|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/7/30: ريچارد مورفي: ترامپ استراتژي جامعي براي پساداعش ندارد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6745
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6624 30/7/96 > صفحه 14 (جهان) > متن
 
      


ريچارد مورفي: ترامپ استراتژي جامعي براي پساداعش ندارد
گفت و گوي «ايران» با سفير سابق امريكا در سوريه و عربستان سعودي و مشاور پيشين وزارت خارجه امريكا در خاورميانه

نويسنده: نوژن اعتضادالسلطنه

حتي پس از شکست نظامي داعش در سوريه نيز معتقد است که ايده خلافت بر کل کشورهاي مسلمان که داعش روي آن تاکيد داشت در ديگر نقاط به شکلي متفاوت مطرح خواهد شد. «ريچارد دابليو مورفي» از کهنه کارترين ديپلمات هاي امريکايي که پيش تر در دهه ۷۰ ميلادي سفير ايالات متحده در سوريه و سپس در عربستان سعودي بوده است در گفت و گوي اينترنتي با «ايران» به علل ناکامي امريکا در پيشبرد سياست هايش در سوريه و باقي ماندن اسد رئيس جمهوري سوريه در قدرت تا به امروز پرداخته است. اين ديپلمات باسابقه که به فعاليت هاي پژوهشي و مشاوره اي در نهادها و انديشکده هاي مهمي چون شوراي روابط خارجي، انستيتو خاورميانه و دانشگاه امريکايي بيروت نيز پرداخته است مي گويد که با وجود ويراني هاي برجاي مانده بر اثر جنگ داخلي هنوز هم به امکان بازسازي سوريه در دوران پسا داعش اميدوار است. بديهي است، مواضع وي روايتي امريکايي از تحولات اخير است و هدف از انتشار آن نه تاييد اين روايت بلکه براي آشنايي افکار عمومي با خوانشي امريکايي از رخدادها است.
    
    داعش در موصل عراق متحمل شکست سنگيني شد. آيا به نظرتان شکست کامل داعش در سوريه (پس از شکست در رقه) ممکن است؟ اين موضوع چه تاثيري بر فعاليت هاي آن گروه در منطقه خواهد گذاشت؟ آيا بايد منتظر ظهور گروه هاي مشابه داعش در ديگر نقاط جهان يا خاورميانه باشيم؟
    شکست نظامي داعش در سوريه آشکار و مشخص است. با اين حال، نوع چالش مطرح شده توسط داعش در کشورهاي مسلمان جهان ادامه خواهد يافت. اين ديدگاه ادعاي خلافت دارد و مرزهاي حاکم بر کشورها را رد مي کند و معتقد است، مرزها سبب تقسيم و تفرقه ميان مسلمانان و حاکميت واحد آنان شده اند. اين آرمان حتي پس از شکست نظامي داعش زنده خواهد ماند و در آينده تحت اشکال جديدي، خلافت خود را بار ديگر نشان خواهد داد. باور ايدئولوژيک داعش تنها در کشورهايي که رهبران شان خواسته هاي مردم را محقق مي کنند، مي تواند رنگ ببازد و خريداري نداشته باشد.
    
    آيا دولت ترامپ استراتژي جامع و منسجمي براي سوريه پس از داعش دارد؟ اين استراتژي چه خواهد بود؟
    هيچ گونه شواهدي وجود ندارد که نشان دهد دولت ترامپ براي دوره پساداعش، استراتژي جامعي درخصوص سوريه يا در واقع در سطح گسترده تر براي خاورميانه داشته باشد. بازيگران داخلي و خارجي براي نفوذ در سوريه بسيار متنوع هستند و پيشبرد يک استراتژي موفق از جانب امريکا نيازمند آن است که واشنگتن به دقت منافع تمام طرفين را مورد توجه قرار دهد. جنگ سرد که سبب ايجاد صف بندي مشخص در منطقه در گذشته مي شد، ديگر وجود ندارد.
    
