|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/6/23: مديران دوران ترديد
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3157
شنبه پنجم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2962 23/6/96 > صفحه 14 (هنر) > متن
 
      


از فرط بي خوابي 
مديران دوران ترديد


نويسنده: مهرداد حجتي

دهه ٦٠، دهه ستيز با ستاره بود. ازهمين رو نه تلويزيون ستاره مي ساخت، نه سينما. مشکل در نگاه مديران بود که مي خواستند الگويي ساخته نشود که در زندگي خصوصي احيانا اگر خطايي از آن ستاره سر زد، آنها خود را سرزنش کنند! که حالا چگونه آن خطا را توجيه کنند؟ به همين خاطر سال ها با ستاره سازي مخالفت شد، حتي در زمين فوتبال! چون همان مديران معتقد بودند فوتبال موجب سرگرمي مردم مي شود! همه را از کار و زندگي مي اندازد و اين با آرمان ها نمي خواند! به ويژه آنکه بازيکنان فوتبال از نظر آنها در جايگاهي نبودند که بتوانند ستاره هاي جامعه باشند! ستاره هايي که بتوان به عنوان سرمايه روي آنها حساب کرد و احيانا به عنوان چهره محبوب بر آنها صحه گذاشت. تلويزيون هم فوتبال را به شکل زنده پخش نمي کرد. هيچ مسابقه فوتبالي را زنده پخش نمي کرد، چون همان گروه از مديران هميشه نگران تاثير سوء آن بر مردم بودند. به عبارتي فوتبال را پديده اي غربي مي دانستند که سويه استحماري داشت. تحليلشان هم اين بود که در رژيم گذشته براي دورنگاه داشتن جامعه از گرفتاري هايشان، آنها را به اين وسيله سرگرم مي کرده اند تا نگاهشان به جاي زيرذره بين گذاشتن دولتمردان به سمت ديگري معطوف شود. اين مديران معتقد بودند قصد مديران قبل در همه حوزه هاي فرهنگي، دورنگاه داشتن نگاه مردم از دولت بوده و تنها راه اين کار سرگرم کردن مردم بوده است. به همين دليل در طول نزديک به يک دهه با هر نوع سرگرمي سازي مقابله و هرگونه نمادهاي سرگرمي به کناري نهاده شدند! اما اين وضعيت دوام نيافت، چون مي شد اين گونه فهميد که مديراني آگاه تر به تحليل روشن تري از وضعيت جامعه رسيده اند. براين اساس که اگر همه مردم در زمان گذشته مدام سرگرم همين سرگرمي ها بوده اند پس چه کسي انقلاب کرد؟! پرسشي که مي توانست اساس استدلال مديران دهه ٦٠ را به چالش بکشد و آنها را ناچار به پذيرش تغيير کند؛ يا تغيير خودشان يا تصميماتشان!
    در سال هاي آغازين دهه ٧٠ تلويزيون مخالف سرگرمي، به ناگاه برنامه طنز تدارک ديد؛ برنامه هايي پربيننده که بسياري از همان انقلابيون را هم پاي تماشاي خود نشاند و به يک باره تحولي تازه رقم خورد. پخش فوتبال قطره اي! جاي خود را به پخش زنده مسابقات مهم داد. داربي پرسپوليس - استقلال براي نخستين بار پس از انقلاب به شکل زنده روي آنتن رفت و مردم را غافلگير کرد. سينما هم نفسي کشيد و اجازه يافت غير از مضامين اختلافات زن وشوهري، مضامين ديگري را هم کوک کند و اين چنين دوران تازه اي را آغاز کرد، اما اين همه داستان نبود. فضاي بسته دهه ٦٠، تاثير خود را گذاشته بود. گروهي از مديران همچنان بر همان نگاه پا مي فشردند و گروهي ديگر ادامه آن وضع را اصلا به صلاح نمي دانستند. همين افتراق، دو نگاه را وارد عرصه