|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/6/23: براي نقشم پارتي بازي كردم!
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5135
يكشنبه سوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4922 23/6/96 > صفحه 3 (راديو و تلويزيون) > متن
 
 


براي نقشم پارتي بازي كردم!
گفت و گوي جام جم با عليرضا مسعودي نويسنده و بازيگر «سفر در خانه»

نويسنده: زهرا غفاري

عليرضا مسعودي حالا ديگر به يکي از چهره هاي شناخته شده تلويزيون تبديل شده است؛ فيلمنامه نويسي که بيش از هر چيز با اجراهاي طنز نمايشي اش در برنامه خندوانه معروف شد. با اين حال، مسعودي در وهله اول نويسنده است و تاکنون سريال هاي طنز متعددي به قلم وي روانه آنتن شده است؛ مجموعه هايي چون «قرارگاه مسکوني»، «سه دونگ سه دونگ»، «آقا و خانم سنگي» و اين شب ها «سفر در خانه» به عنوان تازه ترين اثر او از شبکه نسيم در حال پخش است. مسعودي علاوه بر نويسندگي اين سريال در آن بازي هم کرده است.
    
    ايده اصلي نگارش سفر در خانه چطور به ذهنتان رسيد؟ آيا اين مجموعه را بر اساس اتفاقي واقعي در زندگي خودتان نوشتيد يا همه چيز تخيل ذهنتان است؟
    ايده اوليه نگارش اين مجموعه به سال ها قبل برمي گردد. ايده اش بر اساس هيچ اتفاق واقعي و ملموسي نبود. من نويسنده ام و مانند همه نويسندگان ديگر به طرح داستان فکر کردم و ايده و ساختارش در ذهنم شکل گرفت.
    
    سوال قبلي را از اين جهت پرسيدم که بارها گفته ايد فيلمنامه قرارگاه مسکوني را بر اساس خاطرات خودتان از دوران سربازي نوشته بوديد...
    نه، سفر در خانه هيچ پايه و اساس واقعي نداشته است. اتفاقا نگارش اين مجموعه را نخستين بار 9 تا10 سال قبل و بعد از پايان ساخت قرارگاه مسکوني کليد زدم، اما در آن دوره شرايط ساختش مهيا نشد تا اين که سال گذشته کار به مرحله ساخت رسيد.
    
    وقتي بنا شد بعد از 9 تا 10 سال کار را جلوي دوربين ببريد، قطعا لازم بود تغييراتي در متن ايجاد و بخش هايي از آن را به اصطلاح به روز رساني کنيد. داستاني که اکنون روي آنتن مي بينيم، چه تفاوت هايي با طرح اوليه تان دارد؟
    خيلي نه. به هر حال کليت ماجرا همين بود؛ داستان خانواده اي که تصميم دارند بعد از سال ها به مسافرت بروند و حالا مشکلاتي بر سر راهشان ايجاد شده است. با اين حال جزئياتي هم در ذهن داشتم که در شرايط امروز چندان نمي شد اجرايشان کرد و لازم بود سراغ مسائل جديدتر بروم.
    
    مثالي هم مي آوريد؟
    مثلا حدود 12 سال قبل استفاده از گوشي تلفن همراه بسيار کمتر بود، اما الان اين طور نيست و کارکردي وسيع تر پيدا کرده است. جزئياتي از اين دست زياد در ذهن داشتم.
    
    به نظرم مجموعه سفر در خانه با توجه به داستان و حال و هوايش، قابليت پخش در ايام نوروز را هم داشت. خودتان چنين عقيده اي نداريد؟
    اتفاقا ما در ابتداي کليد خوردن و شروع به ساخت مجموعه، به فکر پخش آن در ايام نوروز بوديم اما شرايط مهيا نشد و پخش آن به اواخر تابستان افتاد. البته به نظر خودم شرايط داستان اين قابليت را داشت که تعداد قسمت هايش بيشتر شود و به عنوان مثال تا 30 قسمت هم ادامه پيدا کند. با اين حال مجبور شدم بخشي از اين ماجراها را حذف کنم تا داستان در همين 1817 قسمت به پايان برسد.
    
    در انتخاب بازيگران اين مجموعه هم نقشي داشتيد؟
    بله، با تهيه کننده ها و کارگردان همفکري کرديم و اين گروه را در کنار هم چيديم.
    
    و نقش اکبر را از ابتدا براي خودتان در نظر داشتيد؟
    بله، براي خودم پارتي بازي کردم! (مي خندد.)
    
    شخصيت اکبر چه ويژگي هايي دارد؟ از آنجا که خودتان نويسنده مجموعه هستيد، چقدر در نوشتن اين شخصيت از ويژگي هاي واقعي شخصيت خودتان بهره جسته ايد؟
    شخصيت اکبر خيلي شبيه خودم نيست، با اين حال شباهت هايي هم دارد. به عنوان مثال او هم مثل تمام بچه هاي متولد شهرستان سادگي هايي دارد که براي خودم هم غريب نبود و سعي کردم جزئيات شخصيتش را قابل لمس و عيني بازي کنم.
    
    البته اين سادگي در کنار علاقه اي که اکبر به پريسا (با بازي شهرزاد کمال زاده) پيدا کرده، جذابيت و نمک خاصي هم به شخصيتش داده است.
    دقيقا همين طور است.
    