    برخي معتقدند که داعش دشمن مشترک ايران و امريکا است و امکان همکاري اطلاعاتي و نظامي دو کشور در سوريه نيز عليه داعش وجود دارد. اين در حالي است که موضع دولت کنوني امريکا در قبال ايران خصمانه است و دولت ايران را تهديدي حتي بيش از داعش مي داند. آيا امکان هرگونه همکاري اي بين دو کشور در دوران رياست جمهوري ترامپ در سوريه وجود خواهد داشت؟
    واشنگتن و تهران اکنون در هدف مشترک براي شکست دادن داعش با يکديگر اشتراک نظر دارند. با اين حال امکان گشايش کانال همکاري ميان دولت ترامپ و ايران در سوريه وجود ندارد آن هم با توجه به سطح سوءظني که اکنون ميان دو دولت به وجود آمده است. زماني که شکست نظامي داعش تکميل شود، توسعه همکاري ها بستگي به اين دارد که هر طرف چگونه رويکردي در قبال مسائلي خواهد داشت که باعث ايجاد شکاف ميان ايران و امريکا شده اند و همچنين به اين موضوع نيز بستگي دارد که سياست هاي ساير بازيگران در منطقه چگونه خواهند بود.
    
    برخي از تحليلگران معتقدند، شکست داعش در سوريه آغاز تخاصم و رويارويي بيش تر ايران و امريکا خواهد بود؟ نظر شما چيست؟ آيا فکر مي کنيد بايد شاهد درگيري همه جانبه اي ميان تهران و واشنگتن در زمين بازي سوريه باشيم؟ شما به عنوان يک ديپلمات امريکايي چه توصيه اي به امريکا براي سوريه دوران پس از داعش داريد؟
    رويارويي ميان امريکا و ايران بر سر برجام ادامه خواهد يافت. من توصيه مي کنم، دولت ترامپ از نزديک با کنگره کار کند تا اين اطمينان و تضمين ايجاد شود که برجام و اجراي آن تقويت خواهد شد در عين حال حرکت به سوي از بين بردن کامل توافق حاصل شده در سال ۲۰۱۵ ميلادي صورت نگيرد. اين موضوع و مديريت واشنگتن درباره چالش هاي ديگر مرتبط با سياست ايران در منطقه ادامه خواهد يافت و همچنان روابط امريکا و ايران را پيچيده تر مي سازند.
    هدف ابتدايي امريکا اين بود که اسد از قدرت کناره گيري کند. اوباما در تحقق اين هدف ناکام بود. به نظر مي رسد ترامپ نيز با اولويت قرار دادن مبارزه عليه داعش اين موضوع را از دستور کار خارج کرده است. آيا مي توان گفت: ايران و حزب الله لبنان توانسته اند با همکاري مسکو امريکا را در اين زمينه شکست دهند و امريکا بازنده ميدان نبرد سوريه بوده است؟ چرا که اسد هنوز در قدرت است.
    شکست امريکا در سوريه نخست بازتاب دهنده ناتواني عناصر اپوزيسيون سوريه در همکاري با يکديگر است. بي ميلي امريکا براي ارائه منابع بيش تر به نيروهاي اپوزيسيون عاملي جزئي تر در تاثيرگذاري بر ادامه حضور اسد در قدرت بوده است.
    
    در سوريه پس از داعش چه ميزان امکان حفظ قدرت براي اسد را امکانپذير مي دانيد؟ آيا به نظرتان او از قدرت کناره گيري مي کند و ساختار قدرت در دست حزب بعث باقي مي ماند يا آن که خود کماکان قدرت را حفظ خواهد کرد؟
    سياست داخلي سوريه متزلزل است و امريکا از سال ۲۰۱۱ ميلادي قدرت و ميزان تعهد حاميان دولت سوريه را دست کم گرفته است. اسد به حضور در قدرت ادامه مي دهد و باقي ماندن او در قدرت براي شخص او و هوادارانش سودمند بوده است. با اين حال، با توجه به خسارت هاي بزرگ وارد شده بر زيرساخت هاي اقتصادي اين کشور مشخص نيست که آيا تداوم حکومت اسد، منجر به بهبود زندگي مردم سوريه خواهد شد يا نه.
    
