|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/6/23: سازي كه صاحب ِخانه شد
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3157
شنبه پنجم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2962 23/6/96 > صفحه 14 (هنر) > متن
 
      


سازي كه صاحب ِخانه شد
افتتاح «خانه تنبور» با حضور بزرگان موسيقي ايران


سميه قاضي زاده، خبرنگار «شرق»، کرمانشاه: ماجرا از يك تماس تلفني ساده به علي اكبر مرادي، نوازنده برجسته تنبور، آغاز شد. تماسي که خبر از افتتاح خانه تنبور در يكي از روستاهاي كرمانشاه در حوالي دالاهو مي داد؛ افتتاحيه اي با حضور بزرگان موسيقي ايران؛ كيهان كلهر، شهرام ناظري، حسين عليزاده، محمدرضا درويشي و علي اكبر شكارچي. خبر به اندازه كافي جذاب بود كه همسفر استادان موسيقي شوم. جمعي ١٠، ١٢نفره از استادان موسيقي و چند روزنامه نگار از تهران راهي دالاهو شديم. حضور علي اكبر مرادي، نوازنده مهجور تنبور و تلاش هاي ١٠ساله او براي افتتاح اين خانه، در كنار دوستي قديمي و همكاري هاي مختلف او با ديگر استادان موسيقي، همه و همه باعث شده اين جمع كه حتي در تهران هم به سختي مي شود آنها را كنار هم جمع كرد، در اينجا دور هم جمع شوند و اين اتفاق را در بيست ويکمين روز شهريور ٩٦ جشن بگيرند.
    بعد از صرف ناهار سنتي كرمانشاه و استقبال، فعاليت هاي روزهاي گذشته رمق مرادي را گرفته؛ تا آنجاكه رانندگي را به رئوفه، عكاس ما، مي سپرد و تنها براي لحظاتي به چشم هايش استراحت مي دهد. با لهجه شيرين كردي اش به رئوفه مي گويد: «شما امانتيد و براي كمك به ما آمده ايد، با احتياط برو». در تمام راه ما را ميهمان تنبورنوازي هايش مي كند كه از ضبط ماشين در حال پخش است. همين طور كه از كنار مزارع بلال رد مي شويم و كوه هاي دالاهو را از دور مي بينيم، از او مي پرسم استاد چرا اينجا خانه تنبور را درست كرديد؟ مي گويد: «كساني كه اينجا مي آيند، حتما خيلي موسيقي يا تنبور را دوست دارند؛ اينجا آمدن هوسي نيست. وقتي براي كلاس هاي من در تهران از سيستان وبلوچستان مي آيند، براي خانه تنبور هم مي آيند. نگران نيستم. ضمن اينكه زمين اين بنا، ارث پدري من بوده است و من در همين روستا زندگي مي كنم».
    بانزلان عليا را رد مي كنيم و به بانزلان سفلي مي رسيم، از دور بناي زيباي خانه تنبور را بر فراز تپه اي در دشت در كنار درياچه سد آزادي مي بينيم. ساعت سه ونيم بعدازظهر است. ماشين هاي زيادي بيرون محوطه خانه ايستاده اند و صداي سرنا و دهل فضا را پر كرده است. مردان با لباس هاي كُردي و سنجاق سينه هايي كه نشانه موسيقي دارد، روي پله ها و اطراف خانه براي خوشامدگويي ايستاده اند. زنان با لباس هاي رنگارنگ كردي، با روسري هاي شاد، با كودكانشان در دست و بغل، زير نور آفتاب تند شهريور دامنه دالاهو نشسته يا ايستاده اند. گروه گروه مردان، پير و جوان، خودشان را براي رقص كردي آماده مي كنند و فضاي پرشوري را رقم مي زنند. از پيش اعلام شده مراسم ساعت شش شروع مي شود. دسته دسته به تعداد آدم ها افزوده مي شود و استادان موسيقي در هلهله مردم وارد ساختمان خانه مي شوند. طبيعت اطراف چنان همه - به ويژه ما پايتخت نشين ها - را به وجد آورده كه گذر زمان آسان مي شود. مراسم اختتاميه جشنواره كهن آواهاي تنبور و افتتاحيه خانه تنبور در ازدحام جمعيت و فريادهاي شادي مردم به ويژه براي شهرام ناظري و كيهان كلهر كه همشهري هايشان هستند، آغاز مي شود. بعد از خيرمقدم، دو هنرمند سرنانواز و دهل زن لحظات كوتاهي را به اجراي قطعات مي پردازند. بعد از آن، شبستري، مدير اجرائي جشنواره كهن آواهاي تنبور و شاه حسيني، معاون سياسي - امنيتي استانداري كرمانشاه، صحبت هايي درباره افتتاح اين خانه مي كنند و در ادامه، هنرمندان بوكان به اجراي قطعه مي پردازند.