مديريت فرهنگ کرد؛ دو نگاهي که مدام در طول نزديک به سه دهه فضاي فرهنگي جامعه را دچار قبض و بسط کرد و همچنان هم اين افتراق ادامه دارد. هرگاه مديراني از جنس دهه ٦٠ بر سر کار مي آيند، همان نگاه را اعمال مي کنند و هرگاه مديراني از جنس دهه ٧٠، نگاهي متفاوت از آن مديران را اعمال مي کنند؛ تعارضي که گاه در شکل کلان و خرد مدام خود را نشان مي دهد و همه عرصه فرهنگ و هنر را زير تاثير مي گيرد. زماني که در ابتداي دهه ٧٠، تلويزيون برنامه موفق «نوروز ٧٢» را با درخشش گروهي هنرمند جوان و نوگرا روي آنتن برد، کمتر کسي تصور مي کرد که تا دو دهه بعد، همچنان بسياري از همان جوانان چهره هاي موفق طنز باقي بمانند و سينما و تلويزيون براي جذب مخاطب بيشتر ناچار به استفاده مدام از آنها باشد؛ چهره هايي که دو دهه بعد ديگر جوان نبودند و هر يک سروشکل متفاوتي پيدا مي کردند. مهران مديري، رضا عطاران، سعيد آقاخاني و مهران غفوريان، از موفق ترين هاي آن دوران بودند؛ کساني که در ابتداي دهه ٧٠ با سن و سال کم، کار طنز تلويزيوني را آغاز کردند و دو دهه بعد به عنوان ستارگان بي چون وچراي اين عرصه تجربه هاي پرشماري را رقم زدند، هرچند که ديگر آنها يک «تيم» باقي نماندند و ترجيح دادند تا هر يک جدا از هم تجربه هاي خود را دنبال کنند. اما بااين حال سه نفر از آنها به توفيق هاي چشمگيرتري رسيدند؛ مهران مديري که حالا سرآمد طنزسازان تلويزيوني شده است. رضا عطاران که با چند سريال طنز خود را به عنوان يک طنزپرداز مولف تثبيت کرد و سعيد آقاخاني که تجربه هاي غيرطنز او، همه را غافلگير کرده است. البته همه آن گروه طنازان کماکان چهره هاي طنز اين سال ها باقي مانده اند و اي بسا در سال هاي بعد هم باقي بمانند، اما آنچه تغيير کرد، نگاه مديراني بود که سرگرمي را براي جامعه برنمي تافتند! سرگرمي نه تنها موقعيت اين مديران را متزلزل نکرد، بلکه بر موقعيتشان افزود و آنها را بيش ازپيش تثبيت کرد. استقبال جامعه از سرگرمي هاي تلويزيوني، هم آمار مخاطبان را افزايش داد و هم اين امکان را فراهم کرد تا براي نخستين بار چند چهره گمنام جوان ستاره شوند؛ تابويي که شکسته شد و تلويزيون با تغيير رويکردي اين چنين وارد دوران تازه اي شد. دهه ٧٠ نويد اتفاق هاي تازه مي داد؛ اتفاق هايي که قرار بود از نيمه دوم آن، از «دوم خرداد» ٧٦ رفته رفته آغاز شوند.
    از فرط بي خوابي: مديران دوران ترديد
    


 روزنامه شرق ، شماره 2962 به تاريخ 23/6/96، صفحه 14 (هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار
    آثار ديگري از "مهرداد حجتي"

  ملاقات ويژه با تاركوفسكي
مهرداد حجتي، شرق 10/7/96
مشاهده متن    
  صداي دلخراش خراش خشونت!
مهرداد حجتي، شرق 22/6/96
مشاهده متن    
  هنر دوگانه و هنرمندان دوگانه!
مهرداد حجتي، شرق 16/6/96
مشاهده متن    
  فرياد زدن در نقطه كور!
مهرداد حجتي، شرق 15/6/96
مشاهده متن    
  آينده مبهم ستارگان؟
مهرداد حجتي، شرق 9/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مهندسي آبياري و آب ايران
متن مطالب شماره 30، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است