|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/6/28: لطفاً سكوت كنيد، سكوتي طولاني!
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6745
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6598 28/6/96 > صفحه 22 (فرهنگ و هنر) > متن
 
      


لطفاً سكوت كنيد، سكوتي طولاني!
واكنش هنرمندان به كشتار مسلمانان ميانمار و بي تفاوتي مدعيان حقوق بشر

نويسنده: شكوه مقيمي

اگر قتل عام کودکان در ميانمار نسل کشي نيست، اسمش چيست؟
    
    اينکه در خانه ات نشسته باشي و پا روي پا، اخبار ناامني جهان را گوش کني، براي چندلحظه ناراحت شوي و بعد فراموش کني و در روزمره ات دست وپا بزني، دليلي بر امنيت و آرامش تو نمي شود! انسان، اين موجود پيش بيني ناپذير که هرچه زمين کهنسال تر مي شود، او وحشي تر و به خون تشنه تر مي شود، معلوم نيست چه روزي امنيت پوشالي تو را بر هم بزند و تو را همچون آوارگان سوريه، گرسنگان آفريقا و بي گناهان ميانمار بي خانمان کند. آن وقت شنيدن کلمه صلح است که حال تو را خراب مي کند، ادعاي پوچ کشورهاي صلح طلب و به ظاهر پيشرفته در اجراي حقوق بشر است که خشمت را بيدار مي کند. همان کشورهايي که طبق شاخص جهاني آرام ترين کشورهاي جهانند اما بزرگترين توليدکننده اسلحه ، گرانترين آلت قتل، که اگر دست از توليدش بکشند آرامش ظاهري شان به هم خواهد خورد. عدم واکنش سازمان ملل به نسل کشي ميانمار و منازعه روهينگيا، حاشاي اين فاجعه توسط آنگ سان سوچي، رهبر حزب حاکم ميانمار و برنده جايزه صلح نوبل و متهم کردن رسانه ها به تقويت منافع تروريست ها و حضور نداشتن وي در گردهمايي کنوني سازمان ملل مهر ديگري است بر اشاعه تبعيض و نااميدي در جهاني که تنها مانده است. هنرمندان بسياري به اين سکوت جهاني و حاشاي اتفاقات اخيري که براي مسلمانان ميانمار افتاده، در صفحات شخصي خود در فضاي مجازي واکنش نشان داده اند که در ادامه مي خوانيد:
    پريناز ايزديار/ بازيگر: تصوير خيلي غم انگيزه ولي حتي اين عکس به تنهايي عمق فاجعه را نشون نمي دهد، چند روز گذشته و برايم سوال شده که وقتي از حقوق بشر صحبت ميشه دقيقاً منظور چي هست؟ کدوم حقوق!
    اشکان خطيبي/ بازيگر: قتل عام، نسل کشي، تبعيض نژادي و مذهبي، جايزه صلح نوبل. اينا چه نسبتي باهم دارن؟!
    حميد فرخ نژاد / بازيگر: عجب تناقضي؛ برنده صلح نوبل و عامل مرگ هزاران انسان بي گناه! خانم آنگ سان سوچي، مطمئن باشيد نامتان در سياه ترين صفحات تاريخ در کنار کساني که همچون شما انسانيت را فراموش کرده اند و غرور و خودبيني پيشه کرده اند ثبت خواهد شد، آه مظلوم دامن همه ظالمان را خواهد گرفت در هر لباس و در هر جاي دنيا، دير نيست.
    باران کوثري/ بازيگر: ترسناکه زندگي در دنيايي که کشتن به اسم مذهب و اعتقاد درش آسونه...
    امير جعفري/ بازيگر: خون، آتش، کشتن... چه بسيار شنيده مي شود از زبان خدايان روي زمين...
    صابر ابر / بازيگر: من را ببخشيد، با عکس و يادداشتي تلخ روزتان را شروع مي کنيد! هيچ کس در اين دنيا فرصتي براي ورق زدن عکس هاي اخير در ميانمار را ندارد؟! هيچ کس اين سرهاي بريده و تن هاي متلاشي و تن هاي سوخته را نديده؟ خبر بمب شيميايي و تستش در کره مهم تر است و اتفاقي که به وجود مي آيد يا اتفاقي که به وجود آمده؟ چقدر ترسناکيم ما انسان ها! کدام حيواني براي شبيه نبودن به آن ديگري تنش را مي درد؟! اگر قتل عام کودکان در ميانمار نسل کشي نيست، اسمش چيست؟
    حبيب احمدزاده/ نويسنده و مستندساز: همان طور که افراطي گري داعش ربطي به دين اسلام ندارد، تندخويي و جنايات دار و دسته اين راهب افراطي «آشين ويراتو» هم ربطي به اصل آيين و مکتب بودا ندارد و شايد نقشه اصلي دشمنان بعد از نابودي داعش اين بار، گسترش جنگ و ستيز بين پيروان آيين هاي شرقي و مسلمانان باشد. پيچيدگي اين نقشه ها در تحريک احساسات ما مسلمانان را با تعقل و جديت خنثي کرده و مواظبت شود تا در دام شان نيفتيم. پس بهترين روش آن است که همگي ضمن برخورد ارزشي و قاطعانه با اين جنايتکار و يارانش، خود با برخورد احساسي و افراطي با همه بوداييان اکثر بي گناه، قطعه اي از پازل تفرقه ديني و پايه گذار يک ضد ارزش به نام دشمني جديد، بين مذاهب و آيين ها در جهان نشويم.
    نعيمه نظام دوست/ بازيگر: فرقي نميکنه کجاي اين دنيا باشيم و از چه دين و چه مذهبي باشيم، مهم اينه که انسان باشيم و صلح طلب و از هرچه جنگ و نابودي و خشونت دوري کنيم. جنگ و مرگ در هرجاي دنيا جز نابودي و نکبت چيزي رو باخودش نمياره بخصوص مرگ کودکان در هرجاي دنيا دردناک و غم انگيزه.
    رضا مولايي / بازيگر: آدم، اگه آدم بود که دنيا اين شکلي نبود.
    پوريا پورسرخ / بازيگر: پايان تلخ روياي يک کودک مسلمان روهينگيايي... نسل کشي در ميانمار... کسي ميتونه تا آخر عمرش اين صحنه هارو فراموش کنه؟ لعنت به دنيايي که اين اتفاقات داره توش عادي ميشه و بوي روزمرگي مي گيره.
    مهدي کوشکي/ بازيگر و کارگردان تئاتر: دردي ست غير مردن آن را دوا نباشد، پس من چگونه گويم کاين درد را دوا کن. اُفلياي کوچک آرام خوابيده، لطفاً سکوت کنيد. يک سکوت طولاني.
    مريم معصومي/ بازيگر: منو ببخش که تو اينگونه فرشته وار در آب گِل آلود به خواب ابدي فرو رفته اي... گفتن از توانم خارج است.. ما کجا زندگي مي کنيم؟! انگار نامش زمين است! و ما کيستيم! انگار نام مان انسان است...
     رامبد جوان نيز با انتشار کاريکاتوري با عنوان «نسل کشي مسلمانان روهينگيا را محکوم مي کنيم» به کشتار مسلمانان ميانمار و سکوت مدعيان حقوق بشر واکنش نشان داد.
    
