|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/7/5: چشم انداز پسا همه پرسي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7026
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6605 5/7/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


اول دفتر 
چشم انداز پسا همه پرسي


نويسنده: سيدعلي خرم*

شادي ها و هياهوها در اقليم کردستان عراق با خاتمه همه پرسي پايان يافت و زمان جمع بندي مردم کُرد از اين اقدام فرا رسيده است. سوالات، فراوان است؛ آيا از نظر حقوقي، اقليم کردستان موازين حقوق بين الملل را براي انجام اين همه پرسي رعايت کرده و اکنون منشور ملل متحد و حقوق بين الملل از اين همه پرسي حمايت مي کنند؟ آيا حمايت سياسي جهان را به همراه دارد؟ آيا از نظر حقوقي و سياسي، حمايت و رضايت دولت مرکزي بغداد که شرط مهم حقوق بين الملل براي هر همه پرسي استقلال است را در کنار خود مي بيند؟ آيا از نظر اقتصادي، امروز آنها و فرداي آنها از ديروزشان بهتر است؟ آيا حمايت ايران و ترکيه را به عنوان شرکاي اصلي تجاري و امنيتي خود جلب کرده اند؟ آيا از نظر انساني، کردها بيشتر محبوب اقوام خود و ملت هاي همسايه شده اند؟ مردم ايران که کردها را مردم اصيل ايراني مي دانند و تاريخ خود را در آنها جست وجو مي کنند، نگران سرنوشت آنها هستند. در يک نگاه اجمالي، پاسخ به اين سوالات و سوالات مشابه منفي به نظر مي رسد. شايد به اين دليل بود که جهان تقريباً به طور يکپارچه در مورد اين همه پرسي موضعي مخالف و منفي گرفت. در يک تحليل سنجيده مي توان دريافت دغدغه اصلي جهان در خاورميانه، مبارزه با تروريسم داعش و پايان دادن به حکومت خودخوانده اين افراط گرايان در عراق، سوريه و افغانستان است و هرگونه مانع تراشي در اين راه، به معناي نجات داعش و ايجاد راه فرار براي تروريسم است. آقاي مسعود بارزاني با انحراف افکار خاورميانه از مبارزه با داعش به سوي همه پرسي استقلال اقليم کردستان، در اين راه خدمت کرد. اين دليل اصلي مخالفت امريکا وغرب با همه پرسي در اقليم کردستان و درخواست به تعويق افتادن آن محسوب مي شود. دولت مرکزي و مردم عراق هم که از اين اقدام کردها عصباني و رويگردان شده و آن را خيانت کردها در يک مقطع حساس به خود تلقي مي کنند. ترکيه و ايران هم که به خاطر جلوگيري از پايه ريزي يک تنش مستمر و عميق در منطقه، با اين همه پرسي مخالفت جدي و از همه ابزار هاي خود براي نشان دادن اين مخالفت استفاده کرده اند. اکنون راه هاي هوايي اقليم کردستان به جهان مسدود شده و علاوه بر عراق، ايران و ترکيه، برخي ديگر نظير قطر هم پروازهاي خود را قطع کرده اند. ترکيه اعلام کرده نفت کرکوک که توسط اقليم کردستان به خارج صادر مي شد را قطع مي کند و 15 تا 18 ميليارد دلار واردات اقليم کردستان از ترکيه و ايران نيز در حال توقف است. دولت بغداد هم نيروهايش را در کرکوک مستقر و اعلام حکومت نظامي کرده که به معناي خارج کردن تاسيسات نفتي کرکوک از سيطره اقليم خواهد بود. بنابراين همه علائم حاکي از ناکامي، درگيري و برادرکشي و به قول آقاي اردوغان در کنار قحطي و گرسنگي است. اکنون اين سوال براي مردم منطقه پيش مي آيد که آيا رهبري کردهاي عراق راه درستي را براي مردم رنجديده کرد ترسيم کرده است؟ آيا با اين همه هزينه که طي روزها و هفته هاي آينده ابعاد بيشتري از آن روشن خواهد شد، صرف مي کند که مردم کرد خود را در معرض نابساماني قرار دهند؟ آيا آقاي مسعود بارزاني براي رهايي از مشکلات رهبري در ميان کردها، مردم اين اقليم را در بدترين شرايط به سوي يک روياي پرهزينه سوق نداده است؟
