|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/7/27: «هوش مصنوعي»، دين جعلي «گوگل» شكست خورد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6945
سه شنبه 20 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6622 27/7/96 > صفحه 8 (فناوري) > متن
 
      


«هوش مصنوعي»، دين جعلي «گوگل» شكست خورد


نويسنده: ميثم لطفي

خدمات اينترنتي، موتورسيکلت هاي خودران، اتومبيل هاي بدون راننده و ... از بزرگترين پروژه هاي موفق دره سيليکون بود و هر کدام از آنها توانست به ميزان قابل ملاحظه اي روي زندگي روزمره همه مردم جهان تاثير بگذارد و سطح کيفي آن را ارتقا دهد. پروژه ديگري که از هم اکنون پيش بيني شده است و در آينده نه چندان دور همه کاربران به نوعي از آن تاثير مي پذيرند؛ هوش مصنوعي است. ولي يکي از مهندسان سرشناس دره سيليکون که پيش تر از مديران شرکت گوگل محسوب مي شد سازماني تاسيس کرده است که هسته مرکزي آن را هوش مصنوعي تشکيل مي دهد. او در اين سازمان اقدام به ايجاد يک دين جعلي کرده است که پيروان آن يک ساختار هوش مصنوعي را به عنوان خداي خود پرستش مي کنند. البته گفتني است بسياري از کارشناسان علوم و مذاهب بر اين اعتقاد هستند قوي ترين سيستم هوش مصنوعي که متعلق به شرکت گوگل است تنها به اندازه يک کودک هفت ساله مي فهمد، بنابراين چنين فناوري ناقصي را هرگز نمي توان به عنوان خدا معرفي کرد.
    
    ناکامي دين مجازي
    تاکنون اخبار مختلف در مورد اديان جعلي منتشر شده است که هر کدام از آنها عاملي را براي پرستش معرفي مي کنند. ولي اين نخستين بار است که مذهب به اين صورت با دنياي فناوري آميخته مي شود تا گروهي از افراد ناآگاه هوش مصنوعي را به عنوان خداي خود بپرستند. «آنتوني لاواندوسکي» يکي از مديران گوگل که در دعواي حقوقي ميان Uber و اتومبيل خودران Waymo نامش مطرح است به تازگي يک سازمان غيرانتفاعي و غيردولتي به نام «مسير آينده» تاسيس کرده است که در آن افراد را دعوت مي کند خداي هوشمند بپرستند. اين سازمان در کشور امريکا به ثبت رسيده.
    لاواندوسکي يکي از افرادي بود که شرکت توليدکننده کاميون هاي خودران Otto را راه اندازي کرد و سرانجام Uber در سال 2016 ميلادي اين شرکت را خريد. او در مه 2017 از شرکت Uber اخراج شد و در پرونده قضايي عليه او مطرح شده بود که لاواندوسکي اسرار تجاري محرمانه گوگل براي توسعه فناوري خودران Otto را سرقت کرده است. همين کشمکش هاي قانوني باعث شد مدير اسبق گوگل پروژه معرفي دين جعلي و ساختگي خود را به تعويق بيندازد، زيرا او نخستين بار در سال 2015 ميلادي شرکت «مسير آينده» را ثبت کرده بود و هرگز فرصت نکرد روي آن کار کند. گروه «مسير آينده» در پاسخ به سوالات خبرنگاران هيچ گونه توضيحي نداد و سرانجام مشخص نشد که چرا هوش مصنوعي به عنوان خداي جديد اين افراد برگزيده شده است. ولي تاريخ نشان داده است فناوري هاي جديد و کشفيات علمي همواره در اين زمينه اثرگذار بوده اند و هر زمان که يک اتفاق بزرگ و اثربخش افتاده است، تا مدت ها مردم آن را تنها مسير براي رسيدن به آينده مي دانستند و احتمالاً لاواندوسکي و همکارانش به همين دليل خداي مجازي براي خود انتخاب کرده اند.
    «يووال نوح حراري» يکي از بزرگترين تاريخدانان بر اين باور است که مذاهب بايد خود را با پيشرفت هاي فناوري به روز کنند و از اين طريق بتوانند با درک ناهنجاري هاي پيش رو به پرسش هاي بيشماري که در اين زمينه مطرح مي شود پاسخ دهند.
     «کريستوفر بِنِک» بنيانگذار «انجمن غيرانتفاعي مسيحيان» در شهر فلوريداي امريکا نيز گفت: «کليسا اين روزها دشوارتر از هميشه بايد تلاش کند تا خود را با دره سيليکون همراه کند. اگر مسيحيت توجه نداشته باشد، فناوري مي تواند گوي سبقت را از آن بربايد».
    
