|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/7/26: دلم مي خواهد كُره اي باشم
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6649
چهارشنبه يكم آذر ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6621 26/7/96 > صفحه 9 (گزارش) > متن
 
      


دلم مي خواهد كُره اي باشم
روانشناسان رابطه معنادار تب كُره اي شدن و احساس نياز به تغيير جنسيت را تاييد مي كنند

نويسنده: محمد معصوميان

نازنين دختر 19 ساله اي است که تمام زندگيش عشق به کره جنوبي است. او روي کوله پشتي و پوليوري که پوشيده برچسب هايي به زبان کره اي زده. او حالا دو سال است که تصميم گرفته از ايران برود و در سئول زندگي کند. هفته اي سه بار با مادرش به کلاس خصوصي زبان کره اي مي رود و هر روز با گوش کردن به آهنگ ها و ديدن سريال ها تمرين مي کند. او دلباخته خواننده ها و بازيگران کره اي است و اتاقش پر از عکس هاي آنها. اما اين داستان تنها داستان نازنين نيست. به گفته روانشناساني که با آنها صحبت کرده ام دختران و پسران جوان زيادي در ايران عاشق کره جنوبي هستند. دختران و پسراني که تمام آرزويشان ديدن هنرمندان کره اي است و شايد بهتر باشد بگويم؛ کره اي شدن. اين روانشناسان تاييد مي کنند که با تب کره اي شدن مواجه هستيم تا جايي که حتي بعضي ها مي خواهند عمل تغيير جنسيت بدهند تا شايد از اين طريق بيشتر شبيه کره اي ها شوند. در اين مرحله است که پدران و مادران ناچار از مراجعه به روانشناسان هستند. در اين جلسات بزودي مشخص مي شود که ادعاي مطابق نبودن روح و جسم درست نيست و نيازي هم به عمل تغيير جنسيت نيست، بلکه ريشه قضيه خيلي ساده در هيجان کره اي شدن است. کره اي شدن؟ چرا و به چه دليل؟
    اولين پرده از داستان عشق ايراني ها به کره جنوبي از سريال هاي تلويزيوني شروع شد. سريال هايي که هر شب مردم را پاي تلويزيون ميخکوب مي کرد. قصه هايي از مردان دلير و جنگجو يا زناني که پا به پاي مردها کار مي کردند. «جواهري در قصر» و «امپراطور دريا» با بازيگراني که بسرعت به دل مردم راه پيدا مي کردند تب کره را در ايران شعله ور کردند. آن زمان تي شرت ها و عکس هاي اين بازيگران بخوبي به فروش مي رفت و رستوران هاي آسياي شرقي تهران هر روز شلوغ تر مي شد. اما کار به اينجا ختم نشد و شبکه هاي ماهواره اي با انبوهي از سريال هاي 500 قسمتي هم روي موج آمدند. چه کسي فکر مي کرد اين تب ريشه بدواند و حالا تبديل به نوعي فرهنگ گريزي و آموزش زبان و رقص و آشپزي و حتي جنسيت گريزي شود. آيا با تغيير جنسيت مي شود شبيه دختران و پسران کره اي شد؟ اگر بشود که به دردسرش مي ارزد!
    احمد اخوان روانشناس را در دفترش ملاقات مي کنيم. او از دختران و پسراني مي گويد که براي مشاوره در مورد تغيير جنسيت به دفتر روانشناسي مي آيند. نوجواناني در سنين بين 15 تا 20 سال: «از فروردين تا حالا 13 پرونده که 9 پرونده متعلق به دختران و چهار پرونده متعلق به پسران بوده با تفکرات ترنس داشته ايم. سال پيش هم 25 پرونده داشتيم. اغلب مراجعه مي کنند تا ما خانواده ها را راضي کنيم که آنها عمل کنند يا برعکس؛ خانواده ها مراجعه مي کنند که آنها را پشيمان کنيم. معمولاً هم بعد از آزمايش غدد مي فهميم هيچ مشکلي وجود ندارد. بعد از مشاوره هم متوجه تاثيرپذيري آنها از فيلم ها و سريال ها و خوانندگان کره اي مي شويم و شروع مي کنيم به درمان.»
    اخوان براي ما از شکل لباس پوشيدن شبيه به هم مراجعين مي گويد؛ دختراني که لباس پسرانه مي پوشند و پسراني که موهاي خود را صاف مي کنند و روي صورتشان مي ريزند: «بيشتر آنها بدون کلاس رفتن و در خانه زبان کره اي ياد گرفته اند و آنقدر مسلط هستند که به راحتي به اين زبان صحبت مي کنند. اغلب هم از طبقه اجتماعي متوسط به بالا هستند.» وي از دختري مي گويد که هر روز به خواننده مورد علاقه اش ايميل مي زده و به او ابراز عشق مي کرده و تمام آهنگ هايش را هم از حفظ بوده.
