|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/6/23: دستاورد سفر يك روزه ظريف به سوچي: برجام قابل مذاكره مجدد نيست
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 2968
پنجشنبه سي ام شهريور ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2962 23/6/96 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


دستاورد سفر يك روزه ظريف به سوچي: برجام قابل مذاكره مجدد نيست


نويسنده: زينب اسماعيلي

سوچي، شهر بازي هاي زمستاني سال ٢٠١٤، براي ولاديمير پوتين اقامتگاه تابستاني است که برخي ميهمانانش را آنجا ملاقات مي کند. روز گذشته محمدجواد ظريف، وزير خارجه ايران، ميهمان او بود تا در مورد مسائل دوجانبه و منطقه با هم گفت وگو و تبادل نظر کنند. سوچي شهري ييلاقي است که البته روز گذشته گرماي تابستاني را تجربه مي کرد. جواد ظريف صبح ديروز در فرودگاه شهر ساحلي سوچي، از روابط راهبردي دو کشور سخن گفت که در ملاقات ها و تماس هاي اخير روساي جمهور دو کشور در حوزه هاي مختلف، از جمله مسائل سياسي و اقتصادي رو به گسترش است. اين سفر در حالي انجام گرفت که امروز در شهر آستانه، پايتخت قزاقستان، دور جديدي از مذاکرات صلح سوريه کليد مي خورد؛ مذاکره اي که ايران و روسيه دو بازيگر اصلي آن هستند.
     اما تنها سوريه موضوع اصلي روي ميز تهران- مسکو نيست. دو کشوري که چندي است مرز پانصدمين سال رابطه را هم پشت سر گذاشته اند، اکنون در موضوع برجام شرکاي راهبردي به شمار مي آيند. درحالي که ساز ناکوک شکستن برجام از واشنگتن به گوش مي رسد، مسکو با تهران در يک جبهه مشترک قرار دارد و به انجام تعهدات ايران در اين توافق شهادت مي دهد.
     ازهمين رو جواد ظريف گفت که «در موضوع برجام، با توجه به سياست هاي اخير دولت آمريکا، لازم است هماهنگي هايي صورت بگيرد». دونالد ترامپ گفته که نمي خواهد در اکتبر پايبندي ايران به برجام را تاييد کند. به دنبال اين ادعا او مي تواند فرمان تعليق تحريم ها را صادر نکند و اين در عمل يعني زدن زير ميز برجام. روسيه به عنوان يکي از اعضاي ١+٥ رفتار دولت آمريکا را تاييد نمي کند، همان طور که ديگر کشورهاي اين گروه، ازهمين رو نشستي که احتمالا وزراي خارجه شش کشور به همراه ايران در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل متحد خواهند داشت، بسيار حياتي است.سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه، يکي از اعضاي اين مذاکره خواهد بود که مواضع شديدا مخالفي با آمريکا بر سر برجام دارد. ظريف در اين مورد گفت وي با بيان اينکه تاکنون هماهنگي خوبي ميان ايران و روسيه وجود داشته است، ابراز كرد: دو کشور از مواضع يکديگر در سازمان هاي بين المللي و روابط چندجانبه حمايت کرده اند. همچنين روسيه از جمهوري اسلامي ايران در بحث برجام حمايت هاي خوبي داشته است.
     موضوع مهم ديگر در ديدار وزير خارجه ايران با رئيس جمهوري روسيه، بحث سوريه بود. ظريف با بيان اينکه ايران و روسيه با چالش هاي مشترکي روبه رو هستند، عنوان کرد: مهم ترين چالش مشترک ميان دو کشور، مسائل منطقه اي است. ايران و روسيه در سوريه توانستند به کمک مردم سوريه بيايند و تروريست ها را به عقب برانند.
     ظريف با خوب توصيف کردن وضعيت ميداني در سوريه يادآور شد: با همکاري هاي خوب ايران، روسيه و ترکيه وضعيت در صحنه سياسي هم بهبود يافته است و توانسته ايم تا حد زيادي از درگيري ها و تنش ها در سوريه جلوگيري کنيم. يکي از موضوعاتي که لازم است با روسيه همواره مطرح کنيم، بحث هاي منطقه اي و همکاري هاي منطقه اي است. اين سفر بر اين موضوع و همچنين روابط دوجانبه و برجام متمرکز است.
