|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/7/29: آخرين گزينه وزارت علوم در گفت و گو با «اعتماد»: اصلاح طلبم و راه فرجي دانا را ادامه مي دهم
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4211
پنج شنبه 26 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3934 29/7/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


گفت و گوي روز 
آخرين گزينه وزارت علوم در گفت و گو با «اعتماد»: اصلاح طلبم و راه فرجي دانا را ادامه مي دهم
محمود صادقي: غلامي گزينه ايده آل نيست اما قابل قبول است

نويسنده: محمدحسين مهرزاد

رفت و آمد سه وزير در فاصله چهار سال موجب شد كه حسن روحاني، رييس جمهور با وسواس بيشتري گزينه مورد نظر خود براي وزارت علوم را معرفي كند. بعد از معرفي جعفر ميلي منفرد (گزينه اي كه راي اعتماد نگرفت)، رضا فرجي دانا (وزيري كه استيضاح شد)، محمود نيلي و فخرالدين احمدي دانش آشتياني (گزينه هايي كه باز هم راي اعتماد نگرفتند) و محمد فرهادي، نمي شد هر فردي را به مجلس معرفي كرد و آن داستان راي اعتماد نگرفتن را تكرار كرد. از همين رو روحاني زمان بيشتري را صرف كرد و نهايتا به منصور غلامي رسيد. پيش از او اسامي ديگري نشنيده مي شد. از فرجي دانا و نيلي احمدآبادي گرفته تا جواد اطاعت و علي خاكي صديق. تاخير در معرفي وزير علوم اميدواري به معرفي يك وزير زن و فرستادن الهام امين زاده به اين وزارتخانه را بيشتر كرده بود اما اين طور نشد. بررسي فهرست حدودا ٢٠ نفره از استاتيد دانشگاه ها و وزراي سابق نهايتا به اينجا رسيد كه منصور غلامي، رييس دانشگاه بوعلي به عنوان گزينه پيشنهادي دولت به مجلس شوراي اسلامي معرفي شود. غلامي خود را اصلاح طلب مي داند و در گفت وگو با «اعتماد» به دانشجويان اطمينان خاطر مي دهد كه همه تلاش خود را مي كند تا در چارچوب قانون واختيارات وزارت علوم فضايي امن براي فعاليت تشكل هاي دانشجويي ايجاد كند.
    
    معرفي شما به عنوان گزينه وزارت علوم در دولت نهايي شده است؟
    از من خواسته اند كه برنامه خود را نهايتا تا امروز تحويل دهيم. ادامه فرآيند يعني ارايه برنامه به مجلس، دست رييس جمهور است و نمي دانم كه قطعا نهايي مي شود يا خير.
    
    شما با آقاي روحاني نيز حتما ديدار داشته ايد، لطفا بفرماييد كه خواسته رييس جمهور از شما به عنوان وزير علوم مشخصا چيست؟
    بله، معمولا در اين نشست ها بحث هاي كلي مطرح مي شود. ايشان تاكيداتي در مورد تلاش براي كم كردن اتكاي دانشگاه ها به بودجه هاي دولتي داشتند. همچنين احترام به حقوق شهروندي مجموعه اساتيد، دانشجويان، كاركنان به خصوص احترام به همه اقشار از لحاظ تفكرات و اعتقادات. آقاي رييس جمهور همچنين بر ايجاد نگاه علمي، اجتماعي و ايجاد فضاي امن براي همه مجموعه هاي تفكرات درون نظام ذيل سايه اعتقادات و اخلاق اسلامي تاكيد كردند.
    
    برنامه شما در مورد فضا و فعاليت هاي غيرعلمي دانشگاه چيست؟
    تلاش من اين است يك فضاي امن، با نشاط و پويا براي فعاليت هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي دانشجويان در چارچوب قوانين و مقررات حاكم بر فضاي دانشگاهي فراهم شود. در برنامه به اين موضوعات تاكيد داريم. همچنين به نگاه جامع و والايي كه مقام رهبري در مورد گفتمان و آزادانديشي دارند، توجه كرده و تلاش مي كنيم كه آن را تامين كنيم.
    