    علي اكبر مرادي، مردي كه تمام اين اتفاق ها به همت او شكل گرفته، ميان تشويق هاي بي امان همشهريانش روي صحنه مي آيد. او حالا شمايل مردي است كه نشدني را شدني كرده. خارج از فضاي پايتخت اتفاقي را رقم زده كه نمي شود ناديده اش گرفت. جانش را گذاشته تا اين اتفاق بيفتد. پشت ميكروفون مي رود: «تنها كسي كه در تمام دنيا به كمك من آمد، بهروز بيات، معمار اين بنا بود؛ اگر ناواردي در آن مي بينيد، از چشم من ببينيد. خوشبختانه آقاي شاه حسيني مشكل ما را حل كرد. مسئولان در دولت آقاي روحاني مشكل مجوز را حل كردند. همين طور همسرم و فرزندم بسيار كمك حالم بودند كه در اين لحظه از آنها سپاسگزارم. اين مركز براي هنر و جايي براي خدمت به هنر است. خانه تنبور براي همه است».
    مرادي در خيل سوت وكف ها بدرقه مي شود تا سيروان خالدي روي سن بيايد و آواز سياه چمانه بخواند.
    محمدرضا درويشي سخنران بعدي است. او كه از كم حرف ترين اهالي موسيقي است، مي گويد: «به عنوان يكي از اهالي موسيقي، خيلي خوشحالم اين جمعيت عظيم را اينجا مي بينم؛ جمعيتي كه به خاطر چيزي جز موسيقي اينجا جمع نشده اند و تنها براي افتتاح تنبورخانه يا جشنواره آمده اند. من شهادت مي دهم كه مرادي ١٢ سال با جان و مال خودش شخصا در اين برهوت به ساخت اين خانه اقدام كرد؛ مكاني كه بدون كمك هيچ نهادي احداث شده است. در دولت هاي پيشين كارشكني ها تا آنجا پيش رفت كه مي خواستند بناي اين خانه را تخريب كنند؛ اما سرانجام اين ادراك به وجود آمد كه اينجا مركزي فرهنگي است براي ساز تنبور، جاي سياسي نيست. به جرئت مي گويم هركسي از احداث و راه اندازي اين خانه ممانعت كرد، مرتكب اشتباه شده است و تشكر مي كنم از هر مسئولي كه سعي در بازگشت به آن داشته است. مرادي بدون هيچ پشتوانه اي جان و مالش را براي اينجا گذاشت. من اميدوارم جوانان، نه تنها از دالاهو، بلكه از ديگر نقاط كشور هم از اين خانه تنبور استفاده كنند.
    بعد از او كيهان كلهر كه به تازگي مجموعه كنسرت هايش با موفقيت به پايان رسيده، روي صحنه آمد و در چند جمله كوتاه خوشحالي اش از وقوع اين رخداد فرهنگي را اعلام كرد و گفت: «خوشحالم بعد از ١٥ سال اين اتفاق افتاده. سال ٨١ بود كه مرادي تصميم به احداث تنبورخانه گوران گرفت و حالا بعد از اين سال ها خوشحالم از اينكه اين آرزو به ثمر نشست».
    در ادامه شهريار و داريوش قبادي دو نوجوان تنبورنواز به دونوازي تنبور پرداختند تا لحظاتي بعد، شهرام ناظري روي سن بيايد. او صحبت هايش را اين طور آغاز كرد: «به هم ولايتي ها و همشهريان خودم سلام مي كنم و از حضورشان متشكرم. اين هميت و غيرت علي اكبر مرادي و مهندس بهروز بيات دوست دوران كودكي من است كه امروز اين خانه افتتاح شده و تشكر مي كنم از هر دوي آنها. بعدها تاريخ درباره اين خانه قضاوت خواهد كرد و نام آنها به نيكي خواهد آمد، كساني كه خواستند تخريب كنند روسياهي بر آنها مي ماند». بعد از صحبت هاي مجري درباره اهميت جايگاه استاد شجريان و شهرام ناظري، ناظري جمعيت حاضر را ميهمان دو قطعه براساس اشعار مولانا و يك قطعه كُردي كرد كه با تشويق فراوان همشهريانش روبه رو شد.