     حسين جابري انصاري، معاون عربي و آفريقايي وزير خارجه، نيز که در اين سفر او را همراهي مي کرد، در اين مورد ابراز اميدواري کرد که در اين نشست مختصر مسائل باقي مانده حل شوند. امروز و فردا ششمين نشست آستانه برگزار مي شود. «مسئله مهمي که در دستور کار آستانه شش خواهد بود، ترتيبات امنيتي يکي از مهم ترين مناطق چهارگانه کاهش تنش در سوريه، منطقه شمال و منطقه ادلب خواهد بود که در سه ماه گذشته گفت وگوهاي بسيار جدي و جزئي اي بين سه کشور ضامن در جريان بود».
     ملاقات ظريف و پوتين بعدازظهر روز گذشته انجام شد؛ ملاقاتي در مورد همه آنچه بين دو کشور وجود دارد؛ از همکاري هاي اقتصادي و همراهي هاي سياسي. ظريف و لاوروف، همتاي روسش، بعد از اين ملاقات در جمع خبرنگاران توضيحاتي دادند. سرگئي لاوروف چهره اي آفتاب سوخته از گرماي کنار درياي سوچي پيدا کرده بود. او گفت در اين ملاقات در مورد همه موضوعات دوجانبه مذاکره شد.
     در روابط دوجانبه و دستور کار بين المللي مذاکره و همچنين بر توافق هاي مارس بين روحاني و پوتين تمرکز کرديم و بر ادامه کار کميسيون هاي مشترک تاکيد کرديم. بر سطح عالي همکاري صنعتي و همکاري فني نظامي توافق کرديم، همچنين درباره واحد اول نيروگاه بوشهر و احداث نيروگاه هاي ديگر صحبت کرديم.لاوروف بعد از برشمردن ديگر موارد همکاري دوجانبه به نشست آستانه اشاره کرد و گفت اميدواريم در نشست امروز مناطق کاهش تنش در ادلب نهايي شود و اين اجلاس موفقيت آميز باشد.
     لاوروف و ظريف هردو بر غيرقابل مذاکره مجددبودن برجام هم تاکيد کردند و ظريف گفت که در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل در مورد برجام مذاکرات را ادامه مي دهند.
     او گفت: ملاقات محتوايي خوبي با آقاي پوتين داشتيم. در مورد گسترش روابط؛ از حوزه نظامي تا هسته اي، حمل ونقل و انرژي. آقاي پوتين مانند مقامات ايران علاقه مند به گسترش روابط هستند. آقاي پوتين دستورات ويژه را دادند. در تهران با مقامات بالا آنها را پيگيري مي کنيم. ملاقات طرف هاي روس و ايراني با محورهاي مفصل همکاري، سوريه و برجام به پايان رسيد؛ ملاقاتي که با درآغوش کشيدن دوستانه دو وزير به پايان رسيد.
     سنايي، سفير ايران در روسيه، درباره اين ملاقات توضيح داد: ملاقات آقاي پوتين و ظريف، يک ساعت و نيم طول کشيد و ديداري صميمانه درباره مسائل دوجانبه و موضوعات منطقه بود.
     پيام آقاي روحاني هم در اين ملاقات مطرح شد که درباره برجام و مسائل منطقه بود. در زمينه تامين صلح و ثبات در خاورميانه نيز بحث شد.
    دستاورد سفر يک روزه ظريف به سوچي: برجام قابل مذاکره مجدد نيست
    


 روزنامه شرق ، شماره 2962 به تاريخ 23/6/96، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    آثار ديگري از "زينب اسماعيلي"

  حساب و كتاب ميراث احمدي نژاد در آمريكاي لاتين / در گفت و گو با مصطفي اعلايي، سفير ايران در ونزوئلا بررسي شد
زينب اسماعيلي، شرق 21/6/96
مشاهده متن    
  نگاهي به زندگي و ديدگاه هاي نماينده ترامپ در سازمان ملل / مامور مخصوص حاكم بزرگ
زينب اسماعيلي، شرق 15/6/96
مشاهده متن    
  روايت آخرين گفت و گو با دكتر يزدي
زينب اسماعيلي، شرق 8/6/96
مشاهده متن    
  حسين اميرعبداللهيان، معاون امور بين الملل مجلس در گفت و گو با «شرق»: نمي توانيم بگوييم امام موسي شهيد شده است
زينب اسماعيلي، شرق 8/6/96
مشاهده متن    
  چالش هاي خانم سفير
زينب اسماعيلي، شرق 2/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله التيام
متن مطالب شماره 5 (پياپي 302)، 1395را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است