|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/6/23: انفعال آموزش و پرورش در برابر «بي كاري»
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3178
دوشنبه چهارم تيرماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2962 23/6/96 > صفحه 12 (تخته سفيد) > متن
 
      


يادداشت 
انفعال آموزش و پرورش در برابر «بي كاري»


نويسنده: اعظم پويان*

همگان باور دارند رشد اقتصادي با بهبود آموزش عمومي و باسوادي مردم ارتباط مستقيم دارد اما در عمل آنچه امروز به عنوان خروجي در آموزش و پرورش ديده مي شود، دانش آموزان ديپلمه سرگرداني است که به ريسمان کنکور چنگ مي زنند تا شايد از اين طريق بتوانند مهارت عملي کسب کنند.
     سن قانوني کار در کشور ايران ١٥ سال است. درواقع افراد جامعه در شرايطي به سن قانوني کار مي رسند که هنوز در سيستم آموزش وپرورش در حال تحصيل هستند. اين دانش آموزان وقتي از نهاد آموزش وپرورش خارج مي شوند يا در جست وجوي مهارت هاي عملي براي ورود به بازار کار هستند يا در انتظار داشتن شغل، به ورطه کنکور و تحصيلات تکميلي آن مي افتند. آموزش وپرورش اين روزها نقش پنهان و البته تاثيرگذاري در افزايش آمار بي کاري جوانان دارد. اين روزها دانش آموزان پرورش يافته در سيستم آموزش وپرورش، کنکور را پشت سر گذاشته اند و جمع کثيري به اميد آموزش مهارت هاي تخصصي، راهي آموزش عالي مي شوند. دراين ميان تکليف دانش آموزاني که از طرفي ازسيستم آموزش وپرورش فارغ التحصيل شده اند و از سوي ديگر نتوانسته اند يا نخواسته اند به آموزش عالي راه پيدا کنند، چيست؟ آيا در اين مدت ١٢ سال تحصيل، آن قدر مهارت پيدا کرده اند که بتوانند براي خود حرفه اي فراهم کنند. در شرايطي که مهم ترين سال هاي شکل گيري مهارت ها، دقيقا زماني است که فرد در مدرسه به تحصيل مي پردازد در هيچ ماده قانوني وظيفه آموزش و پرورش ايجاد شغل براي دانش آموز تعريف نمي شود و در هيچ کجا تعريف نشده که دانش آموزان توليد داشته باشند و منابع و درآمدي کسب کنند. تناقض در برنامه ريزي ها از جايي شروع مي شود که مطابق با معيار قانون تعريف سن کار زماني است که همين فرد در نقش دانش آموز در حال کسب علم و شايد کمي مهارت، هنوز پشت ميز و نيمکت ها نشسته است. سن شروع کار در ايران و هم زماني آن با تحصيل در سيستم آموزش وپرورش با کارکرد دوگانه اي روبه رو است. از يک سو کارکرد معطوف به اشتغال و از سوي ديگر کارکرد معطوف به تحصيل در دوره هاي عالي و همين منشا چالش هاي بزرگي در وضعيت بي کاري جوانان اين مرز و بوم است.
     بيش از ٥٧ درصد دانش آموزان در دوره نظري هستند و البته مهارت هاي آموزشي ارائه شده از سوي مراکز فني و حرفه اي هم چندان متناسب با نيازهاي روز بازار نيست. نتيجه آن مي شود که آموزش وپرورش زير سايه نظام آموزش عالي به فراموشي سپرده مي شود و تقاضاي اجتماعي براي دانش آموز کلاس اول اين است که چه مدرسه اي برود که دانشگاه يا رشته بهتري قبول شود.
     بنيان و ريشه بي کاري وقتي گذاشته مي شود که آموزش وپرورش در برابر «اشتغال» که يک تقاضاي اجتماعي است، منفعل عمل مي کند. در سيستم آموزش وپرورش برنامه ريزي براي شاخه هاي نظري صرفا ورود به تحصيلات تکميلي و رفتن به دانشگاه تعريف شده است و رشته هاي فني و حرفه اي که پتانسيل بالايي دارند تا شايد مرهمي بر معضل بي کاري باشند، به دليل نامتناسب بودن با بازار کار چندان تاثيرگذار عمل نمي کنند.
