|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/7/1: شناسايي 250 گور دخمه اشكاني «وستمين» مازندران
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6830
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6601 1/7/96 > صفحه 7 (اجتماعي) > متن
 
      


شناسايي 250 گور دخمه اشكاني «وستمين» مازندران
جنگ هاي پارتيزاني و حكومت فدرالي دو ميراث بازمانده دوره اشكانيان است


نيم نگاه
    
    «وستمين» نامي است که هيات باستان شناسي روي اين محوطه اشکاني مي گذارد. هيچ ردپا يا سند تاريخي که نشان بدهد در دوره اشکاني جايي به نام «وستمين» بوده، وجود ندارد. مثل بسياري از سايت هاي تاريخي؛ محوطه را تيغ بولدوزرهاي شرکت گاز کشف مي کند؛ باستان شناسان هم نام نزديک ترين روستا را روي محوطه اي که يک پروژه عمراني پيش روي آنها قرار داده، مي گذارند
    بررسي باستان شناسان تا به امروز 6 هکتار آثار فرهنگي را شناسايي کرده که با عرصه و حريم 15 هکتار مي شود. کارشناسان حدس مي زنند که حداقل با 250 گوردخمه رو به رو باشند

    
    باستان شناسان باوجود بيرون کشيدن اشياي سفالي و فلزي بسياري از گورستان اشکاني «وستمين» مازندران هنوز نمي دانند مردمي که در 2200 سال پيش در اين نقطه زندگي کرده اند، چه کساني هستند! شناخته شده ترين فرد اين گورستان اشکاني «سرباز پارتي» است که تدفين متفاوتي با ساير متوفيان دارد. به گزارش خبرنگار اعزامي روزنامه ايران و آن طور که «عبد المطلب شريفي» سرپرست باستان شناسي اين محوطه مي گويد اشکانيان 13 نوع تدفين داشته اند که هيات کاوش تا به امروز دو نوع تدفين را در اين گورستان کشف کرده؛ جنيني و طاق باز. سرباز اشکاني به همراه لباس و زره جنگي اش به صورت طاق باز دفن شده تا تنها فردي باشد که هويت آن براي باستان شناسان مشخص است! شريفي در تازه ترين کاوش ها احتمال مي دهد با 250 گوردخمه در اين گورستان روبه رو باشد اما همچنان وسعت اين محوطه براي تيم باستان شناسي مشخص نيست! معلوم نيست که کاوش ها در آينده چه چيز ديگري را پيش روي باستان شناسان مي گذارند! شريفي اعتقاد دارد که وستمين نقش موثري در ميان شهر اشک آباد(عشق آباد) و تا دامغان(صد دروازه) در دوره اشکاني بازي کرده است!
    
    گورستان وستمين در کجاي تاريخ قرار دارد؟
    «وستمين» نامي است که هيات باستان شناسي روي اين محوطه اشکاني مي گذارد. هيچ ردپا يا سند تاريخي که نشان بدهد در دوره اشکاني جايي به نام «وستمين» بوده، وجود ندارد. مثل بسياري از سايت هاي تاريخي؛ محوطه را تيغ بولدوزرهاي شرکت گاز کشف مي کند؛ باستان شناسان هم نام نزديک ترين روستا را روي محوطه اي که يک پروژه عمراني پيش روي آنها قرار داده، مي گذارند. براساس تعريفي که شريفي از اين نام مي دهد وستمين يعني «ميان دره.» در ميان دو شهر مهم اشکاني ها عشق آباد(اشک آباد) و دامغان!تيم باستان شناسي آن طور که شريفي مي گويد سعي کرده اند گورها را به شيوه اي بازکنند که معماري آنها از بين نرود. او گوردخمه هاي به دست آمده در اين محوطه را از منحصربه فردترين گوردخمه مي داند. هر گوردخمه از سه بخش راهرو(مستطيل شکل)، ورودي(قوسي شکل) و دخمه تشکيل مي شود.
    
    کشاورزي روي محوطه 2 هزار ساله
    جغرافيايي که مجري طرح براي انتقال لوله گاز انتخاب مي کند از دل زمين هاي کشاورزي مي گذرد. شريفي اعتقاد دارد که کشاورزان بخشي از ردپاهاي اشکانيان را از بين برده اند اما نشانه اي وجود ندارد که آنها از وجود گورستان اشکاني خبردار شده باشند. امسال دومين فصل کاوش باستان شناسان هم خيش کشاورزان را از رونق انداخت. آنها شکايت به مجامع قضايي مي برند. در نهايت پژوهشگاه ميراث فرهنگي محکوم به پرداخت «اجرت المثل» زمين ها به کشاورزان مي شود. به گفته شريفي، اين جريمه توسط پژوهشگاه به کشاورزان پرداخت مي شود. بررسي باستان شناسان تا به امروز 6 هکتار آثار فرهنگي را شناسايي کرده که با عرصه و حريم 15 هکتار مي شود. کارشناسان حدس مي زنند که حداقل با 250 گوردخمه رو به رو باشند که بي شک داشته هاي زيادي را پيش روي باستان شناسان مي گذارد. هرچند باتوجه به نتايج دو کاوش انجام گرفته به نظر مي رسد که تيم باستان شناسي بايد پر و پيمان تر از اين تعداد کارشناسي باشد که روي محوطه کار مي کنند. تيم باستان شناسي در اين دو فصل اشياي بسياري به دست آورده که بخشي از آن در موزه اي در ساري به نمايش گذاشته شده و بخشي از آن هم انبار شده است!
    