    داستان سفر در خانه در نگاه اول روايت پيچيده اي ندارد و کاملا يک خطي و ساده است؛ با اين حال همين اتفاقات ساده کاملا ملموس از آب درآمده و جنس شوخي هايش مخاطب را جذب کرده است. دليل اين موفقيت در عين سادگي کار را در چه مي دانيد؟
    بخشي از اين قضيه به اين دليل است که مخاطب مي تواند با کار همذات پنداري داشته باشد و حس کند که با شخصيت هايش آشناست. احتمالا اگر شما هم به اطراف خود نگاهي کنيد، مي توانيد نمونه هايي شبيه شخصيت هاي اين داستان را به شکلي ملموس ببينيد؛ شخصيت هايي که ممکن است شبيه هريک از اعضاي خانواده يا نزديکانتان باشند. اين آدم ها بالاخره جايي در اجتماعمان وجود دارند و جنس ماجرايي که برايشان پيش مي آيد هم ملموس است. همه ما در زندگي خود سفر رفته ايم و براي هرکدام ما اتفاقاتي طي سفر رخ داده است. در نگارش اين داستان سعي کردم همه چيز را واقعي ببينم و به همين دليل است که فضاي داستان مي تواند مخاطبان را جذب کند.
    
    در لحظاتي از داستان، رشته مصيبت هاي رخ داده بر سر شخصيت ها بيش از حد پي در پي و پشت سر هم مي شود. در حين نگارش اين اتفاقات دلتان براي شخصيت هاي مجموعه تان نمي سوخت؟!
    اتفاقا چرا! ضرب المثل معروفي هست که مي گويد «هرچي سنگه مال پاي لنگه» و وصف حال شخصيت هاي مجموعه هم دقيقا همين است. البته اين روال اتفاقات بد هنوز ادامه دارد و هرچه در داستان پيش برويم، اتفاقات تازه تري برسر راهشان رخ مي دهد. با اين حال، اين روال قصه است و رخ دادن همين اتفاقات است که تماشاي يک مجموعه را جذاب مي کند.
    
    الان که سريال به پخش رسيده و روي آنتن رفته است، از نتيجه نهايي کار رضايت داريد؟ بازخوردهايي که از جانب مخاطبان از مجموعه مي بينيد به چه صورت است؟
    الان با گسترش فضاي مجازي بستر جديدي ايجاد شده است و مي بينيم که در اين فضا مردم با هم هيچ تعارفي ندارند. ما ايراني ها هنوز در ارتباطات رودررو و چهره به چهره با هم تعارف هايي داريم و مواردي را رعايت مي کنيم، اما خوشبختانه در فضاي مجازي شرايط به اين گونه نيست و مردم صادقانه حرفشان را مي گويند. اتفاقا همين چند شب پيش امير نوري در صفحه مجازي اش پستي گذاشت و از مردم خواست که نظرشان را در خصوص مجموعه بگويند. جالب اين که از حدود 400 نظري که مردم براي امير گذاشتند، تقريبا 350 نفر گفته بودند مجموعه عالي است، عده ديگري اعلام کرده بودند مجموعه را نمي بينند و تعداد خيلي کمتري هم که نظرشان کاملا محترم بود، نسبت به کار ابراز نارضايتي کرده بودند و آن را دوست نداشتند. خوشبختانه بازخوردهايي که از کار ديده ام خوب است، مردم مجموعه را دوست دارند و توانسته ايم مخاطبان خاص خودمان را پيدا کنيم.
    
    اين روزها مشغول چه کاري هستيد؟
    اخيرا بازي در مجموعه «آرماندو» به کارگرداني احسان عبدي پور را به پايان رسانده ام. فعلا دارم استراحت مي کنم و بعد بايد ببينم پيشنهاد خوبي براي کار هست يا نه؛ اگر پيشنهاد خوبي نباشد خودم مشغول نوشتن مي شوم و دوباره با پارتي بازي يکي از نقش ها را براي خودم در نظر مي گيرم! (مي خندد.)
    
    براي نقشم پارتي بازي كردم! / گفت و گوي جام جم با عليرضا مسعودي نويسنده و بازيگر «سفر در خانه»
    


 روزنامه جام جم، شماره 4922 به تاريخ 23/6/96، صفحه 3 (راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بارآثار ديگري از "زهرا غفاري"

  بچه مهندس هاي كار بلد / نگاهي تحليلي به مجموعه رمضاني شبكه دو
زهرا غفاري، نوشين مجلسي، جام جم 3/4/97
مشاهده متن    
  در نشست نقد و بررسي سريال رمضاني شبكه يك مطرح شد:جهان «سرّ دلبران»، جهان آرزوهايمان بود
زهرا غفاري، جام جم 30/3/97
مشاهده متن    
  شخصيت هاي بي قرار در فضاي حال / جام جم از ساخته شدن فصل جديد «پاهاي بي قرار» خبر مي دهد
زهرا غفاري، جام جم 30/3/97
مشاهده متن    
  كمپين هاي موج ساز تلويزيون / جام جم پويش هاي مردمي موفقي را كه در بستر رسانه ملي شكل گرفتند، بررسي مي كند
زهرا غفاري، جام جم 29/3/97
مشاهده متن    
  دلبرانِ بي اسرار / نگاهي تحليلي به «سرّ دلبران»، مجموعه رمضاني شبكه يك سيما
زهرا غفاري ، نوشين مجلسي، جام جم 28/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي گرگان
متن مطالب شماره 2 (پياپي 66)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است