    حتما اطلاع داريد كه در فضاي مجازي صداي موافق حضور شما در وزارت علوم شنيده نمي شود. در دوران مديريت خود در دانشگاه همدان چقدر اين موارد را براي تشكل هاي دانشجويي عملياتي كرديد؟
    من در دو دوره يعني در ٨ سال دولت آقاي خاتمي رييس دانشگاه بوعلي بودم. اين دوره در ذهن همه دانشجوياني كه آنجا تحصيل كردند، هست. دانشگاه بوعلي سينا از جمله دانشگاه هاي خيلي فعال در فعاليت هاي سياسي و اجتماعي بود. با توجه به اينكه در فاصله هشت ساله دولت هاي نهم و دهم تغيير رويكردهايي در فضاي دانشگاهي مشاهده مي شد، مديريت ما در سه سال گذشته توانست به دو تشكل سياسي، فرهنگي دانشجويي با تفكر اعتدال و اصلاحات مجوز فعاليت دهد تا در كنار تشكل هاي عمدتا اصولگرايي باقي مانده از سال هاي اخير، فعاليت كنند. البته دومين تشكل همين روزهاي اخير موافقت اصولي را گرفته است و ان شاءالله بعد از گذشت اين يك هفته، ١٠ روزنامه فعاليت قطعي خود را مي گيرد. علاوه بر اين تعداد قابل توجهي از كانون هاي علمي فرهنگي فضاي با نشاطي را براي فعاليت هاي دانشجويي در اين دانشگاه فراهم كرده است. دانشگاه بوعلي طي دو سال گذشته بيشترين كرسي آزادانديشي را نسبت به دانشگاه هاي ديگر داشته است. فعاليت هايي از اين قبيل معمولا در حوزه معاونت اجتماعي است و انجام مي شود.
    
    در مورد انتقادات مطرح شده چه نظري داريد؟
    نقدهايي كه شده با نگاه هاي خاصي است و اغلب از همدان شروع شده است. ما شواهد را به دوستان نشان داديم متوجه شدند كه آنچه گفته مي شود با آنچه در واقعيت اتفاف افتاده است، تفاوت بسياري است.
    
    شما خود را اصلاح طلب مي دانيد؟
    من از بنيانگذاران انجمن اسلامي مدرسين دانشگاه ها در سال ٦٦ هستم و بيش از ١٦ سال مسوول انجمن اسلامي مدرسين در حوزه همدان بودم. در دولت اصلاحات رييس دانشگاه بودم و عملكردم مشخص است. در دولت نهم و دهم مسوولتي نداشتم و در دولت يازدهم با اصرار آقاي دكتر فرجي دانا رياست دانشگاه را پذيرفتم و در حال حاضر نيز كه بحث وزارت من مطرح است و ان شاءالله نتيجه آن تا چند روز آينده مشخص تر مي شود.
    
