|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/6/23: نامه سرگشاده به رياست محترم جمهوري
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 2968
پنجشنبه سي ام شهريور ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2962 23/6/96 > صفحه 6 (پژواك) > متن
 
      


نامه سرگشاده به رياست محترم جمهوري


نويسنده: اسرافيل چراغي*

سلام بر روح بلند بنيان گذار انقلاب اسلامي، سلام بر شهيدان والامقام اين مرزوبوم، سلام به محضر مقام معظم رهبري مدظله العالي، سلام خدمت رياست محترم جمهوري ايران جناب آقاي دکتر روحاني و سلام آخر به ملت شريف و بزرگ ايران که با خلق حماسه ٢٩ ارديبهشت، مهر تاييدي بر ادامه خدمت حضرت عالي زدند. ما نيز از انتخاب مجدد شما خرسنديم. بي شک نقش فرهنگيان در اين حماسه آفريني ملت عظيم الشان، مانند ادوار گذشته بي نظير بود که واقف به آنيم. رياست محترم جمهوري اسلامي ايران، اين اثرگذاري را نيک مي دانند که راي بيشتر فرهنگيان و خانواده هاي آنها و همچنين تبليغ آنها از روي احساس و پاسخ به بداخلاقي ها نبود. اگر احساس و عواطف در راي فرهنگيان موثر بود، انتظار خلاف آن مي رفت؛ چرا که دلايلي مانند اجرانشدن کامل يا مرحله دوم رتبه بندي ، خبر تخلف در صندوق ذخيره فرهنگيان يا پرداخت نشدن ديون آنها و موارد ديگر، کافي بود که يک انسان متعارف را احساساتي کند. جامعه معلمي در طول تاريخ از همان آغاز نهضت مبارزه عليه طاغوت تاکنون، با درايت و در راستاي مصلحت و پيشرفت کشور حرکت کرده است. فرهنگيان همگام با ساير اقشار جامعه براي حفظ و تداوم انقلاب و آرمان هاي مهدوي آن و توسعه کشور از هيچ سعي و کوششي دريغ نکرده و نخواهند کرد. تقديم نزديک به ٤٠ هزار شهيد معلم و دانش آموز، نمونه اي از دلايل اين ادعاست.
     متاسفانه اين قشر فرهيخته و زحمت کش، اغلب با بي مهري دولت ها مواجه شده و به مطالبات به حق آنها که مطالبات جامعه است، توجهي درخور نشده است. حضرت عالي، در دولت يازدهم، به حوزه سلامت توجهي ويژه کرديد که شايان تقدير و تشکر است؛ اما جناب عالي و صاحب نظران و حتي پزشکان محترم، عقيده دارند بهداشت مهم تر از درمان است. دسترسي به بهداشت مورد انتظار امکان ندارد، مگر با آموزش مداوم و صحيح و اين آموزش و کارکرد آن، هنگامي سودمند خواهد بود که در سنين کودکي و نوجواني صورت بگيرد و در وجود شخص نهادينه شود. کودکان و نوجوانان مستعدتر از ساير گروه هاي سني براي يادگيري و تربيت هستند. به همين دليل بود که امام بزرگوار در نخستين روزهاي پيروزي فرمودند من اميدم به شما دبستاني و دبيرستاني هاست. نه تنها در حوزه سلامت، بهداشت و درمان، بلکه در تمام زمينه هاي کاري جامعه، آموزشي و تربيت مقدم است؛ پس به قياسي، اولويت آموزشي و پرورشي يکي از مهم ترين حوزه هاي کاري يک دولت است.پس از امنيت، آموزش وپرورش جامعه از اهميت فراواني برخوردار است؛ حتي برخي توسعه فرهنگي را زيربناي ساير زمينه هاي توسعه مي دانند؛ چراکه جامعه را افراد آن جامعه مي سازند و افراد جامعه را آموزش وپرورش مي سازد. در اهميت فرهنگ و اخلاق، همين بس که حضرت ختمي مرتبت(ص)، هدف از رسالت خويش را تکميل مکارم اخلاق بيان مي کنند: «انما بعثت لاتمم بعث مکارم الاخلاق». به دنبال اثبات جايگاه اين نهاد در جامعه نيستم؛ چراکه ادله هاي نقلي و عقلي زيادي ثابت کننده اين موضوع است. الحمدالله در اين زمينه در مقام