|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق96/7/25: شرح درخشش بانوان ورزشكار
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3364
سه شنبه 23 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2988 25/7/96 > صفحه 18 (ورزش) > متن
 
      


شرح درخشش بانوان ورزشكار
گفت و گو با هيلدا حسيني خواه، نويسنده كتاب تاريخ ورزش زنان در ايران

نويسنده: اشرف باقري

هر اتفاق مبارکي، دلايلي مبارک دارد. اتفاق مبارک اين روزها در حوزه زنان، پيشرفت چشمگير و کم مانند آنان در فعاليت هاي ورزشي است، به گونه اي که شاهديم، خبر امتيازآوري و پيروزي فردي و گروهي آنان، درخششي تازه به صفحات ورزشي رسانه هاي ايران بخشيده است. اين مهم، نشان مي دهد که زنان، رويکردي جدي و تازه به ورزش پيدا کرده اند و با جديت و پشتکار مثال زدني، در حوزه هاي گوناگون ورزشي، مشغول عرضه توانمندي فردي و گروهي خويش اند. بي ترديد، نگاه فراجنسيتي و برابري خواه برخي مسئولان فدراسيون هاي ورزشي نيز در ايجاد اين توفيق ملي بي تاثير نبوده است. کتاب تاريخ ورزش زنان در ايران، حاصل تلاش هيلدا حسيني خواه، خبرنگار و مترجم و نخستين گزارشگر واليبال بانوان در راديو ورزش، به تازگي منتشر شده است. در شرايطي که شنيده مي شود برخي بانوان ورزشکار به دليل ممنوع الخروج شدن از سوي همسرانشان، از شرکت در مسابقات خارجي و بين المللي بازمانده اند، انتشار اين کتاب مي تواند بازخواني ديگري از ارزش زنان ورزشکار و توجه به حقوق اجتماعي آنها باشد. به اين بهانه با هيلدا حسيني خواه درباره روند انتشار اولين کتاب تاريخ ورزش زنان ايران گفت وگو کرده ايم.
    
     ايده انتشار کتابي با عنوان تاريخچه ورزش بانوان ايران چگونه شکل گرفت؟
     ورزش بانوان، جايگاهي در رسانه هاي ايران نداشت و هنوز هم سهم چندان قابل توجهي در رسانه ها ندارد. اين در حالي است که موفقيت هاي چشمگيري در ورزش بانوان در سال هاي اخير به دست آمده است. از سويي، برخلاف آنچه درباره پيشينه نداشتن ورزش بانوان گفته مي شود، ورزش بانوان ايران در رشته هاي مختلف، سرشار از سابقه تاريخي است. براساس شواهد تاريخي، سال ١٣٠٨ يک مسابقه دووميداني در تهران قديم و در منطقه شمال شرقي برگزار شده که نخستين مسابقه رسمي تاريخ ورزش بانوان ايران به شمار مي رود؛ هرچند منابع چندان دقيق نيست. منظور اين است که ورزش بانوان در ايران سابقه اي قابل توجه دارد و با کمي ارفاق به حدود صد سال مي رسد. ابتدا قرار بود نگارش و تاليف اين کتاب به صورت گروهي باشد، اما پس از مدتي فقط من ماندم و کاري را که شروع کرده بودم، رها نکردم. براي جمع آوري مطالب کتاب به ده ها نفر مراجعه کردم، مصاحبه هاي طولاني گرفتم و با بزرگ ترين کارشناسان ورزش ايران هم کلام شدم. حاصل اين زحمات، ٨٩٨ صفحه مطلب بود، اما بنا به دلايلي از اين تحقيق جامع، ٢٠٣ صفحه به صورت خلاصه چاپ و تاسف آورتر اينکه بخش مهم و ضروري کتاب حذف و به همين راحتي، بخش مهمي از تاريخ ورزش بانوان ايران کنار گذاشته شد.
    
     اين کتاب دقيقا چه دوره زماني را دربر مي گيرد؟ قديمي ترين سند و خبر درباره ورزش بانوان متعلق به چه سالي است؟
     اين کتاب بازه زماني صدساله اي را دربر مي گيرد. همان طور که گفتم، سال ١٣٠٨ نخستين مسابقه ورزشي (دووميداني) در ايران برگزار شد و قبل از آن نيز فعاليت هايي به صورت محدود وجود داشته است، اما چون منبع موثقي نداشت، در کتاب ذکر نشد. به هرحال، اگر بخواهيم به صورت رسمي تر نگاه کنيم، از دهه ٢٠ شمسي شروع مي کنيم و به دهه ٩٠ مي رسيم. بازهم بايد تاکيد کنم بخش مهمي از تاريخ ورزش بانوان ايران که حاصل تحقيقاتي طولاني بود، بنا به دلايلي از کتاب حذف شد و کليت کار از بين رفت.
    
