|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/6/23: خبر
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3157
شنبه پنجم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2962 23/6/96 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


خبرحصر به روايت جانشين اطلاعات سپاه
    شرق: سردار حسين نجات، جانشين رئيس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، سخناني در جمع مسئولان بسيج دانشجويي کشور بيان كرده که در آن به اتفاقات پس از انتخابات رياست جمهوري سال ٨٨ پرداخته است. او همچنين درباره حصر و چگونگي آن صحبت هايي کرده و روايتي از اين موضوع را بيان کرده است: «حصر با درخواست رئيس قوه قضائيه و تاييد شوراي عالي امنيت ملي بود؛ حتي يک نفر هم مخالفت نکرد». در ادامه گزيده صحبت هاي سردار «حسين نجات» جانشين رئيس سازمان اطلاعات سپاه به نقل از «فارس» مي آيد:
     آقاي مهندس موسوي ظهر روز شنبه فرداي انتخابات، بيانيه اي داد و بعد از آنکه نتايج اوليه اعلام شده بود به اين نتايج اعتراض کرد و گفت من تسليم اين صحنه آرايي هاي خطرناک نمي شوم و اظهار كرد به چيزي کمتر از ابطال انتخابات راضي نيست.
     اردوکشي ها در روزهاي بعد (از ٢٥ خرداد) هم البته با جمعيت به مراتب کمتر ادامه داشت و در تمامي آنها موسوي و کروبي حضور داشتند و براي راهپيمايان سخنراني هم کردند. در اين راهپيمايي ها و راهپيمايي ٣٠ خرداد حدود ٣٧ نفر کشته شدند.
     بيشترين کشته ها در روز ٣٠ خرداد ٨٨ بود که بيشترين حضور عناصر ضدانقلاب را همراه داشت. علي رغم اين اتفاقات، فرداي آن روز مجددا موسوي و کروبي بيانيه دادند و به نيروهاي نظامي و انتظامي به دليل برخورد با مردم، اعتراض و از اقدامات غيرقانوني صورت گرفته معترضين تجليل کردند.
     من خودم در جريان وقايع آن روز (روز عاشوراي سال ٨٨) با لباس مبدل ناظر صحنه ها بودم و حتي مجروح هم شدم. افراد در آن روز با سوت و کف و هلهله کنان به خيابان آمدند و حرمت روز عاشورا را شکستند، هر انسان دينداري از ديدن اين صحنه ها که عده اي ضدانقلاب به مقدسات مردم توهين کردند و حتي خيمه عزاداري امام حسين(ع) را آتش زدند، متاثر مي شد.
     معمولا در دهه اول محرم در دانشگاه تهران مراسم عزاداري تا ظهر با مداحي سعيد حداديان و سخنراني عليرضا پناهيان برگزار مي شود. وقتي آشوبگران به خيابان آمدند، من با آقاي حداديان تماس گرفتم و ايشان هيئت خود را به صورت دسته عزاداري وارد خيابان انقلاب کرد. وقتي اين جمعيت زياد به ميدان آمد و فتنه گران و عناصر ضدانقلاب آنها را ديدند، صحنه را ترک کردند.
     اگر ما در گذشته با دشمن خارجي يا منافقين درگير بوديم الان مي ديديم که در خيابان مثلا يک خانواده مذهبي به نفع موسوي تظاهرات مي کنند. حرف ما اين نيست که کسي نگويد در انتخابات تقلب شده است يا به نتايج انتخابات اعتراض نکند، اما براي اعتراض مجاري قانوني و سازوکار قانوني وجود دارد.
     از نظر ما فتنه در ٩ دي ٨٨ تمام شد. اما موسوي تا ٢٥ بهمن ٨٩ يعني ٢٠ ماه بعد از انتخابات دائم بيانيه مي داد و اين بار ديگر موضوع او انتخابات نبود و مردم را به ايستادن در برابر نظامي که او مي گفت ديکتاتور است، دعوت مي کرد.
     در ١٦ بهمن ٨٩ موسوي و کروبي به قصد ايجاد فتنه جديد با اينکه مي دانستند روز ٢٢ بهمن راهپيمايي برگزار مي شود، از وزارت کشور درخواست مجوز راهپيمايي را در حمايت از انقلاب تونس و مصر از ميدان انقلاب به سمت آزادي کردند. اين در حالي بود که مردم ايران به طور طبيعي در ۲۲ بهمن حمايت خود را از اين انقلاب ها اعلام مي کردند.
     وزارت کشور با اين راهپيمايي مخالفت کرد اما رسانه هاي خارجي و ضدانقلاب همين درخواست را تبديل به بيانيه راهپيمايي کرده و به شدت بازتاب دادند و آن را منعکس کردند. اطلاعاتي که به دست ما مي رسيد حاکي از آن بود اينها قصد داشتند در اقدامي مشابه مصر در ميدان تحرير، در ميدان آزادي چادر بزنند و آنجا مستقر شوند و اعلام کنند تا برآورده شدن مطالبات شان خارج نخواهند شد و اين آغاز فتنه جديد بود. اما نهايتا سه هزارو ٥٠٠ نفر به خيابان آمدند و با نيروي انتظامي درگير شدند که منجر به شهادت دو نفر شد. در اين مقطع بود که قوه قضائيه به دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي نامه زد و گفت نظام ٢٠ ماه در مقابل اين افراد مماشات کرده اما آنها قصد پايان دادن به ماجرا و اصلاح رويه خود را ندارند و به دنبال فتنه جديد هستند. اينجا بود که رئيس قوه قضائيه از رئيس شوراي عالي امنيت ملي درخواست حصر کرد.
     اين موضوع در دبيرخانه بررسي و در شوراي عالي امنيت ملي مطرح شد و حتي يک نفر هم مخالفت نکرد درحالي که افرادي مانند آقاي روحاني که آن روز نماينده رهبري بودند، روساي قوا، وزير خارجه، وزير کشور، رئيس ستاد کل و... عضو بودند همه بدون حتي يک نفر مخالف، همان طور که دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي اعلام کرد، اصل مجرم بودن اينها را تاييد کردند، محاکمه را به مصلحت ندانستند (با اينکه محاکمه حق قوه قضائيه بود) و حصر را تاييد کردند.
     اصلا رهبري در امور حصر دخالت نداشتند و ندارند. درخواست رئيس قوه قضائيه و مصوبه شوراي عالي امنيت ملي بود. امروز هم اگر بنابر مصالحي فرضا شوراي عالي امنيت ملي تصميم گرفت در شرايط حصر تغيير ايجاد کند (که البته تاکنون طبق گزارش سخنگوي دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي هيچ تصميم جديدي در مورد حصر گرفته نشده) باز حق قوه قضائيه براي محاکمه آنها سر جاي خودش است چرا که هر سه نفر اين افراد، پرونده مجرميت مفتوح دارند.
    اگر امام زنده بودند اين افراد را مصداق ياغي دانسته و با آنها به شدت برخورد مي کردند، اما رهبري به دليل فضاي غبارآلود اين گونه مصلحت ندانستند.
     تعدادي از محکومين و زندانيان فتنه با تشکيل کميته اي به دنبال ايجاد يک فتنه جديد هستند که البته نظام اقدامات غيرقانوني آنها را تحت کنترل دارد و عنداللزوم با هماهنگي قوه قضائيه با آنها برخورد خواهد شد.
    
