|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/6/23: آيا بايد نگران تسلط ماشين بر انسان باشيم؟
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3173
سه شنبه بيست و نهم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2962 23/6/96 > صفحه 10 (علم) > متن
 
      


آيا بايد نگران تسلط ماشين بر انسان باشيم؟
پيامدهاي پيشرفت هوش مصنوعي

نويسنده: محمدرضا دستوراني

تاکنون بشر از مزيت هاي پيشرفت و بهبود هوش مصنوعي بسيار بهره مند شده است و هر روز بر کاربردهاي هوش مصنوعي در زندگي روزمره يا صنايع افزوده مي شود و کمتر پديده اي است که از دستاوردهاي هوش مصنوعي بي نصيب مانده باشد. هر روز ابزار جديدي ابداع مي شود که مي تواند از هوش مصنوعي براي انجام سريع تر و دقيق تر کارها بهره بگيرد؛ از خودروهاي خودران گرفته تا خبرنگاران رباتيک که مي توانند براساس اخبار دريافتي، گزارشي براي رسانه خود تنظيم کنند. اما چندسالي است که برخي از ناظران نسبت به خطرات هوش مصنوعي هشدار مي دهند. آنها بر اين باورند که با رشد سريع هوش مصنوعي، توانايي هاي هوش مصنوعي به زودي به توانايي مغز انسان مي رسد و در مدتي کوتاه، از آن هم پيشي مي گيرد. در مرحله بعد، زماني فرا مي رسد که هوش مصنوعي بر نژاد بشر برتري يافته و حاکم بلامنازع کل سياره زمين مي شود. به بيان ديگر، هوش مصنوعي پيشرفته، صاحب اختيار بشر مي شود. اين سناريويي است که برخي از کارشناسان حوزه هوش مصنوعي براي آينده بشر حدس مي زنند.
     در اينکه روزگاري هوش مصنوعي به پاي هوش انسان مي رسد، شکي نيست فقط موضوع زمان است، به بيان ديگر، اختلاف نظر در اين است که چه زمان، هوش مصنوعي قابليت هايي مانند هوش بشري پيدا مي کند؟ براي مثال «ماسوياشي»، مديرعامل شرکت «سافت بانک» (Softbank)، پيش بيني کرده است عملکرد هوش مصنوعي در سال ۲۰۴۷ از هوش انسان بهتر خواهد شد، اما «ري کرزويل»، سرپرست بخش مهندسي گوگل، که تاکنون موارد زيادي را پيش بيني کرده است، معتقد است هوش مصنوعي تا سال ۲۰۲۹ از هوش انسان پيشي مي گيرد. «ري کرزويل» که به پيش بيني آينده شهرت دارد و موارد مختلفي را پيش بيني کرده و بسياري از پيش بيني هاي او درست بوده است، چندي پيش اعلام کرد طبق پيش بيني هاي او، ۱۲ سال ديگر کامپيوترها داراي هوش انساني خواهند شد و ازآن پس عملکرد هوش مصنوعي از هوش انسان پيشي خواهد گرفت. اين وضعيت با نام «تکينگي فناوري» (singurality) شناخته مي شود. پديده تکينگي فناوري زماني رخ مي دهد که دستگاه هاي مختلف به دليل پيشرفت هاي زياد در فناوري مختلف، مخصوصا هوش مصنوعي، هوشمندتر از انسان شوند.
     به باور برخي از کارشناسان، زماني که هوش ابزارهاي مختلف از هوش بشر بيشتر شود، بشر ترغيب مي شود از اين ابزارها در مغز خود استفاده کند. به باور برخي افراد همين عمل باعث مي شود هوش بشر متحول شود. اما پرسش مهم بعدي اين است که آيا بشر بايد نگران روي دادن چنين اتفاق هايي باشد؟ واقعيت آن است که حدس زدن دقيق وضعيت بشر و نوع تعامل انسان و هوش مصنوعي پس از سبقت هوش مصنوعي از انسان بسيار دشوار است و به همين دليل هم نمي توان به دقت پيامدهاي آن را ارزيابي کرد بااين همه دانشمندان بزرگ عرصه علم و فناوري مانند «ايلان ماسک»، «استيون هاوکينگ» و حتي «بيل گيتس» در مورد اين موضوع هشدار داده اند.
     اما در عوض، برخي ديگر از کارشناسان فناوري بر اين باورند که برتري هوش مصنوعي بر هوش انساني ابعاد نگران کننده اي نخواهد داشت و به ويژه اين تصور که هوش مصنوعي بشر را به بردگي مي گيرد، توهمي بيش نيست که در فيلم هاي علمي-تخيلي ريشه دارد. دليل آنها براي بي مورد دانستن اين نگراني آن است که چند دهه بعد فقط يک يا چند هوش مصنوعي وجود نخواهد داشت که بخواهد مطابق ميل و سليقه خود رفتار کند بلکه ميليون ها ابزار هوشمند وجود دارد که هيچ ارتباط ارگانيک و ازپيش طراحي شده اي بين آنها وجود ندارد. اما افراد ديگري هم وجود دارند که نه تنها نگران پيشرفت هوش مصنوعي در آينده نيستند و مي گويند پيشرفت هوش مصنوعي هيچ تهديدي براي بشر محسوب نمي شود بلکه بر اين باورند پيشرفت هوش مصنوعي، فرصت هاي بسيار خوبي نيز براي پيشرفت هاي چشمگير بشر فراهم مي کند. به بيان ديگر، همان فناوري اي که باعث پيشرفت هوش مصنوعي مي شود، زمينه پيشرفت انسان را نيز فراهم مي کند. به باور آنها پيشي گرفتن هوش مصنوعي از هوش انسان باعث مي شود دستگاه هاي مختلف به انسان قدرت دهند. استدلال اين دسته هم اين است که زماني که ابزارهاي هوشمندتر از مغز انسان ابداع شد، بشر مي تواند چنين تراشه هايي را در مغز خود نصب کند و از توانايي هاي اين تراشه ها بهره مند شود. هرچند نصب تراشه در مغز انسان ممکن است براي بسياري از ما پديده اي شگفت و دور از ذهن جلوه کند، اما بايد اذعان کرد هم اکنون نيز بيماران بسياري، تراشه هايي را در مغز خود نصب کرده اند که توانايي هاي جسمي و بدني آنان را ارتقا مي دهد، پس فراگير شدن نصب تراشه هايي هوشمندتر از مغز انسان تا چند سال ديگر نبايد چندان دور از ذهن باشد. اما همچنان اين پرسش باقي است که با نصب چنين تراشه هايي در مغز، فرصت هايي براي پيشرفت ذهني و جسمي بشر فراهم مي شود و هوش مصنوعي مي تواند به انسان قدرتي بي سابقه ببخشد که نتيجه آن برآورده شدن نيازهاي جديد انسان است، زيرا با تقويت ذهن انسان و شکوفايي هرچه بيشتر آن، توانايي هاي انسان نيز در همه زمينه ها بيشتر مي شود يا نصب چنين تراشه اي اولين گام براي تبديل شدن به برده خودخواسته هوش مصنوعي است؟
    آيا بايد نگران تسلط ماشين بر انسان باشيم؟ / پيامدهاي پيشرفت هوش مصنوعي
    


