|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/7/1: اردوگاه نگهداري كودكان كار غير ايراني تعطيل شد
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3912 1/7/96 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


آسيب هاي اجتماعي 
اردوگاه نگهداري كودكان كار غير ايراني تعطيل شد
انتقاد دبير مرجع ملي كنوانسيون حقوق كودك از نحوه ساماندهي كودكان كار و خيابان

برگرفته از: اعتماد

نحوه ساماندهي كودكان كار و خيابان، دبير مرجع ملي كنوانسيون حقوق كودك را هم به اعتراض واداشت. روند جديد ساماندهي كودكان كار و خيابان كه از ١٥ شهريور ماه آغاز شد و بيشترين تمركز را هم بر كودكان دستفروش پايتخت داشت، از سوي فعالان اجتماعي، برخي اعضاي شوراي شهر تهران، متوليان حقوق كودك در انجمن هاي غير دولتي و برخي مسوولان دولتي از جمله وزير تعاون، مورد انتقاد قرار گرفت از اين بابت كه نحوه برخورد با اين كودكان را شبيه به جمع آوري اراذل و اوباش تلقي مي كردند و نسبت به «دستگيري و بازداشت» اين كودكان معترض بودند. اگرچه طي روزهاي گذشته، مسوولان سازمان بهزيستي كشور كه متولي اجراي طرح ساماندهي كودكان كار و خيابان هستند، در گفت وگوهاي جداگانه، منكر «بازداشت و دستگيري» كودكان كار شدند و حتي در پي اعتراض وزير تعاون هم قرار شد كه در نحوه ساماندهي بازنگري شود، اما همچنان طرح ضربتي برخورد با كودكان كار مورد انتقاد مسوولان نهادهاي فعال در حقوق كودك است. مظفر الوندي، دبير مرجع ملي كنوانسيون حقوق كودك هم روز گذشته با انتقاد از رويه جديد ساماندهي كودكان كار گفت: «شيوه فعلي جمع آوري كودكان كار شيوه درستي نيست و بايد از منشا توليد اين پديده، شروع به كار كنيم. اصلا كلمه جمع آوري، نقض حقوق كودك است و تجربيات متعددي از سال هاي گذشته داشتيم كه جواب نداد. در خيابان هيچ اتفاقي نمي افتد چرا كه امروز جمع مي كنند و فردا دوباره همين رويه است.»
    الوندي افزود: «متاسفانه در ساماندهي كودكان كار به مباني قانوني كه از قبل تجربه شده توجهي نمي شود. ما در اين خصوص آيين نامه مرتبط با شوراي ساماندهي كودكان كار داريم كه وزارت تعاون متولي آن است و سال ٨٤ مصوبه ساماندهي به تصويب دولت رسيد و دستمايه قانوني خوبي است و اگر بر اساس همان مصوبه فعاليت ها انجام شود، بسياري از كارها درست مي شود. اما شيوه فعلي، شيوه درستي نيست و در ماده ٤٥ قانون حمايت از خانواده ذكر شده كه هر تصميم اجرايي و قضايي بايد با رعايت مصلحت باشد و هر كسي مي تواند اين را تشخيص دهد كه اين اقدام فعلي به منفعت كودك يا به ضرر اوست.»بخشي از اعتراض متوليان حقوق كودك نسبت به روند فعلي ساماندهي كودكان كار، متوجه مغايرت اين اقدامات با قوانين و آيين نامه هاي مصوب بوده در حالي كه اين روند، بايد از جنبه ديگري نيز مورد انتقاد باشد. سال هاست كه فعالان حقوق كودك نسبت به پايمال شدن حقوق كودكان كار در كارگاه هاي پنهان و زيرزميني معترضند: كودكاني كه در آجرپزخانه ها، كارگاه هاي كفاشي و مكانيكي و جوشكاري و قاليبافي و صدها از اين نوع مشغول به كارند و اتفاقا، بسيار كمتر از ساير همسالان خود مورد توجه قرار مي گيرند. هم از نگاه قانون و هم از نگاه جامعه. بازرسان وزارت تعاون كه موظف به بازرسي از كارگاه ها و بررسي شرايط كارگران هستند، طبق آيين نامه ها و مقررات مصوب، اجباري به بازرسي از كارگاه با كمتر از ١٠ كارگر ندارند و اتفاقا، كودكان، اغلب در اين كارگاه به كار گمارده مي شوند كه ميزان توليد كارگاه چندان سودآور نيست و كارفرما، به هر نحو سعي دارد از حاشيه هزينه كرد خود كاسته و به سود و بازدهي ريالي بيفزايد. جامعه هم معمولا براي اين كارگران كوچك دل نمي سوزاند چون كار و بازدهي آنها اصلا در معرض چشم عوام نيست كه ناامني هاي گريبانگيرشان، به فضاي مجازي راه يافته و منجر