    نازنين و مادرش از کلاس خصوصي زبان کره اي بيرون مي آيند. فقط مي شود از روي نمادها و کلمات کره اي که روي لباس و کيفش زده فهميد که او از عاشقان کره است. آنها را توي حياط موسسه آموزش زبان خارجي مي بينم. مادرش زني جوان است و آن طور که خودش مي گويد هفته اي سه بار با هم به کلاس خصوصي مي آيند و قصدش اين است که بزودي براي ادامه تحصيل دخترش به سئول بروند. از او مي پرسم چرا کره جنوبي؟ مي گويد: «هر دوتا عاشق کره هستيم و خب اين همه آدم به جاهاي مختلف دنيا مهاجرت مي کنند و ما هم کره جنوبي را دوست داريم.»
    انگار از سوالم خوشش نيامده. نازنين وسط حرف مي آيد و با تعصب از علاقه اش به کره مي گويد: «من مردمش را خيلي دوست دارم. با چند نفرشان توي شبکه هاي اجتماعي دوستم. باهم حرف مي زنيم و بعضي وقت ها توي زبان کمکم مي کنند. حتي يکي از آنها ايران آمد و همديگر را ديديم. خيلي مهربان و دوست داشتني هستند.» مادرش ساکت با چشماني که تنگ شده و مشکوک به سوال و جواب ها گوش مي دهد. از نازنين در مورد علاقه اش به موسيقي و سريال هاي کره اي مي پرسم. لبخند روي لبش مي آيد و با ذوق خاصي از عشقش به خواننده ها و گروه هاي موسيقي کره اي مي گويد: «آرزوي من است يک بار برم کنسرتشان. آنقدر به در و ديوار اتاقم عکس شان را زده ام که بعضي شب ها خواب مي بينم وسط کنسرتم.»
    به دفتر خانم روانشناسي در خيابان ميرداماد مي روم که به صورت تخصصي روي جوانان و نوجوانان کار مي کند اما دوست ندارد نامي از وي در گزارش درج شود. او براي ما از تعداد بالاي مراجعيني مي گويد که براي تغيير جنسيت به مطبش مي آيند و معتقد است رابطه معني داري بين مراجعين تغيير جنسيت با علاقه آنها به سريال ها و انيميشن ها و موزيک هاي کره اي وجود دارد: «نوجوانان خيلي زيادي با اين گرايش ديده ام و معتقدم همبستگي مثبتي بين کساني که اختلال هويت جنسي دارند با علاقه مندي آنها به سريال ها و فيلم هاي خارجي بخصوص کره اي وجود دارد. در واقع مي توان اين طور گفت که هر نماد يا مدلي که تفاوت زن و مرد را به حداقل مي رساند، مي تواند آسيب زا باشد.»
    او براي ما از فيزيک مردان و زنان شرق آسيايي مي گويد و اينکه سخت مي شود فقط از روي صورت تشخيص داد که فرد مرد يا زن است و شايد يکي از دلايل اين گرايش ها در نوجوانان نيز همين نوع فيزيک و صورت باشد: «البته نمي شود به راحتي گفت فقط به خاطر ديدن فيلم و سريال کره اي اين اتفاق مي افتد و حتماً دلايل ديگري هم وجود دارد.»
    فهميدن دليل واقعي اين همبستگي بين مردان و زنان جواني که مي خواهند تغيير جنسيت بدهند و تماشاي فيلم هاي کره اي کار راحتي نيست. حتي براي روانشناساني که در اين گزارش با آنها صحبت کرده ام هم موضوع کمي پيچيده است. آنها معتقدند بايد در اين زمينه کار آزمايشگاهي و پژوهشي ويژه اي انجام داد. اما مصطفي زارعان روانشناس کودک و نوجوان مساله را از زاويه ديگري بررسي مي کند. او از پژوهشي در دانشگاه شهيد بهشتي مي گويد که بر روي محتواي قصه هاي درسي سه کشور ايران، ژاپن و آلمان انجام شده: «در اين پژوهش بيشترين مفهومي که در دروس ايراني تکرار شده، مطيع بودن است. آلماني ها پشتکار و پيشرفت و ژاپني ها پايبندي به ارزش هاي گروهي و پيشرفت را بيشتر مد نظر دارند. بنابراين وقتي ما در کتاب هاي درسي روي مطيع بودن تمرکز مي کنيم و از طرف ديگر نمادهاي فرهنگي مناسبي براي نسل جديد توليد نمي کنيم، خيلي عجيب نيست که اين پديده ها اتفاق بيفتد.»
    زارعان از مراجعه پسري مي گويد که از اعتماد به نفس پاييني برخوردار بوده و عشق بي حد و اندازه اي به رقص کره اي داشته: «تمام زندگي اش را براي ياد گرفتن زبان کره اي و رفتن از ايران گذاشته بود. دلش مي خواست در کره درس بخواند و رقص ياد بگيرد.» او نيز يکي از دلايل علاقه جوانان و نوجوانان ايراني به کره اي ها را فيزيک و شکل صورت کره اي ها مي داند: «آنها صورت معصوم و کودکانه اي دارند و اين معصوميت گرايش را بيشتر مي کند.»همين چند روز پيش بود که خبري از حضور يک خواننده ترکيه اي در ايران بحث داغ شبکه هاي اجتماعي شده بود.
    خواننده اي که براي افتتاح يک رستوران به تهران آمد و با هجوم طرفدارانش مواجه شد. هواداران براي گرفتن سلفي سر از پا نمي شناختند و اين شور و اشتياق آنها حتي براي خود آقاي خواننده هم عجيب بود. طرفداران ترکيه، کره، آلمان، فرانسه يا امريکا؛ شايد هيچ يک از اينها اتفاق جديدي نباشد و تنها الگوهاست که تغيير مي کند. کشور بعدي کجاست، برزيل يا بلاروس؟
    