    
    احمد وحيدي، رئيس دفتر آيت الله هاشمي شاهرودي شد
     ميزان: رئيس دفتر آيت الله هاشمي شاهرودي مشخص شد. احمد وحيدي، رئيس دفتر آيت الله هاشمي شاهرودي، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام شد. اين براي نخستين بار است که يک عضو مجمع رئيس دفتر رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام را عهده دار مي شود.
    
    
    دستگيري يکي از عناصر شاخه اجناد الشام داعش در انديشه
     مهر: فرمانده سپاه شهريار از دستگيري يک عضو داعش در انديشه خبر داد و گفت: اين گروه درصدد انجام ۳۰۰ عمليات تروريستي در ايام محرم در تهران بوده است. سرهنگ امين ياميني در نشست خبري هفته دفاع مقدس گفت: يکي از عناصر شاخه اجناد الشام داعش در منطقه انديشه دستگير شد. او با بيان اينکه اين عضو داعش، در مسير ارتباطي که وارد ايران شد، شب را در دولت آباد شهر ري اسکان يافته بود، گفت: سربازان گمنام امام زمان(عج) با هوشياري با تلفن همراه او تماس گرفتند و با گذاشتن يک قرار ملاقات در قالب نيروهاي مرتبط با داعش، موفق به دستيگري او شدند. فرمانده سپاه ناحيه شهريار از اتخاذ تدابير هوشمندانه از سوي سربازان گمنام امام زمان(عج) خبر داد و گفت: اين عضو داعش در محل قرار ملاقات دستگير شد. او گفت: تاکنون اطلاعات بسيار مهمي از گوشي موبايل اين عضو شاخه اجناد الشام داعش استخراج شده و همچنان بازجويي ها از او ادامه دارد.
    
