|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/6/23: چقدر ميشه؟
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4134
يكشنبه بيست و چهارم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3905 23/6/96 > صفحه 16 (صفحه آخر) > متن
 
      


شهرنگار 
چقدر ميشه؟


نويسنده: محمد زينالي اُناري *

طي سفري كه به يكي از شهرهاي مرزي داشتم، قرار بود فرم هاي تحقيقي را براي موسسه اي كه كار مي كردم، تكميل كنم. تجربه سفرهاي متفاوت، تجربه هاي انسان شناختي و آگاهي است. آدم مي تواند با ديدن فرهنگ هاي متفاوت، كدها و رمزهاي زندگي را دريابد. فرقي نمي كند كه به شهري مرزي با مردمي كه در به در به دنبال منفذهاي قاچاق هستند، برويد يا به كلانشهري عظيم الجثه با مردمي كه در به در به دنبال خلاقيت و كسب بيشترين سود در بازارهاي تجاري هستند، برويد. امكان دارد در اين ميان كدهاي مشتركي دريافت كنيد كه به شما خبر از فرهنگ ها يا رفتارهاي مشترك مي دهد.
     يكي از اين رفتارها، شيوه هاي پرداخت كردن هزينه بود. يكي از بومي ها در شهر مرزي مي گفت كه وقتي در فصل درو و كسب سود محصول ها قرار داريم، زمان ميوه چيني يا ثروت اندوزي مغازه ها هم فرارسيده است. مردم اين منطقه كه به حسابگري و عقلانيت زياد خو ندارند، بيشتر دوست دارند در ازاي خريدهاي شان بگويند «به اين چي بدم؟» و در نتيجه، هيچ وقت حساب نمي كنند كه ريزهزينه چقدر است. تازه حتي اگر كسي بخواهد براي آنها از ريزهزينه ها بگويد، ناراحت مي شوند و دوست دارند به سبك آدم هاي بزرگ هزينه ها را پرداخت كنند. از اين رو فروشگاه هايي كه اين جا باز شده اند، حتي اگر مهاجرهايي كه از شهرهاي بزرگ آمده اند، هيچ وقت دوست ندارند برگردند، چون شيوه كسب و درآمد در اينجا به خاطر روحيه بخشايشگري خريداران بسيار به صرفه است.
     اين فروشنده ها، آدم هاي طبقه متوسط شهرها را كه بسيار ريزهزينه را در نظر دارند، دوست نداشته و نمي خواهند اصلا با آنها معامله كنند، چون مدام مي پرسند كه «اين چقدر ميشه» و «اون چقدر ميشه» و هزاران سوال فراوان كه «چرا فاكتور نمي ديد؟» و «فيش خريد چي شد؟» در حالي كه مشتري هاي «آقا نفس» اصلا قرار نيست از اين سوال ها بپرسند و آنها مي آيند و با هيات و منش بزرگانه خريد مي كنند و پول مي دهند. نظير همين رفتار، در ميان طبقات بالاتر كلانشهرها هم ديده مي شود. اقتصاد زمين و تمركز ثروت، موجب مي شود نقاطي از شهر، مختص آدم هايي باشد كه به شيوه بزرگ منشانه خريد مي كنند و از ريز و بم قيمت سوال نمي كنند. همين جا هم اين عادت رواج دارد كه همه مي گويند «چقدر بايد بدم؟»
     شهرهاي امروزي ما پرند از سرزمين هايي كه محاسبه گري و دقت اقتصادي در آنها نيست و اغلب رفتارهاي اقتصادي بزرگ منشانه است. از شهرهاي مرزي كه كشاورزي آنها در پاييز دهقانان تازه به دوران رسيده را به مقلدهاي اربابان تبديل كرده تا بزرگ منشي را در دادن پول هاي بي حساب و كتاب بدانند، تا شهرنشينان بالا دستي كه در مكان هاي گران قيمت حاضر شده و براي يك چايي كيسه اي ارزان قيمت، هزينه اي چندين برابر مي پردازند. اين مكان ها بهشت هاي رويايي است كه در آنجا آدم ها احساس بزرگي و مالكيت مي كنند و اگرچه همين احساس نيز وجود خارجي دارد، اما عنصر مهم در حس مالكيت و بزرگي، در پرداخت هاي پولي است كه فروشندگان را به دريافت قيمت هاي غيرعادي عادت مي دهد.