    نيم نگاه
    اولين پرده از داستان عشق ايراني ها به کره جنوبي از سريال هاي تلويزيوني شروع شد. سريال هايي که هر شب مردم را پاي تلويزيون ميخکوب مي کرد. قصه هايي از مردان دلير و جنگجو يا زناني که پا به پاي مردها کار مي کردند. «جواهري در قصر» و «امپراطور دريا»با بازيگراني که بسرعت به دل مردم راه پيدا مي کردند تب کره را در ايران شعله ور کردند. آن زمان تي شرت ها و عکس هاي اين بازيگران بخوبي به فروش مي رفت و رستوران هاي آسياي شرقي تهران هر روز شلوغ تر مي شد.
دلم مي خواهد کُره اي باشم / روانشناسان رابطه معنادار تب کُره اي شدن و احساس نياز به تغيير جنسيت را تاييد مي کنند
    


 روزنامه ايران، شماره 6621 به تاريخ 26/7/96، صفحه 9 (گزارش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 60 بار
    آثار ديگري از "محمد معصوميان"

  كاسبي در سوله هاي زلزله / وقتي پاي شهر فروشي به مراكز مديريت بحران مي رسد
محمد معصوميان، ايران 1/9/96
مشاهده متن    
  «پرند» روي گسل مهر / زلزله كرمانشاه ، عيار مناسبي براي محك استحكام مسكن مهر است
محمد معصوميان، ايران 24/8/96
مشاهده متن    
  خانه هايي كه به جاي اتاق، مغازه دارند / گشتي در شهرك آبشناسان؛ جمعيت 11 هزار نفر، امكانات صفر
محمد معصوميان، ايران 21/8/96
مشاهده متن    
  آدم هايي كه در «مهر» فراموش شده اند / گشتي در فازهاي مسكن مهر« شهر پرند»
محمد معصوميان، ايران 13/8/96
مشاهده متن    
  نمايشگاه مطبوعات؛ از انتظار تا واقعيت
محمد معصوميان، ايران 10/8/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه خانواده و پژوهش
متن مطالب شماره 36 (پياپي 1403)، پاييز 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است