    دوران كوتاه اما موثر آقاي فرجي دانا براي دانشجويان خيلي محل رجوع است. شما همان راه را خواهيد رفت؟
    آقاي فرجي دانا بر اساس همان سوابق قبلي ما را به دردسر انداخت و درست يك هفته بعد از اينكه من آمدم، رفت. قطعا من راه فرجي دانا را ادامه مي دهم. توجه داشته باشيد كه در مورد انتظارات يك سري محدوديت هاي قانوني داريم و از يك سو با فضاهاي موجود مواجه هستيم. قطعا فضاهاي موجود در جامعه، سازمان ها و نهادهاي مختلف فضاي سال ٧٦ و ٨٠ و ٨٣ نيست. دانشجويان جوان خاطرات آن دوره را مي خوانند و انتظار تكرار همان فضاها را دارند. نمي گويم كه آن فضا كاملا خوب بود اما بالاخره شادابي و شوري بود. فضا باز بود و البته عوارض خودش را نيز داشت. دوستان جوان انتظار دارند كه مجموعه جديدي كه با عنوان اصلاح طلبي مي آيد، اين فضا را تكرار كند. اين درحالي است كه ضرورت ها، نياز ها، برنامه ها و فعاليت هاي سياسي، اجتماعي ما بايد منطبق با شرايط روز و نگاه روبه آينده باشد. نبايد به گذشته برگرديم و بايد فكر كنيم كه فعليت هاي دانشجويي در آينده چه كمكي خواهد كرد. بايد به اين توجه داشته باشيم كه دانشجويان امروز چگونه به مديران آينده تبديل مي شوند.
    
    دانشجويان خيال شان راحت باشد كه شما محدوديتي براي آنها ايجاد نمي كنيد؟
    اگر بحث هاي قانوني و اختيارات مجموعه وزارت علوم ايجاب كند تا حد نهايت براي دانشجوياني كه فعاليت هاي صحيح، منطقي و در راستاي مصالح كشور و نظام انجام مي دهند، فضاي فعاليت امن را فراهم خواهيم كرد.
    
    شما در ماجراي سخنراني آقاي آقاجري در همدان، رييس بوعلي بوديد؟
    بله، من تا سال ٨٤ رييس دانشگاه بودم. قضيه آقاي آقاجري نيز قبل از ٨٤ و بيرون از دانشگاه اتفاق افتاد. او در كانون معلمان سخنراني كرد و چون داخل دانشگاه نبود، افراد آزاد نيز شركت كرده بودند. دردسر نيز به خاطر حضور همين افراد غيردانشگاهي ايجاد شد. من در آن دوره و قبل از آن رييس دانشگاه بودم اما موضوع خارج از دانشگاه اتفاق افتاده بود.
    
    به شما به عنوان رييس دانشگاه اعتراض نشد؟
    در مورد آقاي آقاجري اعتراضي به بنده نشد. چون دانشگاه نقشي در برنامه نداشت. دعوت كننده اين مراسم حزب مشاركت بود و كل برنامه بيرون از دانشگاه انجام شد. به هر حال فضاي همدان نيز تند بود و آن ماجرا پيش آمد.
    
    فكر مي كنيد مجلس شوراي اسلامي به شما راي اعتماد بدهد؟
    مطمئن هستم مجلس محترم آنچه به نفع كشور و آموزش عالي خواهد بود را انجام خواهد داد.
    
    گفت و گوي روز: آخرين گزينه وزارت علوم در گفت و گو با «اعتماد»: اصلاح طلبم و راه فرجي دانا را ادامه مي دهم / محمود صادقي: غلامي گزينه ايده آل نيست اما قابل قبول است
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3934 به تاريخ 29/7/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 106 بار
    آثار ديگري از "محمدحسين مهرزاد"

  بهزاد نبوي در گفت و گو با «اعتماد»: دوراهي اعتراض: اصلاح طلبي در مقابل براندازي
محمدحسين مهرزاد، اعتماد 19/12/96
مشاهده متن    
  ما و ديگران
محمدحسين مهرزاد، اعتماد 18/11/96
مشاهده متن    
  سكوت و فحش خوري / عارف در گفت گو با « اعتماد» راهبردش را در برابر انتقادات تشريح كرد
محمدحسين مهرزاد، عليرضا كيانپور، اعتماد 28/10/96
مشاهده متن    
  ماندگار و پيروز
محمدحسين مهرزاد، اعتماد 19/10/96
مشاهده متن    
  «حق تاليف» احمدي نژاد را بدهيد!
محمدحسين مهرزاد، اعتماد 12/9/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه نفت و پالايش
متن مطالب شماره 62، مهر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است