     براي گردآوري اطلاعات و احيانا انتشار آنها به مشکلي برنخورديد؟
     دقيقا به خاطر همين مشکلات بود که بخش مهم تاريخ ورزش بانوان حذف شد. متاسفانه من بي تجربه بودم و اسپانسر کتاب نيز بي اطلاع از ورزش بانوان. اين کتاب قرار بود هم دربرگيرنده تاريخ ورزش بانوان باشد و هم به زبان طنز و با استفاده از کاريکاتور، بيانگر وضعيت گذشته و حال ورزش بانوان؛ اما تمام کاريکاتورها مناسب تشخيص داده نشد و با اينکه هزينه زيادي صرف دستمزد کاريکاتوريست شد، همه طرح ها از کتاب بيرون آورده شد.
    
     شما در رسانه ها درباره ورزش و به ويژه ورزش بانوان مي نويسيد. به گمان شما، برجسته شدن ورزش بانوان و درخشيدن بانوان ورزشکار در شرايط فعلي به چه دلايلي اتفاق افتاده است؟
     هيچ چيز نيست جز خودباوري. شايد امکانات، بهتر و بحث آموزش نيز جدي تر گرفته شده، اما آنچه سهم زيادي در موفقيت ها دارد، انگيزه خود ورزشکاران است. همين الان هم ورزشکاران با موانع بسيار زيادي روبه رو هستند، اما با انگيزه و سماجت به آنچه هدفشان بوده، رسيده اند. به عنوان يک خبرنگار، موارد حيرت انگيزي را ديده ام. پدري که سر تمرينات آمده و دخترش را به باد کتک گرفته يا پدر ديگري که براي جلوگيري از ملي پوش شدن دخترش در يکي از تيم هاي ملي، او را در ١٨سالگي وادار به ازدواج با مردي ٣٥ساله کرده است. مواردي در ورزش بانوان اتفاق مي افتد که واقعا تکان دهنده است و کسي هم از آنها خبر ندارد. برخي از آنها را به چشم ديده ام. البته غيرمنصفانه است که در پيشرفت ورزش بانوان، نقش برخي فدراسيون ها را ناديده بگيريم. تفکرات جنسيتي در برخي فدراسيون ها کاملا واضح است درحالي که در بعضي فدراسيون ها هيچ تفاوتي بين بخش زنان و مردان وجود ندارد تا پيشرفت ها و افتخارات زيادي براي همان فدراسيون رقم بخورد. انتشار کتابي در حوزه ورزش بانوان ايران را به فال نيک مي گيرم و اميدوارم سبب ساز آشنايي هرچه بيشتر با دختران و زنان ورزشکار و قهرمان شود و انگيزه فعاليت بيشتر را براي دختران نوجوان و جوان فراهم کند تا به ورزش با عنوان فعاليتي سلامت آفرين و نشاط آور و افتخارآفرين توجه بيشتر و جدي تري نشان دهند.
    
     به نظر مي رسد بخش قابل توجهي از درخشش بانوان ورزشکار در حوزه معلولان و پارالمپيک بوده است.
     ورزش جانبازان و معلولان در سال هاي اخير، حجم قابل توجهي از افتخارات متعدد داشته است. بخش مهم اين افتخارات به رقابت هاي پارالمپيک برمي گردد. هم اکنون در فدراسيون جانبازان و معلولان، بخش بانوان، پررنگ تر از بخش آقايان است و همين موضوع باعث شده موفقيت هاي زيادي در اين حوزه رقم بخورد. اهميت ورزش معلولان و جانبازان و موفقيت هاي اين حوزه باعث شد بخش جداگانه اي به اين موضوع اختصاص يابد.
    
     اگر در ارتباط با اين کتاب و آنچه احيانا از قلم افتاده است، سخني هست، بگوييد.
     باز هم بايد تاکيد کنم بخش مهم اين کتاب از دست رفت؛ بخش هايي که تاريخ ورزش بانوان را به دقت مورد بررسي قرار داد و برخي چهره هاي ورزشي را که مادر ورزش بانوان ايران محسوب مي شوند، معرفي کرد؛ همانند طاهره طاهريان. تلاش مي کنم براي چاپ هاي بعدي، تمام اين موارد گنجانده شود، ضمن اينکه چاپ اول کتاب، گرفتار اشتباهات نگارشي شد و به شدت ناراحتم کرد. به هرحال اميدوارم ورزش بانوان ايران، بسيار بيشتر از اينها مورد توجه قرار بگيرد.
    شرح درخشش بانوان ورزشکار / گفت و گو با هيلدا حسيني خواه، نويسنده کتاب تاريخ ورزش زنان در ايران
    


 روزنامه شرق، شماره 2988 به تاريخ 25/7/96، صفحه 18 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بار
    آثار ديگري از "اشرف باقري"

  حَيَوان خبر ندارد ز جهان آدميت
اشرف باقري، جام جم 29/5/93
مشاهده متن    
  بيشتر مراقب باشيم
اشرف باقري، جام جم 11/7/92
مشاهده متن    
  دلهره مادرانه
اشرف باقري، جام جم 24/8/91
مشاهده متن    
  براي كودكان اين جهان
اشرف باقري، جام جم 17/7/91
مشاهده متن    
  بهارانه زيستن را بياموزيم
اشرف باقري، جام جم 26/12/89
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات آب و خاك ايران
متن مطالب شماره 6 (پياپي 4906)، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است