوشت: «فرزندان اهل سنت حضرت عالي از عدم نگاه يکسان نگران هستند و رنج مي برند و از آن پدر مهربان انتظار دارند با فرمان فصل الخطاب به نابرابري هاي ٣٨ ساله در رده هاي مختلف کشور در استخدام ها و واگذاري مسئوليت ها و مناصب در مرکز و مناطق مختلف کشور پايان دهند و انتظار دارند دستور فرمايند از توانمندان اهل سنت در هيئت دولت استفاده شده و فرصت خدمت را در مديريت هاي استاني و ارشد کشور براي نظام جمهوري اسلامي و وطن عزيز براي اهل سنت فراهم نمايند».
     پانزدهم شهريور نيز دفتر مقام معظم رهبري به اين نامه پاسخ داد. در قسمتي از اين نامه آمده: معظم له از اظهار علاقه مندي شما به نظام مقدس جمهوري اسلامي و جانبداري و حمايت و دفاع از کشور و آرمان هاي والاي انقلاب اسلامي قدرداني کرده و فرمودند: «همه ارکان جمهوري اسلامي موظف اند بر اساس معارف ديني و قانون اساسي، هيچ گونه تبعيض و نابرابري بين ايرانيان از هر قوم، نژاد و مذهبي روا ندارند. ما هم به جد معتقديم همه بايد با هم، در کنار هم و در صفوف فشرده و واحدي به سربلندي و عزت ايران اسلامي بينديشند و در راه آن تلاش کنند و اجازه ندهند دشمنان اين مرزوبوم و خناسان وابسته به اين و آن، در اين صف واحد تفرقه افکنده و کارشکني کنند. به اين اميد که با الهام از تعاليم اسلامي و تمسک به اصول قانون اساسي همه ما به عنوان ايراني بتوانيم در جهت اعتلاي کشور و تامين منافع ملي و تحکيم وحدت و يکپارچگي گام برداريم و نقش خود را در انجام وظايف ديني و ملي ايفا کنيم». همين پاسخ باعث شد تا مولوي عبدالحميد در نامه اي ديگر از مقام معظم رهبري تشکر کند و پاسخ ايشان را «فرمان تاريخي، حکيمانه و فصل الخطاب» بنامد.او همچنين در گفت وگويي با روزنامه «شهروند» در مورد اين نامه گفت: «الان با اين نامه و فرماني که رهبر معظم انقلاب صادر کردند، راه هموار شده، زمينه بيشتر فراهم است و الان هيچ عذري قابل قبول نيست. قبلا مي گفتند که فشار وجود دارد و پيش تر مي گفتند از طرف نهادها و ارگان هاي انقلابي فشار مي آوردند که از شخصيت هاي اهل سنت استفاده نشود، اما الان شخص اول مملکت، رهبر معظم انقلاب، فرماني صادر کردند که محتواي قانون اساسي و شرع اسلام است. الان همه جامعه ايران و همه دولتمردان، همه علما؛ از شيعه و سني بايد اين فرمان را اطاعت کنند و به نظر من شرايط فراهم شده که ديگر دولت حرف هيچ کسي را نشنود و اگر کسي اعتراض کرد، اين فرمان مقام معظم رهبري را نشان دهند. از داخل وزارتخانه هاي مختلف شنيديم که وقتي وزير مي خواست در معاونت ها از اهل سنت استفاده کند، گروهي تماس مي گرفتند و تهديد مي کردند، ولي الان کسي جرات نمي کند چنين تماسي بگيرد، چون نامه رهبري وجود دارد. درخواست ما اين است که هم وزرا و هم مديران کشور همين فرمان رهبري را يک تابلو کنند و بالاي سر خود نصب کنند و هرکسي حرفي زد، اين تابلو را نشان دهند».
     مولوي همچنين در اين گفت وگو از عدم حضور زنان در کابينه هم گله کرده و گفته بود: «الان خانم ها دانشگاه مي روند و توانايي هايي دارند و اگر شئونات اسلامي را رعايت کنند، مشکلي نيست. ما حتي اعتراض داريم و وقتي وزرا مطرح شدند، گفتيم که اهل سنت و خانم ها جايي در کابينه ندارند. انتقاد ما اين بود که اگر زني در کابينه بود در همه دنيا مورد استقبال قرار مي گرفت؛ قبلا معاون وزير گذاشتند پس مي شود که وزير هم از بين زنان انتخاب کرد و خوب بود اگر زني در بين وزرا هم حضور داشت».
     حالا، زنان و اقليت ها و ديگراني که دغدغه حضور آنها را در مناصب حساس و مسئوليت هاي دولتي دارند، منتظر اين هستند تا ببينند اين شانس وجود خواهد داشت که در دو وزارتخانه بي وزير و ٢٤ استاني که هنوز استانداران آنها مشخص نشده اند، شانسي براي زنان و اقليت ها در نظر گرفته خواهد شد.
    نوبت زنان و اقليت ها / انتصابات دولت در حال كامل شدن است
    


 روزنامه شرق ، شماره 2962 به تاريخ 23/6/96، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله توسعه مديريت منابع انساني و پشتيباني
متن مطالب شماره 46، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است