     روزي از همين روزها از يك قنادي در مركز خريدي قيمت شيريني خامه اي را پرسيدم و اول قصد ناپلئوني كرده و سپس شيريني رولتي ساده اي را انتخاب كردم تا حدود يك كيلو در قوطي بريزند. اما در حين پرداخت تفاوت قيمتي سي درصدي مشاهده كردم كه در پاسخ به نوعي مجابم كردند، اما قيمتي كه شفاهي هم گفته بودند، در روي ميز نوشته شده بود: «شيريني تر و خامه اي فلان تومن». به ناچار به چهره هاي عادت كرده فروشنده ها تماشا كردم. آنها عادت كرده بودند كه از ايشان قيمت پرسيده نشود و مطابق شان خريداران با آنها حساب كنند. در اين مكان هايي كه براي فروشنده ها سرزمين هاي بهشتي محسوب مي شود، خريدار، بازتوليدي از ارباب است، هر كه مي خواهد باشد و فروشنده، رعيتي است كه از صدقه سر ارباب قرار است «حال حسابي به زندگي خودش بدهد.»
     رفتارهاي اقتصادي، نتيجه بازسازي فرهنگ هاي آرماني و خلق مكان هاي آرماني از يك قاعده مفهومي ديرين است. ارباب منشي، بزرگ منشي و... سرزمين هاي بهشتي براي فروشندگان و براي خريداران ايجاد مي كند كه در آنجا فارغ از حسابگري هاي زندگي شهري به پرداختن پول هايي بپردازند كه از كشاورزي يا نقل و انتقال هاي زمين و مالكيت شهري براي آنها بر جاي مانده است. اما ماحصل اين نوع ارباب منشي ها، توليد بازارهايي است كه با آدم هاي طبقه متوسطي ساز و كاري ندارند و بيشتر به دنبال مشتري ها و ساخت و ساز فضاهايي هستند كه به ارباب منشي و... فرصت بدهد.
     به نظر مي رسد، فضاهاي شهري ما روزبه روز به ارباب منشي دست بلند مي كند و از حسابگري هاي طبقه متوسطي دوري مي گزيند. حال آنكه همين حسابگري است كه موتور محركه زندگي شهري و عقلانيت اقتصادي است. هر قدر خيزش سرزمين هاي بهشتي براي متصديان خدمات شهري بيشتر شود، شهر از وجوه عقلانيت و حسابگري دوري مي گزيند و برعكس هر قدر سرزمين هاي جهنمي عقلانيت افزوده شوند تا متصديان خدمات خود را به انواع و اقسام نرم افزارها و برچسب هاي قيمت و... مجهز كنند، احتمال اينكه شهرها رو به سوي رشد و برساختن زندگي عادلانه و سالم بياورند، بيشتر است.
    *پژوهشگر فرهنگ عامه شهرنگار: چقدر ميشه؟
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3905 به تاريخ 23/6/96، صفحه 16 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    آثار ديگري از "محمد زينالي اُناري "

  اضمحلال واقعيت
محمد زينالي اُناري، اعتماد 24/4/97
مشاهده متن    
  فوتبال و عقل
محمد زينالي اُناري، اعتماد 4/4/97
مشاهده متن    
  زندگي در زيرزمين
محمد زينالي اُناري، اعتماد 23/3/97
مشاهده متن    
  تفكر فوتبالي
محمد زينالي اُناري، اعتماد 9/3/97
مشاهده متن    
  افسانه هاي امروزي
محمد زينالي اُناري، اعتماد 2/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نوآوري در علوم و فناوري غذايي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 1003)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است