صحبت، استاد و کارشناسي تمام عيار هستيد؛ آنچه اهميت دارد، عمل است. کشورهايي عمل کرده اند و ثمره اش را ديده اند مانند ژاپن، کره جنوبي و ... . اگر ما به نياز به آموزش وپرورش به گونه شايسته بها مي داديم، اکنون دچار مشکلات عديده اي مانند بي کاري، اعتياد و کاهش سن اعتياد، افزايش طلاق و عواقب ناشي از آن، افزايش هنجارشکنان، گسترش ميل افراد جامعه به خودخواهي و نتيجه حاصله آن اختلاس ريزودرشت، تعلق خاطرنداشتن برخي به هويت ملي، ميل جامعه به سمت احساسي شدن به جاي آنکه رفته رفته عقلانيت تقويت شود و نمود آثار عيني آن مانند غوغاسالاري و... ، قانون گريزي، تخريب محيط زيست و... نبوديم. نمي خواهم بگويم آموزش وپرورش قادر است جامعه را مدينه فاضله بکند؛ اما قطع به يقين، با آموزش و تربيت صحيح، ساختن يک جامعه مطلوب و مطابق با معيارهاي ديني و ملي که سعادت دينوي و اخروي آحاد ملت را مهيا مي کند، دور از انتظار نيست. بنابراين براي نيل به اين اهداف سترگ، الزامات و بسترهايي لازم است يکي از اين الزامات، وجود يک فرد شايسته و بايسته از هر نظر در راس اين وزارتخانه است. متاسفانه بايد اذعان کرد در دولت يازدهم و نه در دولت هاي سابق، جز يکي، دو مورد، فرد سرآمد براي اين پست انتخاب نشد. قصد ورود به علل آن را ندارم، مي خواهم انتظارات فعلي معلمان را به سمع و نظر رئيس جمهور برسانم.
     ١- ما وزيري مي خواهيم که بتواند با همکاران خود جايگاه ممتاز اين نهاد را مانند وزير بهداشت تبيين کند. ديدگاه برخي مسئولان محترم را تغيير دهد تا با هم همياري کنند. در اين راستا، وزير بايد خودش را به آب و آتش بزند.
     ٢- ما وزيري مي خواهيم که مصرانه از هيئت محترم وزيران و دولت عدالت محور، بخواهد شکاف دريافتي بين معلمان با ساير کارمندان دولت را که به علت تبعيض و نه بر اساس استحقاق به وجودآمده، حل کند و به فرهنگيان نيز مانند کارکنان ديگر دولت خدمات جانبي ارائه دهند.
     ٣- ما وزيري نمي خواهيم که دنبال وزارت خودش باشد؛ بلکه بايد در پي اداره مفيد وزارتخانه اش باشد.
     ٤- ما وزير خبر نمي خواهيم؛ بلکه وزير عمل مي خواهيم؛ وزيري که به خيال خود باخبر خوش مي خواهد معلمان را غافلگير کند، غالبا چندين ماه بعد از آن عملياتي مي شود. اين وزير به درد خبرنگاري مي خورد. از اين وزيران بايد پرسيد چرا بايد آموزش وپرورش هميشه ديون عقب افتاده داشته باشد؛ آيا با اين اختلاف درآمدي بين معلمان و ساير کارمندان دولت، نبايد عقب افتادگي ديون مايه شرمساري وزير ما باشد. کوتاه سخن آنکه اگر وزير آموزش وپرورش بعد از رئيس جمهور محترم و معاونش در هيئت دولت محور بود و در مجلس نخبه ترين نمايندگان محترم عضو کميسيون آموزش وپرورش شدند و جايگاه معلمان کشور به جايي رسيد؛ همانند برخي کشورها رئيس جمهور براي ماندن فرزندش در خانه به خاطر جشن تولد با احترام به معلمي زنگ مي زند، اجازه مي گيرد، اميد قاطع خواهد بود که در مرحله اول مشکلات آموزش وپرورشي و در مرحله دوم مشکلات کشور با عنايت حق تعالي حل خواهد شد.
    *دبير آموزش وپرورش ناحيه ٣ شهرستان زنجاننامه سرگشاده به رياست محترم جمهوري
    


 روزنامه شرق ، شماره 2962 به تاريخ 23/6/96، صفحه 6 (پژواك)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم دارويي جندي شاپور
متن مطالب شماره 2 (پياپي 1202)، 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است