    اپوزيسيون سوريه در وضعيت نامنسجمي قرار دارد و در درون آن نيز بخصوص ميان احزاب کردي و عربي اختلاف نظر وجود دارد. در سوريه پس از داعش وضعيت مخالفان دولت سوريه چگونه خواهد بود؟ آيا به نظرتان در آن زمان اسد دست بالا را خواهد داشت و اين در هرگونه مذاکره احتمالي با اپوزيسيون به او کمک خواهد کرد؟
    سوريه کشوري نيست که به راحتي بتوان بر آن حکومت کرد. در نيم قرن گذشته، هيات رهبري سوريه با مهارت و از طريق مديريت جناح هاي مختلف زير پرچم يک «دولت سکولار بعثي» با استفاده از سرکوب مخالفان و منتقدان توانسته بود قدرت را ادامه دهد اما در نهايت توسط منتقدان به چالش کشيده شد.
    
    به نظرتان وضعيت مناطق کردنشين در شمال سوريه در دوران پس از داعش چگونه خواهد بود؟ آيا آنان خودمختاري خود را حفظ مي کنند و به مصالحه با دولت سوريه ادامه مي دهند؟
    دمشق و آنکارا موافقت کرده اند، مناطق کردي در شمال سوريه نبايد صاحب خودمختاري بيش از اندازه اي شوند و با هرگونه همکاري ميان کردهاي سوريه و کردهاي ترکيه و عراق مخالفت مي ورزند.
    
    روابط ديپلماتيک ترکيه و امريکا بر سر حمايت واشنگتن از نيروهاي کرد در سوريه براي مبارزه عليه داعش تيره و تار شده است. با توجه به اين که ترکيه از متحدان سنتي غرب بوده وعضوي از ناتو است، به نظرتان اين وضعيت چه تاثيري بر چشم انداز همکاري هاي ترکيه و امريکا خواهد داشت؟
    مهارت نظامي و عزم نيروهاي مسلح کرد سوريه براي مبارزه عليه داعش و غلبه بر آنان خوشايند واشنگتن و در راستاي منافع امريکا بوده است. اين موضوع باعث تحريک آنکارا شده است با اين حال ترکيه همچنان يکي از اعضاي ناتو باقي خواهد ماند. بعيد به نظر مي رسد، واشنگتن کارزاري را براي استقلال کردستان در هيچ يک از کشورهاي منطقه که کردها در آن سکونت دارند، دنبال کند. واشنگتن از تمامي طرفين درگير خواهد خواست تا از طريق مسالمت آميز مشکلات شان را با يکديگر حل کنند.
    
    ترکيه سال ها خواستار کناره گيري اسد از قدرت بود و از مخالفان مسلح حمايت مي کرد. حتي برخي گزارش ها مبني بر آن بود که ترکيه اجازه عبور و مرور داعش از مرزهاي خود به سوي سوريه را مي دهد. اما اکنون ترکيه به روسيه و ايران نزديک شده است. آيا به نظرتان ترکيه در معادلات سوريه بازنده بوده است؟ علت ناکامي ترکيه چيست؟ آيا ترکيه دچار خطاي محاسباتي شده و چرا؟
    ترکيه کماکان به مخالفت خود درباره روابط نزديک ميان کردهاي ترکيه و سوريه ادامه خواهد داد. دست کم گرفتن قابليت هاي اسد و حمايت هاي روسيه، ايران و حزب الله لبنان موجب خطاي محاسباتي ترکيه شده است. همچنين تغيير مقابله اردوغان با مخالفان داخلي اش در ترکيه سبب شده تا موضع پرحرارت پيشين عليه اسد را کنار بگذارد.
    پيش از انتخابات امريکا، بسياري از تحليلگران مي گفتند، در صورت رياست جمهوري ترامپ او مي تواند با پوتين بر سر سوريه مصالحه کند. آيا به نظرتان اين مصالحه امکانپذير است. آيا روس ها و امريکايي ها سوريه را بين خود تقسيم خواهند کرد؟ چه امتيازاتي ميان آنان رد و بدل خواهد شد؟
    يک ديپلمات برجسته شوروي در سال ۱۹۷۰ ميلادي به من گفت«اشتباه نکنيد. سوريه عروسک خيمه شب بازي شوروي نيست. سوريه همه چيز را از روسيه مي پذيرد بجز نصيحت.» با اين حال شرايط امروز با آن زمان متفاوت است. روسيه نقش اصلي را در حمايت از اسد براي بقاي او در قدرت ايفا کرده است و به احتمال زياد موضع خود را در قبال اسد حفظ خواهد کرد. هيچ گونه شواهدي وجود ندارد که نشان دهد واشنگتن و مسکو به نوعي سوريه را بين خود تقسيم خواهند کرد.
    