به اقدامات بهتر شود. در واقع، كودكان كار و خيابان كه امروز به دستمايه چالش دولت و جامعه تبديل شده اند، صرفا آن بخش از نماي عيان پايمال شدن حقوق كودكان فقير ايران هستند در حالي كه سويه هاي اين حق كشي در جامعه بسيار گسترده است: ازدواج هاي زودهنگام، محروميت از تحصيل به دليل فقر، كودك آزاري، همه از موارد تضييع حقوق كودكان است. روز گذشته، احمد ميدري: معاون رفاهي وزارت تعاون در گفت وگو با فارس خبر داد كه ۱۱۰ هزار كودك بازمانده از تحصيل در مقطع ابتدايي در كشور شناسايي شده اند كه كه از اين تعداد ٥٥ هزار و ٦٥ كودك تحت پوشش نهادهاي حمايتي – سازمان بهزيستي كشور و كميته امداد - هستند و سرپرستان ٧ هزار و ٢١٧ كودك، معلوليت را و سرپرستان ٨ هزار و ١٥ كودك، فقر را دليل محروميت از تحصيل كودكان شان اعلام كرده اند. الوندي سخني هم با مدافعان حقوق كودك داشت و از سكوت آنان در ارايه شكواييه به مراجع قضايي انتقاد كرد و گفت: «براساس ماده ٦٦ آيين دادرسي كيفري، به سازمان هاي مردم نهاد فعال حقوق كودك اجازه داده شده كه اگر در جايي تضييع حقوق كودك را ديدند، بتوانند شكايت كنند و دادگاه نيز مكلف است اين مساله را بپذيرد. در اصلاح اين ماده در قانون دايمي توسعه ششم، هر مدافع حقوق كودكي اگر اساسنامه اي داشته باشد و در هر نقطه كشور موردي از نقض حقوق كودك ببيند، مي تواند به دادگاه مراجعه كند. متاسفانه كسي جرات شكايت از اين موضوع را به لحاظ فرهنگي ندارد و كساني كه مدافع حقوق كودك هم هستند، از ظرفيت قانوني كه قانون در اختيارشان قرار داده استفاده نمي كنند يا اطلاع كافي ندارند.»
    اما به دنبال اظهارات الوندي، احمد خاكي: معاون امور اجتماعي بهزيستي استان تهران در گفت وگو با ايسنا از آخرين آمار ساماندهي كودكان كار و خيابان در تهران خبر داد و گفت: «در جريان طرح جذب و ساماندهي كودكان كار كه از ۱۳ شهريورماه در تهران آغاز شده، ۲۵۵ كودك به مراكز ياسر، شهداي افسريه و بعثت بهزيستي ارجاع داده شده كه ۱۷۸ نفر آنان اتباع غيرايراني هستند. تعداد كل كودكان پذيرش شده را در اختيار نداريم زيرا آمار دقيق در اختيار فرمانداري تهران است.» اما به دنبال اين اظهارات، آخرين خبري كه روز گذشته منتشر شد، اعلام تعطيلي اردوگاه نگهداري كودكان كار واقع در ورامين بود كه خاكي، در گفت وگوي خود با ايسنا اعلام كرده بود اردوگاه مسگرآباد، متعلق به فرمانداري تهران بوده اما روز گذشته حبيب الله مسعودي فريد، معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي كشور در گفت وگو با تسنيم با اعلام خبر تعطيلي اردوگاه مسگرآباد در ورامين كه به نگهداري كودكان كار و خيابان غيرايراني اختصاص يافته بود گفت: «در حال حاضر هيچ يك از كودكان كار و خياباني در اين مركز نگهداري نمي شوند. پس از اطلاع از وضعيت كودكان دستور داده شد اين اردوگاه خالي شود. ٨ نفر اين كودكان كه سن شان بين ٧ تا ١٢ سال بود در يكي از مراكز بهزيستي تهران ويژه كودكان ساماندهي و بقيه نيز در ساير مراكز بهزيستي نگهداري مي شوند. بر اساس آمار بيش از ٧٣ درصد از كودكاني كه طي دو هفته پيش در تهران جمع آوري شده اند از اتباع بيگانه هستند كه قرار است به اداره اتباع تحويل شوند و از خانواده هاي شان براي عدم حضور فرزندان شان بر سر چهارراه ضمانتنامه گرفته خواهد شد.»
    آسيب هاي اجتماعي: اردوگاه نگهداري كودكان كار غير ايراني تعطيل شد / انتقاد دبير مرجع ملي كنوانسيون حقوق كودك از نحوه ساماندهي كودكان كار و خيابان
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3912 به تاريخ 1/7/96، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 45 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله گياه شناسي ايران
شماره 2 (پياپي 2402)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است