|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/6/23: اولويت اول دولت؛ ترميم ارتباطات
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3178
دوشنبه چهارم تيرماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2962 23/6/96 > صفحه 9 (رسانه) > متن
 
      


نگاه 
اولويت اول دولت؛ ترميم ارتباطات


نويسنده: حسين گنجي

افکار عمومي به عنوان يک مفهوم سيال، در مقابل مفاهيم غيرسيالي مثل فرهنگ قرار مي گيرد و بيانگر گرايش ها و عقايد موقتي است که در نتيجه تلاش هاي جمعي براي تفسير موقعيت هاي نوپديد به وجود مي آيد و هرچند سياليت دارد، ولي به تکرار وقتي روي دهد بر امر غيرسيال مثل فرهنگ هم تاثير مي گذارد و مديريت درست يا اشتباه آن مي تواند اعتماد عمومي را تقويت يا تضعيف کند. اما اين موقعيت هاي نوپديد، اين اتفاق ها و عقايد موقتي از کجا سر بر مي دارند و افکار عمومي را تشکيل مي دهند و چه کسي بايد بر اين فضا محيط باشد و تبعات بر آمده از آن را با پاسخ گويي يا تشريح يا سکوت مديريت کند؟ شايعه ها اين موريانه هاي افتاده به جان اعتماد عمومي اين شاخص ترين بحران سازان اجتماعي در چه اتمسفري رشد مي کنند. همان طور که گفته اند، شايعه کوششي جمعي است براي تفسير يک موقعيت مبهم اما جذاب. براساس تجارب آزمايشگاهي آلپورت و پستمن، شايعه عموما به توضيح يا تبيين هاي تاييدنشده اي اطلاق مي شود که به يک موضوع، واقعه، يا مسئله عمومي مرتبط است و از شخصي به شخصي ديگر منتقل مي شود و اعتبار خود را از اين تکرار و تواتر مي گيرد. اين موقعيت مبهم ولي جذاب را، اين توضيح و تبيين هاي تاييدنشده را چه کسي يا کساني بايد پيش از آنکه به دنيا بيايند پيشگيرانه جلوگيري کنند و در صورت تولد ناخواسته آن را پرورش و تيمار کنند؟ در هر دو گزاره پيش آمده و سوال مطرح شده، نقش روابط عمومي نقش اول داستان محسوب مي شود. يعني روايت بايد از دل روابط عمومي پرورانده و بيرون بيايد و بعد به شکل يک سناريو در محيط يک مجموعه و در نهايت در بستر يک جامعه مشتري جذب کرده و خود را خوانا کند؛ روايتي که مثل يک قصه مطرح و شنيدني چهار مولفه اساسي را در خود دروني سازي کرده باشد. اولين و مهم ترين مولفه هدف است. هدف از روايت سازي بايد پاسخ گويي به نيازي در جامعه يا سوالات و فرضيات مخاطب باشد. در جامعه که رسانه يا بهتر بگويم رقيب دست به نقد بسيار است، شما نمي توانيد با وعده نسيه کار خود را پيش ببريد و بايد پيش از هرکسي در صدد پاسخ گويي به سوالات و نياز هاي جامعه بر آييد. نياز جامعه را بيش و پيش از هر بخشي روابط عمومي ها مي توانند تشخيص دهند و براي آن در مجموعه خود پرسش ايجاد کرده و جواب را مطالبه کنند. وقتي روابط عمومي نقش مطالبه گري درون سازماني خود را کنار مي گذارد و تمکين کننده درون سازمان و مطالبه گر بيرون از سازمان خود مي شود، خروجي همين وضعيتي مي شود که دولت به آن دچار شده است.
     مولفه اساسي ديگر قهرمان سازي است. در تمامي قصه هايي که نيت روايت آن را داريد بايد صادقانه مخاطب را قهرمان قصه خود بگماريد و از قهرمان سازي خود يا مجموعه و مدير خود به جد پرهيز کنيد. هنر شما قراردادن مجموعه و برند و مدير خود در جايگاه نقش مکمل و ياري گري است که مي تواند قهرمان قصه را به نيازش يا پاسخ سوالش برساند. چالش اساسي شما در اين مرحله حل مشکل مخاطب يا همان قهرمان است پيش از آنکه آن مشکل به بيماري و آن بيماري به فراگيري برسد.
     سومين مولفه گفت وگوست. شما بايد بتوانيد روايتي را برگزينيد که ميان قهرمان قصه و نقش هاي ديگر رابطه و گفت وگو ايجاد شود. به نوعي روابط عمومي ها بايد فاصله را از ميان بردارند؛ برعکس اين چيزي که امروز در ميان روابط عمومي هاي دولت ما شاهد آن هستيم. روابط عمومي اي که خود را سپر مدير يا مجموعه اش بکند که درواقع خود را مانع جريان درست تعامل قرار داده، ناخواسته از يک سو از پشت به مدير و مجموعه خودش در حال چاقوزدن است و از سوي ديگر قهرمان قصه اش را مايوس و ضعيف و شکست خورده مي کند به طوري که ديگر هيچ اميدي يا اعتمادي ميان اين دو شکل نمي گيرد. فراهم کردن شرح مختصر ولي مفيد در جهت باور پذيري و همراهي مخاطب براي اينکه روايت سر پا باشد و موثر افتد و ازميان بردن فاصله تا ديالوگ شکل بگيرد بسيار تعيين کننده است. مجموعه يا