    به نظرتان در سوريه پسا داعش همکاري هاي ايران و روسيه تا چه اندازه ادامه خواهد يافت؟ آيا کماکان منافع مشترک ميان دو کشور بيش از نقاط اختلاف خواهد بود؟
     من فکر نمي کنم که ديدگاه روسيه و ايران در مورد آينده سوريه کاملاً يکسان باشد. نگراني ايران براي حفظ دسترسي خود به حزب الله لبنان از طريق سوريه موضوعي است که مسکو نسبت به آن بي تفاوت است و اساساً براي آن کشور اهميتي ندارد. همچنين در زمينه نوع رويکرد و حق موجوديت اسرائيل در منطقه ميان ايران و روسيه اختلاف نظر آشکار وجود دارد.
    
    در ماه هاي اخير در رسانه هاي غربي گفته مي شود که امريکايي ها وغرب نگران افزايش نفوذ ايران در سوريه هستند. اين رسانه ها مي نويسند اين آغاز ايجاد يک پل زميني يا هلال شيعه بين ايران و لبنان و دسترسي آسان تر ايران به حزب الله و دسترسي به کل درياي مديترانه است. اين نگراني ها تا چه اندازه جدي و چقدر اغراق شده است؟
    ايران از حزب الله حمايت مي کند تا تبديل به قدرت اصلي در لبنان شود و به حمايت از آن گروه به عنوان نيرويي مستقل از حاکميت لبنان ادامه مي دهد. اين که آيا حزب الله لبنان رويکرد خود را در قبال اسرائيل تغيير دهد يا خير پيش بيني اش ناممکن است. اين موضوع بيشتر به احياي مذاکرات صلح ميان اسرائيل و حکومت خودگردان فلسطين و نتيجه آن بستگي دارد.
    
    رسانه هاي غربي از نقش قاسم سليماني در سوريه و پيشروي هايي که نيروهاي تحت فرمان او عليه داعش و نيروهاي معارض سوري داشته اند، مي گويند. شما تا چه اندازه معتقديد که نقش او در موفقيت هاي ايران و دولت سوريه و متحدانش موثر بوده است؟ علت موفقيت نظامي ايران در مقايسه با ديگر کشورها در سوريه را چه مي دانيد؟
    پيوند ايران با حزب الله لبنان و تشويق حزب الله از سوي ايران براي نقش آفريني در سوريه به طور قابل توجهي سبب شده اند تا بقاي اسد در قدرت در سوريه ادامه يابد.
    
    در عراق به نظر مي رسد امريکا تا زماني که بحث مبارزه عليه داعش بود از کردها حمايت مي کرد. اما پس از همه پرسي استقلال کردها را رها کرد و جانب دولت بغداد را گرفت. در سوريه وضعيت پيچيده تر است. آيا به نظرتان دولت ترامپ کردها را در سوريه در دوران پس از داعش رها مي کند و جانب دولت اسد را خواهد گرفت؟ اين در حالي است که دست کم به طور علني امريکا مخالفت خود با اسد را اعلام کرده است. به نظرتان در چنين وضعيت پيچيده اي تصميم دولت امريکا چه خواهد بود؟
    دولت امريکا از جدا شدن منطقه خودمختار کردستان از دولت مرکزي بغداد حمايت نمي کند. در عراق و سوريه سياست امريکا گفت و گو ميان دولت هاي مرکزي با نمايندگان جمعيت هاي کرد ساکن آن کشور ها است. نياز به فضاي گفت و گو و مصالحه از سوي هر دو طرف وجود دارد.
    