    
    لطفاً سکوت کنيد، سکوتي طولاني! / واکنش هنرمندان به کشتار مسلمانان ميانمار و بي تفاوتي مدعيان حقوق بشر
    


 روزنامه ايران، شماره 6598 به تاريخ 28/6/96، صفحه 22 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار
    آثار ديگري از "شكوه مقيمي"

  گفت و گو با سياوش عالي پور، كارگردان نمايش «دي و بهمن شصت هزار و پنج» از اهواز: خوزستان هنوز در جنگ است
شكوه مقيمي، ايران 8/11/96
مشاهده متن    
  گفت و گوي «ايران» با حميد پورآذري، مدير بخش خارج از صحنه جشنواره تئاتر فجر: تئاتر خياباني نيازمند خانه تكاني است
شكوه مقيمي، ايران 4/11/96
مشاهده متن    
  تئاتر شهرستان را هم ببينيد / گفت و گوي «ايران» با محمدحسن نيازي، كارگردان «پيانيستولوژي» از مشهد
شكوه مقيمي، ايران 27/10/96
مشاهده متن    
  گفت و گو با علي شمس، نويسنده و كارگردان «شب دشنه هاي بلند»: جشنواره مكان گفت و گوست / جشنواره در برخي دوره ها محل معرفي چهره هاي متفاوتي در حوزه هاي مختلف بوده است
شكوه مقيمي، ايران 25/10/96
مشاهده متن    
  شهر بزودي عطسه بلندي مي كند / گفت و گوي «ايران» با بامداد افشار و اصغر پيران به بهانه كنسرت - پرفورمنس «شهر- بازي»
شكوه مقيمي، ايران 10/8/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مهندسي آبياري و آب ايران
متن مطالب شماره 29، پاييز 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است