    حسين عليزاده هم در پي سخنان و اجراي ناظري كه در چندسال اخير به شواليه آواز ايران مشهور شده است، روي صحنه آمد و به عنوان شواليه معترض شد. او صحبت هايش را با تشكر از مرادي آغاز كرد و گفت: «نام علي اکبر مرادي نيازي به هيچ عنواني ندارد. به عقيده من اتفاق امروز يکي از بهترين اتفاق ها براي دولت ايران است نه فقط تنبور و موسيقي. ملت ايران هميشه نشان داده وقتي براي عشق دورهم جمع مي شوند هيچ تشنجي و اتفاقي وجود ندارد و نياز به هيچ حفاظتي ندارد. ما ايراني هستيم و ساز تنبور به همه ما تعلق مي گيرد و حتي به شخص خود من که تنبورنواز نيستم نيز تعلق دارد همان طور که هر ساز ايراني و هر فرهنگ ايراني به همه ايرانيان تعلق مي گيرد. ايران يکي از سرزمين هاي بزرگ دنياست که شايد به لحاظ اينکه فرهنگ هاي متنوعي را در خود جاي داده است نظير آن در دنيا کم باشد و حتي از نظر موسيقي بومي به لحاظ اقوام متعددي که وجود دارد، ايران يکي از ثروتمندترين کشورهاي دنياست».
    او افزود: کشور ايران داراي موسيقي بسيار غني است و مردم ايران و دنيا اين مسئله را نمي دانند.
    ساليان بسياري است که به موسيقي کم لطفي شده اما موسيقي به لطف کسي نياز ندارد و در قلب همه وجود دارد و مانند نفس کشيدن هميشه در جريان است. در اطراف ما موسيقي به طور طبيعي وجود دارد و تنها با ساز نواخته نمي شوند؛ مانند يک تابلو نقاشي شده از تصوير يک طبيعت.
    اين آهنگساز در ادامه گفت: من به شهر کرمانشاه غيرت دارم و تا حدودي با موسيقي اين منطقه آشنا هستم و دو هنرمند بزرگ شهرام ناظري و کيهان کلهر متولد اين شهر هستند بنابراين وقتي صحبت از اين دو دوست مي شود، صحبت از دو هنرمند ايراني است که در دنيا محبوبيت دارند اما دو عنوان وجود دارد که بايد از فرهنگ خودمان حذف کنيم. نخست مسئله شواليه است که نمي دانم چرا اينقدر به اين کلمه تکيه مي شود؛ آيا شهرام ناظري به تنهايي گويا نيست؟! وقتي اسم شهرام ناظري برده مي شود قلب همه براي او مي لرزد و نيازي به پسوند شواليه ندارد. عنوان شواليه براي هنرمند بزرگ کشورمان باب خنده خود فرانسوي ها شده است. ما بايد افتخار کنيم شهرام ناظري يک هنرمند ايراني يا کرمانشاهي است و خود من بشخصه براي اينکه ايراني بمانم و حسين عليزاده باشم نشان شواليه را قبول نکردم. هنرمندان ديگري هم قبل و بعد از شهرام ناظري بودند که عنوان شواليه را گرفتند اما هيچ گاه به دنبال اسم خود آن را اضافه نکردند. به طور مثال هيچ کس به آقاي شجريان نمي گويد شواليه و او را محمدرضا شجريان خطاب مي کنند.
    او در ادامه صحبت هايش درباره كلهر گفت: دومين موضوع کيهان کلهر است که همه جا اين هنرمند را کمانچه نواز جهاني مي نامند. يعني ما در جهان کشوري به نام ايران نداريم. چرا هر زمان مي خواهيم جهاني باشيم نام ايران را حذف مي کنيم. کيهان کلهر هنرمند، آهنگساز و کمانچه نواز بزرگ يک ايراني است و نبايد با عناوين برتر دادن غيرايراني باعث تمسخر ديگران شويم. اين جوايز حق اين هنرمندان است و مبارکشان باشد. بعد از صحبت هاي عليزاده، پرتوي كرمانشاهي شاعر پشت ميكروفون قرار گرفت و به ايراد اشعار كردي پرداخت. اجراي هوره و مور از آواهاي باستان لك بخش بعدي مراسم بود. اهداي جوايز به برگزيدگان جشنواره آواهاي كهن تنبور با حضور تمامي استادان حاضر موسيقي ايران پايان بخش اين مراسم بود كه بيش از سه ساعت به طول انجاميد اما بارقه هاي اميد را نه تنها در دل و جان اهالي كرمانشاه كه در دل تمامي ايران روشن كرد.
     در حاشيه: کيهان کلهر و حسين عليزاده با خانواده مشهدي اي که در اعتراض به لغو کنسرت ها راهپيمايي ۶۰ روزه خود را از مشهد به دور ايران آغاز کرده بودند، ديدار و در اين ديدار از حرکت اين خانواده تقدير کردند.
    
    سازي که صاحب ِخانه شد / افتتاح «خانه تنبور» با حضور بزرگان موسيقي ايران
    


 روزنامه شرق ، شماره 2962 به تاريخ 23/6/96، صفحه 14 (هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مديريت ارتباطات
متن مطالب شماره 96، ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است