 روزنامه شرق ، شماره 2962 به تاريخ 23/6/96، صفحه 10 (علم)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    آثار ديگري از "محمدرضا دستوراني"

  اتلاف هم زمان وقت و استعداد / لزوم شناخت درست استعداد دانش آموزان و هدايت تحصيلي آنان
محمدرضا دستوراني، شرق 4/8/96
مشاهده متن    
  تصويربرداري مولكول ها در مقياس اتمي / نگاهي به پژوهش ها و دستاوردهاي برندگان نوبل شيمي ٢٠١٧
محمدرضا دستوراني، شرق 20/7/96
مشاهده متن    
  آسمان پرستاره / تاريخچه طرح رصدخانه ملي ايران
محمدرضا دستوراني، شرق 6/7/96
مشاهده متن    
  تلسكوپي فراتر از انتظار / ١٠ دانستني جالب درباره هابل
محمدرضا دستوراني، شرق 2/6/96
مشاهده متن    
  تراژدي امروز، حاصل غفلت ديروز است / دلايل كاهش ذخيره آب و آينده آبي كشور در گفت و گو با «علي باقري»
محمدرضا دستوراني، شرق 16/5/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آبياري و زهكشي ايران
متن مطالب شماره 6 (پياپي 1106)، بهمن و اسفند 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است