     يکي از شاخص هاي توسعه يافتگي کشورها مقدار هزينه هايي است که صرف آموزش وپرورش مي کنند. درواقع همه کشورها سهمي را براي آموزش وپرورش از محل توليد ناخالص داخلي کشور در نظر مي گيرند. اين سهم در کشورهاي مختلف يکسان نيست. سرمايه اي كه در يك كشور به آموزش وپرورش اختصاص مي يابد، درواقع نشان دهنده ارزشي است كه در آن كشور براي آموزش وپرورش در نظر گرفته مي شود. همه ملت ها باور دارند که كليد رشد هر جامعه اي در گرو پيشرفت وضعيت آموزش وپرورش در آن كشور است. ميانگين سهم آموزش وپرورش از توليد ناخالص داخلي در كشورهاي جهان، حدود پنج درصد است.
     كشورهايي كه اهميت زيادي به آموزش وپرورش مي دهند، رقمي بالاتر از پنج درصد از توليد ناخالص داخلي شان را به آموزش وپرورش اختصاص مي دهند. درحالي كه بسياري از كشورهاي جهان، در تلاش هستند تا سهم آموزش را از توليد ناخالص داخلي بالا ببرند، در کشور ايران از مقدار اين رقم کاسته شده است. گزارش هاي بانک جهاني نشان مي دهد در سال ٢٠١١ اين سهم در ايران، معادل ٤،١ درصد، در سال هاي ٢٠١٢ و ٢٠١٣ اين سهم رقمي برابر با ٣.٣ درصد و در سال ٢٠١٤ اين رقم معادل ٣.١ درصد بوده است. در ايران درصد بالايي از اعتبارات آموزش وپرورش سهم پرداخت حقوق پرسنل مي شود. در سال هاي گذشته تعداد دانش آموزان ١٨ ميليون نفر و تعداد پرسنل يک ميليون نفر بود و اکنون ١٣ ميليون نفر دانش آموز دولتي داريم با ٩٧٠ هزار پرسنل. اين در حالي است که وزارتخانه معتقد است ٩٩ درصد از منابعش را خرج پرسنل مي کند و واقعا چيزي براي افزايش کيفيت دانش آموز نمي ماند. مسئله ديگري كه وجود دارد، پايين بودن رقم توليد ناخالص داخلي در ايران نسبت به كشورهاي توسعه يافته است. اين امر منجر به صرف پول كمتري براي آموزش وپرورش مي شود. به دليل بااهميت بودن بحث آموزش وپرورش در توسعه و رشد كشور در همه زمينه ها، كشورهاي مختلف مي كوشند تا سهم بيشتري از درآمدهايشان را به اين مقوله اختصاص دهند.
     برخي از اقتصاددانان بزرگ دنيا معتقدند از منظر اقتصادي، به ازاي هر يک واحد سرمايه گذاري در آموزش، چهاربرابر ارزش افزوده توليد مي شود که اين رقم در دوره آموزش ابتدايي گاهي تا هشت برابر نيز قابل افزايش است. با اين تعريف و ميزان سهم آموزش وپرورش کشور ايران از توليد ناخالص ملي نمي توان انتظار ارزش افزوده و تاثيرگذاري بر افزايش توليد ناخالص ملي را داشت.
    *روزنامه نگار
    
    يادداشت: انفعال آموزش و پرورش در برابر «بي كاري»
    


 روزنامه شرق ، شماره 2962 به تاريخ 23/6/96، صفحه 12 (تخته سفيد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    آثار ديگري از "اعظم پويان"

  دوراهي متوليان هدايت تحصيلي
اعظم پويان، شرق 30/2/97
مشاهده متن    
  يك سال گذشت
اعظم پويان، شرق 19/1/97
مشاهده متن    
  كودكان جامانده از مهر كجا مي روند؟
اعظم پويان، شرق 1/7/96
مشاهده متن    
  كودكي گمشده «كودكان كار» در محله «ناصرخسرو»
اعظم پويان، شرق 25/6/96
مشاهده متن    
  چه كساني از برگزاري كنكور نفع مي برند؟ / آسيب شناسي آزمون كنكور در نظام آموزشي ايران
اعظم پويان، شرق 24/4/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات ملي كتابداري و سازماندهي اطلاعات
متن مطالب شماره 1 (پياپي 113)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است