    در پايان آيا نسبت به آينده سوريه در دوران پسا داعش خوش بين هستيد؟
    سوريه براي بازسازي خود با وضعيت دشواري مواجه است. کمک هاي خارجي نقش مهمي ايفا مي کنند اما سخت ترين کار بر عهده خود سوري ها است. شواهدي وجود دارند که حس غرور و افتخار و ساخت دوباره کشور را در سوري ها نشان مي دهند. حفظ اين حس و تلاش براي بازسازي از طريق آن براي ايجاد هماهنگي بين دولت سوريه و کساني که بر آنان حکومت مي شود ضروري است. من هنوز هم نسبت به آينده سوريه خوش بين هستم.
    
    نيم نگاه
    آرمان خلافت حتي پس از شکست نظامي داعش زنده خواهد ماند و در آينده تحت اشکال جديدي خود را بار ديگر نشان خواهد داد.
    هيچ گونه شواهدي وجود ندارد که نشان دهد دولت ترامپ براي دوره پسا داعش، استراتژي جامعي درخصوص سوريه يا در واقع در سطح گسترده تر براي خاورميانه داشته باشد.
    شکست امريکا در سوريه نخست بازتاب دهنده ناتواني عناصر اپوزيسيون سوريه در همکاري با يکديگر است.
    دمشق و آنکارا موافقت کرده اند مناطق کردي در شمال سوريه نبايد صاحب خودمختاري بيش از اندازه اي شوند و با هرگونه همکاري ميان کردهاي سوريه و کردهاي ترکيه و عراق مخالفت مي ورزند.
    روسيه نقش اصلي را در حمايت از اسد براي بقاي او در قدرت ايفا کرده است و به احتمال زياد موضع خود را در قبال اسد حفظ خواهد کرد.
    به آينده سوريه خوش بين هستم. ملت و دولت سوريه بايد با کمک هم آن کشور را دوباره بسازند.

    
    ريچارد مورفي: ترامپ استراتژي جامعي براي پساداعش ندارد / گفت و گوي «ايران» با سفير سابق امريکا در سوريه و عربستان سعودي و مشاور پيشين وزارت خارجه امريکا در خاورميانه
    


 روزنامه ايران، شماره 6624 به تاريخ 30/7/96، صفحه 14 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    آثار ديگري از "نوژن اعتضادالسلطنه"

  برانگيختن غرور و افتخار روسي؛ رمز پيروزي «پوتين» / «استيون پيفر» پژوهشگر ارشد موسسه بروكينگز و سفير سابق امريكا در اوكراين و سر «اندرو وود» سفير سابق بريتانيا در مسكو در گفت و گو با «ايران» مطرح كردند
نوژن اعتضادالسلطنه، ايران 27/12/96
مشاهده متن    
  فصل جدايي پاكستان از امريكا / نگاهي به اختلافات و انتظارات واشنگتن و اسلام آباد در گفت و گوي اختصاصي «ايران» با «ماروين وينبائوم» و «واندا فلباب براون»
نوژن اعتضادالسلطنه، ايران 8/12/96
مشاهده متن    
  «مركل» سكاندار دولت ائتلافي بعدي خواهد بود / «يوهان وادفول»، نماينده پارلماني حزب دموكرات مسيحي و «ولكر استانزل» مدير سياسي سابق وزارت امور خارجه آلمان در گفت و گو با «ايران» مطرح كردند
نوژن اعتضادالسلطنه، ايران 17/11/96
مشاهده متن    
  تكصدايي امريكا در هياهوي جهاني / «ريچارد فالك» گزارشگر ويژه سابق شوراي حقوق بشر سازمان ملل متحد و «ديويدهاناي» سفير سابق بريتانيا در اتحاديه اروپا و سازمان ملل در گفت و گو با «ايران» مطرح كردند
نوژن اعتضادالسلطنه، ايران 5/10/96
مشاهده متن    
  تصميم ترامپ موضع ايران را تقويت كرد / «جورج بشارت»، پروفسور فلسطيني - امريكايي و «ناتالي توچي»، مشاور ويژه فدريكا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در گفت و گو با «ايران» ارزيابي كردند
نوژن اعتضادالسلطنه، ايران 26/9/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه تهويه و تبريد
متن مطالب شماره 161، اسفند 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است