مدير بايد شفاف و روشن بگويد چگونه او را در رسيدن به هدفش پيروز مي کند يا از شکست او و زمين خوردن او جلوگيري مي کند. عدم شرح و تبيين درست يک فقدان اساسي است که تکرار ش مخاطب يا افکار عمومي را به نااميدي و ياس و شکست مي کشاند و شکست افکار عمومي شکست همه را منجر مي شود. درواقع همان مرحله اي است که بايد به مخاطبان خود نشان دهيد که چرا برتر از سايرين هستيد و چگونه مي توانيد نيازها و انتظارات آنها را به روشي بهتر برطرف کنيد، يکباره او را با مانع تراشي و بعد عدم توضيح تنها در ميان شايعات ويران کننده رها مي کنيد و در آخر مولفه اي که مي تواند روايت را کارساز و افکار عمومي را مديريت کند، پايان قصه و پيام پاياني آن است همان که اغلب تيتر مي شود و حامل نويد يا گشايشي است. گشايشي که بايد قابليت اينکه پايان يک روايت قرار بگيرد، داشته باشد. گشايشي که در آن اغراق يا تحقيري نباشد. مثل برجامي که در آن اغراق شد و توقعات بي دليلي را ايجاد کرد و پيروزي اي که مي توانست در ميان مخاطبان- در اينجا مردم و افکار عمومي- اميد و انگيزه ايجاد کند، رفته رفته به مدد رسانه هاي مخالف يا شخصيت هاي منفي قصه که هرگز نمي خواهند قهرمان زنده بماند، به سمت نااميدکنندگي و توليد ياس در جامعه حرکت کرد. مثل آب عظيم پشت يک سد که مي توانست با توربيني و برنامه ريزي فوايد بسيار به پايين سطح خود بدهد، با تبرزني هاي بدخواهان و بي برنامه رهاشدنش برخي مزارع پايين دست خود را غرقاب کرد و برخي را بي آب گذاشت. دولت يازدهم در تمامي چهار سال خود بيش از آنکه از محتواي برنامه هايش يا چگونگي اقداماتش ضربه خورده باشد، از نحوه بيان برنامه ها و چگونگي انتقال و انتشار اقداماتش ضربه خورد؛ رويه اي که جز در دو،سه مجموعه که از اهالي فن دعوت به همکاري شد با وجود تمام احساس نيازي که وجود داشت تا آخرين لحظات ادامه پيدا کرد و هيچ تغييري حاصل نشد. رويه اي که اميدوارم در دولت دوازدهم وزرا بيش ازپيش براي آن اهميت قائل شوند. در روابط عمومي منطقي و روال شده در جهان نيمي از راه پيداکردن کلمات مناسب، براي گفت وگو و ارتباط گيري ميان قشر هاي مختلف و مخاطبان متنوع است که بايد از زبان مديران و کليت مجموعه به بيان و نوشتار در بيايد.
     اما نيم ديگر از کار که در هيچ مجموعه در دولت يازدهم من نشاني از اهميت دادن به آن پيدا نکرده ام، نحوه چيدمان کلمات، چگونگي انتشار اقدامات و بستر اجرائي برنامه هاست که بدون مشارکت و همراهي مردم يعني همين افکار عمومي راه به جايي نمي برد و گاهي ديده شده بهترين برنامه ها به دليل پرزنت و معرفي بد هرگز رخت عملياتي و تاثير گذاري به خود نگرفته اند. آنچه تجربه ماخر چهارساله دولت يازدهم هويدا کرده، اين است که دولت با همين سطح اقدامات بدون تغيير در سطح روابط عمومي و بدنه اطلاع رساني و ارتباطي خود با مردم نمي تواند خود را به شخصيتي ياريگر، اميدبخش و توسعه دهنده آن طور که در برنامه ريزي هايش انتظار دارد مخاطبانش بدان وقوف حاصل کنند، تبديل كند. با اين روابط عمومي ها و سازوکار ارتباطي سپر دفاعي گونه و کرخت نمي توان ادعاي دولتي پيشرو و تکنوکرات و چابک را يدک کشيد و سر بزنگاه ها که مي تواند پروژه هاي ملي و بين المللي دولت يکي از آن بزنگاه ها باشد، قطعا اين زخم کهنه سر باز کرده و خود را دوباره و چندباره نشان مي دهد.
    
    نگاه: اولويت اول دولت؛ ترميم ارتباطات
    


 روزنامه شرق ، شماره 2962 به تاريخ 23/6/96، صفحه 9 (رسانه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    آثار ديگري از "حسين گنجي"

  من در گذشته ريشه دارم / پرويز تناولي در گفت و گو با «ايران» به بهانه نمايشگاهش در گالري بوم
حسين گنجي*، ايران 8/9/96
مشاهده متن    
  دولت و مسئله لكنت زبان
حسين گنجي، شرق 15/7/96
مشاهده متن    
  برند شخصي و حل بحران دام خودشيفتگي
حسين گنجي *، شرق 31/4/96
مشاهده متن    
  ملال زندگي در غيابِ هنر / گفت و گو با شهرو خردمند
حسين گنجي، شرق 18/2/96
مشاهده متن    
  بيرون كشيدن روايت كلان از خرد / پيرامون نمايشگاه «آتيش داري؟» پيمان هوشمندزاده در گالري AG
حسين گنجي*، ايران 16/12/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سفينه
متن مطالب شماره 58، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است