    در ديدگاه حقوق بين الملل، اصل تعيين سرنوشت براي رهايي از استعمار، تدوين و تنظيم گرديد و براي اينکه مورد سوء استفاده و بهانه برخي رهبران قوميت ها قرار نگيرد که کشورها را به صورت دومينو در معرض تجزيه قرار دهند، از يکسو آن را با اصل حفظ و احترام به تماميت ارضي و حاکميت ملي کشورها مسدود کرده و از سوي ديگر تعيين موارد استثنايي استقلال قوميت ها را در اختيار شوراي امنيت سازمان ملل متحد قرار داده است.
    همان طور که گفته شد، اولويت منطقه مبارزه با داعش است و هيچ عامل انحرافي نبايد اين موضوع را تحت الشعاع قرار دهد. ظرف 14 سال گذشته که حکومت مرکزي عراق سرگرم احياي ساختارهاي خود بوده و تروريسم بي امان به جان ملت عراق افتاده و حکومت مجبور به مقابله با آن بوده، کردهاي عراق از اين موقعيت براي تقويت حکومت خود سوء استفاده کرده اند. همين امر باعث شده شيعيان و عرب هاي سني به همه پرسي براي استقلال اقليم کردستان عراق واکنش منفي نشان دهند. ايران و ترکيه آن طور که طي چهار دهه گذشته نشان داده اند، با هر حرکتي در راستاي استقلال يک کشور کردي مخالفند زيرا مي تواند سرآغاز بي ثباتي و تجزيه ساير کشورهاي همسايه از جمله ترکيه و ايران باشد. ترکيه در اين رابطه وضع شکننده تري دارد. زيرا از يکسو بيش از 10 استان کردنشين دارد و از سوي ديگر سال هاست بين ترکيه و کردهاي اين کشور جنگ رسمي صورت گرفته و مي تواند آتش زير خاکستر را دوباره روشن کند. بنابراين پيش بيني مي شود ايران و ترکيه در يک جبهه واحد به کنترل اوضاع پرداخته و از دفاع از امنيت ملي خود از هيچ اقدامي فروگذار نکنند. دو دولت عراق و سوريه که در وضعيت بي ثباتي به سر مي برند، اين همه پرسي را طبيعتاً برنمي تابند و در اولين فرصت به دفاع از حاکميت و تماميت ارضي خود خواهند پرداخت. اين شرايط براي ايران و ترکيه که کشورهاي مقتدر و سر پا هستند، به مراتب جدي تر بوده و هرگونه ترديد از سوي اين دولت ها براي دفاع از تماميت ارضي، از سوي ملت هايشان و افکار عمومي به عنوان کوتاهي در وظايف تلقي مي گردد. بنابراين کردهاي عراق، ترکيه، سوريه و ايران نبايد انتظار داشته باشند اين قبيل دولت ها در قبال همه پرسي فرصت طلبانه اقليم کردستان عراق، فرش قرمز بگسترانند و بلکه بدانند وضعيت حاضر نمي تواند ملاک قضاوت کردها براي تشکيل بي دردسر يک دولت کردي قرار گيرد و آينده آبستن حوادثي خونبار خواهد بود.
    
    
    *استاد دانشگاه حقوق بين الملل
    
    اول دفتر: چشم انداز پسا همه پرسي
    


 روزنامه ايران، شماره 6605 به تاريخ 5/7/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 56 بار
    آثار ديگري از "سيدعلي خرم"

  اروپا در چالش سرنوشت برجام و ترامپ
سيدعلي خرم، شرق 13/6/97
مشاهده متن    
  از بلوف تا تهديد
سيدعلي خرم *، شرق 30/5/97
مشاهده متن    
  معضل ثامن الحجج و تجربه جهاني
سيدعلي خرم *، شرق 7/5/97
مشاهده متن    
  براي ترديد و دو دلي دير است
سيدعلي خرم *، شرق 20/4/97
مشاهده متن    
  وضعيت خطير
سيدعلي خرم *، شرق 10/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مديريت فرهنگ سازماني
متن مطالب شماره 50، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است