    مردماني جنگجو
    شريفي در جنگجو بودن اهالي وستمين شک ندارد. خنجرها و شمشيرهاي زيادي که در48 گور کشف شده او را به اين نتيجه رسانده است، گورهايي که برخي از آنها خانوادگي است. مثل زن و شوهري که 2200 سال پيش در اين نقطه دفن شده اند. اشکانيان به دنياي پس از مرگ اعتقاد داشتند، دنيايي که در آن متوفيان گرسنه مي شوند و نياز به غذا دارند. براي همين در کنار آنها مواد غذايي هم گذاشته شده است. در يک گور که متعلق به فردي بزرگسال و يک کودک است تخم مرغ گذاشته اند. کنار اشياي سفالي کودک 4 تخم مرغ وجود دارد و کنار فرد بزرگسال 7 تخم مرغ. تيم باستان شناسي سه تدفين اسب را هم در کنار اجساد يافته است. به گفته شريفي، اسب ها همزمان با مرگ صاحبشان کشته و در کنار متوفي دفن شده اند. او درباره علت کشتن شدن اسب ها هم مي گويد: «آنها اعتقاد داشتند که يک جنگجو در دنياي پس از مرگ هم نياز به اسب براي مبارزه دارد.» شريفي از کشف سفال ها و مهرهاي بي نظير در گورها خبر مي دهد و مي گويد: «در ابتدا گمان مي رفت که مهرهايي از جنس قير از خوزستان آورده شده باشد اما غاري در 800 متري منطقه پيدا کرديم که رگه هايي از قير طبيعي داشت.» به گفته شريفي، اشکاني ها دو سيستم در دنيا راه اندازي کردند که هنوز هم کاربرد دارد؛ يکي نحوه حکومت فدرالي بود که امروز در امريکا و روسيه اجرا مي شود و ديگري هم جنگ هاي پارتيزاني. اشکاني ها را پارتي ها هم مي گويند.
    
    کشاورزان آتش به جان درختان انداختند
    قصه وستمين از تصميم شرکت گاز براي رساندن گاز عسلويه-خانگيران سرخس به سه استان شمالي مازندران، گيلان و گلستان شروع مي شود. وقتي کارگران به محوطه اشکاني مي خورند، مسير حفر لوله گاز هم عوض مي شود. هرچند اين تغيير مسير، محوطه اشکاني وستمين را از تيغ پروژه نجات داد اما به تخريب بخش زيادي از درخت هاي منطقه منجر شد. در طرف ديگر گورستان زمين هاي باير بيشتري ديده مي شود. اين سوال پيش مي آيد که چرا حالا که شرکت گاز مسير جايگزين را انتخاب کرده؛ اين مسير را که درخت کمتري درآن قطع مي شد، انتخاب کرد. شريفي مي گويد: «چون مسير بسيار طولاني تر از مسير انتخابي مي شد.» او همچنين تاکيد مي کند اين مسير کم درخت تر در ادامه به جنگل هاي انبوه مي رسيد و در نتيجه درخت بيشتري در ادامه قطع مي شد. شرکت گاز تا به امروز همکاري بسيار خوبي با پژوهشگاه ميراث فرهنگي داشته است. در مجموع 2 ميليارد و 620 ميليون تومان براي نجات بخشي داشته هاي تاريخي وستمين پرداخت کرده است.
    اما قطعي درخت تنها به پروژه انتقال گاز محدود نمي شود. کشاورزان منطقه براي افزايش زمين هاي کشاورزي اقدام به آتش زدن درختان کهنسال قطور کرده اند تا با خشک شدن آنها زمين زراعي بيشتري نصيب شان شود؛ شيوه کهنه خطرناکي که کم کم سرزمين هاي سبز شمالي را به جغرافياي بدون درختي تبدل کرده که ديگر در چشم مسافران اين منطقه بوي شمال نمي دهد!
    شناسايي 250 گور دخمه اشکاني «وستمين» مازندران / جنگ هاي پارتيزاني و حکومت فدرالي دو ميراث بازمانده دوره اشکانيان است
    


 روزنامه ايران، شماره 6601 به تاريخ 1/7/96، صفحه 7 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 45 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله فيزيولوژي گياهان
متن مطالب شماره 3 (پياپي 803)، Spring 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است