|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/6/23: دردسر دوباره احمدي نژاد
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3177
يكشنبه سوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2962 23/6/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


دردسر دوباره احمدي نژاد
بنياد مسكن: وزارت كار بايد به پرونده تعاوني هاي مسكن متخلف ورود كند


شرق: قرار بود مسکن مهر به اتمام برسد؛ اما گره هاي آن پرشمار است. در آخرين اظهارنظرهايي که درباره مسکن مهر صورت گرفته، مشخص شده باقي مانده اغلب پروژه هاي مسکن مهر، دچار سوءمديريت و تخلف از قانون از ناحيه تعاوني هاي مسکن هستند. تعاوني هايي که به گفته يکي از کارشناسان در دوره دوم دولت احمدي نژاد به آمار مسکن مهر افزوده شد تا تعداد پروژه هاي مسکن مهر حدود يک ميليون واحد بيشتر نشان داده شود! حالا معاون بنياد مسکن انقلاب اسلامي خبر داده که پرونده تعاوني هاي مسکن هنوز باز است.
    وزارت کار پيرو تکليف قانوني خود بايد به اين پرونده هاي تخلف ورود کرده و مشکل را حل کند. اين را جواد حق شناس، معاون امور مسکن شهري بنياد مسکن، به ايلنا گفته. دراين باره اميد محمدي، مديرکل مسکن مهر بنياد مسکن انقلاب اسلامي، به «شرق» گفته آن قدر اوضاع درهم شده و بي قانوني و تخلف در اين حوزه بالا گرفته که در مکاتبات با قائم مقام وزير راه وشهرسازي در امور مسکن مهر، پيشنهاد داده ايم پروژه هاي تعاوني مسکني که ديگر هيچ ابزار قانوني براي حل مشکل و اتمام پروژه هاي آنها نداريم، رسما تحويل وزارت کار براي تعيين تکليف شوند؛ زيرا مديريت آنها ديگر از طريق بنياد مسکن شدني نيست؛ زيرا بنياد هيچ گونه ابزار قانوني براي دريافت اطلاعات مالي آنها و حل مشکل ندارد و علت را نيز بايد در نبود همکاري هاي اين تعاوني ها جست وجو کرد. او مي گويد ديگر مديريت حدود ١٢ هزار و ٩٠٠ واحد باقي مانده در شهرهاي زير ٢٥ هزار نفر که متولي آنها بنياد مسکن است؛ اما بهره برداران آنها تعاوني هاي مسکن هستند، ديگر از طريق بنياد مسکن شدني نيست.
    