    رويارويي مذهب و فناوري
    دره سيليکون اين روزها به تساهل در عرصه فناوري مي انديشد و در اين زمينه نوعي مفهوم شبه مذهبي موسوم به «يکتايي» يا «تکينِگي» از جانب عرصه فناوري مطرح شده است که با فرضيه اصلي خود ادعا مي کند ماشين ها سرانجام بر انسان فائق مي شوند و توانايي آنها به انسان غلبه مي کند تا اين امر در نهايت غلبه هوش مصنوعي به هوش عاطفي انسان را باعث خواهد شد.
    براي افرادي مانند «راي کوزوِيل» که تئوري هاي مربوط به آينده را مطرح مي کنند اين مساله به آن معني خواهد بود که ما طي سال هاي آتي مي توانيم کپي هاي مختلف از مغز خود را به ماشين ها انتقال دهيم و نوعي «جاودانگي ديجيتالي» را باعث شويم. ديگر افراد نظير «ايلان ماسک» مديرعامل شرکت SpaceX و «استيون هاوکينگ» بزرگترين فيزيکدان قرن هشدار داده اند که چنين سيستم هايي يک تهديد کاملاً جدي براي انسان هاي کره زمين محسوب مي شوند و بايد جلوي پيشرفت آنها را گرفت.
    آقاي ماسک در اين خصوص گفت: ما با هوش مصنوعي در اصل ديو را براي خود احضار مي کنيم و اين در حالي است که در تمام داستان ها هميشه براي ازبين بردن پليدي و شيطان، يک شيئي جادويي و آب مقدس وجود داشت که قهرمان داستان به کمک آن مي توانست ديو را در آخر کنترل کند ولي اينجا هيچ شخص يا فناوري امکان کنترل هوش مصنوعي را نخواهد داشت.
    اما از سوي ديگر «کريستوفر بِنِک» بنيانگذار «انجمن غيرانتفاعي مسيحيان» بر اين مساله تاکيد دارد که توسعه هوش مصنوعي مي تواند با دين مسيحيت سازگاري پيدا کند و از طريق درست مي توان به وسيله هوش مصنوعي در روي کره زمين کارهاي زيادي انجام داد.
    بنک مي گويد: «من اطمينان دارم که هوش مصنوعي در آينده مي تواند به عنوان مکمل در کنار دين مسيحيت قرار بگيرد و اهداف دين مسيحيت با حصول اطمينان از تحريک نکردن و خدشه دار نشدن، آنها ارتقا دهد».
    «زولتان ايستوان» از محققان حوزه علوم و مذاهب به تازگي مطالعه گسترده اي را در زمينه همگرايي دين و فناوري انجام داد و در پايان به اين نتيجه رسيد که هوش مصنوعي مي تواند بازسازي مذهب کاتوليک را باعث شود. او مدعي مي شود: «خداوند به عنوان قوي ترين منبع و حاکم به همه توانايي ها براي سازماندهي هوش مصنوعي انديشيده است و جلوي هرگونه مشکل را در اين زمينه مي گيرد». البته او گفت هوش مصنوعي اين روزها با دستکاري فازي در مقياس اتمي پيشرفت مي کند و اگر اين مساله کنترل نشود، انسان بايد نگران آينده حيات خود باشد.
    ايستوان همچنين اظهار داشت: «بي ترديد انواع ديگر هوش مصنوعي وجود دارد که از مدل کنوني و آنچه انسان امروز کشف کرده بسيار هوشمندتر است. در آينده نه چندان دور مي توان از روح براي ماشين ها صحبت کرد. اين مساله واقعا نگران کننده است».
    به عقيده ايستوان خداي مبتني بر هوش مصنوعي اگرچه ملموس است و به عينه کارهاي مختلفي انجام مي دهد، ولي نمي توان لقب خدا را به آن داد. زيرا قوي ترين سيستم هوش مصنوعي که هم اکنون توليد شده AlphaGo گوگل است که به اندازه يک کودک هفت ساله مي فهمد و هنوز خطاهاي فراوان دارد. چنين فناوري ناقصي را نمي توان به عنوان خدا معرفي کرد.
    به هرحال نکته مهم اينجاست که در حال حاضر هويت کامل دين ساختگي مبتني بر هوش مصنوعي، به هيچ شکل تعيين نشده است و به نوعي بايد گفت اين پروژه با شکست مواجه شده است و بسياري از کارشناسان، هوش مصنوعي را به عنوان ابزاري براي توسعه فناوري هاي بزرگ معرفي مي کنند تا در آينده خدمات بهتري را براي انسان ارائه دهند.
    