    
    آيت الله صانعي: دولت راه کمک به مسلمانان ميانمار را باز کند
     جماران: آيت الله يوسف صانعي در پايان درس خارج فقه خود با محکوميت جنايات غير انساني در ميانمار و اظهار تنفر گفت: ان شاء الله دولت بتواند راه کمک به اين انسان ها و اين مسلمانان آواره شده از وطن در ميانمار را باز کند. او ادامه داد: بنده اينجا به عنوان يک نفر که خدمت شما نشسته ام و فکر مي کنم همه شما عزيزان حداقل اين را مي دانيد و متوجه هستيد که وجوهات براي ترويج دين است، همان گونه که امام رضا (عليه السلام) فرموده اند: «الْخُمْسَ عَوْنُنا عَلي دينِنا». چه کمک و ترويجي بهتر از اين که ما بتوانيم انسان ها را از اين بدبختي ها در حد توان نجات دهيم. اين مرجع تقليد تاکيد کرد: بنابراين مومنين مي توانند از ثلث وجوهات در ايام ذي الحجه و محرم الحرام امسال، به آنها کمک کنند و ان شاء الله امام زمان (ارواحنا لتراب مقدمه الفداء) از کمک به اين انسان ها راضي خواهند بود.
    
    
    سفر کوتاه و فشرده روحاني به نيويورک
     ايسنا: رئيس دفتر رئيس جمهور درباره سفر رئيس جمهور به نيويورک گفت: ايشان سفر کوتاه و فشرده اي خواهند داشت و برنامه هاي مختلفي مانند سخنراني در سازمان ملل و ديدار با ايرانيان مقيم نيويورک و جمعي از مسلمانان و نخبگان سياسي اين کشور در برنامه است. همچنين با اصحاب رسانه و مطبوعات مصاحبه اي خواهند داشت. در اين زمان بسيار کوتاه با تعداد قابل توجهي از روساي کشورهاي مهم نيز ديدار دوجانبه خواهند داشت. محمود واعظي همچنين درباره نامه مولوي عبدالحميد به رهبري و تاکيد رئيس جمهور بر نبود تبعيض بين اقليت هاي ديني و مذهبي، افزود: دولت قطعا مقيد به اجرائي کردن سياست هاي ابلاغي مقام معظم رهبري است و اين موضوع نيز مانند موضوعات ديگر مقوم کار ماست و تاکيد و ابلاغ رهبري باعث مي شود دولت کارهاي خود را بهتر و محکم تر انجام دهد.
    
    
    تجمع اعتراضي دانشجويان ايراني به دليل نبود روابط ديپلماتيک تهران اوتاوا
     ايسنا: جمعي از دانشجويان ايراني در حمايت از بازگشايي سفارت ايران در کانادا، مقابل دفتر وزير امور خارجه کانادا تجمع کردند. اين دانشجويان دليل تجمع خود را اعتراض به مشکلاتي عنوان کردند که به واسطه نبود روابط ديپلماتيک براي آنها ايجاد شده است. تجمع کنندگان تاکيد کردند قصد دارند با اين تجمع، خواسته هاي خود را به دولت ليبرال کانادا به رهبري جاستين ترودو که دو سال پيش و در بحبوحه انتخابات وعده برقراري روابط ديپلماتيک با ايران را داده و به گفته آنها، تا امروز در راستاي احقاق آن كاري نکرده است، يادآوري کنند. دانشجويان تجمع کننده در مقابل دفتر وزير امور خارجه کانادا، درخواست هاي خود را به شرح زير عنوان کردند: «در شرايطي که تقريبا تمام مليت هاي ساکن خاک کانادا از خدمات کنسولي و حمايت هاي سفارتي برخوردار هستند، جامعه ايرانيان ساکن اين کشور بعد از حدود پنج سال، با مشکلات عديده اي به واسطه نداشتن سفارت در خاک کانادا، دست وپنجه نرم مي کنند. از مهم ترين مشکلاتي که گريبان گير دانشجويان ايراني ساکن کانادا شده است، مي توان به محدوديت هاي خانواده ها براي اخذ ويزا از طريق کشور ثالث اشاره کرد که هزينه بردار، طولاني مدت و غيرمنصفانه است».
    خبر
    


 روزنامه شرق ، شماره 2962 به تاريخ 23/6/96، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله رياضيات صنعتي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1001)، Winter 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است