     وزارت کار به تکليف قانوني خود عمل کند
     معاون بنياد مسکن انقلاب اسلامي با بيان اينکه ٩٠ درصد ساخت مسکن مهر شهرهاي زير ٢٥ هزار نفر به پايان رسيده است، گفت: برخي از پروژه هاي مسکن مهر درگير سوء مديريت هاي تعاوني ها هستند که وزارت کار بايد به اين پروندها ورود کند.
     جواد حق شناس، معاون امور مسکن شهري بنياد مسکن، در گفت وگو با ايلنا، با بيان اينکه بنياد مسکن انقلاب اسلامي مسئوليت ساخت ٣٤٨ هزار واحد مسکن مهر در شهرهاي زير ٢٥ هزار نفر را برعهده دارد، گفت: کار ساخت اين ميزان واحد مسکن مهر در ٨٥٠ شهر زير ٢٥ هزار نفر شروع شد و تا به امروز ساخت بالغ بر ٣١٥ هزار واحد به اتمام رسيده است.
     او ادامه داد: ٩ هزار واحد مسکن مهر هم تحت حوزه بنياد مسکن انقلاب اسلامي در حال تکميل است. بايد توجه داشته باشيم که برخي از اين واحدهاي مسکن مهر ديرتر از ساير پروژه ها کلنگ زني شدند؛ اما درحال حاضر رشد پيشرفت فيزيکي اين واحدها مقبول است.
     معاون بنياد مسکن با اشاره به دلايل تاخير در تحويل برخي از پروژه هاي مسکن مهر در شهرهاي زير ٢٥ هزار نفر گفت: برخي از اين پروژه ها مشکلات حقوقي دارند و پرونده آنها در مراجع قضائي در جريان است. برخي ديگر به دليل مشکلات تعاوني ها دچار تاخير در تحويل شده اند و تعدادي هم به دليل کمبود خدمات زيربنايي مورد توجه متقاضيان قرار نگرفته اند و متقاضيان تمايلي براي سکونت در اين واحدها ندارند. حق شناس درباره واحدهايي که به دليل سوءمديريت و مشکلات تعاوني ها دچار تاخير در تحويل شده اند، اظهار کرد: هرچند که برخي هيئت مديره تعاوني ها عملکرد خوبي در تحويل واحدهاي مسکن مهر دارند؛ اما به دليل اينکه متقاضيان آورده خود را در موعد مقرر پرداخت نمي کنند و به اصطلاح متقاضي غير موثر محسوب مي شوند، اين پروژه ها با مشکلاتي مواجه شده است. طبيعي است وقتي برخي از متقاضيان سهم آورده خود را نمي پردازند، ساخت ساير واحدها هم به تاخير برمي خورد.
     حق شناس همچنين با اشاره به مشکلاتي که تعاوني ها در پروژه مسکن مهر ايجاد کرده اند، گفت: برخي از هيئت مديره اين تعاوني ها با سوءاستفاده ها پروژه ها را درگير مشکلاتي کرده اند که تمام اين پرونده ها در مراجع قضائي در حال جريان است. تعدادي از تعاوني ها هم درگير مشکل متقاضيان غيرموثر و بدحساب ها هستند. او تاکيد کرد: درباره مشکلات مربوط به تعاوني ها بنياد مسکن و وزارت راه وشهرسازي از لحاظ قانوني و حقوقي امکان ورود به اين پرونده ها و تصميم گيري در آنها را ندارد؛ چراکه اين تعاوني ها تشکل هاي حقوقي مستقلي هستند و وزارت کار بايد به اين پرونده ها ورود کند.
    