    نيم نگاه
    «آنتوني لاواندوسکي» يکي از مديران گوگل به تازگي يک سازمان غيرانتفاعي و غيردولتي به نام «مسير آينده» تاسيس کرده است که در آن افراد را دعوت مي کند خداي هوشمند بپرستند اما اين گروه هيچ گونه توضيح قانع کننده اي ندارد که به چه دليل بايد هوش مصنوعي را پرستش کرد.
    خداي مبتني بر هوش مصنوعي اگرچه ملموس است و به عينه کارهاي مختلفي انجام مي دهد، ولي نمي توان لقب خدا را به آن داد. زيرا قوي ترين سيستم هوش مصنوعي که هم اکنون توليد شده AlphaGo گوگل است که به اندازه يک کودک هفت ساله مي فهمد و هنوز خطاهاي فراوان دارد بنابراين چنين فناوري ناقصي را نمي توان به عنوان خدا معرفي کرد.
    اين روزها بسياري مخالف رواج هوش مصنوعي هستند تا آنجا که «ايلان ماسک» مديرعامل شرکت SpaceX بر اين اعتقاد است که ما با هوش مصنوعي در اصل ديو را براي خود احضار مي کنيم و اين در حالي است که در تمام داستان ها هميشه براي ازبين بردن پليدي و شيطان، يک شيئي جادويي و آب مقدس وجود داشت که قهرمان داستان به کمک آن مي توانست ديو را در آخر کنترل کند. ولي اينجا هيچ شخص يا فناوري امکان کنترل هوش مصنوعي را نخواهد داشت

    
    «هوش مصنوعي»، دين جعلي «گوگل» شکست خورد
    


 روزنامه ايران، شماره 6622 به تاريخ 27/7/96، صفحه 8 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 47 بار
    آثار ديگري از "ميثم لطفي"

  تلفن همراه، پرتيراژترين رسانه دنيا
ميثم لطفي، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  تاثير شركت هاي فناوري بر انتخاب رئيس جمهوري امريكا
ميثم لطفي، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  آينده روزنامه نگاري به كدام سمت مي رود؟ / فراز و فرودهاي رسانه هاي چاپي در سال هاي پيش رو
ميثم لطفي، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  ورود كودكان به دنياي هكر ها / در بزرگ ترين كنفرانس هكري جهان صورت گرفت
ميثم لطفي، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  سيستم هاي نوين به روزنامه ها جان دوباره مي بخشند
ميثم لطفي، ايران 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ساخت و توليد
متن مطالب شماره 75، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است