     تعاوني ها از همکاري سر باز مي زنند
     اميد محمدي، مديرکل مسکن مهر بنياد مسکن در گفت وگو با «شرق» جزئيات بيشتري از اين پرونده هاي تخلف در اختيار ما مي گذارد: بعد از پروژه هايي که فاقد متقاضي هستند و پروژه هايي که پيشرفت فيزيکي شان زير ٣٠ درصد است و بنا بر پيشنهاد و تصويب شوراي مسکن از برنامه کنار گذاشته ايم، مانده پروژ ه ها حدود ١٢هزارو ٩٠٠ واحد است که بخش عمده اي از اين پروژه هاي باقي مانده مربوط به پروژه هايي است که متولي آنها تعاوني هاي مسکن هستند.
     او با بيان اينکه بنياد مسکن به تعهدات قانوني خود درباره تعاوني هاي مسکن عمل کرده است، مي گويد: از نظر قانوني و تکاليفي که در شيوه نامه مسکن مهر تعيين شده، بنياد مسکن بايد زمين مناسب در اختيار اين تعاوني ها قرار مي داد و امکان دريافت تسهيلات بانکي را براي آنها فراهم مي کرد و پشتيباني لازم براي دريافت خدمات زيربنايي و روبنايي هم انجام مي داد که براي همه تعاوني ها اين اقدامات انجام شده است، با وجود اين برخي از تعاوني هاي مسکن نتوانسته اند به تعهدات قانوني خود عمل کنند.
     محمدي با بيان اينکه تخلف صورت گرفته يک عمل مجرمانه نيست و تخلف از مقررات و بخشنامه ها و ضوابط مسکن مهر محسوب مي شود، ادامه مي دهد: عمده اين تخلفات به سوءمديريت تعاوني هاي مسکن برمي گردد. در اين تعاوني ها اعضاي هيئت مديره تخصص لازم را نداشته اند و نتوانستند با پيمانکاران حرفه اي تعامل کنند و به اين ترتيب هزينه هاي اجرائي آنها بالا رفته است. از طرفي هم اعضا وقتي اين قيمت هاي تمام شده و آورده خود را با ساير پروژه هاي انبو ه سازي مقايسه کردند، متوجه شدند پول بيشتري مي دهند و همکاري نکرده و آورده خود را تکميل نمي کنند يا موافقت نمي کنند تا وام هاي متمم از طرف هيئت مديره دريافت شود، در نتيجه ضمانت اجرائي اين پروژه ها در بسياري از موارد، دچار مشکل شده و حتي به توقف برخي از اين پروژ ها منجر شده است.
     به گفته او، بيشتر اين تخلفات مربوط به استان هاي تهران، کرمان، هرمزگان، خراسان شمالي و آذربايجان شرقي است.
     مديرکل مسکن مهر بنياد مسکن در پاسخ به اينکه براي اين پروژه هاي ناتمام چه چاره اي انديشيده شده است، مي گويد: از نظر قانوني تعاوني ها يک شرکت از نوع تعاوني هستند و بنياد مسکن اجازه ورود به مناسبات آنها را ندارد. به همين دليل وقتي قصد ورود داريم و مشکلات را براي يافتن راه حل مي خواهيم آناليز کنيم، به موانع برمي خوريم، زيرا هيئت مديره اين تعاوني ها هيچ الزامي ندارند اطلاعات مالي خود را در اختيار بنياد مسکن قرار دهند و همکاري نمي کنند. محمدي با اشاره به بروز مشکلات داخلي براي تعاوني هاي مسکن و نبود صورت هاي مالي در آنها، مي گويد: وقتي از اداره تعاون پيگير مي شويم، عنوان مي کنند اعزام حسابرس يا بازرس قانوني به مجامع اين شرکت ها نياز به بودجه دارد که يا پيش بيني نشده يا کفاف تعداد بالاي تعاوني هاي کشور را نمي دهد. در نتيجه اين تعاوني ها در اولويت هاي چندم اين وزارتخانه قرار گرفته اند.
     اين مقام مسئول ادامه مي دهد: با وزارت تعاون دراين باره صدها مکاتبه داشته، اما اراده جدي براي حل اين مشکلات از سوي وزارت کار ديده نمي شود، در نتيجه پيشنهادي به مهرآبادي، قائم مقام وزير راه وشهرسازي در امور مسکن مهر ارائه داديم که پروژه هاي تعاوني مسکني که ديگر هيچ ابزار قانوني براي حل مشکل و اتمام پروژه هاي آنها نداريم، در اختيار وزارت کار قرار گيرد تا اين تعاوني ها رسما تحويل وزارت شود و تعيين تکليف شوند، زيرا مديريت آنها ديگر از طريق بنياد مسکن شدني نيست.
    
     دست احمدي نژاد در آمارسازي براي مسکن مهر
     بيت الله ستاريان، کارشناس مسکن، نيز در گفت وگو با «شرق» ريشه ورود تعاوني هاي مسکن به پروژه هاي مسکن مهر را اين گونه شرح مي دهد: در دوره دوم دولت احمدي نژاد، براي اينکه تعداد پروژه هاي مسکن مهر را بيشتر نشان دهند، به يک سري از تعاوني هاي مسکن تسهيلات دادند تا پروژه هاي نيمه تمام آنها را در آمار مسکن مهر وارد کنند. او ادامه مي دهد: به همين دليل به پروژ ه هايي که حتي ١٠ سال قبل از مسکن مهر جواز داشته و خوابيده بودند، تسهيلات دادند و نزديک يک ميليون واحد مسکن مهر را از اين طريق به آمار مسکن مهر اضافه کردند.
    دردسر دوباره احمدي نژاد / بنياد مسکن: وزارت کار بايد به پرونده تعاوني هاي مسکن متخلف ورود کند
    


 روزنامه شرق ، شماره 2962 به تاريخ 23/6/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 100 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آلرژي، آسم و ايمونولوژي ايران
متن مطالب شماره 3 (پياپي 74)، Jun 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است